Moterys – draugės ar konkurentės?
2020-03-06 08:20Geriausios draugės dalijasi didžiausiomis paslaptimis, sunkiomis akimirkomis verkia viena kitai ant peties arba braukia nuo smagaus juoko trykštančias ašaras. Tačiau neretai pavydi dailesnės išvaizdos, sėkmingiau susiklosčiusių santykių arba geresnės karjeros. Medicinos psichologė Algina Šamonskienė pasakoja, kas iš tiesų sieja geriausias drauges, ir pataria, ką daryti, kai konkurencija tampa per didelė.
Kas yra tikra draugystė ir kam skirtos geriausios draugės?
Draugystė – neįkyrus rūpinimasis kitu žmogumi. Tikra draugystė – ryšys, patikrintas kritinėmis gyvenimo akimirkomis, kartu nubraukta ašara, patarimais, konkrečia pagalba, palaikymu. Draugystę reikia nuolatos puoselėti, stiprinti, branginti. Tačiau dabar daug kas nemoka draugauti: viskam trūksta laiko, dėmesio, o rūpesčiai ir rutina draugystę užgožia. Draugus neretai tarsi nustumiame kur nors į šalį arba bendraujame socialiniuose portaluose ir pan. Pačios geriausios draugės yra tos, kurios paguodžia, pataria, išklauso paslaptis, padeda, kai reikia išsirinkti suknelę arba kartu paverkti.
Ar galima būtų suskirstyti moterų draugystes pagal tipus?
Visuotinai priimtos draugystės tipų klasifikacijos nėra. Žinoma, galima rasti visokių bandymų. Draugystės gali būti sugrupuotos pagal artimumą: šiaip draugai, geriausi draugai, vienos lyties arba skirtingų lyčių asmenų draugystė, skirtingų charakterių moterų draugystė ir pan.
Kuo moterų draugystė skiriasi nuo vyrų?
Vyrų ir moterų draugystei įtaką daro socialiniai vaidmenys. Visuomenė tikisi iš vyrų ir moterų skirtingų dalykų. Užsienyje atlikti tyrimai rodo, kad dailiosios lyties atstovių draugystės būna artimesnės ir intymesnės negu vyrų. Egzistuoja nuomonė, kad tikras vyras turi slėpti emocijas, būti tvirtas, netgi šiek tiek agresyvus. Stipriosios lyties atstovų draugystės atsargesnės, jie yra uždaresni, labiau orientuojasi į bendrą veiklą. Svarbus vyrų draugystės aspektas – gebėjimas skatinti realizuoti siekius.
Tiesa, kad moterys vienos kitoms yra ne tik geriausios draugės, bet ir didžiausios konkurentės?
Konkurencija užprogramuota žmogaus genuose. Juk anksčiau norėdamas išgyventi asmuo visą laiką turėjo konkuruoti (nors iš dalies protėviams išgyventi padėjo ir komandinis darbas bei bendradarbiavimas). Taip pat galima sakyti, kad konkurencija padėjo užkariauti pasaulį. Kad negimusiam kūdikiui būdinga konkurencija, parodė įsčiose besivystančių dvynių stebėjimai. Nufotografuota, kaip jie vienas su kitu kovojo dėl vietos įsčiose.
Moterys itin jautrios socialiniams lyginimams, o jų savivertė dažnai kinta priklausomai nuo to, kaip sekasi draugėms. Jos bijo nepritapti ir būti išstumtos iš bičiulių būrio, todėl į draugių paaukštinimą darbe, šeimos pagausėjimą arba prabangią kelionę reaguoja dviprasmiškais, tarsi vienas kitą draskančiais jausmais – džiaugsmu, pavydu bei siekimu įrodyti, kad yra ne ką prastesnės. Taigi ir suaugusios moterys vis dar konkuruoja dėl populiarumo, patikimumo bei aplinkinių nuomonės.
Galima teigti, kad dabartinėje patriarchalinėje visuomenėje moters vaidmuo yra toks, kurį atliekant sunku būti tikra drauge?
Dabartinis pasikeitęs pasaulis visiškai kitoks. Kiekvienoje šalyje arba kultūroje dailiosios lyties atstovės padėtis yra labai skirtinga. Lietuvos visuomenėje moterų padėtis yra gana gera, jos vertinamos, tik galbūt dauguma jų dirba keliuose darbuose, tad labiau pavargsta, turi mažai laisvo laiko, jį leidžia namie prie televizoriaus arba kompiuterio, o ne bendrauja realiai ir gyvai su draugėmis.
Kaip elgtis suvokus, kad draugė pavydi įvairių dalykų (darnių santykių, naujų daiktų, išvaizdos ir pan.)?
Nereikėtų daryti skubotų išvadų. Įsikarščiavus priimame begalę neteisingų sprendimų, todėl reikėtų mokytis atsitraukti. Nepulti teisti ir smerkti, geriau apsisukti ir išeiti. Nusiraminus ir viską apgalvojus bus galima priimti racionalų sprendimą, o draugei reikia laiko suvokti, kad draugystei tai nepadeda tobulėti. Jei draugė nuolatos konkuruoja, reikėtų pamėginti rasti užslėptas tokio elgesio priežastis. Derėtų nepriimti jos šiurkštaus elgesio pernelyg asmeniškai. Labai tikėtina, kad kritika arba pavydūs žodžiai yra tik maskuotė, rodanti jos silpnąsias vietas. Galbūt ji nesijaučia įvertinta, nepasitiki savo jėgomis.
Kaip elgtis pajutus, kad apima pavydas stebint draugės sėkmę? Jeigu kyla noras ją pralenkti įvairiose gyvenimo srityse, vadinasi, draugystei iškyla pavojus?
Galbūt ir nemalonu pripažinti, bet aplinkiniai nemėgsta kai kurių žmonių tik todėl, kad jiems ko nors pavydi, pavyzdžiui, gražesnių plaukų, meilesnio vyro, prabangesnio automobilio, talento, laimės, karjeros. Puikiai žinoma, kad pavydas – negeras, netgi smerktinas jausmas, todėl reikėtų stengtis įvairiais būdais pašalinti jį iš savo širdies ir galvos. Kai jaučiamas pernelyg stiprus pavydas, širdį ima draskyti dar ir kaltės jausmas… Matydami, kaip kiti išgyvena mūsų taip trokštamus potyrius, naudojasi galimybėmis, kurios mums sunkiai pasiekiamos, neretai ne tik pavydime, bet ir pykstame. Tad reikėtų susitelkti į tai, ką turime geriausio, o ne tai, ko trūksta. Būtina stiprinti savivertę. Žinant ir pripažįstant savo stipriąsias puses nereikės desperatiškai laukti aplinkinių pagyrų. Taip pat nebūsite tokie jautrūs kitų nuomonei arba sėkmei. Į tai reikėtų pažvelgti kaip į galimybę mokytis – bičiulė galės duoti daug naudingų patarimų, jei iš tiesų norėsis sekti jos pavyzdžiu.
Ar jaučiamas pavydas, noras konkuruoti gali padėti tobulėti?
Visiems santykiams būdingas ir bendradarbiavimas, ir konkurencija. Netgi vienas kitą mylintys žmonės retkarčiais nori pakonkuruoti. Tai skatina norą tobulėti ir keistis, tačiau kartais gali kelti pavydą arba džiaugsmą, kai ima sektis geriau nei draugei. Tačiau tokia konkurencija dažnai turi daugiau privalumų negu trūkumų. Ji verčia tobulėti. Jeigu draugė graži, bičiulė turi pasitempti. Jei ji skaniai gamina, kita draugė negali atsilikti. Bičiulės gali daryti stulbinamai didelę įtaką. Todėl naudinga draugauti su pranašesnėmis už save – žvelgdamos į jas matome, kokios norėtume būti pačios.
Kuo konkurencija moteriškoje draugijoje skiriasi nuo vyriškos?
Moterų konkurencija kitokia negu vyrų. Pastarieji konkuruoja dėl to, kuris yra stipresnis, o dailiosios lyties atstovės – dėl populiarumo.
Abiejų lyčių atstovai draugais tampa tuomet, kai turi bendrą praeitį, bendrų interesų arba jų sielos yra artimos. Būtent dėl to labai dažnai asmenys artimiausiais draugais tampa vaikystėje, mokykloje arba studijų metais. Tokios draugystės pagrindas – bendrumas, o ne partnerio lytis ar patrauklumas.
Ar tikrai vyras ir moteris gali būti tiesiog draugais, padės suprasti skirtumai tarp to, kaip draugauja vyrai bei moterys. Psichologai teigia, kad vyrų draugystė ir elgesys pasižymi racionaliu protu, o moterų draugystė paremta emocijomis, juslėmis. Dėl šių skirtumų skiriasi ir tai, kaip vyrai bei moterys leidžia laiką kartu.
- Tyrimai rodo, kad žmonės kur kas dažniau draugais tampa su tos pačios lyties atstovais. Paaiškėjo, kad net 75 % apklausoje dalyvavusių žmonių geriausi draugai buvo tos pačios lyties atstovai.
- JAV mokslininkai teigia, kad heteroseksualūs vyrai ir heteroseksualios moterys geba būti draugais gana trumpai. Anksčiau ar vėliau bent vienas iš draugų pajunta seksualinį potraukį priešingos lyties draugui.