Neturinčių kompleksų žmonių tikriausiai nėra. Daugelis nepagrįstai gėdijasi tam tikrų dalykų arba dėl nuslopintų troškimų linkę elgtis keistai. Vyrams ir moterims būdingi skirtingi kompleksai, nes juos lemia lyties psichologinės ypatybės.

 

kompleksai

Keistas potraukis motinai ir tėvui

 

Moterys. Maždaug kas dešimta 3–10 m. mergaitė tarsi įsimyli savo tėtį ir ima konkuruoti su mama dėl jo dėmesio, fantazuoja, kad užaugusios tėčio ištekės. Toks elgesys laikomas natūralia mergaičių seksualumo raidos stadija ir vadinamas Elektros kompleksu (Elektra – graikų mitų herojė, įkalbėjusi savo brolį, kad šis nužudytų jų motiną). Šio komplekso neišaugusios moterys visą gyvenimą prastai sutaria su savo motinomis. Joms sunku bendrauti su kitomis dailiosios lyties atstovėms, o štai vyrus supranta puikiai.

 

Vyrai. 3–6 m. berniukams būdingas Edipo kompleksas (pavadinimas kilo iš senovės graikų mito apie karalių Edipą, nužudžiusį savo tėvą ir vedusį motiną). Tokio amžiaus berniukai dažnai ima reikšti ypatingą prieraišumą mamoms, siekia nuolatinio jų dėmesio ir švelnumo. Kartu konkuruoja su tėčiais dėl jų meilės. Edipo kompleksas išgyvenamas dažniau ir intensyviau nei Elektros. Gana dažnai vyrai taip ir neišauga iš Edipo komplekso ir visą gyvenimą lieka mamyčiukais.

 

Gyvenantys iliuzijų pasaulyje

 

Moterys. Alisos stebuklų šalyje kompleksas kamuoja moteris, kurios neišauga iš rožinių vaikystės iliuzijų. Jos susikuria idealių santykių scenarijų ir įsivaizduoja, kad partneris turi atlikti jų sugalvotą vaidmenį. Panašus kompleksas būdingas pasyvioms moterims, kurios laukia savo pasakų princo, tikėdamos, kad tada jų gyvenimas pasikeis ir jos taps laimingos. Tai – Pelenės kompleksas. Jis būdingas paauglėms, tačiau jį išauga ne visos.

 

Vyrai. Stipriosios lyties atstovus gali kamuoti Don Kichoto kompleksas. Tokie vyrai jaučiasi lyg klajojantys riteriai, ieškantys idealių mylimųjų. Jei pavyksta rasti visus kriterijus atitinkančią moterį, ji tampa angelu, mūza, kuriai lenkiamasi ir bučiuojamos kojos. Tačiau tai tęsiasi tiki tol, kol mylimoji atitinka nerealius lūkesčius. Priešingu atveju ji gali būti nubausta…

 

Kai norisi visko iš karto

 

Moterys. Moteris, ieškančias partnerio, kuriam būtų būdingos visos įmanomos gerosios savybės, galimai kamuoja pasileidėlio riterio kompleksas. Jo esmė – ieškoma vyro, kuris būtų doras, kilnus, globojantis, vertas pasitikėjimo, suteikiantis saugumą, dėmesingas ir švelnus, tačiau kartu itin spontaniškas, seksualus, net šiurkštus ir patvirkęs.

 

Vyrai. Dalis vyrų linkę moteris skirstyti į idealizuojamas šventąsias ir niekinamas nuodėmingąsias. Šiems vyrams būdingas madonos ir kekšės kompleksas. Tokie vyrai iš savo žmonų tikisi motiniškumo, atsidavimo, ištikimybės, o už šeimos ribų ieško lengvabūdiškų, koketiškų santykių. Neretai šis kompleksas pasireiškia gimus vaikams, nes vyras nesugeba vertinti žmonos ir kaip motinos, ir kaip meilužės.

 

Vargas dėl grožio ir savivertės

 

Moterys. Moterys neretai sielojasi dėl to, kad yra negražios ir niekam tikusios. Kai kurioms jų būdingas garsiosios aktorės vardu pavadintas Marilyn Monroe kompleksas. Ši žvaigždė, nepaisant žavesio, talentų ir pasiekimų, visą gyvenimą jautėsi bjauri ir vadino save tuščia vieta. Tokios moterys jaučiasi nevertos tikrosios meilės. O pakelti savivertę mėgina stengdamosi įtikti vyrams ir juos sužavėti, todėl dažniausiai pernelyg daug dėmesio skiria savo išvaizdai puoselėti. Akivaizdžiausias šio komplekso požymis – neadekvačiai kritiškas savo išvaizdos vertinimas, taip pat dažni ir trumpalaikiai santykiai su vyrais.

 

Vyrai. Vyrai, liguistai besirūpinantys savo išvaizda, tačiau bijantys savo atvaizdo veidrodyje ir puolantys į isteriją dėl iškilusio spuogo, greičiausiai turi Kvazimodo kompleksą, pavadintą V. Hugo romano herojaus, dvasingo, bet bjaurios išvaizdos varpininko, vardu. Tačiau vyrams dažniau nei bjaurėjimasis savimi būdingas narcisizmas – pernelyg stiprus žavėjimasis savo išvaizda ir asmenybe, savo reikšmės pervertinimas ir noras visiems patikti. Senovės graikų upių dievo sūnus Narcizas buvo toks gražus, kad įsimylėjo savo atvaizdą vandenyje. Psichologai narcisizmą sieja su užslėptu menkavertiškumo jausmu.

 

Fiziniai trūkumai

 

Moterys. Tyrimai rodo, kad tik apie 3 % moterų yra visiškai patenkintos savo išvaizda, o 73 % apie savo išvaizdos trūkumus pagalvoja kiekvieną dieną. 91 % moterų yra nepatenkintos savo klubais ir šlaunimis, 77 % – svoriu, 78 % – celiulitu. 67 % moterų kreiptųsi į grožio chirurgus, jei tik turėtų finansinių galimybių. Lietuvos plastikos chirurgai teigia, kad daugiausia mūsų šalies moterų nepatenkintos savo krūtine, nosimi ir svoriu.

 

Vyrai. Vyrai, kiek mažiau jaudinasi dėl savo išvaizdos. Visiškai ja patenkinti apie 24 %. 63 % nori numesti svorio, 53 % nemėgsta fotografuotis, 41 % išgyvena, jei kiti kritikuoja jų išvaizdą, 44 % jaučiasi nejaukiai apsinuogindami paplūdimyje. 84 % vyrų sielojasi dėl retėjančių plaukų. Kotovskio kompleksas priskiriamas vyrams, kurie iš anksto skutasi galvas plikai tam, kad niekas nepastebėtų jų plikimo. Vyrai nerimauja ir dėl savo genitalijų. „Google“ paieškoje yra itin populiari užklausa, kaip padidinti penį.

 

Ūgis – svarbu!

 

Moterys. Apklausos rodo, kad labiausiai dėl savo ūgio kremtasi ne žemaūgės, o aukšto ūgio moterys, ypač aukštesnės nei 180 cm. Idealiu moters ūgiu dailiosios lyties atstovės laiko apie 170 cm. O dauguma vyrų žavisi dar žemesnėmis moterimis ir idealiu matmeniu laiko 163 cm.

 

Vyrai. Moterims patinka aukšti vyrai. Mokslininkų duomenimis, lyginant du vyrus, iš kurių vienas žemesnis 2,5 cm, moterų, laikančių pastarąjį patraukliu, sumažėja 5 %. Pagal statistiką, tik 2 % porų sudaro aukšta moteris ir žemas vyras. Napoleono komplekso esmė – nežabotomis ambicijomis pasižymintys mažo ūgio vyrai, kurie dažniausiai nekenčia už juos aukštesnių stipriosios lyties atstovų.

 
Įdomu

 
  • Seksologai tvirtina, kad kompleksai lemia iki 80 % asmens elgesio lovoje.
  • Elektros ir Edipo kompleksų elementų galima įžvelgti suaugusiems asmenims renkantis seksualinius partnerius. Vyrai ieško moterų, panašių į jų motinas, o moterys – primenančių tėvus.
  • Vyrams, jaučiantiems ypatingą susižavėjimą nepilnametėmis merginomis ir infantiliomis moterimis, priskiriamas Lolitos kompleksas. Jis, sutrumpintai vadinamas Lolicon, ypač paplitęs Japonijoje. Šioje šalyje įprastas, teisėtas ir labai populiarus reiškinys yra nepilnamečių pornografija komiksuose.
  • Piterio Peno kompleksu vadinama baimė užaugti ir imtis atsakomybės.
  • Dafnės komplekso varginamos moterys šlykštisi seksu, o Artemidės kompleksas būdingas moterims, kurių seksas tiesiog nedomina.
  • Aleksandro kompleksas kamuoja stipriosios lyties atstovus, kurie baiminasi kitų vyrų būti palaikyti nevyriškais arba gėjais.
  • Heraklio kompleksas yra vyrų vengimas užsiimti namų ruošos darbais iš baimės tapti namų šeimininkėmis.