Vieniems aliejus – tik maisto produktas, kuriuo tinka gardinti įvairius patiekalus, o kiti žino apie jo vertingąsias savybes, tad naudoja ir sveikatai stiprinti. Kokiais atvejais gali padėti ir kaip iš gausybės aliejaus rūšių išsirinkti naudingiausią sveikatai?

 

Koks aliejus kokybiškas?Healthy,Oil,From,Sunflower,,Olive,,Rapeseed,Oil.,Cooking,Oils,In

   

Žinovai teigia, kad vienas didžiausių skirtumų, nulemiančių aliejaus kokybę – jo pagaminimo būdas. Naudingiausias sveikatai – nerafinuotas šaltai spaustas aliejus. Toks pasižymi maistingomis medžiagomis, gausus vitamino E. Gaminant tokį aliejų žaliavos ne kaitinamos, o natūraliai spaudžiamos, todėl ne tik išsaugomos vertingosios augalų medžiagos, bet ir nedingsta būdingas skonis bei aromatas.

 

Rafinuoti aliejai visiškai nenaudingi sveikatai, nes tirpinami cheminiuose tirpikliuose ir kaitinami. Žmonės kartais jais žavisi todėl, kad gerokai ilgiau galioja, tačiau maistas, pagamintas su tokiu aliejumi, nėra sotus, skatina persivalgyti, o tai tiesiausiu keliu veda į nutukimą. Hidrintų riebalų reikėtų vengti visiems – nuo vaikų iki senjorų. Šiuo klausimu sutaria visi dietologai ir mitybos specialistai. Perdirbti augaliniai aliejai – pagrindinis pramoninių transriebalų šaltinis. Pasaulio sveikatos organizacija ir Europos maisto saugos tarnyba rekomenduoja vengti transriebalų, nes jie didina blogojo cholesterolio ir mažina gerojo cholesterolio kiekį. Didelis transriebalų kiekis – vienas koronarinės širdies ligos rizikos veiksnių. Transriebalai siejami su staigia mirtimi nuo širdies ligų.

 

Kartus aliejus – sveikesnis?

   

Ypač aktualus klausimas – ar kartus aliejus naudingas sveikatai? Žinovai teigia, kad kartumas laikomas viena iš alyvuogių aliejaus teigiamų savybių. Išlavinto skonio gurmanai ir sveikuoliai kaip tik tokį renkasi. Tačiau svarbu atskirti, ar aliejus yra natūraliai kartus, ar apkartęs. Tai du skirtingi dalykai. Veikiant deguoniui aliejus gali oksiduotis, taigi apkarsta ir jau nebėra naudingas sveikatai. Štai vaistams neretai prilyginamas lietuvių naujai atrastas, sveikatai labai naudingas, maloniu skoniu stebinantis šaltai spaustas linų sėmenų aliejus. Tačiau atidarius buteliuką jį reikėtų laikyti šaldytuve ir suvartoti per mėnesį, nes vėliau oksiduojasi ir įgauna kartų skonį. Tuomet jau vartoti nebetinkamas. Šviežias sėmenų aliejus – vienas vertingiausių, kadaise vartotas kaip vaistas. Sėmenų aliejuje gausu polinesočiųjų riebalų rūgščių. Jeigu jų trūksta maiste, gali sutrikti cholesterolio apykaita, išsivystyti aterosklerozė. Nustatyta, kad sėmenų aliejuje esančios omega-3 riebalų rūgštys padeda nugabenti riebalus į ląsteles, kur jie paverčiami energija, o tai itin aktualu norintiems sulieknėti. Vokiečių biochemikė dr. Johanna Budwig teigė, kad šis aliejus gali sustabdyti vėžinių ląstelių augimą ir plitimą.

 

Kaip vartoti?

   

Išsirinkus kokybišką aliejų svarbu, kaip naudosime: gardinsime salotas, ruošime užpilus, gersime vieną ar kepsime. Ne kiekvienas žino, kad kepant aliejaus savybės kinta, jis gali net tapti pavojingas sveikatai, pavyzdžiui, taip yra alyvuogių aliejumi. Žinovai teigia, kad skiriamos 4 alyvuogių aliejaus kokybės klasės: ypač tyras (extra virgin), tyras (virgin), grynas ir iš alyvuogių išspaudų. Pirmųjų dviejų klasių yra šaltai spausti. Pats geriausias pasirinkimas – ekologiškas ypač tyras alyvuogių aliejus. Tačiau nereikėtų jo rinktis kepimui, nes neatsparus karščiui – pradeda irti 90 ºC temperatūroje. Kepant aliejaus temperatūra dažniausiai pasiekia ir 180–190 ºC, karštis neigiamai veikia šį produktą, jis tampa toksiškas. Kaitinamas aliejus virsta hidrintais riebalais, kurie didina cholesterolio kiekį, neigiamai veikia imuninę sistemą, auga rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Tad kepimui geriau rinktis lydytą sviestą ghi, kiaulių taukus, kuriuose maistas lengvai apkepa, bet nedega, taip pat kokosų aliejų ar specialiai kepti skirtą rapsų aliejų.

 

Kokybišku ekologišku šaltai spaustu aliejumi galima gardinti įvairius patiekalus – sriubas, košes, troškinius, salotas. Padažai, paruošti su kokybišku aliejumi, – ne tik sveiki, bet ir skanūs. Aliejaus naudingosios medžiagos padeda atkurti odos, plaukų, nagų grožį, nutolina senėjimą, gerina smegenų, širdies veiklą.

 

Verta išbandyti!

   

Kai kuriuos aliejus retai vartojame, bet jie itin naudingi sveikatai. Išbandykite šiuos:

 
  •  Nerafinuotas rapsų aliejus. Natūralus vitaminų A, E, D šaltinis. Šis aliejus gerina medžiagų apykaitą, reguliuoja kraujo spaudimą ir cholesterolio kiekį kraujyje, saugo organizmą nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio, stiprina regėjimą ir imuninę sistemą, yra gera vėžio profilaktikos priemonė. Vitaminai ir naudingosios medžiagos aliejuje išliks, jei laikysite tamsioje, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje vietoje.
  •  Naudingas, bet mažai žinomas judrų aliejus. Pasižymi dideliu nesočiųjų riebalų rūgščių kiekiu (omega-3 – 35,32 %, omega-6 – 16,21 %). Be to, judrų aliejuje yra vitaminų A, D, E ir mineralinių medžiagų (magnio, vario, geležies, cinko, kalio, kalcio). Ilgai negenda.
  •  Kanapių aliejus. Jo gydomosios savybės žinomos nuo seno. Kanapės buvo vienas iš pirmųjų sukultūrintų augalų. Medikai ir mokslininkai išskiria įvairiapusę šio aliejaus naudą sveikatai. Kanapių aliejuje gausu nepakeičiamųjų riebalų rūgščių omega-3 ir omega-6. Šis produktas gerina širdies darbą, nes omega rūgštys padeda mažinti cholesterolio kiekį kraujyje. Kanapės taip pat sergsti nuo uždegimų, todėl aliejumi tinka gydyti odą, jis padeda esant aknei, egzemai, psoriazei. Pasižymi antioksidaciniu poveikiu, stiprina imuninę sistemą. Tiesa, svarbu kanapių aliejų atskirti nuo CBD aliejaus, kuris išgaunamas iš kanapių lapų, žiedų ir stiebų. Jo poveikis kitoks.  
  •  Ricinų aliejus. Dažniausiai naudojamas grožiui puoselėti, tačiau itin veiksmingas ir sveikatai. Šis aliejus lengvina uždegiminių procesų eigą, mažina migrenos simptomus, raumenų, sąnarių, taip pat menstruacijų skausmus. Puikus preparatas organizmui valyti – padeda šalinti įvairius toksinus ir kitus teršalus. Skatina limfocitų, reikalingų stipriai imuninei sistemai palaikyti, gamybą.
  •  Sezamų aliejus. Šio nepelnytai pamiršto aliejaus sudėtyje galima rasti antioksidantų, vitamino E, taip pat omega-3 ir omega-6 rūgščių. Dėl naudingųjų savybių reikalingas kiekvienam: gerina širdies ir kraujagyslių darbą, mažina blogojo cholesterolio kiekį, stiprina imuninę sistemą, slopina uždegiminius procesus organizme, padeda spręsti sąnarių problemas. Be to, plačiai naudojamas grožiui puoselėti. Dėl vitamino E gausos naudingas plaukams – pastebimai sustiprina, suteikti žvilgesio ir apimties.
  •  Nakvišų aliejus. Nuo seno naudojamas sveikatai ir grožiui. Saugo nuo uždegimų, padeda sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje. Ypač veiksmingas moterims menopauzės metu, nes lengvina karščio bangas. Taip pat švelnina nemalonius PMS simptomus – pilvo pūtimą, dirglumą ar prastą nuotaiką. Nakvišų aliejaus kapsules vartojančios moterys pastebi, kad oda tapo lygesnė, švelnesnė ir stangresnė. Manoma, kad šis produktas padeda gydant spuogus, mažina odos uždegimą.
  •  Kokosų aliejus. Daugiausia naudojamas plaukų ir odos priežiūrai, tačiau dėl naudingųjų savybių rekomenduojamas ir ruošiant maistą. Žinoma, sveika vartoti tik nerafinuotą aliejų. Jis padeda mažinti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje, taip pat mažina riziką susirgti širdies ligomis. Kambario temperatūroje šis aliejus yra kietas, tad puikiausiai galima naudoti kepimui, taip pat kepiniams vietoj sviesto.