Ar kada susimąstėte, kodėl įžengus į vienus namus apima sunkiai paaiškinamas jausmas, kad kažkas čia ne taip, o lankydamiesi kituose pagaunate save galvojant, kad patys mielai čia gyventumėte? Atrodo, tokiuose namuose kiekvienas kampas, kiekviena menkiausia detalė spinduliuoja laimę, džiaugsmą ir ramybę. Gali būti, kad jų šeimininkai neliko abejingi fengšui filosofijos, aromaterapijos ir spalvų terapijos žinovų, interjero dizainerių bei ezoterikų patarimams, padėjusiems nesunkiai prisivilioti išdidžiąją laimės paukštę.

 

laime i namus (3)

Namai pagal fengšui

 

Remiantis senuoju kinų mokymu, laimingi namai turi būti erdvūs, gauti daug dienos šviesos ir stovėti ant lygaus žemės paviršiaus. Taip pat nereikėtų rinktis būsto priešais vyriausybinius pastatus, ypač prieš policijos komisariatus arba karinius objektus, bei prieš šventyklas. Be to, kalbant apie namų fengšui, naudinga aptarti reikalavimus atskiroms jų dalims.

 

Įėjimas. Žmogus, atidaręs paradines duris, neturėtų matyti virtuvės arba vonios kambario. Prieš pagrindines duris nedera kabinti veidrodžio. Gerai, jeigu atidarius duris matoma raudona spalva, žaliuojantys augalai, dailūs paveikslai ar kaligrafijos darbai.

 

Prieškambaris turėtų būti vidutinio dydžio, šviesus ir švarus. Geriau, jeigu lubos būtų aukštos ir šviesios spalvos. Nederėtų rinktis juodų arba stiklinių. Šviestuvai turėtų būti apvalūs arba kvadratiniai, bet jokiu būdu ne trikampio formos. Sienas geriausia dažyti šviesia spalva, o grindys turėtų būti tamsios arba šviesesnės centre ir tamsėjančios į kraštus. Dekoruojant prieškambarį nevalia rinktis aštrių geometrinių raštų.

 

Svetainė. Šioje patalpoje derėtų vengti aštrių kampų, sijų ir kolonų. Jeigu joje vis dėlto yra smailus kampas, jį derėtų pridengti dailiu baldu, vešliu augalu arba akvariumu.

 

Sofos nederėtų statyti priešais paradines duris. Be to, apvalių formų baldų nepatartina derinti su stačiakampiais, pavyzdžiui, kvadratiniu kavos staliuku. Taip pat reikėtų vengti deimanto formos kavos staliuko. Negana to, pastarasis turėtų būti žemesnis negu sėdinčiųjų kelių aukštis. Svetainėje naudinga pakabinti kraštovaizdį vaizduojantį paveikslą, o smulkmenas ant spintelės arba komodos sustatyti puslankiu. Kinai tiki, kad sėkmę neša ir priešais sofą patiestas kilimas.

 

Valgomasis turėtų būti elegantiškas ir tvarkingas. Vertėtų rinktis šviesių spalvų sienas, skoningą apšvietimą, nuotraukas arba paveikslus, kuriuose vaizduojamas maistas ar gėlės. Nepatartina rinktis marmurinių arba stiklinių valgomojo stalų. Valgantys neturėtų matyti paradinių durų, tualeto arba koridoriaus.

 

Virtuvė. Remiantis fengšui, virtuvės nedera įrengti pietinėje būsto pusėje. Iš jos neturėtų būti tiesioginio įėjimo į vonios kambarį. Viryklės nepatariama įrengti priešais balkoną, kriauklę, šaldytuvą ar koridorių. Už pastarosios turėtų būti vientisa siena be lango.

 

Miegamasis turėtų būti šviesus, erdvus ir izoliuotas nuo triukšmo. Šios patalpos durys neturėtų būti priešais vonios kambario arba virtuvės duris. Sėkmę nešantis ženklas – išdažyti miegamąjį šviesiomis spalvomis. Nederėtų jo dekoruoti stiklu, metalu ar marmuru. Patariama vengti aštrių ir šviesą atspindinčių daiktų. Miegamajame nerekomenduojama kabinti religinių paveikslų. Idealiu atveju lova turėtų būti šiek tiek aukštesnė negu joje miegančių žmonių kelių aukštis ir atsukta į šiaurės pietus. Vaiko lovos galvūgalis turėtų būti rytuose arba pietryčiuose. Virš jo neturėtų būti sijų, nederėtų kabinti kondicionieriaus arba šviestuvo. Šios patalpos apšvietimas neturėtų būti pernelyg ryškus.

 

Vonios kambarys. Svarbiausia, kad jame nesikauptų drėgmė. Grindims patartina naudoti marmurą arba granitą. Šiai patalpai labai tinka balta, juoda ir mėlyna spalvos.

 

Sėkmę pritraukiantys simboliai

 

Drakonas. Fengšui filosofijoje tai tradicinis vyriškajai Jang energijai atstovaujantis simbolis. Tikima, kad jis padeda pritraukti turtus, galią ir naujas galimybes.

 

laime i namus (6)

 

Fu šunys. Kinų filosofijoje tai labai svarbus simbolis, reiškiantis apsaugą. Teigiama, kad Fu šunų statulėlės puošia rūmų, šventyklų ir valdininkų arba turtingų žmonių pastatų įėjimus. Tai tradicinis šeimos gerovės ir socialinio statuso simbolis.

 

Bagua veidrodis. Tai apvalus veidrodėlis aštuoniakampiame mediniame rėme. Teigiama, kad jis saugo namus nuo neigiamų aplinkos energijų. Derėtų kabinti ant paradinių durų iš lauko pusės. Bagua veidrodžio nepatartina kabinti namų viduje, nes manoma, kad tuomet gali prišaukti nelaimių.

 

laime i namus (2)

 

Mazgas. Tikima, kad tai itin galingas kinų simbolis, pritraukiantis sėkmę. Jis reiškia begalybę, kartu ir laimingą gyvenimą. Mazgas simbolizuoja harmoningą palankios energijos tėkmę, kurios nepertraukia jokios negandos ir iššūkiai.

 

Dramblys. Ne tik kinai, bet ir daugelio kitų kultūrų atstovai tiki, kad namų gyventojams šis didis gyvūnas neša sėkmę, išmintį, apsaugą bei vaisingumą. Tiesa, norint gyventi laimingai, derėtų rinktis dramblio statulėlę su pakeltu į dangų straubliu.

 

laime i namus (1)

 

Kiniškos monetos. Dauguma jas laiko tik pinigų simboliu. Tačiau fengšui žinovai kiniškas monetas pasitelkia ir sėkmei pritraukti bei namams nuo nelaimių apsaugoti.

 

Apelsinų pilnas dubuo. Teigiama, kad jį pastačius virtuvėje arba svetainėje namus nuolatos lankys sėkmė. Tiesa, tikinama, kad pastarąją užtikrintai pritrauksite, jeigu dubenėlyje bus 9 apelsinai.

   

Žaliuojantis bambukas. Tikima, kad šis vienu laimingiausiu fengšui simboliu laikomas augalas neša ramybę ir laimę į namus.

   

Druska. Nuo seno daugumoje kultūrų tikėta, kad druska sergsti namus nuo blogio. Jos galima pripilti į dubenėlius ir pastatyti šiaurės rytų arba pietvakarinėje namų pusėje. Taip pat šiek tiek druskos galima ištirpinti vandenyje, kurį naudosite grindims plauti.

 

Nesėkmes gali pritraukti…

 
  • Juodos durys. Remiantis kinų filosofija, geriausią fengšui spalvą lauko durims dažyti apibrėžia pasaulio šalis, į kurią jos atsuktos. Teigiama, kad į pietų pusę atsuktos durys turėtų būti nudažytos raudona arba oranžine spalva, į šiaurę – mėlynai ar juodai, į vakarus – baltai arba pilkai, į rytus – rudai ar žaliai. Tiesa, šio mokslo žinovai tikina, kad juodai nevalia dažyti durų, jeigu jos atsuktos ne į šiaurę, o į bet kurią kitą pasaulio šalį. Mat toks neatsakingas žingsnis namų gyventojams gali pritraukti nesėkmių.
 
  • Aštrūs spygliai. Manoma, kad aštrūs, smaili, dantyti objektai pritraukia į namus nelaimių. Tiesa, fengšui žinovai rekomenduoja vengti ne tik pastarųjų, bet ir spygliuotų augalų, pavyzdžiui, kaktusų arba rožių.
 
  • Veidrodis miegamajame. Tikima, kad į miegančius nukreiptas veidrodis gali lemti santykių problemas. Manoma, kad tokia interjero detalė gali privilioti išorines įtakas, galinčias sugriauti laimingą šeimą.
 
  • Netinkamoje vietoje kabantis kalendorius. Kinai tiki, kad pastarojo nevalia kabinti netoli paradinių durų. Šis daiktas primena greitai bėgančias gyvenimo dienas, todėl manoma, kad gali daryti neigiamą įtaką gyventojų ilgaamžiškumui.
 
  • Laivo sudužimą vaizduojantis paveikslas. Tikima, kad asmuo, kurio namus ir jį patį persekioja nelaimės, turėtų atsikratyti paveikslo, kuriame vaizduojamas audros blaškomas arba sudužęs laivas. Manoma, kad šis nelaimės simbolis gali daryti įtaką žmonių elgesiui ir namų energijai.

 

Spalvų magija

 

Ar žinojote, kad yra keletas žaismingų spalvų, kurios sumaniai panaudotos interjere verčia nusišypsoti kiekvieną, įžengusį į namus? Anot interjero dizainerių ir spalvų terapijos žinovų, šiuo atveju labai svarbi tiek konkrečios spalvos savybė atspindėti šviesą, tiek pačių spalvų kuriamos nuotaikos. Norintiems įsitikinti spalvų magija derėtų savo būste išbandyti bent vieną šių spalvų!

 

Svajingas levandų atspalvis. Interjero dizaineriai tikina, kas ši spalva gerai atspindi šviesą, suteikia patalpoms gilumo, todėl gana populiari Skandinavijoje. Teigiama, kad tai viena puikiausių spalvų šiauriečių būstams, mat ilgai besitęsiančiu šaltuoju metų laiku suteikia patalpoms jaukumo.

 

Nepelnytai nuvertinta rožinė. Kad ir kaip prieštaringai vertintumėte šią spalvą, akivaizdu, kad ji namams suteikia gyvybės. Be to, tikrai nebūtina ja dekoruoti viso kambario. Galima eksperimentuoti tik su viena siena. Savaime suprantama, kad geriau rinktis prislopintus arba su kitomis spalvomis maišytus, o ne pernelyg saldžius rožinius atspalvius. Anot dizainerių, tinkamai parinktas rožinis tonas padės jaustis laimingesniems, linksmesniems ir netgi jaunesniems.

 

Energijos suteikiantys turkio atspalviai. Sodrūs, intensyvūs turkio atspalviai interjere ne tik suteikia namams gyvybės, bet ir padeda sukurti elegantišką, prašmatnų bei europietišką įvaizdį.

 

Universalūs žali tonai. Ko gero, interjero dizaineriai, norėdami sukurti gerą būsto aurą, šią spalvą ir daugybę jos atspalvių pasirenka neatsitiktinai. Anot spalvų terapijos žinovų, ji imituoja gamtą, todėl pasižymi raminamuoju poveikiu.

 

laime i namus (5)

 

Nepriekaištingoji balta. Po tokios gana ryškios spalvų paletės siūlyti rinktis neutralią baltą gal kiek netikėtas sprendimas, tačiau interjero dizaineriai vieningai tikina, kad ši spalva kelia nuotaiką, namams ir jų gyventojams suteikia laimės bei optimizmo. Balta puikiai atspindi šviesą, todėl spinduliuoja nuostabią energiją, padedančią šeimynykščiams pasijusti geriau ir pozityviau žvelgti į gyvenimą.

 

Kuo kvepia laimė?

 

laime i namus (4)

 

Galbūt naminiais sausainiais? Ezoterikai tikina, kad kvapai – tai tam tikra energijos rūšis, todėl skirtingi aromatai gali būti subtiliai panaudoti siekiant labai įvairių tikslų. Ne paslaptis, kad specifiniai šviežiai iškeptų sausainių arba duonos, kavos bei cinamono kvapai kuria jaukumo įspūdį, padeda jaustis laimingiems ir net svetimuose namuose pasijusti kaip savuose. Anot aromaterapijos specialistų, jeigu namie nuolatos tvyro įtampa, nerimas arba, pavyzdžiui, vaikai yra labai kaprizingi, užsispyrę, gali pagelbėti levandų ar ramunėlių eteriniai aliejai. Vos keletas lašų minėtų aliejų, įlašintų į aliejinę lempą, padės nurimti ir atsipalaiduoti. Kita vertus, jeigu po darbo grįžę namo kas vakarą jaučiatės išsekę, energijos galėtų suteikti tonizuojantys rozmarinų, pipirmėčių, eukaliptų arba citrinžolių kvapai. Kvapiųjų kanangų, santalų, rožių ir jazminų eteriniai aliejai – klasikiniai aromatai, skirti jausmingai atmosferai miegamajame sukurti. Taip pat norint pažadinti romantiškus jausmus verta išbandyti apelsinų žiedų, levandų, vanilės arba kitų eterinių aliejų, kurie malonūs būtent jums ir antrajai pusei. Tad kvapai – puiki priemonė siekiantiems susikurti gaivius ir laimingus namus.

 

Keisčiausi viso pasaulio prietarai

   
  • Persikraustant į naują būstą nederėtų vežtis senos šluotos, nes drauge su ja atsinešite ir visas senas nelaimes (JAV).
  • Nevalia šluoti namų naktį, nes iššluosite laimę (Vakarų Afrika).
  • Nepatartina palikti miegamojo langų atvirų per lapkričio 1-ąją – prisišauksite nelaimių (Ispanija).
  • Norint prikviesti finansinę gerovę į naujus namus visuose kambariuose reikėtų primėtyti monetų (Filipinai).
  • Jeigu į jūsų butą dažnai užklysta juodosios skruzdės, būsite turtingi (Filipinai).
  • Namai, stovintys šalia kelio vingių arba priešais T formos sankryžą, pritraukia nesėkmes (Kinija).
  • Nevalia batų dėti ant stalo, nes namams užtrauks nelaimių (Jungtinė Karalystė).

 

Įdomu

 
  • Kinai tiki, kad visapusę sėkmę į namus pritraukia apelsinų, citrinų ir kitų citrusinių vaisių eteriniai aliejai.
  • Daugelyje kultūrų tikima, kad pasaga į namus atneša laimę. Ją neretai siūloma prikalti virš lauko durų, tik nesutariama – kaip. Vieni tikina, kad pasagą derėtų kabinti atvirais galais į viršų, kad „laimė neišbėgtų“, kiti teigia, jog kaip tik derėtų pasagą prikalti galais žemyn, kad sėkmė „kristų“ ant visų, kurie eis pro duris.
  • Pasak numerologų, namo numeris taip pat turi didelės reikšmės jo energijai. Manoma, kad laimingiausi yra šie numeriai: 8, 18, 28, 38, 48, 54, 68, 80, 84, 88, 99, 108 ir 168.
  • Anot kinų, būste geriau turėti medinius, ne metalinius ar akmeninius laiptus, nes pastarieji gali pritraukti nelaimių.
  • Remiantis fengšui filosofija, laimė namus aplankys tuomet, jeigu juos dažnai puošite gyvomis gėlėmis. Nuvytusios arba sudžiūvusios gėlės simbolizuoja sustojusią či, arba gyvenimo, energiją. Taigi, anot kinų, jų namie nederėtų laikyti.
  • Anot fengšui specialistų, vonios kambario duris visada derėtų laikyti uždarytas. Antraip teigiama energija neva nutekės į kanalizaciją.
 

Specialisto komentaras

Filosofas, okultinių mokslų daktaras Leopoldas Malinauskas

 

Frazė „pasikviesti laimę“ labai teisinga. Remiantis senovės baltų tikėjimu, likimo deivė Laima turėjo dvi dukras – Laimę ir Nelaimę. Tad reikia mokėti pirmąją jų prisikviesti, o antrąją pavaryti kuo toliau (šypsosi).

   

Norint pasikviesti laimę, reikėtų namie švęsti šventes. Ne veltui namai, kuriuose neaidi juokas, nesilinksminama ir apskritai nėra gyvybės, nutyla, pajuosta, susmenga ir apauga vijokliais. Seniau tikėta, kad šventės privilioja laimę. Ne veltui hebrajų raštuose rašoma, kad šventes reikia švęsti. Teisingai sakoma, kad darbas – ne vilkas, į mišką nepabėgs. Kartais tiesiog reikia nuo jo atsiriboti ir atsidėti šventėms, kad pasijustume laimingi. Netgi bolševikai prieš Naujuosius Metus duodavo žmonėms kavos pakelį, žirnelių stiklainį ir šampano butelį, kad visi nors kartą metuose pasijustų laimingi. Tiesa, paskui žmonės ir vėl dirbdavo kaip vergai.

   

Svarbu žinoti ne tik kaip pakviesti laimę, bet ir kaip neprisikviesti nelaimės. Pavyzdžiui, neretai žmonės namie laiko paslėpę pinigų ir sako, kad jie pravers būtent ištikus nelaimei, užklupus juodai dienai ir pan. Pinigai turi savo energiją, todėl gali pritraukti tai, kam yra skirti, t. y. būtent nelaimes. Tikėtina, kad taupant juodai dienai ta diena netrukus išauš. Nelaimė „pasibels“ į duris, nes ateis „pasiimti“ savo pinigų (šypsosi). Tad kojinėje geriau laikyti pinigus, skirtus kelionei, šventėms, vaikų mokslams, pramogoms, galų gale atsargai, jeigu neturite kokio nors konkretaus tikslo, bet tik ne nelaimėms.

   

Tiesa, jeigu jau užklupo nelaimės, jų atsikratyti bus daug sunkiau. Kadaise Jonas Basanavičius užrašė savotišką, šiek tiek žiauroką pasaką. Vienas vaikinas ne itin laimingai gyveno, nesisekė jam darbai ir derliai nuolatos buvo prasti. Sužinojo jis, kad už miško atsilaisvino troba, todėl sugalvojo kraustytis, kol kas nors jos neužėmė. Susikrovė visą savo mantą, sėdo į vežimą ir tik tuomet, kai nuvažiavo gabalą kelio, prisiminė, jog šalia pečiaus liko kaladėje įkirstas kirvis. Suprato, kad be jo naujame ūkyje nieko nebus, todėl nusprendė grįžti. Įėjo į senąją trobą, o ten pamatė baisią, sukriošusią senę nuo pečiaus lipant ir rišantis nagines. Vaikinas paklausė, kas ji tokia yra. „Ar neatpažįsti? Aš – tavo nelaimė“, – gergždžiančiu balsu atsakė senė. Tikriausiai smalsu, kaip baigėsi pasaka? Ogi vaikinas senę užkapojo kirviu ir toliau laimingai gyveno naujuose namuose. Vadinasi, jeigu jau buvote tokie kvaili, kad gebėjote prisikviesti nelaimę į namus, tai reikia mokėti su ir ja apsieiti, kad išnyktų iš jūsų gyvenimo. Be abejo, su kirviu, kaip pasakoje, to padaryti, deja, nepavyks. Galima bandyti liepti nelaimei eiti ten, iš kur atėjo, tačiau vargu, ar tai padės. Čia labai tinka posakis – „prisišaukei, tai dabar turėk bėdą“. Greičiausiai teks nelaimei atsimokėti tiesiogine šio žodžio prasme. Ji vis tiek išlįs ligos, eismo įvykio ar pan. pavidalu ir pasiims tai, kas jai priklauso, t. y. jūsų pinigus, kuriuos jai pažadėjote. Tačiau kai ji išsineš viską ir situacija išsispręs, daugiau jokiu būdu nereikėtų jai palikinėti pinigų kokioje nors slaptoje kertelėje. Tegul žino, kad daugiau negaus nė cento ir jog neverta net eiti pas jus į namus.

   

Ko gero, norintiems prisišaukti laimę labiausiai koją kiša amžinas nesaugumo jausmas. Žmonės vis dreba, kad jiems nepasiseks, nes iki šiol būtent taip ir buvo. O kokia pozicija, tokios ir pasekmės. Taip tarsi papuolama į užburtą nesėkmių ratą. Kaip iš jo išeiti? Žmogus turi patikėti, jog ir jo namus gali aplankyti laimė, kad jis gali išlošti loterijoje ir pasidaryti prabangų remontą arba įsigyti naujausią automobilį, jog gali laimėti krepšinio varžybas, tarkime, žaisdamas savo kieme, ir pan. Taigi laimę gali pritraukti būtent tikėjimas savimi ir savo jėgomis.