Prasidėjus šiltymečiui norisi daugiau judėti, atsikratyti priaugtų kilogramų, puoselėti savo grožį ir labiau rūpintis sveikata. Kodėl šis metų laikas išsiskiria tokiu magišku, nepaprastu poveikiu, o moterys pražysta tarsi gėlės?

 

moteris ir pavasario magija

Kaip keitėsi moters vaidmuo visuomenėje?

 

Per pastaruosius kelis amžius moters vaidmuo visose kultūrose, bent jau Vakarų šalyse, smarkiai keitėsi. Sunku patikėti (tą patį greičiausiai galėtų pasakyti ir anksčiau gyvenusios dailiosios lyties atstovės), tačiau XVIII a. moterų gyvenimas buvo susijęs tik su namais: valgio gaminimu, tvarkymusi, ūkio darbais, vaikų auginimu. Tiesa, aukštesnio socialinio sluoksnio dailiosios lyties atstovės, kurios turėjo daugiau tarnaičių, dalį savo laiko galėjo skirti ir savišvietai. Be to, tuo laikotarpiu 25 m. netekėjusios merginos laikytos senmergėmis. Laimė, kilęs feministinis judėjimas iš esmės pakeitė moterų ekonomines, socialines ir politines teises. Galų gale dailiosios lyties atstovės, bent jau teoriškai, tapo lygiavertės vyrams. Šiuolaikinėje visuomenėje moterys užima gana tvirtas pozicijas. Jos visiškai laisvai gali rinktis, kuo nori būti – namų šeimininkėmis, mamomis ar karjeristėmis, o galbūt viską suderinti.

 

Ką vyrai galvoja apie dailiosios lyties atstovės kūną?

 

Žurnale „Men’s Health“ buvo atlikta apklausa, kuri atskleidė, kaip šiuolaikiniai vyrai vertina moterų kūnus. Beje, apklausoje dalyvavo ir nemažai dailiosios lyties atstovių.

 
  • Daugiau negu 290 000 moterų prisipažino, kad 2013 m. vienu ar net dviem dydžiais pasididino krūtis.
  • Vidutiniškas moters krūtinės dydis – 34 E.
  • Anot 88 % vyrų, didinantis krūtis reikėtų nepersistengti.
  • Apie 57 %stipriosios lyties atstovų teigė, kad paslaptingiausia moters kūno dalis – smegenys.
  • 1 iš 5 stipriosios lyties atstovų nesupranta, kodėl moterims visada būna šalta.
  • Vidutiniškai per gyvenimą moteris išleidžia daugiau negu 13 000 Eur kosmetikai.
  • Apie 14 % vyrų išvis nepastebi, kada moterys būna pasidažiusios.
  • Dažniausiai vyrai erotiniuose sapnuose regi aktorę Scarlett Johansson.
  • Apie 44 %stipriosios lyties atstovų džiaugtųsi, jeigu partnerės visiškai nusidepiliuotų bikinio sritį.
  • Apie 31 %vyrų išsiskirtų su mergina, jeigu ji priaugtų svorio.
  • Pusė apklaustųjų galvoja, kad ilgalaikis makiažas ir tatuiruotė yra tas pats.
  • Daugkartinis orgazmas – vienintelis dalykas, kurio vyrai iš tiesų pavydi moterims.

 

Tobulos moters išvaizda

 

Kaip atrodo ideali moteris? Tai klausimas, į kurį abiejų lyčių atstovai atsako skirtingai. Tuo įsitikinti leido 2014 m. vienos apatinio trikotažo kompanijos atliktas tarptautinis tyrimas. Surengtoje apklausoje dalyvavo 500 vyrų ir tiek pat moterų. Respondentai pasitelkdami įžymybių nuotraukas turėjo sukurti tobulos moters išvaizdą. Paaiškėjo, kad vyrų ir dailiosios lyties atstovių grožio standartai gerokai skiriasi.

 

Moterys pirmenybę teikia ilgiems ir tvarkingai sušukuotiems plaukams. Vyrus labiau žavi šiek tiek suvelti ir (su)banguoti, tačiau taip pat ilgesni plaukai. Panašu, kad įsitikinimas, jog vyrams patinka tik blondinės, yra tik stereotipas. Mat net kas trečias vyras pirmenybę teikia rudaplaukėms. Įdomu tai, kad abi lytys sutaria, jog gražiausia akių spalva – mėlyna. Dailiosios lyties atstovės teigė, kad idealus krūtinės dydis yra B. Vyrams patinka didesni apvalumai, todėl jie dažniau rinkosi D dydį. Nuomonės išsiskyrė ir kalbant apie juosmens bei klubų apimtis. Moterys žavisi plokščiu pilvuku ir siaurais klubais (klubų apimtis turėtų būti 46 % didesnė negu juosmuo). Stipriosios lyties atstovus keri labai siauras liemuo ir platūs klubai (liemens apimtis gali sudaryti 60–70 % klubų apimties).

 

Dar vienas nedidelis sutapimas dėl grožio suvokimo – lieknos ir ilgos kojos. Tačiau moterys labiau žavisi apie 1,80 m ūgio merginomis, o vyrai mieliau rinktųsi 1,73–1,75 m ūgio dailiosios lyties atstoves.

 

Svarbus ne tik grožis

 

Moteriškumas – ne vien vyraujančių grožio standartų išmanymas bei mėginimas juos atitikti, bet ir vidinio pasaulio puoselėjimas. Šiais laikais moterims neužtenka būti tik gražiomis. Juolab kad stipriosios lyties atstovai kur kas labiau vertina ne tik dailias, bet ir protingas damas.

 

Žurnale „Men’s Health“ paskelbtoje apklausoje dalyvavę vyrai nurodė, kad jiems patrauklios tos moterys, kurios turi puikų humoro jausmą ir juokiasi iš jų pokštų. Net 75 % stipriosios lyties atstovų atkreiptų dėmesį į tokią moterį. Be to, svarbi ir šypsena. Mat dailiosios lyties atstovės, kurios dažnai šypsosi, atrodo seksualesnės. „American Sociology“ žurnale rašoma, kad vyrai mieliau renkasi išsilavinusias moteris, kurios yra karjeristės ir finansiškai nuo nieko nepriklauso. 2015 m. JAV atlikta apklausa parodė, kad jei moteris nerūko ir nevartoja alkoholio, turi dvigubai didesnę tikimybę, jog vyras ją pakvies į pirmą pasimatymą. Atlikus kitą apklausą, kurioje dalyvavo 818 vyrų, paaiškėjo, kad net 72 %jų nurodė, jog mielai vestų protingą moterį. Tačiau 45 % respondentų prisipažino, kad atkreipia dėmesį ir į dailiosios lyties atstovės patrauklumą.

 

Pikantiška šiltymečio įtaka…

 

Kuo ilgiau užsitęsia žiema, tuo nekantriau visi ima laukti pavasario. Ir ne tik dėl to, kad norisi kuo greičiau nusivilkti storus megztinius bei šiltus paltus. Vis aukščiau į dangaus skliautą pakylanti saulė veikia žmones ir gamtą. Sužaliavę augalai neretai atima žadą. Tiesa, pavasarį pražysta ne tik gėlės, bet ir moterys. Ar šiltymetis ir hormonų audros tėra prasimanymas?

 

2012 m. Trumsės universitete (Norvegija) mokslininkai atliko tyrimą, kuris atskleidė, kad pavasarį moterys būna labiausiai seksualiai susijaudinusios, palyginti su kitais metų laikais. Taigi kuo dienos tampa ilgesnės ir šviesesnės, tuo dažniau bei labiau moterys nori mylėtis. Mokslininkai daro prielaidą, kad toks reiškinys gali būti susijęs būtent su šviesa. Ji veikia tam tikrų hormonų gamybą organizme, pavyzdžiui, endorfinų. Šios medžiagos atsakingos už laimės jausmą ir lytinį susijaudinimą. Visgi įdomu tai, kad pavasaris nedaro jokios įtakos vyrų libido. To paties universiteto mokslininkai išsiaiškino, kad stipriosios lyties atstovų seksualumas piką pasiekia artėjant rudeniui, ypač rugpjūtį.

 

Įkvėpimas keistis

 

Kodėl būtent pavasarį kyla noras keistis? Vos tik saulė pradeda skaisčiau šviesti, ne viena moteris apsiauna sportinius batelius, eina sportuoti, išsiruošia į grožio saloną, keičia plaukų spalvą, atnaujina spintą arba ima laikytis dietų. Kartais toks reiškinys vadinamas pavasario karštine. Jai būdingus požymius mokslininkai gali paaiškinti gana racionaliai.

 
  • Norisi sportuoti. Toks troškimas gali būti susijęs su saulės spinduliais, kurie skatina vitamino D gamybą organizme. 2010 m. Lojolos universitete (Čikaga) atlikti tyrimai parodė, kad prasidėjus pavasariui organizmas gauna papildomą vitamino D dozę. Tuomet ši medžiaga virsta energija. Pastarosios antplūdis skatina daugiau judėti, netgi sportuoti.
 
  • Lengvesnis maistas. Prekybos centruose esančios daržovės – pirmas pavasario ženklas. Pastebima, kad šiltuoju metų laiku žmonės valgo lengvesnį maistą, t. y. vartoja daugiau daržovių, žalumynų. Mat jau senovėje vos ištirpdavo įšalas ir išdžiūdavo žemė, moterys imdavo sėti bei sodinti įvairias gėrybes.
 
  • Reikia mažiau miego. Kanados mokslininkai atliko ne vieną tyrimą, kuris parodė, kad pavasarį, kai dienos tampa kur kas ilgesnės, organizmas gauna daugiau šviesos. Pastaroji slopina miego hormono melatonino gamybą, todėl šiltymečiu sumažėja miego poreikis.
 
  • Norisi šypsotis. Mokslininkai nesunkiai paaiškina, kodėl pavasarį moterys dažniau šypsosi, atrodo laimingesnės ir labiau savimi pasitiki. 2008 m. JAV atliktas tyrimas atskleidė, kad prieš prasidedant pavasariui organizmas pradeda gaminti daugiau serotonino – laimės hormono.
 
  • Kyla noras atnaujinti garderobą. Šiltymečiu kylantis didesnis noras atnaujinti spintą susijęs ne su biologiniais reiškiniais, o su įsisenėjusia Vakarų reklamos strategija, skatinančia vartojimą.
 

Pavasaris – puikus metas stiprinti sveikatą

   

Pavasario pradžioje daugumai žmonių stinga jėgų, optimizmo, pasireiškia mieguistumas, greičiau pavargsta. Norint tai pakeisti užtenka atidžiau pažvelgti į tai, ką valgome. Tad būtina atsisakyti nenaudingų produktų ir vartoti kur kas vertingesnį maistą.

 

Sveika mityba užtikrina puikią savijautą, optimalias energijos atsargas ir darbingumą, gerą nuotaiką. Taisyklingai maitinantis bėgant laikui sustiprėja imunitetas, todėl organizmas tampa atsparesnis įvairioms ligoms, pavyzdžiui, gripui, peršalimams, grybelių sukeliamiems susirgimams, žarnyno infekcijoms. Ypač tai aktualu pavasarį. Sveikai gyvenančiam žmogui nekyla stuburo, sąnarių skausmų arba didelių antsvorio ir virškinimo problemų. Vyresni asmenys, kurie gyvena aktyvų gyvenimą ir tinkamai maitinasi, gali pailginti savo gyvenimą. Be to, jiems gali tekti vartoti ir mažiau įvairių medikamentų.

 

Dažniausiai problemų kyla, kai asmuo suvalgo netinkamo maisto arba per didelį jo kiekį. Artėjant Velykoms šis klausimas tampa labai aktualus, nes dažnai noras pasmaguriauti, šventinė maisto gausa ir įvairovė gali tapti sutrikusio virškinimo priežastimi. Pavyzdžiui, gali imti pūsti pilvą ir pan. Pajutus pirmuosius persivalgymo simptomus reikia iš karto nustoti valgyti. Galima ramiai pasivaikščioti arba tiesiog pabūti gryname ore, išgerti šiek tiek mineralinio vandens, tačiau neverta sportuoti, šokti, gausiai gerti.

 

Rekomenduojami produktai

 

Žalioji arbata – pavasarinio nuovargio padėsiantis atsikratyti energinis gėrimas, kuris stiprina organizmą. Įrodyta, kad šioje arbatoje esančios vertingos medžiagos saugo organizmą nuo laisvųjų radikalų ir UV spindulių poveikio. Be to, jos neleidžia vėžinėms ląstelėms dauginti ir saugo sveikąsias.

 

Medus. Šaukštas šio produkto per dieną padės sustiprinti po žiemos nusilpusį imunitetą. Tačiau reikia prisiminti, kad medaus negalima dėti į karštą vandenį, geriausia užgerti vėsia ir nesaldžia arbata.

 

Riešutuose gausu baltymų, augalinių aliejų ir vitaminų. Per dieną užtenka suvalgyti saujelę riešutų, kad organizmas pajustų jų teikiamą naudą.

 

Jogurte esančios naudingosios bakterijos padeda iš organizmo pašalinti kenksmingas medžiagas, toksinus, stiprina imuninę sistemą.

 

Rauginti maisto produktai. Vykstant fermentacijaimaisto produktuose išlieka gana daug vitaminų, ypač vitamino C. Raugintose daržovėse esančios medžiagos stiprina imuninę sistemą ir neleidžia daugintis patogenams, t. y. ligų sukėlėjams.

 

arbata

Sveikatos suteikianti arbata

 

Nors kalendorinis pavasaris jau prasidėjo, tačiau saulutė ir šilti orai dar nedžiugina. O daugumą dar vis kamuoja peršalimo ligos. Tad šįkart siūlome pasigaminti arbatą, kuri ne tik sustiprins sveikatą, bet ir ją sudėjus į gražų stiklainį taps puikia virtuvės puošmena.

 

JUMS REIKĖS:

   

20 g džiovintų katžolių

15 g čiobrelių

10 g liepžiedžių

10 g raudonėlių

10 g ramunėlių

Džiovintų aviečių, obuolių pagal skonį

 
  • Visus ingredientus sumaišyti, susmulkinti ir sudėti į sandarų indą.
  • Arbatinį šaukštelį arbatos užplikyti verdančiu vandeniu, uždengti ir laikyti kambario temperatūroje 5–10 min., kad pritrauktų. Galima pagardinti medumi.
 

Už pamokėlę dėkojame Astai Plentaitei-Balčiūnienei.

www.boruzesukis.lt

 

Įdomu

  • Per gyvenimą moteris vidutiniškai suvalgo 2–3 kg lūpdažio.
  • Dailiosios lyties atstovės per metus į veidrodį pražiūri apie 120 val.
  • Kas 90 sek. visame pasaulyje miršta po vieną nėščią arba gimdančią moterį.
  • 20 turtingiausių pasaulio dailiosios lyties atstovių turtus paveldėjo iš tėvų arba partnerių.
  • Moteris per dieną ištaria apie 20 000 žodžių.
  • Antikos laikais Romoje moterys naudojo gladiatorių prakaitą veido procedūroms atlikti, kad pagražintų jo spalvą.
  • Vidutiniškai Didžiojoje Britanijoje moteris turi 19 porų batų, bet avi tik 7.
  • JAV net 40 %dailiosios lyties atstovių susilaukia vaikų neištekėjusios.
  • Vidutiniškai moteris per gyvenimą praleidžia apie metus galvodama, ką apsirengti.
  • Gražiosios lyties atstovė per metus verkia apytiksliai 30–64 kartus.
  • Aukštakulnius pirmiausia avėjo vyrai. Moterys juos nešioti pradėjo tik XVII a. norėdamos būti panašesnės į stipriosios lyties atstovus.
  • Izraelis – vienintelė valstybė pasaulyje, kuri į karinę tarnybą kviečia ir moteris.
  • „Personality and Social Psychology“ žurnale rašoma, kad vyrai atkreipia dėmesį į raudonai apsirengusias moteris.
  • 2000 m. Didžiojoje Britanijoje atlikta apklausa atskleidė, kad vyrai nesibaimina apvalesnių moterų formų ir jiems visiškai priimtinas 40–42 dydis.

Jelena

Specialistės komentaras

Filosofijos daktarė, raganė Jelena Simonova

 

Kuo grįstos simbolinės pavasario ir moters sąsajos?

 

Kasmet pasaulis tarsi atgimsta. Medžiai pabunda iš žiemos sąstingio, sukrauna pumpurus, o visa apimantis žydėjimas susijęs ne tik su gamta, bet ir kiekviena gyva būtybe. Kalendorinis pavasaris veikia moters savijautą, išvaizdą, patį buvimą šiame pasaulyje ir pažadina moteriškumo potencialą. Pavasaris – tinkamas metas įkvėpti gryno oro ir atskleisti naujus, dar nepažintus moteriškumo klodus, kuriuose slypi dar neatskleisti gabumai, hobiai bei įdomios kasdienybę papildančios veiklos. Pavasarį palanku planuoti, kurti laimingos ateities vizijas ir pamažu žengti lengvus žingsnelius savo tikslų realizavimo link.

 

Kaip pavasarį atsiskleidžia moteriškumo galios?

 

Moteris iracionaliau ir stipriau nei vyras jaučia atsinaujinančio pasaulio ritmus bei dėsningumus, būtent jai pavasaris dosniai dovanoja atgimimo, moteriško žavesio ir laimingo gyvenimo paslaptis bei atskleidžia ištisą antgamtinių galimybių spektrą. Kiekviena dailiosios lyties atstovė iš prigimties pasižymi išskirtine galia kūrybiškai kurti savo ir greta esančių žmonių realybę. Pirmi pavasario spinduliai – tinkamiausi raktai šioms galioms atrakinti. Nuo pavasario lygiadienio, kuris įvyksta kovo 20–21 d., prasideda moterims ypatingas laikas.

 

Kokius dar moters savijautą harmonizuojančius ritualus galima atlikti bundant gamtai?

 

Pasitelkiant ypatingą energetinę sąveiką su augalais galima atsikratyti slegiančių jausmų, nuovargio, pasisemti stiprybės ir įkvėpimo. Atsinaujinančio pasaulio ritmus puikiai atspindi medžio vešėjimo ciklas. Dėl šios priežasties archajinėse bendruomenėse medis simbolizavo pasaulį. Tad derėtų rasti atokesnėje vietoje augantį medį, jo mintimis paprašyti pasiimti viską, kas nereikalinga arba slegia, ir suteikti gyvybinių jėgų. Patariama paliesti jį arba apkabinti ir ramiai pastovėti bent kelias minutes. Prisiglaudus prie medžio, kuris ką tik sukrovė naujus pumpurus, būtina įsivaizduoti, kaip tarsi susiliejate su juo ir jame glūdinčiu atgimimo potencialu. Mintyse įsivaizduoti, kad šis medis sužaliavo akiai malonia žalia spalva. Tačiau jei tai žydintis medis, įsivaizduokite jį puošiančius pražydusius švelnius žiedus. Pajuskite iš medžio kamieno į jus tarsi patenkančią atgimimo ir žydėjimo galią. Užfiksuokite šį vaizdinį kaip prisiminimą arba viziją, kur jaučiatės stipri, gyvybinga bei kur sau patinkate. Ritualą patariama kartoti bent kelis kartus. Jeigu nėra galimybės atlikti ritualo pagal nurodytą instrukciją, susiliejimą su atgimimo medžiu galima paprasčiausiai atkurti vaizduotėje.