Visi kartais jaučia pavydą išgirdę apie kolegos paaukštinimą ar pamatę, kad antroji pusė kalbasi su žaviu žmogumi. Pavydas – nemalonus jausmas, bet naudingas. Pasak evoliucijos psichologų, gamta ne veltui įskiepijo šią emociją. Protėviams pavydas padėdavo išsaugoti partnerį.

   

Envy,And,Jealousy.,Portrait,Of,A,Girl.,A,Woman's,Face.

Pavydūs protėviai

 

Pavydas kyla, kai bijote prarasti tai, kas svarbu. Arba jaudinatės, kad neturite to, ką turi kiti. Šią nemalonią emociją dažnai lydi pyktis, priešiškumas, apmaudas, pagieža, liūdesys. Perteklinis pavydas pavojingas psichinei sveikatai ir kelia grėsmę santykiams. Ypač pavyduliaujant be reikalo. Tad kam tokia emocija išvis reikalinga? Kaip teigia mokslininkai, pavydas – natūrali įgimta emocija, kurią jaučia ir gyvūnai. Evoliucijos psichologų teigimu, gamta išrado pavydą kaip būdą prižiūrėti partnerį, kad jis neišduotų. Pavydūs protėviai prižiūrėdavo mylimuosius ir su jais leisdavo daug laiko. Taip užtikrindavo, kad antroji pusė nenusuktų į kairę.

 

Protėviai nuo seniausių laikų bijojo, kad partnerės pagimdytas kūdikis gali būti nuo varžovo. Pavydas skatindavo vyrus nenuleisti akių nuo mylimosios ir atbaidyti kitus kandidatus į jos širdį. Jaučiamas pavydas buvo pravartus ir moterims. Senovėje nėščiai ar kūdikio susilaukusiai moteriai būdavo sunku rasti maisto ir pasirūpinti savimi. Tad jai būtinai šalia reikėjo ištikimo ir rūpestingo partnerio. Pavydo skatinamos moterys prižiūrėdavo vyrus ir kurdavo su jais ryšį, kuris užtikrindavo, kad nesižvalgys į kitas. Panaši situacija stebima ir gamtoje. Štai beždžionės gibonai vaikosi kitus patinus, kad šie nelįstų prie išrinktųjų. O gibonės nuvaiko kitas pateles nuo savų patinų. Labiausiai partnerius saugantys gibonai išvengia galimos neištikimybės ir susilaukia palikuonių.

 

Noras šalia savęs išlaikyti partnerį išliko ir šiais laikais. Įdomu tai, kad vyrai labiausiai bijo fizinės moters neištikimybės. Kitaip sakant, jie baiminasi, kad moteris permiegos su kitu vyru. Dailiosios lyties atstovėms baisesnė emocinė neištikimybė. Šis skirtumas irgi nulemtas gamtos. Vyrams svarbu, kad partnerė lytiškai nesantykiautų su kitu, nes tai reikštų, kad jiems gali tekti auginti svetimo vyro vaiką. O moterims svarbiau, kad vyras būtų šalia ir padėtų auginti kūdikį. Kitaip sakant, liktų emociškai ištikimas.

 

Pavydas – ne tik mylint

 

Žinoma, pavydas jaučiamas ne tik plėtojant romantinius santykius. Galima pavydėti ir gero draugo, kai jis leidžia laiką su kitais bičiuliais. Pasak mokslininkų, tokio pavydo šaknys tos pačios. Šiuo atveju pavydas kyla iš baimės būti paliktam, išduotam, pakeistam kitu. Draugai ir bendravimas su jais itin svarbu gerai savijautai. Todėl bijoma juos prarasti. Dažnai pavydą jaučia ir vaikai, kurie pavydi broliams ir seserims tėvų dėmesio. Tai išgyvenimo instinktas. Tad pavydas kyla iš mažylio baimės būti paliktam, pamirštam. Kita dažna pavydo rūšis – pavydima sėkmės. Pasak psichologų, greičiausiai tokie žmonės jaudinasi, kad jų gyvenimas nėra toks klestintis. Sykiu baiminasi dėl vietos visuomenėje. Todėl tokį pavydą irgi galima laikyti išgyvenimo instinktu, siekiu būti geriausiam ir stipriausiam.

 

Jausti pavydą naudinga

   

Mokslininkų teigimu, į pavydą labiau linkę žemos savivertės asmenys, kuriems būdingas nerimas, depresija, nuotaikų kaita, turi daug užslėptų baimių ir per stipriai prisiriša prie kitų. Pavydas gali būti žalingas, nes jo apakinti galime įskaudinti artimuosius, sugadinti santykius. Apimti pavydo kai kurie netgi ima sekti mylimuosius, tikrinti jų telefonus, kompiuterius, elektroninį paštą. Nuolat jaučiant pavydą kyla įvairių sveikatos problemų rizika: galimi skrandžio, galvos ir krūtinės skausmai, pakilęs kraujospūdis, krinta arba auga svoris, vargina nemiga, sutrinka apetitas, nusilpsta imuninė sistema. Kamuojantis pavydas taip pat gali paskatinti įnikti į alkoholį ar narkotikus.

 

Vis dėlto, pasak mokslininkų, nedera vertinti pavydo tik kaip blogo jausmo. Jis yra natūralus, kaip ir baimė, pyktis, džiaugsmas ar susijaudinimas. Žalingas tik tada, kai tampa nekontroliuojamas, neturintis pagrindo. Kitais atvejais netgi naudingas. Nyderlandų mokslininkai atliko studiją, kuri parodė, kad pavydas daugumai tampa puikia motyvacija. Pavydo paskatinti ima siekti savo tikslų, stiprinti santykius su mylimais žmonėmis. Kolegai darbe jaučiamas pavydas gali motyvuoti siekti tokios pačios sėkmės. O pavydas dėl mylimojo atverti akis ir parodyti, kiek daug jis iš tikrųjų reiškia. Įsivaizduokite situaciją: vakarėlyje pamatote, kad į jūsų vaikiną žvilgčioja viena mergina. Pajutusi pavydą stipriau apkabinate mylimąjį ir suvokiate, kaip iš tikrųjų jį branginate. Daug metų būnant kartu aistra prislopsta. Pajustas lengvas pavydas gali visa tai vėl įžiebti.

 

Pasitaiko, kad jaučiamas pavydas turi stiprų pagrindą, nes partneris iš tikrųjų flirtuoja su kitomis ar suteikia kitų priežasčių nerimauti. Tokiu atveju reikėtų pamąstyti, ar verta tęsti tokius santykius? Šiuo atveju pavydas suveikia lyg signalas, kad kažkas negerai, partneris nėra atviras.

 

Vis jaučiamas pavydas nemažai atskleidžia apie emocinę būklę. Tik reikia išmokti šį jausmą panaudoti kaip vertingą informacijos šaltinį. Jei pradėjo kamuoti pavydas, vadinasi, jaučiatės nesaugiai. Galbūt pastaruoju metu intensyviai dirbate, neskiriate laiko poilsiui? Tad reikėtų pasirūpinti savimi, daugiau laiko skirti sau, pailsėti, pamedituoti. Pavydas pasitarnauja ir atskleisdamas tikruosius norus. Jei pavydite draugei kelionės, galbūt tai reiškia, kad pati norėtumėte daugiau keliauti? Kodėl taip nepadarius? Pavydite giminaitei jos darbo? Galbūt atėjo laikas keisti specialybę.

 

Į kovą su negatyviomis mintimis!

   

Jei jaučiamas pavydas destruktyvus, teks mokytis su juo kovoti. Ypač sunku tiems, kurie dažnai jaučia pavydą, nors tam nėra jokio pagrindo. Kai kurie tiesiog mintyse piešia partnerio neištikimybės scenarijus, o tada provokuoja neva prisipažinti. Taip neretai nutinka savimi nepasitikintiems, įvairių baimių turintiems žmonėms. Jei praeityje patyrėte mylimojo išdavystę, greičiausiai trokšite naująjį partnerį saugoti it savo akį. Tačiau tai gali mylimąjį tik atstumti. Kaip kovoti su kankinančiu pavydu?

 

Pajutus pavydą psichologai pataria pirmiausia ramiai apgalvoti, kas jį galėjo sukelti. Bloga taktika tiesiog ignoruoti, nes niekur nedings, tik augs stipresnis. Galbūt pavydite seseriai naujo vaikino, nes jums šiuo metu nesiseka meilės fronte ir bijote, kad nerasite tinkamo žmogaus? O gal kolega gavo paaukštinimą, kuris sukėlė baimę, kad jūsų niekada nepaaukštins? Gal partneris pradėjo daugiau leisti laiko su draugais, o praėjusiuose santykiuose tai buvo pirmas neištikimybės ženklas? Išsiaiškinus tikrąsias pavydo priežastis, bus lengviau su juo kovoti. Kolegai jaučiamą pavydą galėsite nukreipti į naujų tikslų siekimą. Galbūt širdgėlą dėl meilės nesėkmių palengvinti padės aklas pasimatymas ar mėgstamas hobis? O su partneriu verta ramiai pasikalbėti – gal jis nė nenutuokia apie neigiamus jūsų jausmus. Psichologai pataria kalbantis daugiau koncentruotis į jaučiamas emocijas ir jokiu būdu nekaltinti mylimojo. Kitu atveju pokalbis nebus konstruktyvus, tik susipyksite.

 

Kartais pavydas taip apakina, kad sunku matyti realybę tokią, kokia ji yra. Ekspertai pataria pasikalbėti su draugu ar kitu artimu žmogumi – padės į viską pažvelgti naujomis akimis. Dažnai jaučiate stiprų pavydą kitiems dėl sėkmingo gyvenimo? Patariama pažvelgti į platesnį paveikslą. Nepamirškite, kad tai, ką mato aplinkiniai, dažnai tik paradinė pusė. Nors bičiulės šeimos gyvenimas atrodo tobulas, neabejotinai pasitaiko pykčių ir nesutarimų. Kolega gavo geresnes pareigas? Galbūt nėra ko pavydėti, nes jam teks aukoti laiką su žmona ir vaikais.

 

Kovojant su pavydu svarbu išmokti jausti dėkingumą už tai, ką turite. Tai padės pajusti laimę. Užuot jaudinęsi dėl dalykų, kurių neturite, geriau leiskite laiką su mylimais žmonėmis, užsiimkite mėgstamu hobiu. Staiga apėmus pavydui patariama padaryti trumpą pertraukėlę, kuri leis išvengti neapgalvotų veiksmų. Atlikite kvėpavimo pratimus, trumpai pasivaikščiokite, 10 min. užsiimkite kita veikla. Jei stiprus pavydas kamuoja dažnai, verta kreiptis pagalbos į specialistą – padės susidoroti su giliai užslėptais neigiamais jausmais.

 

Pavyduolių spąstuose

 

Atsikratę pavydo vis tiek galite tapti kitų pavydžių žmonių aukomis. Pavydus partneris gali įskaudinti, o pavydą jaučiantys kolegos ar giminės bandys sugriauti pasitikėjimą savimi. Kaip kovoti su tokiais išpuoliais? Pasak psichologų, pavydūs žmonės pavydo objekto gyvenimą gali paversti tikru pragaru – menkinti, stengtis išprovokuoti pyktį, prisidengdami humoru šaipytis iš pasiekimų, žeminti. Jei kas nors aplinkoje taip elgiasi, būkite tikri – tas žmogus jums pavydi.

 

Įsivaizduokite – giminės susitikime pasidžiaugiate būsima kelione į Ispaniją. Pavydus giminaitis, užuot pasidžiaugęs, pasakys, kad ten brangu ir pilna turistų. Be to, kelionės į Ispaniją jau seniai nemadingos, dabar visi keliauja į Portugaliją. Nusipirkote naują automobilį? Pasak giminaičio, tai prastas pasirinkimas, nes šis modelis jau pasenęs. O ir apskritai visi dabar važinėja elektriniais dviračiais. Kitaip sakant, visi jūsų pasirinkimai blogi ir netinkami. Pavyduoliai gali menkinti jūsų pasiekimus iškeldami savuosius. Paaukštino darbe? Na, ir kas – Jono sūnus įsikūrė Anglijoje ir ten puikiai uždirba. Dar vienas tipiškas pavyduolių elgesys – kopijavimas. Jei įsigysite naują automobilį, toks žmogus įsigis didesnį ir brangesnį. Įsirengėte naują virtuvę? Pavyduolis ją įsirengs dar naujesnę ir visiems girsis jus subtiliai žemindamas.

 

Bendrauti su tokiais žmonėmis nemalonu. Tad jei tik galite, venkite jų. Jei tai neįmanoma, kuo mažiau pasakokite apie savo gyvenimą. Tuomet pavyduoliams rečiau kils noras konkuruoti. Jei įžeidinėja, geriausia nusišypsoti ir į tai nereaguoti, juk tikslas – išvesti iš pusiausvyros. Nepavykus to padaryti, greitai atsibos erzinti. Geriausia kuo mažiau diskutuoti, nesiginčyti. Jūsų pasyvumas irgi sumažins norą varžytis. Nors toksiškų žmonių pasakyti žodžiai gali sužeisti ir įskaudinti, stenkitės nepriimti asmeniškai. Jie tiesiog labai nepasitiki savimi ir bando pasijusti geriau menkindami.

 

SOS – myliu pavyduolį!

   

Sunkiausia, kai pavydas kamuoja gyvenimo partnerį. Santykiai su tokiu žmogumi labai vargina ir kupini kontrolės. Kaip elgtis ir bendrauti? Psichologai pataria visada išklausyti mylimojo nuogąstavimus ir baimes. Jei tiesiog ignoruosite ar pasijuoksite, situacija gali dar pablogėti. Dažniausiai pavydo priepuoliai pasireiškia jaučiant nerimą, stresą. Tad gal mylimajam reikia pagalbos susidoroti su stresu darbe? Gal kamuoja kitos problemos?

 

Žinote, kad tam tikras jūsų elgesys skatina pavydo priepuolius? Tokiu atveju leisdami laiką su draugais mylimajam nusiųskite žinutę ar nuotrauką. Žinoma, jei partneris siekia visiškai kontroliuoti, neprivalote jam paklusti. Psichologai taip pat pataria bendraujant su mylimuoju dažniau priminti, koks jis brangus. Sykiu dažniau kokybiškai leiskite laiką kartu. Kamuojant stipriam pavydui, verta mylimajam pasiūlyti kreiptis pagalbos į specialistą. Vis dėlto, jei padėtis tampa visiškai nekontroliuojama, gali tekti santykius nutraukti. Pats žmogus turi norėti atsikratyti pavydo.

 

Autorius Gintarė Vasiliauskaitė