Pasaka – tautosakos žanro kūrinys, kuriuo lengva patraukti daugelio mažylių dėmesį. Su pasakomis vaikai susipažįsta dar ankstyvoje vaikystėje, o jų svarba ugdyme nenuginčijama ir visai nesvarbu, ar mažyliai skaito patys, ar klauso pažįstamo tėvų balso.

 

pasakos-vaikams-asociatyvi-nuotrauka

Pasakos pasižymi didele įvairove. Vienos tiks patiems mažiausiems, o kitos sudomins net išrankius suaugusiuosius. Nuo senų senovės pasakojamos tautosakos istorijos dažnai vaizduoja paprastų žmonių gyvenimą, kraštui būdingus papročius, buitį, prietarus ir įvairias tradicijas, tad natūralu, kad tokie kūriniai skatina domėtis pasauliu, klausti, pažinti aplinką.

 

Lietuviškos pasakos vaikų žodyną praturtina įvairiais tarminiais žodžiais, taip pat padeda suprasti, kaip gyveno mūsų seneliai ar proseneliai. Be to, šie kūriniai lavina vaikų fantaziją, empatiją ir vertybes. Dažnai pasakos yra pamokančios, jose ydingi veikėjai nubaudžiami, o gėris laimi. Klausydami ar skaitydami tokių istorijų vaikai geriau supranta draugystės, ištikimybės, darbštumo, pagalbos kitiems prasmę ir vertę.

 

Be galo svarbu ir tai, kad pasakos didina vaikų pasitikėjimą savimi. Paprastai herojai, kurie sulaukia laimingos pabaigos, būna paprasti žmonės ir vaikas gali lengvai susitapatinti bei suvokti, kad jis taip pat gali nugalėti visas negandas.

 

Skaitydami kartu su tėvais vaikai kuria bendrą ritualą, sudaroma proga diskusijoms apie veikėjų patirtus iššūkius, o bendra veikla ugdo tarpusavio pasitikėjimą bei padeda mažyliams nusiraminti.

 

Pasakų knygos, kurios patiks visai šeimai

 

Šiuolaikinių ir liaudies pasakų knygų asortimentas nuolat auga. Daugelis jų tikrai vertos dėmesio, visgi, jei sunku išsirinkti, interneto knygynas Patogupirkti.lt paruošė rekomendacijų sąrašą, į kurį įtraukė įdomius ir vertingus kūrinius, tinkamus įvairaus amžiaus skaitytojams.

  • Susanna Isern „Septynios Miegapelės lovelės“ – patiems mažiausiems
 

septynios-miegapeles-loveles

 

Ši knygelė sužavės ne tik jaukiomis istorijomis, bet ir subtiliomis iliustracijomis. Pagrindinė pasakų veikėja – mažoji Miegapelė, kuri kiekvieną naktį užsnūsta vis kitoje vietoje. Miško žvėreliai vis prašo pelytės miegoti savo lovelėje, tačiau mažylė nenori to daryti viena ir ieško draugų bei šilumos.

 

Jauki knyga lavina empatiją ir jausmų pažinimą, o meniškas apipavidalinimas ugdo vaikų estetinį suvokimą. Talentingas iliustratorius Marco Somà buvo apdovanotas ne viena premija.

  • Gianni Rodari „Čipolino nuotykiai“ – klasika, kuri sukels nostalgiją tėvams
 

Daugelis suaugusiųjų pažįsta Čipoliną, poną Pomidorą, seklį morką ar grafą Vyšniuką. Jie yra italų rašytojo G. Rodari pasakos „Čipolino nuotykiai“ veikėjai. Laikas šiuos personažus pažinti ir naujajai kartai.

 

„Čipolino nuotykiai“ prasideda, kai svogūniuko Čipolino tėtis uždaromas į kalėjimą, kur turės praleisti visą savo gyvenimą! Jis nusikalto tik tuo, kad neatsargiai užmynė piktojo princo Citrono koją. Tačiau Čipolinas visko taip nepalieka, sutelkia visą būrį draugų ir išsiruošia vaduoti tėvo bei kitų kalinių.

 

Ši pasaka – pamokanti visuomenės satyra, todėl tam, kad vaikai ją suprastų tinkamai, rekomenduojama knygą skaityti kartu su tėvais.

  • Charles Perrault „Batuotas katinas“ – pasaka, kuri primins svarbiausias vertybes
 

batuotas-katinas

 

Batuotas katinas“ – dar viena gerai žinoma pasaka, sulaukusi ne vieno leidimo. Skaitytojai gali rinktis, kuri knyga jiems mieliausia, o iliustracijos gražiausios. Tačiau, kad ir kurį leidinį įsigysite, pasaka jus nukels į nepaprastą pasaulį, kuriame veikėjams teks patirti daug išbandymų, o galiausiai paaiškės viena tiesa – didžiausias turtas yra ne pinigai, o vidinės savybės, darbštumas ir išmonė.

  • „Juokų ir melų pasakos“ – patiks ir dideliems, ir mažiems
 

Juokų ir melų pasakos – lietuvių liaudies tautosakos žanras, kuriam būdingi ydingi, godūs, kvaili, meluoti ir apgaudinėti mėgstantys veikėjai bei pamokantys siužetai. Skaitydami tokius kūrinius vaikai tikrai ras ir iš ko pasijuokti, ir iš ko pasimokyti.

 

Šios pasakos dažnai iškelia svarbiausias žmogiškąsias vertybes, gėris čia visada nugali blogį, protas laimi prieš kvailybę, teisybė įveikia tuos, kurie norėjo apgauti. „Juokų ir melų pasakos“ gali tapti naudinga ir patrauklia priemone, visą šeimą skatinančią diskutuoti apie įvairius socialinius reiškinius.

 
  • Lewis Carroll „Alisa stebuklų šalyje“ – istorija galvosūkis
 

Knygą „Alisa stebuklų šalyje“ sunku priskirti kokiam nors konkrečiam žanrui. Šią istoriją galime vadinti pasaka, galvosūkiu ar net magine fantastika. Ji puikiai tiks kiek vyresniems vaikams, kurie jaučiasi jau per dideli princesėms ir kiškučiams.

 

Istorija prasidėjo, kai viena nuobodžiaujanti mergaitė nusekė paskui baltą triušį ir įkrito į gilią jo olą. Tokią gilią, kad krisdama spėjo ir pasvajoti, ir pagalvoti, ir apžiūrėti tunelio sienas, ir net užsimanyti miego. O įkritusi į olą Alisa tai mažėjo, tai didėjo, jos kaklas tai ilgėjo, tai trumpėjo. Mergaitė susitiko daug keistų žmonių ir gyvių, užmezgė draugystes, bandė išsisukti iš keblių padėčių ir tikrai nenuobodžiavo. Esame tikri, nenuobodžiaus ir jaunieji skaitytojai!

  • Brolių Grimų pasakos – gražiausios visų laikų istorijos
 

broliu-grimu-pasakos

 

Broliai Grimai – vokiečių kalbininkai, kurie surinko ir užrašė apie du šimtus tautosakos kūrinių. Šiandien šios pasakos puikiai žinomos. Tai „Dvylika brolių“, „Pelenė“, „Jonukas ir Grytutė“, „Karalaitis varlė“, „Raudonkepuraitė“, „Brėmeno muzikantai“, „Šešios gulbės“, „Snieguolė“, „Aukso žąsis“, „Melų pasaka“ ir šimtai kitų. Praleisti tokį rinkinį būtų nusikaltimas!

 
Pasakų knygų tiek daug, kad net išrankiausi tėveliai ir mažieji skaitytojai tikrai išsirinks įdomiausią. Svarbu, kad vaikai noriai imtų knygeles į rankas. Pradėti galima nuo populiarios serijos „Kakė Makė“, o vėliau imtis rimtesnių istorijų ir pasakų. Kiekvienas perskaitytas kūrinys vaikams atneš teigiamų emocijų, o nauda vidiniam pasauliui bus neabejotina ir neįkainojama.