Holivudo aktorius Brendanas Fraseris dievintas visų – nuo jo filmus žiūrinčių gerbėjų iki prodiuserių. Atrodė, kad kilimas karjeros laiptais niekada nesibaigs, tačiau nutiko priešingai. Aktorius 17 metų laukė didžiojo vaidmens ir įvertinimo, kurį galiausiai gavo šiemet – pelnė taip visų trokštamą „Oskaro“ statulėlę už geriausią pagrindinio aktoriaus vaidmenį filme „Banginis“.

 

Los,Angeles,-,Jan,15:,Brendan,Fraser,At,The,28th

Vėl dėmesio centre

 

Holivudo aktoriaus B. Fraserio gyvenimo istorija – pamoka kiekvienam. Mat aktorius praktiškai dingo iš viešumos po filmo „Mumija“, sirgo depresija, kol galiausiai grįžo stilingai ir su svarbiausiais karjeros apdovanojimais. 2023 m. „Oskarų“ ceremonijoje pelnęs statulėlę pasakė emocingą kalbą. „Dieve, dėkoju Kino akademijai už šią garbę ir mūsų studijai „A24“, kad sukūrė tokį drąsų filmą. Esu dėkingas režisieriui Darrenui Aronofsky už tai, kad jis man numetė kūrybinį gelbėjimosi ratą ir nugabeno į gerą laivą. Filmo „Banginis“ scenarijų parašė Samuelis D. Hunteris, kuris yra mūsų švyturys. Prieš 30 metų pradėjau dirbti šiame versle ir čia niekas nelengva. Buvo dalykų, kurių nesugebėjau įvertinti iki tol, kol jų nepraradau“, – nesulaikydamas ašarų ir drebančiu balsu sakė „Oskaro“ laimėtojas. 2022 m. Venecijos kino festivalyje jis sulaukė net 6 min. trukmės aplodismentų, kurie širdį privertė plakti dar smarkiau.

 

D. Aronofsky filme B. Fraseris vaidina Čarlį, vienišių anglų kalbos mokytoją, itin nutukusį ir kovojantį su persivalgymo sutrikimu. Norėdamas suvaidinti pagrindinį personažą, aktorius vilkėjo specialų kostiumą, kuris, atsižvelgiant į sceną, jam pridėjo nuo 22 kg iki 136 kg. Teigiama, kad kasdien praleisdavo net 6 val. vizažisto kėdėje, jog visiškai įsikūnytų į personažą. Interviu leidiniui „9Honey“ aktorius prisipažino, kad nusivilkęs sunkų kostiumą dažnai jausdavo galvos svaigimą.

 

Manoma, kad aktoriaus karjera pagaliau vėl įgaus pagreitį. Vyras vaidina dviejuose šiuo metu kuriamuose filmuose. Martino Scorsese „Gėlių mėnulio žudikai“ – vakarietiška kriminalinė drama, kurioje taip pat vaidina Leonardo DiCaprio ir Robertas De Niro, o premjera įvyks kitais metais Kanuose. Antrasis – komedija „Broliai“, kurioje vaidina kartu su Glenn Close, Peteriu Dinklage‘u ir Joshu Brolinu.

 

Kurtinanti tyla ir pasitraukimas iš viešumos

 

Daugeliui vis dar kyla klausimas, kodėl visų mylimas aktorius nustojo vaidinti. 2018-aisiais jis viešai prasitarė, kad įtrauktas į Holivudo juodąjį sąrašą. Duodamas interviu leidiniui „GQ“ teigė, kad buvęs Holivudo užsienio spaudos asociacijos prezidentas Philipas Berkas jį seksualiai prievartavo. Aktorius teigė buvęs užpultas Beverly Hilso viešbutyje 2003 m. Dėl šio nemalonaus įvykio B. Fraseris paniro į depresiją. „Jo kairė ranka sugriebė mano užpakalį, o vienas jo pirštas pradėjo judėti. Jaučiausi blogai. Jaučiausi kaip mažas vaikas. Man atrodė, kad gerklėje įstrigo kamuolys“, – apie išgyvenimus žurnalistams pasakojo aktorius. Ph. Berkas paneigė pretenziją, neva B. Fraserio žodžiai – visiškas prasimanymas. Po šio įvykio aktorius tvirtino, kad retai buvo kviečiamas į Holivudo užsienio spaudos asociacijos rengiamų „Auksinių gaublių“ ceremoniją. „Nežinau, ar tai susiję, tačiau tyla buvo kurtinanti. Kai telefonas nustoja skambėti, pradedi savęs klausti, kodėl. Yra daug priežasčių, bet ar tai buvo viena jų? Manau, kad taip“, – sakė B. Fraseris. Nemalonus incidentas privertė jį pasitraukti iš viešumos.

 

Maža to, 2016-aisiais B. Fraserio mama mirė nuo vėžio. Vos po kelių dienų jį kalbino „The Affair“ serialo, kuriame vaidino, spaudos konferencijos metu – buvo liūdnas ir tylus, vos murmėjo. Gerbėjai labai susirūpino dėl aktoriaus. Gandų malūnas ėmė kunkuliuoti. Bandyta spėlioti, kad tai uždelsta reakcija į 2007 m. įvykusias skyrybas arba rimtos ligos pasekmė. „Aš palaidojau savo mamą. Manau, kad gedėjau ir nežinojau, ką tai reiškia“, – gerokai vėliau viename interviu šią situaciją bandė paaiškinti vyras.

 

Kylanti aktoriaus žvaigždė

 

Būsimasis žiūrovų numylėtinis B. Fraseris gimė 1968 m. gruodžio 3 d. Indianapolyje, Indianos valstijoje, jauniausias iš keturių berniukų. Motina buvo pardavimų konsultantė, o tėvas – buvęs žurnalistas, tuo metu dirbo Kanados užsienio tarnybos pareigūnu turizmo biure. Aktorius turi airių, škotų, vokiečių, čekų ir prancūzų kraujo, dvigubą Kanados ir Amerikos pilietybę. Šeima vaikystėje dažnai keitė gyvenamąją vietą, keitėsi ne tik JAV valstijos bei miestai, bet ir šalys. Atostogaudamas Londone dalyvavo pirmajame profesionalaus teatro pasirodyme Vest Ende, nuo kurio pradėjo domėtis vaidyba. 1990-aisiais baigė Sietlo Kornvalio menų koledžą. Planavo studijuoti Pietų metodistų universitete vaidybos magistrą, tačiau pakeliui sustojo Holivude ir nusprendė dirbti kino srityje.

 

Pirmasis filmas, kuriame vaidino B. Fraseris, buvo „Kalifornijos žmogus“, pasakojantis apie urvinio žmogaus nuotykius Los Andžele 1990-aisiais. Daugelis kritikų šią komediją pavadino kvaila, o oficialūs vertinimai nedžiugino. Vėliau atliko dar kelis pagrindinius vaidmenis ne itin žinomuose filmuose. 28-erių aktorius išgarsėjo 1997 m., kai išleistas filmas „Džiunglių karalius“. Istorija apie žmogų, kurį užaugino beždžionės, užkariavo žiūrovų širdis ir visame pasaulyje uždirbo 174 mln. JAV dolerių. „Buvau vaikščiojantis kepsnys“, – sakė B. Fraseris kalbėdamas apie savo tuometinę išvaizdą, dėl kurios teko daug sportuoti ir laikytis griežtos dietos. Aktorius visus triukus atliko pats, kol galiausiai šokdamas nuo pakylos susižeidė. Filme „Sugrįžęs iš praeities“ vaidino vyrą, gimusį ir užaugusį vietoje, apsaugotoje nuo branduolinių bombų, o pirmą kartą išėjusį į lauką 35 metų. Nors filmas sulaukė prieštaringų kritikų atsiliepimų, daugeliui žiūrovų jis patiko. Nepaisant to, kritikai daug kartų gyrė B. Fraserio aktorinį talentą. Po filmo „Dievai ir monstrai“ pasirodymo vienas kritikas sakė: „Neatpažintas, bet tiesiog puikus.“ Didysis B. Fraserio lūžis įvyko 1999 m., kai Stephenas Sommersas pakvietė filmuotis nuotykių filme „Mumija“. Iš pradžių Ricko O‘Connello vaidmuo siūlytas Tomui Cruise‘ui, Bradui Pittui ir Benui Affleckui, tačiau filmo režisierius ir prodiuseris, peržiūrėjęs komediją „Džiunglių karalius“ nusprendė, kad B. Fraseris puikiai tiktų šiam vaidmeniui. Kino juosta nufilmuota Maroke, Sacharos dykumoje, kur gyvatės, smėlio audros ir kaitri saulė apsunkino filmavimo grupės darbą. Juosta sulaukė komercinės sėkmės, o šiais laikais vadinama vienu populiariausių 1990-ųjų filmų. 2000-aisiais pasirodžiusi komedija „Šėtoniškas sandėris“ – istorija apie vyrą, sudariusį sandorį su velniu, kad užkariautų mylimos moters širdį, sulaukė prieštaringų kritikų atsiliepimų ir komercinės sėkmės. 2001 m. įvyko „Mumijos sugrįžimo“ premjera, kurios kritikai taip pat nepalaikė, nors ji uždirbo nemenkai. „Jaučiausi lyg ūkio arklys, kuriam skirta dirbti, dirbti ir dirbti“, – žurnalistams sakė aktorius. Po priekabiavimo skandalo jo karjera smuko. Galiausiai nusprendė kuriam laikui palikti kino industriją. Atrodė, kad prasidėjus filmo „Mumija: Drakono imperatoriaus kapas“ filmavimams viskas sugrįš į savo vėžes, bet taip nenutiko. Aktorius visus triukus atliko pats, todėl patyrė keletą sunkių sužalojimų. Skausmui slopinti po drabužiais turėjo slėpti ledo paketus. Galiausiai 7 m. praleido ligoninėse, jam teko operuoti kelį, balso stygas ir atlikti laminektomiją. Visa tai lėmė svorio padidėjimą. Nuo to laiko vaidino tik antraplanius vaidmenis mažai žinomuose TV serialuose ir mažo biudžeto filmuose.

 

Nesėkminga santuoka

 

B. Fraserio asmeninis gyvenimas irgi ne rožėmis klotas. Su būsima žmona aktore Afton Smith susipažino 1993-iųjų vasarą aktorės Winonos Ryder namuose vykusiame vakarėlyje. 1998 m. susituokė ir per 9 santuokos metus susilaukė trijų sūnų: Griffino, Lelando ir Holdeno. Interviu minėjo, kad vyresnėlis Griffinas turi autizmo spektro sutrikimą. 2007 m. pora nusprendė skirtis. Sūnūs liko gyventi su mama, tačiau su jais aktorius praleidžia visą laisvalaikį. Įpareigotas mokėti kas mėnesį 50 000 JAV dolerių alimentus 10 m. arba iki tol, kol buvusi žmona vėl susituoks, ir papildomas 25 000 JAV dolerių mėnesines išmokas vaikams išlaikyti. 2011 m. pradžioje vyras kreipėsi į teismą prašydamas sumažinti alimentus, tvirtindamas, kad negali įvykdyti tokio finansinio įsipareigojimo, neginčijo tik vaikų išlaikymo išmokų. Negana to, 2011 m. pabaigoje buvusi žmona apkaltino aktorių sukčiavimu slepiant finansinį turtą ir neatskleidžiant filmų sutarčių. Po 3 m. teismas vyrui buvo negailestingas – atmetė jo prašymą sumažinti alimentus.

 

Autorius Monika Budnikienė