Nuodėmė neparagauti
2023-10-11 10:00Kuskuso istorija persmelkta dykumos žavesio ir jos žmonių – berberų klajoklių, kurie išrado maistą, kurį lengva gabenti ir paruošti. Maistas, kurį per šimtmečius dėl prekybos tarp Viduržemio jūros šalių perėmė daugelis gastronominių kultūrų, tapo universaliu garnyru ir pagrindiniu patiekalu. Mėgstate saldų ar pikantišką skonį? Verta pamėginti abu.
UNESCO kultūros paveldas
2019 m. kovą keturios Magribo šalys – Tunisas, Alžyras, Marokas ir Mauritanija, pateikė bendrą prašymą UNESCO, kad kuskusas būtų paskelbtas jų kultūros paveldu. Tai buvo daugelį nustebinusi iniciatyva, turint omenyje, kad nesutarimų tarp šių tautų niekada netrūko. Nuo 2020 m. gruodžio kuskusas yra nematerialus UNESCO kultūros paveldas. Kuskusas – grūdų produktas, pagamintas iš manų kruopų, nors daugelis jį painioja su pačiais grūdais, iš tikrųjų tai makaronų rūšis. Kuskusas, pagamintas iš tešlos, maišomos, kol susidaro maži rutuliukai, ypač populiarus Afrikos, Maroko, Alžyro ir Tuniso virtuvėse. Kaip universalus ingredientas gali būti maišomas su beveik bet kuo, pavyzdžiui, vaisiais, daržovėmis, mėsa, kad būtų pagamintas norimas patiekalas. Nors konsistencija panašus į ryžius, kuskusas išverda daug greičiau, todėl tai idealus pasirinkimas nenorint neužtrukti virtuvėje.
Pagal legendą, karalius Saliamonas, Dovydo sūnus ir Izraelio valdovas, beprotiškai įsimylėjo dvare apsilankiusią Šebos karalienę. Jausmas buvo toks gilus, kad visiškai prarado apetitą, o tai pakenkė jo sveikatai ir gebėjimui valdyti. Virėjas buvo toks rūpestingas, kad pagamino tuo metu neįprastą patiekalą – kuskusą, kurį gausiai pagardino prieskoniais, kad karalius vėl išalktų ir taip pasveiktų. Tiesa, iki šiol nesutariama, kada tiksliai kuskusas pradėtas gaminti. Daugelyje XIII–XIV a. arabiškų kulinarinių knygų yra kuskuso receptų, tačiau yra istorikų, manančių, kad jis galėjo atsirasti ir XI–XII a. Maisto istorikės Lucie Bolens teigimu, kuskusas atsirado senovės Numidijos karalystėje (dabartinis Alžyras) valdant karaliui Masinisai. Alžyro Tiareto mieste esančiuose kapuose aptikti kuskusui ruošti skirti indai, kurie galėjo būti naudojami nuo III a. pr. Kr. Panašių indų pėdsakų rasta Igilizo griuvėsiuose, esančiuose Maroko Sous slėnyje. Maisto istorikas Cliffordas Wrightas sako, kad XII a. kuskusas gamintas iš miežių ir gilių miltų, kol kietieji kviečiai tapo pagrindiniu naudojamu ingredientu.
Kaip ruošti?
Garuose virtas kuskusas įgauna puikią tekstūrą, tačiau jo paruošimas gali užtrukti ilgiau, todėl dažniausiai tiesiog sumaišomas su verdančiu vandeniu, uždengiamas kelioms minutėms ir išmaišomas šakute. Vandens ir kuskuso santykis paprastai yra 1:1, tačiau gali skirtis atsižvelgiant į gamintojo rekomendacijas, todėl geriausia vadovautis instrukcijomis ant pakuotės.
Nauda sveikatai
Reguliuoja skydliaukės veiklą. Viena svarbiausių kuskuso maistinių medžiagų – selenas. 157 g kuskuso yra daugiau nei 60 % rekomenduojamos dienos normos. Selenas – organizmui būtinas mikroelementas, padedantis atkurti pažeistas ląsteles ir mažinantis uždegimą. Taip pat svarbus skydliaukės sveikatai – apsaugo ją nuo pažeidimų ir prisideda prie hormonų gamybos. Selenas mažina širdies ligų riziką, nes slopina uždegimą ir oksidacinį stresą. Jo antioksidacinė funkcija valo apnašas ir neleidžia kauptis blogajam cholesteroliui ant kraujagyslių sienelių.
Saugo nuo vėžio. Dėl kuskuse esančio seleno mažta vėžio rizika. 69 tyrimų, kuriuose dalyvavo daugiau nei 350 000 žmonių, apžvalga parodė, kad didelis seleno kiekis kraujyje apsaugo nuo tam tikrų vėžio rūšių. Tiesa, poveikis susijęs su seleno turinčio maisto valgymu, o ne papildų vartojimu. Kai kurie tyrimai susiejo seleno trūkumą su padidėjusia prostatos vėžio rizika. Be to, nustatyta, kad užtektinai vartojant seleno kartu su vitaminais C ir E, sumažėja rūkančiųjų plaučių vėžio rizika.
Stiprina imuninę sistemą. Tas pats selenas slopina uždegimą ir stiprina imunitetą, mažindamas oksidacinį stresą. Tyrimai parodė, kad didesnis seleno kiekis kraujyje sustiprina imuninį atsaką, o jo trūkumas pakenkia imuninėms ląstelėms ir jų funkcijai.
Papildo mitybą ląsteliena. Visų grūdo dalių kuskusas – puikus skaidulų šaltinis. Jos stabdo cukraus kiekio kraujyje didėjimą ir ilgiau išlaiko sotumą. Tai taip mažina cholesterolio kiekį, o tai atitolina širdies ligas. Skaidulos greitai perneša maistą per žarnyną, todėl padeda išvengti vidurių užkietėjimo. Dieta, kurioje gausu skaidulų, sumažina žarnyno ir krūties vėžio tikimybę. Nesmulkintų kviečių kuskusas – sveikas pasirinkimas, galintis pakeisti rafinuotus baltuosius makaronus arba ryžius.
Naudingosios medžiagos100 g
Riebalai 1,10 g
Angliavandeniai 70 g
Baltymai 10,19 g
Fosforas 95 mg
Kalcis 13 mg
Kalis 150 mg
Selenas 7,74 μg
100 g 342 kcal
Špinatų kuskusas
4 porcijos
100 g 219 kcal
Ruošti 25 min.
- 180 g kuskuso
- Šaukštas alyvuogių aliejaus
- Svogūnas
- 3 skiltelės česnako
- 150 g špinatų
- Pusė citrinos
- 240 ml karšto vandens
- Druskos, maltų pipirų pagal skonį
Gaminimas. Į įkaitintą keptuvę suberti kuskusą. Lėtai skrudinti 4–5 min. Nukelti ir atidėti.
Į įkaitintą aliejų suberti susmulkintą svogūną, pagardinti prieskoniais ir maišant kepti 5 min. Suberti smulkintą česnaką, špinatus ir kaitinti, kol špinatai sukris. Nukelti, įmaišyti skrudintą kuskusą ir tarkuotas pusės citrinos žieveles. Užpilti verdančiu vandeniu, uždengti ir palikti 5 min. Apšlakstyti pusės citrinos sultimis.
Kuskusas su feta
2 porcijos
100 g 573 kcal
Ruošti 15 min.
- 150 g kuskuso
- 100 g pomidorų
- 150 g fetos
- 20 g žalių aitriųjų paprikų
Gaminimas. Kuskusą išvirti pagal ant pakuotės nurodytas instrukcijas ir suberti į dubenį. Įmaišyti kubeliais pjaustytą fetą, smulkintus pomidorus ir paprikas.
- Kuskusas – trečias mėgstamiausias patiekalas Prancūzijoje ir populiariausias Rytų Prancūzijoje.
- Paprastai valgomas kaip desertas ramadano metu.
- Alžyre, Maroke, Tunise ir Libijoje kuskusas dažniausiai patiekiamas su daržovėmis (morkomis, bulvėmis, ropėmis ir kt.), virtomis aštriame arba švelniame sultinyje ar troškinyje.
- Pirmoji pasaulyje kuskuso gamybos įmonė įkurta 1907 m. Alžyre.
- Šiaurės Afrikoje kuskusas simbolizuoja sėkmę, palaimą ir gausą.
- Tradiciškai kuskuso grūdai gaminami rankomis, kad išeitų išskirtinė forma ir tekstūra. Ši daug darbo reikalaujanti technika perduodama iš kartos į kartą, dėl to išlaiko kultūrinę reikšmę.
Autorius Monika Budnikienė