Šeimininkai mėgsta lepinti keturkojus draugus skanėstais. Kartais šuniui ar katei pasiūloma ir maisto nuo stalo. Dalis mūsų vartojamų produktų saugūs bei naudingi gyvūnams. Visgi augintinių virškinimo sistema kitokia, tad tinka ne viskas. Kokie maisto produktai gyvūnams rekomenduojami? Kokių griežtai negalima duoti?

 

Morkos ir obuoliai – puikus šunų užkandis

 

Cute,Cat,And,Dog,Together,On,White,Background.,Best,Friends

Dalis žmonių vartojamų maisto produktų visiškai saugūs šunims. Vis dėlto net ir juos reikėtų normuoti ir pernelyg dažnai šiais skanėstais gyvūno nevaišinti. Šunys – visaėdžiai. Tad galima pasiūlyti tam tikrų vaisių ir daržovių. Labai naudingos morkos. Jų kramtymas pašalina dantų apnašas ir užtikrina geresnę snukučio higieną. Taip pat morkose gausu vitamino A, kuris naudingas šunų imuninei sistemai. Vitaminų A ir C šuo gaus iš obuolių. Be to, šiuose vaisiuose daug skaidulų, svarbių virškinimo sistemai. Tiesa, reikėtų prižiūrėti, kad neprisiėstų papuvusių obuolių. Juose susidaręs alkoholis gali gyvūną apnuodyti. Mažais kiekiais gali ėsti bananus, kurie stiprina kaulus. Puikiu skanėstu taps agurkas, tinkantis net antsvorio turintiems šunims. Galima pasiūlyti ir šparaginių pupelių, kurios aprūpina baltymais, mikroelementais, vitaminu K. Sudirgo šuns skrandis? Išvirkite baltų ryžių be druskos ir kitų priedų. Jei gyvūnas serga cukriniu diabetu, ryžių duoti itin mažai.

 

Mažomis porcijomis galima pasiūlyti pieno produktų: pieno, sūrio, jogurto be priedų. Tačiau jais nepiktnaudžiauti. Daugumos suaugusių šunų organizme nėra laktozę skaidančio fermento laktazės. Tad pieno produktų gausa gali sukelti virškinimo problemų, viduriavimą, vėmimą. Galima pavaišinti žuvimi be jokių priedų: tunu, lašiša, taip pat krevetėmis. Jose daug omega-3 riebalų rūgščių, naudingų šunų imuninei sistemai. Šios rūgštys pasižymi uždegimus slopinančiomis savybėmis, padedančiomis gerinti odos, kailio būklę, saugo sąnarius, gerina širdies sveikatą. Taip pat svarbios smegenų ir akių funkcijoms užtikrinti. Krevetėse yra B grupės vitaminų, kurie palaiko sveiką šuns virškinimo sistemą ir gerina kraujo cirkuliaciją. Tačiau svarbu gerai žuvį išvirti ar iškepti, kitaip augintinį galima užkrėsti parazitais. Dar tinka kepta ar virta vištiena, kalakutiena be priedų. Tokie baltymų gausūs skanėstai ypač tiks, jei sutriko šuns virškinimas. Galima augintiniui pasiūlyti ir termiškai apdorotos kiaulienos be jokių prieskonių. Tačiau porcija turi būti maža, nes šią mėsą sunku virškinti.

 

Šokoladas ir avokadai – šunų priešai

 

Ypač svarbu saugoti, kad nesugalvotų krimstelti avokado. Šie vaisiai turi cheminio junginio persino, kuris šunimis toksiškas ir gali sukelti stiprų vėmimą, viduriavimą. Neduoti ir vyšnių, persikų, slyvų – gali užspringti jų kauliukais. Be to, kauliukuose randama šunims nuodingos medžiagos cianido. Itin toksiški šunims serbentai, vynuogės, razinos. Net maži jų kiekiai gali sukelti inkstų nepakankamumą. Nepamiršti, kad šių uogų gali būti ir kituose produktuose. Tad šuniui nesiūlyti, tarkime, vaisių pyrago.

 

Tikriausiai žinote, kad tikras šunų priešas yra šokoladas. Jis turi medžiagų metilksantinų, kurios gyvūnams ypač nuodingos. Suėdęs šokolado gali vemti, pavojingai pagreitės širdies ritmas, tikėtini traukuliai, net gali nugaišti. Panašiai veikia ir kava bei kofeinas. Cinamonas sukelia vėmimą, pykinimą, viduriavimą augintiniui, o citrusiniai vaisiai pakenkia skrandžiui.

 

Nesiūlyti ir riešutų. Kai kurie jų keturkojams toksiški, o kitais gali paspringti. Šunims itin pavojingi svogūnai, jų laiškai, česnakai. Šie produktai gali sukelti vėmimą, viduriavimą, skrandžio skausmus, net sunaikinti raudonuosius kraujo kūnelius. Neduoti ir žalios mėsos, nes gali užsikrėsti parazitais ar bakterijomis. Žali kiaušiniai irgi netinka – gali būti užkrėsti salmonelėmis, be to, mažina baltymo biotino kiekį organizme. Tad gali būti pakenkta kailiui ir odai. Šunų sveikatai kenkia ir daug druskos bei cukraus turintis žmonių maistas.

 

Delikatesas katei – virta žuvis ir mėsa

 

Katėms, kaip ir šunims, galima pasiūlyti tam tikro žmonių maisto. Tačiau jis turėtų tapti itin retu skanėstu. Kitaip augintinė gali nutukti. Katės – plėšrūnės, tad galima pavaišinti vištiena, kalakutiena, jautiena ar kita mėsa, bet tik tinkamai išvirta / iškepta, be druskos ir papildomų priedų. Tinka ir žuvis: jūrų lydeka, menkė, otas, plekšnė, paltusas. Žuvis naudinga smegenims, regai, sąnariams. Kaip ir mėsa, žuvis turėtų būti termiškai apdorota, be prieskonių. Žalia mėsa ir žuvis gali būti apkrėstos parazitais. Tad nuo tokių vaišių užsikrės ligomis arba apsinuodys. Murklei patiks virtas kiaušinis be pagardų. Tai puikus geležies, baltymų ir aminorūgšties taurino šaltinis. Laukinės katės dažnai ieško paukščių lizduose esančių kiaušinių, kuriuos mielai suėda. Visgi naminei katei geriau žalio kiaušinio neduoti dėl salmoneliozės pavojaus. Taip pat nepamiršti, kad kai kurios katės kiaušiniams gali būti alergiškos. Tad iš pradžių šio produkto duokite labai mažai.

 

Nuostabiu skanėstu taps kefyras, gausus maistinių medžiagų ir probiotikų. Svarbiausia tai, kad jis turi mažai laktozės, kurios katės netoleruoja. Nors ir yra plėšrūnės, gali krimsti smulkintas daržoves: morkas, žirnius, kukurūzus, brokolius, šparagines pupeles, cukinijas, špinatus, moliūgus. Šie itin naudingi, nes turi skaidulų, kurios padeda, kai katės žarnyne prisikaupia kailio gumuliukų. Tinka ir smulkinti vaisiai bei uogos: obuoliai, bananai, mėlynės, melionai, arbūzai be sėklų. Skatina virškinimą, užtikrina sveiką ir blizgantį kailį. Jei murklę kamuoja skrandžio problemos, galima išvirti baltų ryžių be priedų. Štai avižų košė be pagardų aprūpins geležimi, skaidulomis ir baltymais. Tinka, jei turi odos problemų.

 

Murklės racionas – be pieno ir vynuogių

 

Kaip ir šunims, negalima šokolado bei kofeino turinčių produktų. Juose esančios medžiagos murklėms itin nuodingos. Jei auginate katę, tikriausiai pastebėjote, kad ji nemėgsta citrusinių vaisių kvapo. Geriau tokių skanėstų ir nesiūlyti. Citrusai gali sukelti intensyvų vėmimą, viduriavimą, pakenkti skrandžiui. Murklės dažnai lepinamos saldžiu pieneliu. Tačiau dauguma kačių netoleruoja laktozės, todėl negali tinkamai suvirškinti pieno, sūrio, jogurto. Šių vaišių verčiau nesiūlyti. Tačiau galima duoti šiek tiek kefyro ar pasitarti su veterinaru dėl laktozės neturinčio pieno. Kaip ir šunims, katėms kenkia vynuogės bei razinos, galinčios pažeisti kepenis. Neduoti ir riešutų, kuriais gali užspringti. Ypač pavojingos makadamijos.

 

Termiškai apdoroti mėsa, žuvis ir kiaušiniai – puikus skanėstas. Tačiau žalių šių produktų neduoti. Ji nuo jų gali užsikrėsti įvairiomis ligomis. Be to, žali kiaušiniai pakenks kailiukui ir odai, nes mažina biotino kiekį organizme. Jokiu būdu neduoti svogūnų, jų laiškų ir česnakų. Šios daržovės pakenks virškinimo traktui, sukels anemiją. Kenksmingi ir avokadai, turintys toksiško elemento persino. Be galo kenkia žalia mielinė tešla. Ji – tikras peilis skrandžiui. Visgi retai galima pavaišinti tinkamai iškepta duona be mielių ir glitimo. Tačiau tai nėra katei tinkamas ėdalas. Be abejo, siūlant bet kokį skanėstą būtina įsitikinti, ar nepridėta druskos, cukraus, prieskonių.

 

Žiurkėnams – jokio sūrio

   

Žiurkėnai šiandien populiarūs ne tik tarp vaikų, bet ir suaugusiųjų. Tad jų šėrimas tampa vis aktualesniu klausimu. Žiurkėnų racioną turėtų sudaryti specialūs sėklų ir grūdų mišiniai, tam tikri vaisiai ir daržovės. Žmonių maisto duoti kuo mažiau. Vaisius ir daržoves patariama susmulkinti mažais gabaliukais, kad žiurkėnui būtų patogu graužti. Puikiai tiks obuoliai be sėklų, bananai, mėlynės, brokoliai, morkos, žiediniai kopūstai, agurkai, vynuogės, lapiniai kopūstai, žirniai, virtos įprastos ir saldžiosios bulvės, braškės, moliūgai ir jų sėklos, saulėgrąžų sėklos, virti rudieji ryžiai. Šiuose produktuose gausu vitaminų ir mineralinių medžiagų, kurios svarbios žiurkėnų sveikatai. Galima retkarčiais duoti ir mažą gabalėlį visų grūdo dalių duonos. Tačiau nepamiršti, kad ji turi daug kalorijų, tad dažnai duodant gali nutukti.

 

Netinka obuolių sėklos, nevirtos pupelės ir bulvės, migdolai, citrusiniai vaisiai, svogūnai ir česnakai, nevirti rabarbarai ir jų lapai. Rabarbaruose per daug rūgšties, kuri kenksminga graužikams. Netiks ir šokoladas, produktai su druska ir cukrumi. Saugoti augintinį nuo vaisių kauliukų. Juose esančios rūgštys pavojingos žiurkėnų sveikatai. Taip pat negalima duoti jokio sūraus, saldaus, aštraus, riebaus ar rūkyto maisto. Tad mėgstamu žiurkėnų skanėstu laikomas sūris jokiu būdu netinka – jis graužikams per riebus ir sūrus. Neduoti ir jokių pieno produktų, nes gali nutukti. Taip pat nesiūlyti šviesiai žalių salotų lapų – gali lemti gausų viduriavimą.

 

Autorius Gintarė Vasiliauskaitė