Legendinė populiariosios muzikos grupė „ABBA“ susikūrė prieš 42 metus, 1973 metais. Net ir nutraukus muzikinę veiklą, jų populiarumas nemažėja, o dainos tampa klasika, su kuria užaugo net kelios kartos. Daugelį populiarių švedų grupės melodijų gali paniūniuoti beveik kiekvienas, tačiau tik retas žino, kas slypi už muzikos bei ryškiaspalvių sceninių kostiumų.

 

abba

 • Pačioje pradžioje 4 jaunuoliai (Anni-Frid Lyngstad, Bjorn Ulvaeus, Benny Andersson ir Agnetha Faltskog) ketino pasivadinti pagal pavardžių inicialus: „LUAF“. Tačiau pavadinimas neprigijo ir grupės nariai nusprendė pavardžių pirmąsias raides pakeisti į vardų inicialus: iš pradžių „AABB“, paskui į skambesnį „ABBA“.
 
 • Pasaulinę šlovę pasiekė 1974 metų gegužę, nugalėję „Eurovizijos“ dainų konkurse su daina „Waterloo“ (liet. „Vaterlo“). „Žinojome, kad turime galimybę laimėti tik tada, jei parašysime dainą apie didžiausią Londono Vaterlo geležinkelio stotį“, – juokavo Bjornas Ulvaeusas.
 
 • Įdomu tai, kad Bjornas ir Benny niekada nesifotografavo greta, dėl to atsirado gandų, kad jie iš tikrųjų – vienas asmuo. Vienas iš būdų atskirti vaikinus – atkreipti dėmesį į tai, kad vienas iš jų šukuoja sklastymą į dešinę, o kitas – į kairę pusę.
 
 • Teigiama, kad net patys grupės nežino, kurie iš jų buvo vedę ir paskui skausmingai išsiskyrę. 4 galimi variantai: Benny buvo vedęs Anni-Frid arba Agnethą, arba Bjornas buvo vedęs Anni-Frid arba Agnetha. Iš tiesų Bjornas buvo vedęs Agnethą, o Benny – Anni-Frid. 1979 metais nutrūko Bjorno ir Agnethos santuoka, o po dvejų metų – Benny ir Anni-Frid. Skyrybos šiek tiek pakeitė „ABBA“ muzikos skambesį ir dainų žodžių, atsirado daugiau gilumo, tamsesnių minčių.
 
 • Bjornas Ulvaeusas, net apsiavęs batus su platforma, yra tik šiek tiek aukštesnis nei 150 cm. koncertuose jam būdavo specialiai pritaikytas pianinas. Vyras juokavo, kad ir barzdą pradėjo auginti dėlto, kad kompensuotų mažą ūgį. Muzikantas visada fotografuodavosi tik su žemo ūgio garsenybėmis, kad nekristų į akis jo paties mažas ūgis.
 
 • Teigiama, kad  nemažai sutuoktinių nusprendžia skirtis, kai fone skamba populiariai ir labai įtaigiai daina „Knowing Me, Knowing You“ (liet. „Žinant mane, žinant tave“). Klausantis šios dainos žodžių lengva įsijausti ir pradėti kaltinti partnerį nebūtais dalykais. Ko gero, ši daina turi tokią poveikį, nes ją grupė rašė, kai buvo itin sunkus metas. Buvo atliktas eksperimentas, kuriame dalyvavo 50 laimingai susituokusių porų. Pasibaigus dainai, 6 poros pradėjo ginčytis ir nusprendė užpildyti skyrybų dokumentus.
 

abba

 • Ne visi „ABBA“ nariai yra švedai pagal kilmę. Anni-Frid Lyngstad gimė Norvegijoje, o jos tėvas buvo vokiečių kareivis, pašauktas į tarnybą Norvegijoje, kur susipažino su būsimos vokalistės motina.
   
 • Įdomu, kad 1974 metais Eurovizijos koncertas, kuriame „ABBA“ nuskynė pergalę, vyko dieną prieš Agnethos gimtadienį.
 
 • Debiutinį albumą „Ring Ring“ grupė išleido, likus metams iki lemtingojo „Eurovizijos“ konkurso, kuris pagreitino jų išgarsėjimą abejose Atlanto vandenyno pusėse.
   
 • Grupei „ABBA“ paskelbus apie muzikinės veiklos nutraukimą, viena narė, Agnetha, atsiribojo nuo žiniasklaidos ir gerbėjų. Kartais ji lyginama su švedų kilmės aktore Greta Garbo, kuri, po to, kai kritikai ir žiūrovai neigiamai įvertino vieną iš jos filmų, nutraukė savo karjerą ir nustojo rodytis viešumoje.
 
 • Po grupės iširimo 1982 metais, „ABBA“ dar kartą buvo vėl susibūrusi 2008 metų liepos 4 dieną ir pasirodė švedų filmo „Mamma Mia!“.
 
 • „ABBA niekada oficialiai neiširo. 1982 metais mes tiesiog pasakėme, kad ketiname pailsėti – štai ir viskas“, – viename interviu teigė Bjornas Ulvaeusas.
 

TV3 archyvo ir eu.fotolia.com nuotr.