Obuolių actas – nepamainomas pagalbininkams gaminant maistą. Dėl švelnaus skonio ir malonaus aromato tinka šviežių daržovių salotoms pagardinti, naudojamas ruošiant įvairius padažus ir net konditerijoje. Visgi didžiausias šio acto privalumas – ne išskirtinis skonis, bet nauda organizmui. Konkrečiau – unikali įtaka slopinant apetitą, mažinant atsparumą insulinui ir deginant riebalus.

 

Geriausia sudėtisApple,Cider,Vinegar,In,Glass,Bottle,And,Fresh,Apples,On

 

Obuolių sidro actas – tai produktas, gaunamas fermentuojant sidrą arba obuolių misą (šviežiai spaustas sultis su išspaudomis). Nuo įprasto baltojo acto skiriasi tuo, kad yra visiškai natūralus ir turi tik 5 % rūgšties (baltasis actas paprastai turi 9 %). Obuolių acto sudėtyje yra obuolių, askorbo, pantoteno rūgščių, kalio, kalcio, fluoro, magnio, fosforo, geležies, taip pat vitaminų. Viename šaukšte (apie 15 ml) obuolių sidro acto yra maždaug 2 kcal ir beveik nėra angliavandenių. Obuolių sidro acto galima pasigaminti namuose, tad esama nemažai skirtingų receptų. Tačiau sveikatai palankiomis laikomos ir daugelis pirktinių obuolių sidro acto rūšių. Tiesa, nusprendus vartoti šį produktą didesniais kiekiais, pravartu patyrinėti etiketę ar įsigyti ekologiško acto. Toks actas gaminamas natūralios fermentacijos būdu iš kruopščiai atrinktų obuolių. Jis būna nefiltruotas ir nepasterizuotas. Nors daugelis mano, kad nefiltruotas obuolių actas turi bakterijų, vis dėlto jame esanti rūgštis bakterijas neutralizuoja. Nefiltruotas obuolių sidro actas turi daugiau organizmui reikalingų mineralinių medžiagų.

 

Daugybė žinomų naudų

 

2017 m. klausimas „Kokia obuolių acto nauda?“ pateko į „Google“ ieškomiausių klausimų, susijusių su sveikata, dešimtuką. Susidomėjimas šiuo produktu vis dar neblėsta. Mat žmonės vis dažniau domisi sveikatą gerinančiomis natūraliomis priemonėmis. O obuolių actas pasižymi daugybe naudų. Šis natūralus produktas gerina žarnyno veiklą ir kovoja su bakterijomis. Natūraliosios medicinos atstovai vardija kitus obuolių acto privalumus. Pirmiausia ši priemonė veiksminga kovojant su grybeliais, pasižymi stipriomis dezinfekcinėmis savybėmis. Obuolių actu galima dezinfekuoti žaizdas, gydyti karpas, net atsikratyti žagsulio. Natūraliojoje medicinoje būtent obuolių actu siekiama sumažinti karščiavimą. Teigiama, kad šis maisto produktas, tinkamai vartojant, veiksmingai mažina venų varikozės simptomus, nes dėl rūgščių skystina kraują ir gerina bendrą kraujotakos sistemos būklę. O štai dėl cholesterolio kiekio mažinimo kraujyje nesutariama. Tai patvirtinančių tyrimų nėra daug, o jų rezultatai paremti atliekant bandymus su gyvūnais. Visgi šis produktas – probiotikų ir fermentų šaltinis, gerinantis medžiagų apykaitą.

 

Mokslo patvirtinti įrodymai

 

Moksliniais tyrimais jau seniai įrodyta, kad dėl sudėtyje esančio kalio nefiltruotas obuolių actas, vartojamas ilgiau nei 3 mėn., gali turėti įtakos kraujospūdžio mažinimui. Tiesa, rezultatai geresni, kai vartoti šią priemonę pradedama pasireiškus nežymiems kraujospūdžio sutrikimams. Visgi labiausiai mokslininkus domina obuolių acto poveikis norintiems sulieknėti. Arizonos universiteto (JAV) mokslininkai nustatė, kad actą vartojant kartu su daug angliavandenių turinčiu maistu jautrumas insulinui gali padidėti iki 34 % ir gerokai sumažėti cukraus kiekis kraujyje. Jautrumo insulinui sumažėjimas – milžiniška šiuolaikinio pasaulio problema. Dėl angliavandenių gausių produktų vartojimo milijonai žmonių išsivysčiusios ekonomikos šalyse susiduria su prediabeto rizika. Prediabetas yra būklė, kai cukraus kiekis kraujyje didesnis už normą, tačiau jo lygis dar nėra toks didelis, kaip sergant diabetu. Šią būklę neretai lydi per didelis svoris. Tad medikai ragina kuo anksčiau pradėti kontroliuoti mitybą ir mažinti kūno svorį.

 

O svoris mažėja tuomet, kai sukuriamas kalorijų deficitas. Tai ir padeda padaryti sistemingas obuolių acto vartojimas. Kitame amerikiečių tyrime patvirtinta, kad obuolių actas gali padidinti sotumo jausmą ir taip padėti suvartoti mažiau kalorijų. Tiems dalyviams, kurie vartojo actą valgydami daug angliavandenių turinčių patiekalų, praėjus valandai po valgio cukraus kiekis kraujyje sumažėjo 55 %. Likusią dienos dalį jie taip pat suvartojo 200–275 kcal mažiau. Naujausias obuolių acto naudų tyrimas atskleidė, kad šis produktas iš tiesų turi įtakos riebalų įsisavinimui ir kaupimui. Japonijos mokslininkai 12 savaičių trukusio tyrimo metu 144 suaugusiems dalyviams, kuriems diagnozuotas nutukimas, nurodė kasdien vartoti 30 ml (2 šaukštus) obuolių acto. Jiems taip pat liepta apriboti alkoholio vartojimą, bet nekeisti įprastos mitybos. Paaiškėjo, kad per 3 mėn. vien vartodami obuolių actą dalyviai atsikratė 1,7 kg, jų liemens apimtis sumažėjo 0,9 cm, o kūno riebalų procentas pakito 0,9.

 

Svarbu žinoti

 
  •  Nors obuolių actas iš tiesų naudingas organizmui, tačiau sergantiems gastritu (padidėjus rūgštingumui), kolitu, pankreatitu ir kitomis virškinimo trakto ligomis rūgštis agresyviai veikia gleivinę. Tad jiems geriau rinktis obuolių acto kapsules ir dėl vartojimo pasitarti su gydytoju.
  •  Diuretinis acto poveikis didina inkstų apkrovą, tad sergantys inkstų ligomis jo turėtų vartoti atsargiai.
  •  Sergant kepenų ciroze, obuolių actas gali kenkti kepenims.
  •  Šis produktas gali sąveikauti su diuretikais arba medikamentais, skirtais širdies ir kraujagyslių ligoms gydyti.
 

Autorius Eglė Stratkauskaitė