?????????

Daug žmonių, mėgstančių šunis, negali laikyti didelio augintinio. Butas miesto centre, maži vaikai, užimta dienotvarkė, dresavimo įgūdžių ir fizinės ištvermės stoka – tik kelios priežastys, kodėl tenka ieškoti alternatyvų. Tai, kad keturkojis nesiekia kelių, nereiškia, kad jis kitoks. Mažų veislių atstovai – ne mažiau protingi, drąsūs ir aktyvūs.

 

Intelektualusis taksas

 

Šios veislės atstovus lengva atpažinti iš trumpų kojų ir ilgo liemens. Tai medžioklinis šuo – mažiausias skalikas iš visų, tačiau nedideliame kūne plaka drąsi širdis. Keturkojų paskirtis – įlysti į lapės, barsuko ar kito miško gyvūno olą ir išvilioti grobį į paviršių. Šuo stoja į akistatą su žvėrimi, veržiasi į jo teritoriją, todėl pasižymi tvirtu charakteriu, ryžtu ir atkaklumu. Taksas žino savo vertę. Tai savarankiškas ir savo nuomonę turintis augintinis. Dėl šių savybių sunku dresuoti, tačiau svarbiausia rasti, kuo motyvuoti šunį. Veislės mėgėjai teigia, kad taksai turi humoro jausmą, išradingai krečia pokštus ir gali būti užsispyrę, gal net įžeidūs. Kita vertus, keturkojai labai ištikimi ir atsidavę šeimai. Puikiai sargauja (dažnai loja), nesiskundžia apetitu, todėl greitai priauga papildomų kilogramų. Laikant nuosavoje valdoje patariama saugoti gėlynus ir daržus, nes mėgsta kasti urvus.

 

Ugningasis Džeko Raselo terjeras

 

Veislę išpopuliarino kino filmo „Kaukė“ personažas – gudrus, smalsus, judrus ir nuotykių ištroškęs keturkojis. Šios savybės taikliai apibūdina Džeko Raselo terjerą. Nors gyvūnas sveria 5–6 kg, tai nėra sofos šuo! Anksčiau veislė tarnavo medžioklėje, todėl įgimtas pasitikėjimas savimi, net arogancija. Konfliktinėse situacijose su didesniais už save keturkojais nekreipia dėmesio į savo mažą ūgį ir kimba varžovams į atlapus. Ugningas charakteris reiškia, kad šeimininkams tenka paplušėti auklėjant ir dresuojant pramuštgalvį. Su augintiniu, kuris yra pozityvumo ir energijos užtaisas, niekada neliūdna. Norint išsaugoti namų interjerą, svarbu suteikti fizinį krūvį. Nuobodžiaudami prisigalvoja pramogų, pavyzdžiui, apgadina baldus. Tai idealus šuo aktyviems žmonėms, kurie mėgsta daug vaikščioti ar bėgioti. Veislė tinka vikrumo (agility) varžyboms.

 

Aristokratiškasis šeltis

 

Asmenys, kuriems patinka aviganiai, įsimylės šeltį. Tai mažiausi šios atmainos atstovai, kilę iš Šetlando salų, primena mažą kolio (legendinė Lesė) versiją. Veislė įkūnija viską, ko tikėtųsi didelio šuns savininkas. Šeltis – grakštus, išskirtinai gražus ir elegantiškas, pavergia guviu ir protingu žvilgsniu. Puošnus kailis reikalauja priežiūros, tačiau užtenka šukuoti 1–2 kartus per savaitę. Tai darbiniai šunys, kurie iš prigimties įpratę veikti komandoje su žmogumi ar gentainiais. Augintinis prisitaiko prie šeimininko gyvenimo būdo. Nors mėgsta ilgus pasivaikščiojimus, taip pat mielai leidžia laiką namuose. Gerai sutaria su kitais naminiais gyvūnais ir vaikais. Ne mažiau nei fizinės mankštos, šelčiams reikia protinio užimtumo. Noriai dalyvauja dresūros pamokose, greitai perpranta naujas komandas, lengva išmokyti cirko triukų. Atrodo, kad šuo supranta žmogų iš pusės žodžio.

 

Balsingasis nykštukinis pinčeris

 

Besižavintiems dobermanais, patiks ir mažesnė jo kopija. Iš pirmo žvilgsnio trapus ir gležnas nykštukinis pinčeris nėra ramus kambarinis šuniukas. Nors mažylis telpa į kuprinę, galima pavydėti drąsos ir narsos. Balsas – išskirtinis jo ginklas. Suvokdami savo mažumą ir ribotas galimybes, keturkojai renkasi netiesioginę kovą. Jie loja visada ir ant visų – didesnių gentainių, įtartinų žmonių, lakstančių vaikų, pravažiuojančių dviračių. Triukšmas – ne grasinimas, o noras atkreipti į save dėmesį. Dėl šios savybės puikiai sargauja ir į namus nepastebėtas neužeis nė vienas nekviestas svečias. Būtina ankstyva socializacija. Greitai mokosi, reikia tik skirti laiko užsiėmimams. Gerai išauklėtas augintinis gali lydėti šeimininką kelionėse. Visgi nepajėgūs įveikti ilgų atstumų pėsčiomis, tačiau gerai jaučiasi ant rankų ar specialiose rankinėse. Jei šeimininkai nenuvertina mažylio ir elgiasi kaip su dideliu šunimi, pinčeris tampa ištikimu, lojaliu ir atsidavusiu kompanionu.

 

Ištvermingasis biglis

 

Smalsus, aktyvus ir linksmas augintinis – idealus pasirinkimas šeimai su vaikais. Biglis tvirto kūno sudėjimo, tačiau dinamiškas ir žaismingas. Veislė apdovanota gera uosle, klausa ir skardžiu balsu. Anksčiau bigliai naudoti medžioklėje, tačiau šiandien jų paskirtis – palaikyti draugiją. Keturkojai gali būti išsiblaškę (jaudina kvapai, garsai, judantys objektai), todėl nemokyto šuns nepatariama paleisti nuo pavadėlio. Ramioje aplinkoje geba susitelkti ir klausyti komandų. Tai šunys, kuriems dresūrą reikia paversti žaidimu. Biglis padarys viską, kad sulauktų pagyrimo ar skanėsto. Pasižymi geru apetitu, todėl lengvai nutunka. Būtina daug laiko leisti lauke, ypač jauname amžiuje, kai energija trykšta per kraštus. Šios veislės atstovai – ištvermingi, atkaklūs, savarankiški ir pateikia nemažai iššūkių. Nepraleis progos patikrinti šeimininko kantrybės, ieškos išlygų ir bandys pertvarkyti šeimos hierarchiją.

 

Prieraišusis anglų kokerspanielis

 

Liūdna snukučio išraiška, tačiau padūkęs charakteris – taip galima apibūdinti šios veislės atstovus. Kokerspanieliai tinka namams, kuriuose laksto maži vaikai. Judrūs šunys noriai prisijungia prie žaidimų, ypač mėgsta atnešti numestus daiktus. Vasarą dievina laiką gamtoje, nepraleidžia progos išsimaudyti vandens telkinyje. Spanieliams reikia draugijos. Jie jaučiasi šeimos dalimi, todėl bandys įsirangyti ant sofos, prašys maisto prie stalo ir žadins ryte, jei norės į lauką. Prisiriša prie žmonių, liūdi palikti vieni. Gali pasireikšti išsiskyrimo nerimas, todėl svarbu auklėti ir nuo mažų dienų pratinti, kad šeimininkai išeina į darbus. Lengva dresuoti, nes šunys nori įsiteikti. Gerai sutaria su kitais naminiais gyvūnais. Puošnų kailį reikia prižiūrėti, kad nesiveltų, tačiau gyvūnas mėgsta būti glostomas, šukuojamas, myluojamas. Anglų kokerspanieliai pasitelkiami ir tarnybose, pavyzdžiui, ieškoti narkotinių medžiagų, ir kaip terapiniai šunys.

 

Žaismingasis nykštukinis bulterjeras

 

Anglų džentelmenas patiks besižavintiems sportiniais, egzotiškos išvaizdos šunimis. Vieni bijo bulterjerų, kiti – juos myli, tačiau niekas negali likti abejingas. Po grėsminga išvaizda slepiasi draugiškas, emociškai stabilus, šeimininkams atsidavęs šuo. Raumeningas, tarsi nulieta skulptūra, kūnas išduoda, kad keturkojams reikia didelio fizinio krūvio. Tinka žmonėms, kurie mėgsta laisvalaikį gryname ore. Bulterjerai žaismingi, todėl sutinka su visomis pramogomis, kurias pasiūlo šeimininkai, t. y. vaikosi kamuoliuką, bėga šalia dviračio, tempia virvę. Būtina dresuoti ir socializuoti. Netinkamai auklėjami gali tapti agresyvūs. Jei trūksta protinės ir fizinės stimuliacijos, pavirsta į nervų kamuolį. Šiems šunims reikia išmintingo vadovo, todėl netinka asmenims, neturintiems patirties. Suprantantis savo vietą hierarchijoje, bulterjeras yra itin meilus ir prieraišus augintinis.

 

Švaruolis šiba inu

 

Negalintiems apsispręsti, ką įsigyti – šunį ar katę, verta pasidomėti senovine japonų veisle. Šiba inu priklauso špicų ir primityviųjų grupei, o tai reiškia, kad keturkojai pasižymi savitu ir unikaliu charakteriu. Savarankiški, neįkyrūs, ramūs, orūs ir labai švarūs gyvūnai. Šunys, kaip katės, rūpinasi kailio higiena. Gali susidaryti įvaizdis, kad ne šuo gyvena su žmonėmis, o atvirkščiai. Nelengva auklėti ir mokyti komandų. Gali būti užsispyręs, sužavės akmenine kantrybe. Elgesys kinta atsižvelgiant į nuotaiką. Jei vieną dieną mokėjo ir vykdė komandą, kitą sykį – neišgirs. Įsižeidęs pradeda ignoruoti žmones ir namų taisykles. Auklėjant svarbu nustatyti ribas ir parodyti, kad ne jis centras, apie kurį sukasi visata. Nemėgsta grubumo ir bausmių, todėl šeimininkams tenka pasukti galvą, kaip motyvuoti augintinį, kad būtų paklusnus.

 

Pavyduolis valų korgis

 

Šie šunys lydėjo Anglijos karalienę Elžbietą II nuo ankstyvos jaunystės iki gilios senatvės. Monarchė buvo aistringa korgių mylėtoja, o jos dėmesys prisidėjo prie veislės populiarumo. Maži, kresni, trumpų kojų ir ilgo liemens, apdovanoti simpatišku snukučiu ir plačiomis, stačiomis ausimis korgiai renka simpatijas visame pasaulyje. Tai ne salono puošmena. Korgiai – mažieji aviganiai, todėl smalsūs, energingi ir prisirišę prie šeimininkų. Mėgsta būti įvykių centre, todėl neretai maišosi po kojomis. Gali būti įkyrūs reikalaudami dėmesio, tačiau puikiai sutaria ir žaidžia su vaikais. Pasižymi stipriu savininkiškumu (saugo žaislus, dubenėlį, vietą ant fotelio), pavydūs. Gina savo teritoriją ir mėgsta loti. Būtina dresuoti, nes puikiai perpranta žmogaus silpnybes ir stengiasi užkopti hierarchijos laipteliais. Pavergia širdį meilumu ir ištikimybe, tačiau nereikia apsigauti. Jie – protingi šuneliai, kurie žino, kaip laimėti.

 

Pozityvusis Bostono terjeras

 

Amerikiečių džentelmenais vadinami trumpo plauko, kompaktiško kūno sudėjimo (ūgis proporcingas ilgiui) šunys, kurių suplotas snukutis nesumeluos, kad gyslomis teka buldogo kraujas. Bostono terjeras įsilies į šeimą, kuri mėgsta aktyvų laisvalaikį. Šuo judrus lyg gyvas gyvsidabris, pozityvus, ištvermingas ir nenuilstantis. Dievina žaidimus ir ilgas keliones gamtoje. Prisitaiko prie šeimininko gyvenimo būdo, tačiau nemėgsta ilgai būti vienas. Draugija reikalinga kaip oras. Verta pagalvoti apie galimybę įsigyti kelis šunis, kad gyvūnai nesijaustų vieniši. Netinka žmonėms, kurie dirba nuo ryto iki vakaro. Bostono terjerą lengva dresuoti. Smagu dalyvauti vikrumo (agility) varžybose. Labai socialūs ir draugiški, gerai sutaria su visais žmonėmis, todėl nėra sargūs. Ši savybė paranki, jei šeimoje auga vaikų. Šuo atstos auklę ir taps draugu iki savo gyvenimo pabaigos.

 

Autorius Jurgita Ramanauskienė