Mažesnį ar didesnį nugaros skausmą bent kartą gyvenime patyrė keturi penktadaliai suaugusių žmonių. Vienu atveju jis praeina savaime ir nesukelia didelių problemų, kitu pasilieka ilgam ir tampa varginančiu palydovu. Kaip užkirsti kelią nugaros skausmams ir juos numalšinti be vaistų?

 

Būti fiziškai aktyviemsSpine,Osteoporosis.,Scoliosis.,Spinal,Cord,Problems,On,Woman's,Back.

 

Reguliari mankšta – efektyviausias būdas užbėgti nugaros skausmui už akių, net užkirsti kelią jo pasikartojimui, jeigu su šia problema jau teko susidurti anksčiau. Moksliniai tyrimai atskleidžia, kad reguliariai sportuojantys žmonės su pakartotiniu nugaros skausmu susiduria iki 40 % rečiau. Naudinga bet kokia mankšta, ypač verta išbandyti jogą, taiči, treniruotes vandenyje, nes ne tik stiprina kūną, bet ir atpalaiduoja, subalansuoja psichologinę būseną. Nustebsite, bet būtent psichologinė įtampa dažnai apie save primena per nugaros skausmus.

 

Palaikyti optimalų svorį

 

Antsvorio turintys žmonės su nugaros skausmais susiduria kelis kartus dažniau nei tie, kurių KMI yra normalus. Kuo daugiau antsvorio, tuo daugiau naštos norint išlaikyti pusiausvyrą tenka nugarai. Jos raumenys būna nuolat įsitempę, pervargę, didelis krūvis tenka ir stuburui, todėl pamažu pradeda ryškėti skausmai. Tiesa, metant svorį nedera laikytis drastiškų alinančių dietų. Jos sekina organizmą ir daro daugiau žalos nei naudos. Įrodyta, kad laikantis itin griežtų dietų numestas svoris greitai grįžta ir įprastai su kaupu.

 

Kokybiškai miegoti

 

Dažnai nugaros skausmai kamuoja ne tik per mažai skiriant laiko miegui, bet ir miegant nepatogiai. Pirmiausia svarbu įsigyti tinkamo kietumo čiužinį – kuo žmogaus svoris didesnis, tuo čiužinys turėtų būti kietesnis. Pagalvė – tokio aukščio, kad ant jos padėjus galvą kaklas liktų tiesioje linijoje, o ne pakeltas aukštyn. Antraip pabudę ryte galite jausti skausmingą kaklą ir sprandą, įsitempusią pečių liniją, po kurio laiko pradeda kamuoti nugaros skausmai. Svarbi ir miego poza. Optimalu miegoti ant nugaros, nes taip stuburas būna natūralioje pozicijoje, neapkraunamas kaklas, pečių linija. Deja, tokią miego pozą renkasi vos apie 8 % žmonių. Jeigu ant nugaros miegoti nepatogu, tada geriausia miegoti ant kurio nors šono.

 

Įsirengti ergonomišką darbo vietą

 

Jeigu dirbate sėdimą darbą prie kompiuterio, darbo vieta turi būti patogi ir puoselėjanti nugaros sveikatą. Ypač svarbus stalo aukštis ir kėdė. Stalas turėtų būti tokio aukščio, kad ant jo padėję dilbius neturėtumėte pakelti pečių. Dilbiai ir žastai turi sudaryti statų kampą. Kėdė privalo būti su atlošu ir geriausia sukiotis į visas puses. Kėdės sėdimoji dalis turėtų būti tokiame aukštyje, kad pėdos remtųsi į grindis, o ne kabotų, arba kojos būtų sulenktos. Sėdint mentės priglaustos prie atlošo. Nugara su šlaunimis sudaryti statų kampą. Kompiuterio monitoriaus viršutinė dalis turėtų būti viename lygyje su akimis. Monitorius nuo akių nutolęs 46–77 cm. Bent kas 1–2 val. derėtų daryti pertraukas ir trumpai pajudėti, pramankštinti kūną. Ypač gerai atlikti keletą paprastų tempimo pratimų.

 

Pasikliauti gamta

 

Užklupus nugaros skausmams neskubėkite gerti cheminių vaistų. Verta pabandyti šimtus metų liaudies medicinoje vartojamas žoleles, prieskonius ir kitas gamtines žaliavas. Jos ne tik slopina skausmą, mažina uždegimą, bet ir apskritai stiprina raumenis, kaulus, sąnarius, todėl mažina skausmų pasikartojimo riziką ateityje. Varginant nugaros skausmams naudingas inkaruočių, bosvelijų ekstraktas, gluosnių žievės nuoviras, ciberžolė, imbieras, žalioji arbata, skaisteniai. Iš šių augalų galima gaminti nuovirus, užpilus, arbatas, vartoti maisto papildus su jais. Kalbant apie pastaruosius, varginant nugaros skausmams naudingi ir tokie, kurių sudėtyje yra gliukozamino, chondroitino, hialurono rūgšties.

 

Taip pat svarbu:

 
  • Nešant sunkius nešulius juos paskirstyti po lygiai ir nešti abiem, o ne viena ranka.
  • Keliant sunkius daiktus pritūpti, o ne lenktis. Krūvis turėtų tekti kojoms, ne nugarai.
  • Vengti staigių pasisukimų, staigių neįprastų judesių.
  • Darže dirbti ar plauti grindis ne susilenkus, o atsitūpus, ropojant keturiomis.
  • Žiemą, kai slidu, avėti avalynę su giliu protektoriumi, einant neskubėti, atidžiai įvertinti kelio dangą.
  • Nerūkyti. Šis žalingas įprotis trikdo kraujotaką, raumenys ir stuburo diskai prasčiau aprūpinami maistinėmis medžiagomis, dėl to lengviau pažeidžiami.
  • Rinktis patogią avalynę. Kasdien nešiojamų batų pakulnė neturėtų būti aukštesnė negu 5 cm. Aukštesnė gali sutrikdyti stuburo balansą, sudirginti jo nervus, po nugarą išplis skausmas. Visiškai lygūs padai irgi nėra gerai.
 

Autorius Jūratė Survilė