Vienas garsiausių investuotojų – Omahos orakulu vadinamas Warrenas Buffettas. 93-ejų tekstilės įmonės „Berkshire Hathaway“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius šiuo metu yra šeštas turtingiausias žmogus pasaulyje, jo turto grynoji vertė siekia 124 mlrd. JAV dolerių. Nuo 2006-ųjų milijardierius labdarai paaukojo daugiau nei 49 mlrd.

 

Vaikystėje pajaustas pinigų skonisWashington,Dc,,Usa,-,September,4,,1991,Warren,Buffet,Testifies

 

Būsimasis investuotojas gimė 1930 m. rugpjūčio 30-ąją Omahoje, Nebraskos valstijoje, Howardo ir Leilos Buffettų šeimoje. Tėvas buvo biržos tarpininkas, todėl sūnus anksti susipažino su akcijų rinka. Maža to, iš Omahos viešosios bibliotekos septynmetis pasiskolino knygą „Tūkstantis būdų uždirbti 1000 JAV dolerių“. Tėvas greitai pastebėjo sūnaus smalsumą, susijusį su verslumu ir investavimu, todėl su 10-mečiu apsilankė Niujorko vertybinių popierių biržoje. Warrenas pirmąsias akcijas įsigijo vos 11 metų – tuokart nusipirko tris „Cities Service Preferred“ akcijas po 38 dolerių ir pardavė už 40. Šis žingsnis nebuvo gerai apgalvotas, nes vos pardavus jų kaina šoktelėjo iki 200 šlamančiųjų. Supratęs, kad suklydo, jaunasis investuotojas pamoką išmoko ir tapo gerokai kantresnis. Warrenas demonstravo verslumą nuo paauglystės – uždirbdavo daugiau nei 175 dolerių per mėnesį pristatydamas „Washington Post“ laikraščius.

 

1942 m. jo tėvas išrinktas į Jungtinių Valstijų Kongresą, todėl su šeima teko persikelti į Vašingtoną. Ten Warrenas baigė Woodrow Wilson vidurinę mokyklą. Jos metraštyje liko įrašas: „Mėgsta matematiką, būsimas biržos tarpininkas.“ Dar mokydamasis mokykloje investavo į tėvo verslą ir nusipirko 40 arų ūkį, kurį išnuomojo. Vienoje iš pirmųjų verslo įmonių Warrenas pardavinėjo kramtomąją gumą, „Coca-Cola“ ir savaitinius žurnalus nuo durų iki durų. Be to, dirbo senelio bakalėjos parduotuvėje. Užsidirbdavo pinigų pardavinėdamas golfo kamuoliukus ir pašto ženklus.

 

Verslas puikiai sekėsi, kišenės pilnėjo, tad vaikinas neplanavo stoti į koledžą, tačiau tėvas sūnaus idėjoms nepritarė. 1945 m. W. Buffettas su draugu už 25 dolerius nusipirko naudotą kinišką biliardą, kurį pasiūlė statyti vietinėje kirpykloje. Per kelis mėnesius jų verslas išaugo, kiniško biliardo stalai jau stovėjo trijose Omahos kirpyklose. Vėliau verslą pardavė karo veteranui už 1200 dolerių. Baigęs koledžą jau buvo sukaupęs 9800 dolerių santaupų.

 

Tinkama verslo metodika

 

Verslininkas visada perka akcijas ir įmones ilgam laikui, ieško sparčiai augančių investicijų. Iki 2017 m. pabaigos W. Buffetto tekstilės įmonei „Berkshire Hathaway“, kuri naudojama kaip priemonė įsigyti kitų įmonių ir investuoti, priklausė daugiau nei 664 mln. „Apple“ akcijų. Šis skaičius dar padidėjo iki 2022 m. I ketvirčio – daugiau nei 911 mln. Nuo 2017 m. iki 2022 m. vidurio „Apple“ akcijų vertė smarkiai pakilo ir nukrito. Tačiau 2022-ųjų pradžioje pavyko pasiekti visų laikų rekordą – 182,94 dolerio už akciją. Visą tą laiką W. Buffetto akcijų padėtis įmonėje augo. Investavimo tikslas buvo grįstas tvirtais pagrindais, o ne kainų svyravimais. Tiesa, didžiąją dalį turimo turto magnatas uždirbo tik sulaukęs 50-ies. Jo metinis atlyginimas „Berkshire Hathaway“ pernai siekė tik 100 tūkst. dolerių, tiek pat, kaip ir pastaruosius 40 metų. Bendrovė praėjusiais metais išleido trigubą W. Buffetto metinį atlyginimą – 301 589 dolerius – jo asmeninei ir namų apsaugai.

 

Taupus milijardierius

 

1949 m. W. Buffettas įsimylėjo jauną merginą, kurios vaikinas grojo ukulele. Bandydamas konkuruoti nusipirko šį instrumentų ir nuo to laiko juo groja. Nors bandymas patraukti simpatijos dėmesį buvo nesėkmingas, susidomėjimas muzika neišblėso. Warrenas iki šiol dažnai groja minėtu instrumentu akcininkų susirinkimuose ir kitomis progomis. Netgi užsisakė dvi „Dairy Queen“ ukuleles, iš kurių vieną pardavė aukcione labdarai. 1952 m. susituokė su Susan Thompson, susilaukė trijų vaikų: Susie, Howardo ir Peterio. Nors jis ir Susan buvo susituokę iki moters mirties 2004 m., jie nuo 1970 m. gyveno atskirai. 2006 m. vedė antrąją žmoną ir ilgametę kompanionę Astridą Menks.

 

Taupaus milijardieriaus įvaizdis puikiai atsiskleidė gimus vaikams. Kai gimė dukra Susie, W. Buffettas komodos stalčių pavertė lova, kurioje ji galėtų miegoti. Antrajam vaikui Howardui pasiskolino lovelę. Nepaisant multimilijardieriaus statuso, W. Buffettas ilgą laiką gyveno kukliai ir taupiai. Žurnalistams ne kartą sakė, kad niekada nenorėjo turėti kelių namų, įvairiausių daiktų ir kelių automobilių. Iki šiol verslininkas gyvena kukliame name Omahoje, Nebraskoje, kurį laiške „Berkshire“ akcininkams pavadino „trečia geriausia investicija“, kurią kada nors padarė. 1958 m. nusipirko namą už 31 500 dolerių. Dabar vertas apie 1,3 mln. dolerių, saugomas tvoromis ir apsaugos kameromis.

 

1971 m. vyras įsigijo namą Laguna Beach mieste, Kalifornijoje, už 150 tūkst. dolerių, uždarame kvartale „Emerald Bay“. Name yra šeši miegamieji, vos kelios minutės pėsčiomis ir galima mėgautis paplūdimiu. 2017 m. pradžioje panoro jį parduoti už 11 mln. dolerių, tačiau dar tais pačiais metais sumažino kainą iki 3 mln. 2018-ųjų spalį pardavė už 7,5 mln. dolerius.

 

Skirtingai nuo daugelio kitų turtingų asmenų, W. Buffettas vairuoja gana kuklius automobilius. Anksčiau maždaug dešimtmetį vairavo 2001 m. pagamintą „Lincoln Town“, kurio valstybinis numeris buvo „THRIFTY“ (liet. taupymas), o paskui pardavė aukcione labdarai. 2006 m. įsigijo „Cadillac DTS“. „Tiesa ta, kad per metus nuvažiuoju tik apie 5500 km, todėl naują automobilį perku labai retai“, – kartą „Forbes“ leidiniui sakė investuotojas. Tiesa, 1986 m. už 850 tūkst. dolerių nusipirko privatų lėktuvą, tada jį pardavė ir 1989 m. nusipirko kitą naudotą lėktuvą už 6,7 mln. dolerių.

 

Nors „Berkshire Hathaway“ yra pagrindinė „Apple“ akcininkė, W. Buffettas iki 2020 m. neatsinaujino savo telefono prietaiso į išmanųjį. Anksčiau pirmenybę teikė atverčiamam mobiliajam telefonui, kurio kaina siekė mažiau nei 20 dolerių. Taip pat vyras turi apie 20 kostiumų, kuriuos visus sukūrė Kinijos dizainerė Madam Li. Daug metų kerpasi toje pačioje kirpykloje, esančioje jo biuro apačioje, už 18 dolerių. Taip pat vyras niekada neslėpė ir net juokauja, kad valgo kaip šešiametis. Beveik kiekvieną rytą pakeliui į darbą perka pusryčius „McDonald‘s“.

 

Vienas dosniausių pasaulio investuotojų

 

W. Buffettas – vienu dosniausių filantropų pasaulyje. 2006 m. įsipareigojo paaukoti apie 85 % savo beveik 475 tūkst. „Berkshire“ A klasės akcijų penkiems fondams: „Bill & Melinda Gates“, „Susan Thompson Buffett“ (pavadintam velionės žmonos vardu) ir trims fondams, kuriems vadovauja trys jo vaikai. 2010 m. kartu su Billu ir Melinda Gatesais sukūrė iniciatyvą „The Giving Pledge“, kuria turtingiausi pasaulio žmonės prašo didžiąją dalį savo turto skirti filantropijai. Pats investuotojas pažadėjo, kad 99 % jo turto per gyvenimą arba jam mirus bus skirta filantropijai. 2023 m. dovanotos akcijos buvo vertos apie 50 mlrd. dolerių. Jei W. Buffettas būtų pasilikęs šias akcijas, greičiausiai būtų turtingiausias žmogus Žemėje, nes turėtų apie 250 mlrd. dolerių. Vyras planuoja palikti savo vaikams po 2 mlrd. dolerių.

 

Autorius Monika Budnikienė