Savivertė keičiasi visą gyvenimą. Vienu metu galite jaustis pranašesni ir pasitikintys savimi, o kitu atveju – nepilnaverčiai ir apgailėtini. Be to, tai pasireiškia įvairiausiose situacijose. Štai žemos savivertės požymiai.

 

savigarba

10 ženklų, pagal kuriuos galima atpažinti žemą savivertę turintį asmenį:

 
  • Susirūpinimas kitų nuomone. Žemos savivertės žmogus jaučiasi taip, lyg į jį visi žiūrėtų. Stilius ir išvaizda gali būti nepriekaištingi, bet visa tai nublanksta prieš baimę. Tokiam žmogui labai svarbu, ką apie jį galvoja ir kaip įvertins jo darbą. Bet kokia kritika atmetama. Žmonės, turintys žemą savivertę, yra labai pažeidžiami, juos gali sužeisti bet koks neatsargus žodis.
 
  • Kalba. Kalboje yra daug neigiamų frazių: „nesu tikras”, „negaliu”. Tokie žmonės dažnai atsiprašo ir teisinasi. Net ten, kur tai nėra būtina.
 
  • Stengiasi išvengti dėmesio. Komplimentai, skirti žmonėms, turintiems žemą savivertę, yra nejaukūs ir jie nežino, kaip tada elgtis. Dideliuose renginiuose jie visada stengiasi užimti vietą paskutinėje eilėje arba susilieti su minia ir jie uoliai aplenkia fotografus. Jie taip elgiasi, nes jaučiasi nepilnaverčiai. Žemą savivertę turintis žmogus mano, kad jei žmonės atkreips dėmesį į jį, pastebės visus trūkumus.
 
  • Nerimo apraiškos veiksmuose. Kai žmogus menkai save vertina ir supranta, kad visi žiūri į jį, jis pradeda nerimastingai tiesinti drabužius ar glostyti plaukus. Dažnai nagus griaužia žmonės, turintys žemą savivertę. Tai viena iš nervų sistemos priklausomybių, priklausanti nuo žemos savivertės. Tokiais atvejais geriau kreiptis į psichologą, norint išspręsti problemą.
 
  • Miego problemos. Žmogus gali miegoti 8 – 9 valandas, tačiau vis tiek jaučiasi pavargęs. Arba atvirkščiai, miega labai mažai ir nuolat kenčia nuo nemigos. Paprastai tai yra depresijos ir psichinių problemų požymis, o depresija dažnai siejama su savigrauža.
 
  • Neryžtingumas. Net išsirinkti patiekalą iš restorano meniu tokiems žmonėms yra nelengva užduotis. Daug lengviau būtų, jei kas nors pasakytų, kaip elgtis ir ką pasirinkti. Žemą savivertę turintis žmogus taip pat mieliau eis apsipirkti su žmogumi, kuris patars dėl vieno ar kito dalyko. Tai taip pat lemia nesugebėjimą prisiimti atsakomybės, pavyzdžiui, sąmoningai atsisakyti sudėtingo darbo, dėl kurio reikės priimti svarbius sprendimus.
 
  • Priešiškumas. Savęs, kaip asmens, nepriėmimas išreiškiamas priešiškumu kitiems. Jei žmogus nevertina savęs, jis ciniškai ir skeptiškai vertina daugelį situacijų ir dažnai demonstruoja neigiamą požiūrį į žmones. Tai nesąmoningos gynybinės reakcijos variantas.
 
  • Demonstravimas, kad yra nuolat užsiėmę. Sausakimšose vietose tokius žmones dažnai galima pamatyti panirusius į savo išmaniuosius telefonus arba apsimetančius, kad atsiliepia į labai svarbų skambutį. Žmogui, turinčiam savivertės problemų, atrodo kvaila tiesiog atsistoti. Viskas dėl to, kad reikia būti reikalingu.
 
  • Stengiamasi išvengti konfliktų. Žmonės, turintys žemą savivertę, stengiasi neapsunkinti tarpusavio santykių. Norėdami išvengti konfliktų ir tiesiogiai netvarkyti reikalų, jie sutinka beatodairiškai meluoti.
 
  • Nuolatinė kaltė. Žemą savivertę turintis žmogus negali pamiršti ir paleisti praeities klaidų ir toliau kasdien kaltina save. Vėliau tai pradeda kenkti jo būsimiems veiksmams ir sprendimams, dėl kurių taip pat jiems bus gėda.
 

Žemą savivertę taip pat išduoda išoriniai ženklai: kūprinimasis, rankų ir kojų kryžiavimas, judesių nelaisvumas.