Visi žino, kad rūkymas žaloja sveikatą. Ne tik rūkančiųjų, bet ir tabako dūmais užterštu oru kvėpuojančių žmonių. Tyrimai rodo, kad pasyvus rūkymas kenkia ir augintiniams. Anot specialistų, gali sukelti rimtas ligas – astmą arba plaučių vėžį.

 

rukymas

Šunims pasireiškia įvairūs negalavimai

 

Nustatyta, kad kvėpavimas tabako dūmais užterštu oru gyvūnams sukelia tokias pat ligas, kaip ir žmonėms.

 

Pasak veterinarų, prirūkytuose namuose gyvenantiems šunims didėja rizika atsirasti nosies navikams, plaučių vėžiui, išsivystyti kitoms kvėpavimo takų ligoms. Pavyzdžiui, astmai ir bronchitui. Tiesa, specialistų teigimu, pasyvus rūkymas veikia nevienodai, priklausomai nuo keturkojo snukio ilgio.

 

Ilgasnukiams šunims (kurtams, taksams, koliams ir kt.) kvėpavimas tabako dūmais dažniau sukelia nosies ir sinusų vėžį. Anatomiškai tokių augintinių didesnis gleivinės paviršiaus plotas, kur gali nusėsti ir kauptis kancerogenai. Trumpasnukiams (anglų ir prancūzų buldogams, mopsams, pekinams ir kt.) dėl pasyvaus rūkymo didesnė tikimybė susirgti plaučių vėžiu arba astma, nes kenksmingos medžiagos iškart patenka į juos.

 

Katės kenčia ne tik nuo dūmų

 

Veterinarai pastebi, kad ilgauodegių sveikatai pasyvus rūkymas kenkia dvejopai. Kaip ir šunys, jos kenčia nuo įkvepiamų tabako dūmų, kurie gali sukelti limfomą, astmą, bronchitą ir kitas kvėpavimo takų ligas. Tačiau nuodingomis medžiagomis katės ne tik prisikvėpuoja. Prirūkytų namų neužtenka tik gerai išvėdinti, kad tiek žmonės, tiek gyvūnai nepatirtų neigiamo pasyvaus rūkymo poveikio. Dalis nuodingų medžiagų nusėda ant įvairių paviršių, ypač minkštų baldų, kilimų, patalų ir, žinoma, augintinių kailių. Kaskart paėdusios ir dar kelis sykius per dieną katės prausiasi, laižosi savo kailį. Jeigu namuose rūkoma, švarindamosi nulaižo kenksmingas medžiagas, šios nusėda ant gleivinės ir ilgainiui gali sukelti gerklės onkologines ligas. Amerikiečių duomenimis, rūkalių ilgauodegėms rizika susirgti šiuo vėžiu yra net 2–4 kartus didesnė. Kačių išgyvenamumas nuo šios ligos siekia vos 10 %, net taikant agresyvų gydymą – operaciją, chemoterapiją ir radioterapiją.

 

Trumpakailiams arba beplaukiams keturkojams pavojų kelia ir gulėjimas ant tabako dūmų paveiktų paviršių – gulinėjant ant baldų, kilimų, juose esančios nuodingos medžiagos papuola ant kailio, įsigeria į odą ir patenka į kraujotaką – žaloja sveikatą.

 

Sparnuočiai taip pat neatsparūs

 

Nors kalbant apie naminius gyvūnus pirmiausia galvojama apie šunis ir kates, tačiau nemažai žmonių namuose laiko ir įvairius paukščius. Jų kvėpavimo takų sistema itin jautri, todėl pasyvus rūkymas gali būti pražūtingas. Jis lemia net tris ligas, nuo kurių sparnuočiai dažnai nugaišta. Tai plaučių uždegimas, širdies ligos ir plaučių vėžys. Net jei paukštis nesusirgs viena iš jų, pasyvus rūkymas gali lemti kitus negalavimus, kurie pablogins gyvenimą. Dėl tabako dūmų plunksnuočiams didėja rizika susirgti alerginėmis akių ir odos ligomis. Pastarosios gali baigtis nuplikimu. Pasyvus rūkymas taip pat neigiamai veikia jų vaisingumą ir sukelia sinusų ligas.

 

Reikėtų žinoti, kad paukščiai ne tik įkvepia kenksmingų medžiagų, bet ir jų prilesa kedendami plunksnas, vaikščiodami ar snapu liesdami šeimininko odą, plaukus, drabužius.

 

Grėsmė mažiems augintiniams

 

Pasyvus rūkymas jūrų kiaulytėms sukelia kvėpavimo takų ligas. Tyrimai rodo, kad vos po pusmečio gyvenimo rūkomoje patalpoje joms sutriko plaučių veikla. Taip pat pasyvus rūkymas sutrikdė medžiagų apykaitą – gyvūnėliai buvo daug smulkesni negu jų bendraamžiai, nekvėpavę nuodingomis medžiagomis.

 

Pasirodo, pasyvus rūkymas kenkia ir žuvytėms. Nikotinas yra gerai vandenyje tirpstanti medžiaga. Taigi rūkant dalis jos kartu su ore sklandančiais dūmais patenka į akvariumo vandenį, kur nuodija žuvis – gali sutrikti jų raumenų darbas, pakisti spalva. Per eksperimentą į akvariumą su žuvytėmis žiuželiais buvo įmesta viena nuorūka. Per 96 val. nugaišo pusė augintinių.

 

Kenkiama ir nesuprantant

 

Jeigu žmonės nemeta rūkyti dėl savo ir vaikų sveikatos, vargu ar tai padarys dėl augintinių. Tačiau veterinarai ragina elgtis kuo atsakingiau bei stengtis apsaugoti ir juos.

 

Jeigu nepavyksta atsikratyti šio žalingo įpročio, vertėtų rinktis bent mažesnės rizikos produktus – elektronines cigaretes, kaitinamo tabako įrenginius. Jie gali apsaugoti naminius gyvūnus. Juose nėra dervų, nevyksta degimo procesas, tad nėra dūmų ir jų keliamos grėsmės aplinkinių sveikatai.

 

Rekomenduojama nerūkyti namuose arba lauke prie augintinių, visuomet stengtis laikytis kuo atokiau.

 

Specialistų teigimu, kenkiama ne tik tada, kai aktyviai rūkoma namuose, kur gyvena augintiniai. Kaip minėta, kenksmingų medžiagų jie gali gauti liesdami, uostydami, laižydami paviršius. Taip pat iš rūkaliaus imdami skanėstus, lyžteldami jo veidą ir pan. Netgi nieko nenutuokiant galima pakenkti mažiesiems draugams.

 

Patikimiausias būdas išvengti pasyvaus rūkymo sukeliamų rizikų gyvūnams būtų nerūkyti visiškai arba bent ne namuose. Nelaikyti gyvūnų uždarose prirūkytose patalpose. Patartina kaskart švarinti patalpų orą nuo kenksmingų medžiagų. Parūkius kruopščiai nusiplauti rankas, kad vaišinant gyvūną skanėstu arba glostant jį, nuodingų medžiagų nepatektų į jo organizmą.

 

Įdomu

 
  • Populiariausia šunų veislė Lietuvoje šiuo metu – pudeliai.
  • Taip pat vokiečių aviganiai, auksaspalviai retriveriai, labradorai, Berno zenenhundai, špicai, prancūzų buldogai ir mopsai.
  • Populiariausios katės pasaulyje – persų, Meino meškėnai, britų trumpaplaukės, Bengalijos, rusų melsvosios, Abisinijos.
  • Mūsų šalyje praėjusiais metais užregistruota per 192,8 tūkst. naminių augintinių.
  • Pagal oficialų jų registrą, šunis namuose laiko per 132,1 tūkst. gyventojų, kates – per 60,3 tūkst.
 

Shutterstock nuotrauka