Kas ketvirtas pasaulio gyventojas serga anemija. Dažniausiai ją sukelia geležies stoka organizme. Problema ypač būdinga vaisingo amžiaus moterims ir mažiems vaikams. Įtariant geležies stygių, būtina pasitikrinti sveikatą ir laiku papildyti šio makroelemento atsargas. Ilgainiui geležies trūkumas sukelia ne tik nemalonių simptomų, bet ir rimtą pavojų sveikatai.

 

Įspėjamieji ženklaiDoctor,Holding,Speech,Bubble,With,Anemia,Message

 

Geležies stoką galima įtarti, kai:

 
  •  Jaučiamas lėtinis nuovargis.
  •  Pastebima išblyškusi oda ir gleivinės.
  •  Kamuoja nereguliarus širdies ritmas.
  •  Dažnai skauda galvą, pasireiškia jos svaigimas.
  •  Trūksta oro, apima dusulys.
  •  Sumažėja atsparumas fiziniam krūviui.
  •  Dažnai vargina įvairios infekcijos.
  •  Pėdos ir plaštakos nuolat šaltos net šiltoje aplinkoje.
 

Pastebėjus tokius simptomus (nebūtinai visus, pakanka kelių), rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją. Jis paskirs reikiamus kraujo tyrimus, kurie patvirtins arba atmes geležies trūkumo diagnozę. Pasitikrinti labai svarbu, nes minėtus požymius gali sukelti ne tik geležies stygius, bet ir įvairios ligos.

 

Kas gresia?

 

Laiku nustačius geležies trūkumą, gydytojas paskiria vartoti atitinkamus maisto papildus ir atsargos sėkmingai atkuriamos. Jeigu geležies stoka lieka nediagnozuota arba ignoruojama, bėgant laikui situacija vis prastėja, didėja įvairių sveikatos sutrikimų rizika. Kas gali nutikti dėl ilgalaikio geležies stygiaus?

 

Lėtinis nuovargis. Geležis dalyvauja hemoglobino gamyboje, sykiu ir deguonies pernešime po organizmą. Kai jos trūksta, sutrinka ši funkcija. Dėl to kūno audiniai ir organų sistemos nepakankamai aprūpinami deguonimi, lėtėja ir trinka jų funkcijos, susiduriama su lėtiniu nuovargiu ar net visišku išsekimu. Pirmiausia sunkiau pakelti didesnį fizinį krūvį, o galiausiai iššūkiu tampa net paprasti kasdieniai darbai.

 

Galvos skausmas. Geležies stoka mažina smegenims tenkančio deguonies kiekį, o tai gali paskatinti galvos kraujagyslių išsiplėtimą – įsijungia kompensacinis mechanizmas. Dėl to ima varginti galvos skausmai. Įrodyta, kad geležies stoka didina migrenos tikimybę, ypač moterims, nes sutrikdo normalią hormonų bei neurotransmiterių – serotonino, dopamino ir norepinefrino – išsiskyrimą.

 

Širdies veiklos sutrikimai. Lėtinis geležies stygius gali sukelti širdies ritmo sutrikimus – ji ima plakti nereguliariai arba per greitai. Tai širdžiai sukelia stresą, ją vargina. Prie viso to prisideda sumažėjęs raudonųjų kraujo kūnelių kiekis, dėl ko širdis turi dirbti dar stipriau, kad efektyviau varinėtų kraują ir užtikrintų organizmo aprūpinimą deguonimi bei maistinėmis medžiagomis. Laikui bėgant padidėjęs širdžiai tenkantis krūvis gali lemti jos nepakankamumą.

 

Neramių kojų sindromas. Tikslus ryšys nežinomas, bet manoma, kad šio sutrikimo riziką didina tai, jog organizme trūkstant geležies mažėja dopamino lygis, o jis susijęs su raumenų aktyvumo ir judesių kontrole.

 

Pika. Tai valgymo sutrikimas, dėl kurio žmonės jaučia potraukį valgyti nevalgomus dalykus – plaukus, purvą, popierių, dažus ir kt. Neabejotinai tokie valgymo įpročiai pavojingi sveikatai. Kodėl geležies trūkumas didina šio sutrikimo riziką, tiksliai nežinoma, bet ryšys neabejotinai egzistuoja.

 

Nėštumo komplikacijos. Geležies stokos anemija laukiantis itin dažna. Kai kurių tyrimų duomenimis, su ja susiduria net apie pusė nėščiųjų. Viena iš priežasčių – laukiantis moters organizme stipriai padidėja kraujo tūris (nes deguonimi ir maistinėmis medžiagomis reikia aprūpinti ne tik moters, bet ir vaisiaus organizmą), taigi reikia daugiau geležies. Kai jos trūksta, pavojus kyla tiek nėščiajai, tiek vaisiui. Besilaukianti moteris ima jausti didesnį nei įprastai nuovargį, jai svaigsta galva, trūksta oro, trinka širdies ritmas, kognityvinės funkcijos, didėja pogimdyvinės depresijos rizika. Taip pat pastebėta, jog tos moterys, kurioms stinga geležies, dažniau susiduria su laktacijos sutrikimais ir žindymo iššūkiais. Visgi blogiausia tai, kad didelis geležies trūkumas gali išprovokuoti priešlaikinį gimdymą, mažą naujagimio svorį, didina naujagimio mirties riziką, trikdo normalų mažylio vystymąsi.

 

Nusilpusi imuninė sistema. Vienoms svarbiausių imuninės sistemos ląstelių (T ląstelėms) reikia daug geležies. Kai jos trūksta, trinka imuninės sistemos gebėjimas kovoti su ligų sukėlėjais. Moksliniai tyrimai atskleidžia, kad anemija netgi mažina vakcinų veiksmingumą, nes organizmas nepajėgus sugeneruoti tinkamą imuninį atsaką.

 

Kognityviniai sutrikimai. Stokojant geležies sunkiau mokytis, prastėja atmintis, dėmesio sutelkimas. Vaikams ir paaugliams netgi gali pasireikšti mentalinio vystymosi sulėtėjimas. Suaugusiesiems didėja nerimo sutrikimų, depresijos rizika.

 

Kaip papildyti atsargas?

 

Esant dideliam geležies trūkumui organizme, papildyti jos atsargų vien subalansavus mitybą neįmanoma, tenka vartoti maisto papildus. Susirgus anemija dažniausiai skiriami receptiniai geležies preparatai, kuriuose jos koncentracija ypač didelė. Mažesniam geležies trūkumui spręsti pakanka laisvai vaistinėse parduodamų maisto papildų. Svarbu atkreipti dėmesį, kokią geležies formą vartojate. Hemo geležis apntinkama natūraliuose gyvūniniuose produktuose, o ne hemo – daržovėse. Geriamąją dvivalentę geležį organizmas įsisavina per virškinimo traktą, o trivalentė yra intraveninė. Geriau įsisavinama geležis, kuri yra sujungta su hemoglobinu (hemu), inkapsuliuota nanosomose ar liposomose. Vartojant skystos formos ar geležies druskas dažnai pasireiškia šalutinis poveikis virškinimo traktui: pilvo skausmas, diegliai, pykinimas ir t. t. Geležis su hemoglobinu (hemo geležis) pagerina ne hemo geležies įsisavinimą: vartojant daržoves, kuriose gausu geležies, patartina kartu valgyti mėsos, žuvies ar jūrų gėrybių. Idealu, jeigu kartu vartojamas vitaminas C, nes jis didina geležies absorbciją. Drauge su geležies papildais svarbu vartoti daugiau natūralių maistinių geležies šaltinių: tamsiai žalių lapinių daržovių, raudonos mėsos, kepenų, grūdinių ir ankštinių produktų. Yra ir tokių produktų, kurie prastina geležies absorbciją. Tai – taninai ir fitino rūgštis, kurių gausu kavoje, juodojoje ir žaliojoje arbatoje, pieno produktuose, sėlenose, kalcio preparatuose. Taigi jų nevalia vartoti kartu su geležies maisto papildais – daryti bent poros valandų pertrauką. Galiausiai svarbu apsišarvuoti kantrybe, nes netgi vartojant geriausius maisto papildus ir subalansuotai maitinantis geležies trūkumui atkurti reikia mažiausiai trijų mėnesių. Galima vartoti ir kas antrą dieną, nes atlikus tyrimus pastebėtas panašus efektas, kaip vartojant kasdien. Taip išvengiama nemalonių pojūčių virškinimo trakte. Gydytojas nurodys, kiek laiko reikės vartoti maisto papildus.

 

Autorius Jūratė Survilė