Katės ir šunys neabejotinai yra populiariausi naminiai gyvūnai pasaulyje. Jie paklusnūs, mieli ir prieraišūs, be to, jiems nereikia ypatingos priežiūros ar specialių gyvenimo sąlygų. Egzotikos mėgėjams naminių gyvūnėlių parduotuvės siūlo įsigyti tarškalę papūgą ar akvariumą su įvairiaspalvėmis žuvytėmis. Tačiau ką pasakytumėte, jei jums pasiūlytų vietoj šuns laikyti ožką, o vietoj vėžliuko – nuodingą gyvatę?

 

Atsargiai – gyvatė namuose

Nors daugumai šaltakraujai ropliai tikrai nėra patys mieliausi padarai, vis tik apstu gyvačių mylėtojų. Štai 2007 m. vienas Toronto gyventojas buvo nuteistas metams kalėti ir nubaustas 15 000 JAV dolerių pinigine bauda, kai pabėgo jo auginta kobra. Namo gyventojai, baiminantis šios mirtinai nuodingos gyvatės įkandimo, buvo evakuoti iš namų 5 mėnesiams.

2009 m. Vokietijoje paauglys buvo nubaustas 134 000 JAV dolerių pinigine bauda, kai jo pabėgusios kobros paieškoms specialistai turėjo išardyti visą namo apdailą – plėšti grindų lentas ir sienų pertvaras.

Tikriausiai kilo klausimas, koks gi žmogus norėtų savo namuose laikyti nuodingiausią gyvatę pasaulyje, nuo kurios įkandimo mirštama vos per kelias minutes? Pavyzdžiui, netgi dvi kobras savo namuose laikė žinomas aktorius Nikolas Keidžas.

 

Mėgsti pūkuotukus? Augink tarantulą!

Arachnofobija – vorų baimė – dažniausia fobija. Nepaisant to, pasaulyje yra žmonių, kurie nepabūgsta didžiulių nuodingų vorų laikyti namuose. Štai tarantulų mylėtoja Amanda Galavei iš Kanados teigia, kad jie yra šaunūs naminiai gyvūnėliai – leidžiasi paimami ant rankų, yra lengvai prižiūrimi ir paklusnūs. Tiesa, tarp tarantulų mylėtojų itin populiaraus tarantulo – didžiojo paukštėdos – imti į rankas nepatartina. Šis 5 cm ilgio iltis bei 25 cm ilgio kojas turintis milžinas gindamasis išskleidžia dilginančius plaukelius. Nors dauguma tarantulų yra nuodingi, nė viena nuodų rūšis nėra mirtina žmogui.

 

Sunkiasvorė Džesika

Girininkas Tonis Jubertas iš Pietų Afrikos vaikštinėdamas netoli namų esančios upės rado srovės į krantą išnešto begemoto naujagimio kūnelį. Šis, nors ir labai silpnas, dar buvo gyvas, tad Tonis jį parsinešė namo ir ėmė slaugyti. Netrukus begemotukė išgijo ir tapo visos šeimos numylėtiniu. Tiesa, šeima nenumatė, kad mielas gyvūnėlis netruks išaugs į ketvirtį tonos sveriantį milžiną. Dabar begemotei Džesikai – dešimt metų. Šeimininkai nenori jos paleisti į laisvę, nes baiminasi, kad naminė begemotė nepritaps laukinėje gamtoje ir bus užpulta kitų savo gentainių ar nušauta brakonierių – juk Džesika visai nesibaimina žmonių. Nors kai kas smerkia Tonį, kad šis pasiliko begemotukę ir neišleido jos į laisvę, kai tik ši sustiprėjo, girininkas sako, kad tuomet būtų pasmerkęs augintinę atsidurti krokodilo pilve ir praradęs daug džiugių akimirkų, kurių suteikia įnamė.

 

Žirafų viešbutis

Tanios ir Miko Karhartlų šeima, gyvenanti angliško tipo dvare Kenijoje, kiemą ir namus dalijasi su aštuoniomis žirafomis. Tai vienos rečiausių Rotšildo veislės žirafos pasaulyje. Joms leidžiama laisvai vaikščioti 140 akrų plote, tačiau kiekvieną rytą žirafos ateina prie namo ir pro atvirus langus tiesia kaklus prašydamos šeimos narių pasidalyti pusryčiais.

Karhartlai, rūpindamiesi šiais laukinės gamtos milžinais, nori prisidėti prie šių žirafų išsaugojimo. Nuo pat vaikystės augę netoli dabar jau jiems priklausančio dvaro, vyras su žmona stebėjo gražuoles nykstančias žirafas ir svajojo kada nors patys jomis rūpintis. Dabar šeima atidarė savotišką „Žirafų viešbutį“ – jie nuomoja dvaro kambarius smalsuoliams, o pinigus, kuriuos uždirba iš šio verslo, skiria žirafų priežiūrai. Viešbučio svečiai gali tiesiog iš savo kambarių antrajame aukšte glostyti ir maitinti žirafas – šios milžinės, sveriančios po 2 tonas, yra beveik 5 m ūgio ir gyvena apie 30 metų.

 

Neprastesnis už delfiną

Tikriausiai dauguma yra matę filmus „Mažylis“ ir „Mažylis mieste“, tačiau nereikia nė kino kūrėjų fantazijos – paršelį Maksą augino žymus aktorius Džordžas Klunis. Nors paršas buvo tikras milžinas, Džordžas su juo dalijosi ne tik namais, bet ir lova.

Auginti paršelį kambaryje nėra įprasta, tačiau šių gyvūnėlių mylėtojai teigia, kad kiaulaitės yra labai protingos – tai vieni iš nedaugelio gyvūnų, kurie supranta veidrodinio atspindžio principą. Iš žinduolių tai sugeba tik žmonės, beždžionės ir delfinai. Taip pat kiaulės imlios mokslams – išmoksta įvairių triukų ir reaguoja kviečiamos vardu.

 

Avinas vietoj šuns

Kardifo miestelio (Anglija) gyventojas Davidas Palmeris taip pat turi neįprastą įnamį – aviną, vardu Nikas Boingas. Šis avinas ypatingas tuo, kad gyvena kambaryje, yra vedamas pasivaikščioti, vakarais guli ant kilimo ar sofos ir yra maudomas visai kaip šuo. Avino istorija prasidėjo prieš trejus metus, kai jo savininkas su šeima lankėsi gamtos rezervate Niuporte, Anglijoje, ir pastebėjo aukštoje žolėje gulintį bejėgį naujagimį avinėlį. Pasirodo, šio nepripažino gentainiai ir paliko gaišti. Davidas parsinešė jį namo ir maitino iš buteliuko, kol šis sustiprėjo. Nors Palmeris mėgino gražinti jį į fermą, avinėlis buvo atstumtas kitų avių. Tad Palmeriai nutarė garbanių pasilikti. Beje, jo savininkas neigia nusistovėjusį stereotipą apie avių kvailumą ir teigia, kad Nikas yra labai protingas.

 

Faktai ir įdomybės

  • Nustatyta, kad nuo 5 000 iki 7 000 tigrų visame pasaulyje laikomi kaip naminiai gyvūnėliai, o tai daugiau negu jų yra laukinėje gamtoje. Nusipirkti tigriuką galima vos už 750 Lt, o tai pigiau nei grynaveislis šuo.
  • Ieškantiesiems egzotiško gyvūno, reikėtų pasidomėti iš Afrikos kilusiu feneku, primenančiu ilgaausę lapę. Šie gyvūnėliai moka murkti kaip katės.
  • Žmonėms, kurie yra alergiški katėms, puikia alternatyva gali tapti šeškas. Nustatyta, kad charakteriu ir pasidavimu dresūrai jie labai panašūs į kates.
  • Nors daug kas, ypač vaikai, svajoja namuose laikyti beždžionę, iš tiesų to daryti nepatartina. 90 % makakų nešioja žmogui pavojingą hepatito B virusą. Beje, beždžionės pavojingos dar ir todėl, kad yra labai aktyvios ir 10 kartų stipresnės už žmogų.
  • Papūgos, nepasukdamos kaklo, gali matyti vaizdą, esantį už jų.
  • Apklausa parodė, kad 50 % žmonių, auginančių gyvūnėlį, negyvenamoje saloje mieliau atsidurtų su savo augintiniu nei su žmogumi.
  • Moksliškai įrodyta, kad žmonės, turintys įnamių, gyvena ilgiau, patiria mažiau streso ir yra atsparesni širdies ligoms.
  • Vienas populiariausių vabalų mylėtojų augintinių yra Madagaskaro šnypščiantis tarakonas, užaugantis iki 8 cm ilgio ir gyvenantis apie 5 metus.
  • Lėčiausią pasaulio gyvūną – Hofmano tinginį – gali laikyti tik itin kantrūs ir prieraišūs šeimininkai. Laikomi namuose šie tampa visiškai priklausomi nuo žmogaus ir gyvena net iki 35 metų.