Kiekvienas žmogus (ne)sąmoningai išgyvena asmeninį gyvenimo scenarijų, kurį pats ir parašo. Pasak K. G. Jungo, kolektyvinėje pasąmonėje saugomi pagrindiniai elgesio modeliai, kurie savo laiku buvo pavaizduoti senovės Graikijos mituose. Toks sutapimas nėra atsitiktinis. Gyvenime nuolat vyksta scenos, atkartojančios mitus. Pastarieji juk buvo sukurti stebint gyvenimą…

 

dievai

Atsakymai – protėvių genuose

 

Turbūt kiekvienas giliau mąstantis žmogus anksčiau ar vėliau sau užduoda klausimų: „Kas aš?“, „Koks mano potencialas ir gabumai?“, „Ar yra kažkas, kas man skirta likimo, ar mano gyvenimas – tik susiklosčiusių aplinkybių ir atsitiktinumų virtinė?“ Dabartiniame pasaulyje žmonės toli gražu yra ne pirma ir ne paskutinė karta, kuri ieško atsakymų į šiuos klausimus. Ir kiekvienu gyvenimo etapu sulaukia naujo atsakymo. Kartais jis patikslina prieš tai buvusį, o kartais visiškai jį paneigia.

 

Keičiasi epochos, gyvenimo aplinkybės. Šiuolaikiniai žmonės labai nutolo nuo tradicinės visuomenės sampratos ir tradicijų. Nyksta takoskyra tarp vyrų ir moterų, vaikų auklėjimo metodai. Tačiau yra dalykų, kas primena itin vertingą lobį, paslėptą kiekviename žmoguje, užkoduotą genuose. Bėda tik ta, kad žmonės apie tai net nenutuokia ir toliau kažko ieško išoriniame pasaulyje.

   

Mituose užkoduoti elgesio modeliai

 

Visos kultūros turi mitų, kuriuose aiškiai apie tai kalbama. Mitai – tai ne legendos ar padavimai, jie perteikia pasaulio kūrimo, gimimo ir vystymosi modelį. Juose dalyvauja dievai ir deivės, herojai ir mūzos. Kiekvienas jų atlieka jam skirtą vaidmenį, įkūnija savo prigimtinę jėgą ir sielos savybes – asmeninius archetipus. Archetipai – pirminiai įvaizdžiai, bendražmogiški simboliai, užkoduoti mituose, tautosakoje ir perduodami iš kartos į kartą. Visais laikais jų turi visos tautos.

 

Žmoguje dažniausiai dera iki trijų archetipų. Paprastai jie harmoningai papildo vienas kitą. Tačiau būna ir taip, kad archetipai prieštarauja arba trukdo vienas kitam, tuomet gali kilti vidinis konfliktas arba kitokių problemų. Archetipai atspindi instinktus, mąstymą, suvokimo ypatumus ir vertybes, nuostatas ir taisykles, pagal kurias žmogus modeliuoja savo gyvenimą. Natūralu, kad visa tai atsispindi pasiekimuose. Tokiu būdu savo gyvenimo scenarijų rašo pats žmogus. Todėl teisūs tie, kurie mano, jog nėra nei gero, nei blogo, viskas priklauso nuo to, kaip visa tai vertiname. Toliau pateikti vyrų ir moterų archetipai, kurie lemia žmogaus elgesio modelį.

 

Vyrų archetipai

 

Dzeusas

 

Pasitikintis, autoritetingas Dzeusas yra lyderis. Dominuoti padeda intelektas, intuicija ir gebėjimas planuoti. Tačiau Dzeusui galima papriekaištauti dėl autoritariškumo. Jis stengiasi valdyti viską, prie ko tik gali prisiliesti. Nepripažįsta prieštaravimų, nepaklusnumo ir atsisakymo.

 

Poseidonas

 

Jam svarbu turėti nuosavą karalystę. Tačiau greitai sukylantis emocionalumas ir staiga prarandamas susidomėjimas priimant sprendimus daug ko neleidžia pasiekti šiame gyvenime. Tai užmokestis už pernelyg didelį jautrumą ir ryškų vidinį gyvenimą.

 

Hadas

 

Kaip ir Požemių karalystės valdovas, Hado archetipo vyras paniręs į savo pasaulį ir atrodo tarsi jo visiškai nedomintų žmonių pasaulis, jis jame tarsi nedalyvauja. Hadas – introvertas, vienišius ir užsisklendęs. K. G. Jungas manė, jog šiam archetipui priklausantys žmonės turi itin gerai išlavintą intuiciją. Jie jautriai reaguoja į bet kokį įvykį, jaučia žmonių esmę, nors išoriškai to neparodo.

 

Apolonas
Malonus pašnekovas, itin harmoningas ir diplomatiškas. Patinka tikslumas ir tvarka, nedaug dėmesio skiria emocinei gyvenimo pusei. Juk jis pernelyg praktiškas ir visur, net santykiuose su moterimis, vadovaujasi logika, racionaliu protu, o ne laikinomis emocijomis ar jausmais.

 

Hermis

 

Gyvas, talentingas, judrus, greitai ir aiškiai mąstantis – Hermio archetipo vyras, įkūnijantis visas gerąsias ir blogąsias itin nepastovaus dievo savybes. Jis nori visko, iš karto ir yra pasirengęs dėl viso šito keliauti iškart vienu metu į visas skirtingas puses. Hermiui visuomet pavyksta žmogų sužavėti, įvilioti į savo charizmos pinkles. Deja, pats nieko nejaučia ir todėl visiškai negeba rūpintis kitų jausmais.

 

Arėjus 

 

Ekscentriškas ir aistringas Arėjas gyvena šia diena. Jo protas – instinktai, strategija – emocijos ir jausmai. Iš prigimties išsiskiria emocionalumu, impulsyvumu, agresija ir ypatingu seksualumu. Nenuostabu, kad turėdamas tokių savybių nepakenčia vienatvės.

 

Hefaistas

 

Nuolat dėl kažko nerimaujantis introvertas, gyvenime vadovaujasi emocijomis. Kūrybingas, jautrus ir lengvai pažeidžiamas. Dažnai tai būna Menininkai, Kūrėjai iš didžiosios raidės. Hefaistas niekuomet nebus komandos žaidėju. Jis nekenčia autoriteto ar grupės spaudimo iš šalies. O su žmonėmis tokiam vyro archetipui nėra lengva bendrauti.

 

Dionisas

 

Prieštaringas, emocionalus introvertas Dionisas stengiasi visuomet būti „pernelyg“. Pernelyg patrauklus, pernelyg ryškus, pernelyg moteriškas, pernelyg provokuojantis, pernelyg vaikiškas. Be to, nuolat ką nors rezga ir bando kažką pakeisti. Nemėgsta vyriškų kompanijų. O ir vyrai retai jį vertina kaip savą. Šis linksmuolis dievas puikiai jaučiasi moterų kompanijoje.

 

Moterų archetipai

 

Artemidė

 

Deivė, demonstruojanti neįtikėtiną dvasios stiprybę. Ji – kaip karys, visuomet veržiasi į pergalę ir niekada nesižvalgo atgal. Jos ryžtas, gebėjimas siekti tikslo ir pasitikėjimas savimi stebino visais laikais. Tokia moteris šiuolaikiniame pasaulyje greičiausiai užima vyriškas pareigas, jai būdinga ne viena vyriška savybė.Jai neegzistuoja frazė „Aš negaliu“, jos gyvenimo šūkis – „Noriu ir gausiu“. Tuo pat metu ji mėgsta laisvę ir jos neišsižada. Dėl to meilė ir šeima nėra gyvenimo tikslas, nors ir viena, ir kita jos gyvenime gali būti. Vyrai jai – draugai ir verslo partneriai, gali būti ir meilužiai. Tačiau nemėgsta atvirauti ar pasitikėti aplinkiniais.

 

Atėnė
 
Jos charakterio bruožai iš dalies panašūs į Artemidės. Ji taip pat nemėgsta reikšti emocijų, būti jautri ar silpna. Gyvenime patinka siekti aukštumų ir įgyvendinti dideles svajones. Jos mąstymas – analitinis, ji puiki strategė, viską apskaičiuojanti į priekį. Todėl intelekto lygis dažniausiai būna aukštesnis už vidutinį. Jei reikia, gali padaryti taip, kad ją dominantis vyras pats prie jos prieitų, net nesupratęs, kad šis susitikimas tikrai nėra atsitiktinis. Jai įdomus tik tas, kuris šiame gyvenime pats daug pasiekė, o romantikai ar svajokliai netinka. Tai iš prigimties lyderė, kuri pati vadovauja savo gyvenimui ir yra labai stipri asmenybė.

 

Hestija

 

Šeimos židinio deivė, tikra namų šeimininkė. Jos vidinis pasaulis ir išgyvenimai – tik jos. Tokia mergina niekuomet nesidalys su aplinkiniais jausmais. Ji – puiki klausytoja ir pilka pelytė draugų kompanijoje. Nepaisant to, nejaučia diskomforto būdama viena. Rūpinimasis namais bei vyru tampa jos mažu pasaulėliu, kuriame jai gera ir ramu.

 

Hera

 

Herai svarbiausia – jos vyras. Jis – jos gyvenimo ir egzistencijos tikslas. Instinktyviai ieško stipraus, savimi pasitikinčio partnerio, kuriuo galėtų rūpintis iki gyvenimo pabaigos. Jeigu iki santuokos tokia moteris bent kažkiek bendravo su draugėmis, tai ištekėjusi visiškai pamiršta jas. Dažniausiai visuomet galvoja apie vyro gerovę, todėl vaikai jai niekada nebus svarbesni už jį. Stengsis su juo kartu dirbti tam, kad visuomet galėtų matyti. O jei vyras bus neištikimas, jos manymu, kalčiausia dėl to bus kita moteris, bet tik ne jos tobulas vyras. Labai bijo likti viena, todėl gali daug ką atleisti, kad išgelbėtų šeimą. Taip pat yra be galo pavydi ir nepastovi.

 

Demetra

 

Dar viena ypač rūpestinga moteris. Tiesa, jos fetišu tampa ne vyras, bet šeima. Ji taip pat geba artimai draugauti su moterimis. Ypač jei ir jos turi šeimas bei patiria panašių problemų. Kai tik jos gyvenime atsiranda vaikų, pasirengusi visą save pašvęsti jiems ir vaikai gali tapti jos gyvenimo tikslu. Jos partneriu gana dažnai tampa silpno charakterio vyras. Galbūt menininkas, kuriam reikia motiniškos meilės. Demetra puikiai susidoroja su šia užduotimi ir sugeba jo gailėtis taip, kaip gaili mažo vaiko. Tiesa, rizikuodama jam padėti gali pamiršti savo norus ir poreikius.

 

Persefonė

 

Šis archetipas – morališkai silpnos asmenybės, kuri nuolat įsiklauso į aplinkinių nuomonę ir elgiasi taip, kaip jai patarė. Išoriškai panaši į mažą mergaitę, kuria reikia rūpintis, todėl gana dažnai sukelia motiniškus instinktus šalia esančioms moterims. Širdyje visuomet liks jauna ir iš dalies tai atsispindės jos išorėje. Dažnai jos ryšys su motina, o vėliau ir su vyru, ypač artimas. Jai lengva įsakinėti ir vadovauti, nes nuomonės ji dažniausiai neturi. Santykiuose su vyrais drovi ir naivi kaip vaikas. Todėl išrinktajam teks daug ko ją išmokyti ir padėti peržengti per savo drovumą.

 

Afroditė

 

Tikrojo moteriškumo ir grožio pavyzdys. Jos žavesys spinduliuoja net per niekuo neišsiskiriančią išvaizdą. Tokia mergina nuolat ką nors įsimyli, bet smarkiai neprisiriša. Kitoms moterims ji tikra konkurentė, bet yra ir tokių, kurioms gali būti puiki draugė. Darbe gana kūrybinga ir gali būti itin darbšti, jei savo galingą energiją nukreipia tinkama linkme.

 

Hebė

 

Jaunystės deivės charakteris švelnus, mėgsta įsiklausyti į kitų nuomonę. Tačiau svarbiausia jos savybė – trokšta visuomet išlikti jauna. Tai akivaizdžiai atspindi jos išorė ir elgesys. Hebės apranga, nepriklausomai nuo amžiaus, visuomet jaunatviška ir ryški. Deja, bėgant metams jai dėl to kyla problemų, nes tiesiog negeba pripažinti, kad senstant išvaizda keičiasi ne į gerą pusę. Kaip žmogus yra gana neatsakinga, nes mėgsta, kai kiti už ją priima sprendimus.

 

Tichė
Įdomi asmenybė, norinti visur ir visus kontroliuoti, būti dėmesio centre ir turėti balso teisę. Maža to, pernelyg emocionali tam, kad galėtų paprastai gyventi. Taip, ji turi daugybę draugų, bet jų kiekis dažniausiai priklauso nuo tos akimirkos nuotaikos. Jei kas nors neįtiks, padarys viską, kad tas žmogus išnyktų iš jos akiračio. Ir atvirkščiai – vos tik ką nors sugalvos, buvęs priešas vėl gali tapti geriausiu draugu. Įdomiausia tai, kad tokia mergina nesivadovauja objektyviu požiūriu, o tiesiog viską vertina pagal principą „patinka / nepatinka“. Kaip lyderis, toks žmogus gali rizikuoti, tačiau niekuomet nebijos galimų neigiamų pasekmių. Šeimoje iš pradžių elgiasi kaip įsimylėjusi moteris, bet vėliau perima vadovavimą. Ir čia išlenda pomėgis kontroliuoti, stengiasi reguliuoti vyro gyvenimą iš visų pusių. Gali nutikti ir taip, kad stengsis įsidarbinti į tą pačią darbovietę tam, kad galėtų visą laiką jį stebėti. Norint pajusti pusiausvyrą ir harmoniją, Tichei reikėtų suprasti, jog kiekvienas žmogus turi teisę į asmeninę erdvę ir veiksmų laisvę.
 
Nemezidė

 

Teisingumo ir keršto deivė. Ji išties visą gyvenimą gyvena pagal taisykles ir normas. Tokia moteris apie žmogaus elgesį sprendžia pagal tai, kiek jis tinkamas. Deja, dažnai kalbama ne apie įstatymų ar moralės normų paisymą. Nemezidė pati susigalvoja taisykles pagal asmeninį pasaulio suvokimą.

 

Kalbant apie jausmus, ji nėra emocionali. Juk ten, kur karaliauja emocijos, atsijungia protas. Ir tuomet vadovautis įstatymais tampa neįmanoma. Atitinkamai tokio archetipo mergina negali sau leisti mylėti. Žinoma, jos gyvenime yra santykiai, bet didelės meilės ar gilių jausmų nerasta. Lygiai tas pats su draugystėmis. Ji sprendžia apie žmones iš jų poelgių, tačiau visiškai nepaiso jausmų. Nepaisant to, ji principinga, tiesmuka ir atsakinga. Jeigu kažko imasi, tai viską atlieka iki galo.
 
Hekatė

 

Nakties sapnų deivė – viena paslaptingiausių. Atstovauja mistikos pasauliui, todėl šio archetipo moteris dažnai mėgsta viską, kas susiję su mistika ir magija. Jos jėga slypi stiprioje intuicijoje, kuri padeda žmones skaityti tarsi atverstas knygas. Psichologiškai tai labai stiprus žmogus, kurio dvasinis pasaulis irgi turtingas. Dažnai žmonės bijo šių gebėjimų, tad laiko ją burtininke. Visos raganos ir burtininkai turi Hekatės archetipo bruožų.Asmeniniuose santykiuose ne visada viskas klostosi gerai. Labiau traukia anapusinis nei realus pasaulis. Meilė ir visa, kas su ja susiję, – ne jai. Idealiu partneriu gali būti tik tas vyras, kuris pats domisi mistika.

 

SVARBU!

 

Viename žmoguje dera keli (dažniausiai 2–3) archetipai ir vienas jų yra dominuojantis. Norint tapti harmoninga asmenybe, reikėtų bandyti savyje derinti skirtingų tipų bruožus. Beveik kiekvienas jų turi savų trūkumų, bet su jais galima kovoti ugdant naujus charakterio bruožus.