Anglų poetas Robertas Browningas dar prieš kelis šimtmečius rašė, kad meilė yra tikroji gyvenimo energija. Mat šio nepaprasto jausmo vibracijos priverčia žmones tobulėti, kurti ir net pagyti. Visgi dvasinės pažinčių tarnybos „Meilės harmonija“ įkūrėja ir vadovė, veidotyros specialistė, astrologė Vilma Šiaučiūnienė sako, kad prieš ieškant išrinktojo ar išrinktosios pirmiausia reikia susipažinti ir susitaikyti su savimi. Mat tik išmokę mylėti save, šiuo nuostabiu jausmu galime dalintis ir su kitais.

 

shutterstock_2237467301

Poreikis mylėti ir būti mylimam yra vienas svarbiausių. Deja, vaikystėje ne visi meilės gauname tiek, kiek jos mums reikia. Kokių pasekmių meilės stoka ankstyvame amžiuje sukelia?

 

Iš tiesų žmonės per retai susimąsto, kad emociniai poreikiai yra tokie pat svarbūs kaip ir fiziniai. Ir ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems. Visgi pirmosios emocinės patirtys, saugumo bei globos jausmas kūdikystėje ir ankstyvoje vaikystėje itin svarbūs, nes suformuoja tam tikrą psichologinį kodą, lemiantį suaugusio asmens elgseną. Tad galima sakyti, kad tėvų meilę bei norą būti mylimam žmogus atsineša į savo romantinius ir šeiminius santykius.

 

Į užmezgamus santykius žmogus iš vaikystės bei paauglystės atsineša labai daug. Tai ir gebėjimas spręsti konfliktus, vertinti kitą asmenį, (ne)sveikai reikalauti dėmesio bei pagalbos. Mat beveik viskas, kas mus veikia ankstyvoje vaikystėje, įsirašo į psichiką ir lemia automatines reakcijas į tam tikrus dirgiklius, pavyzdžiui, pakeltą balsą, partnerio autonomijos poreikį ir kt.

 

Jeigu žmogus vaikystėje nejautė tėvų ar globėjų meilės, nesijautė saugus ir globojamas, suaugęs jis tą nepatenkintą poreikį perkelia į artimiausią aplinką. Meilės stokojęs žmogus iš partnerio reikalauja itin daug dėmesio ir tam tikrų meilės, ryšio tvirtumo įrodymų. Kartais neišmylėtiems vaikams suaugus kyla noras savintis partnerį. Paprastai tokie žmonės itin pavydūs, nes nesijaučia saugūs santykiuose. Ir taip yra todėl, kad juos kamuoja baimė būti apleistiems. Taip, kaip vaikai bijo, kad juos paliks tėvai. Gali atsirasti ir poreikis kontroliuoti partnerį. Visa tai psichologiškai skausmingi būdai kompensuoti tai, ko žmogus negavo tuomet, kai turėjo gauti.

 

Dažnai kalbama, kokia svarbi pirmoji meilė. Ar iš tiesų šis išgyvenimas suformuoja požiūrį į visus kitus partnerius ir santykius?

 

Pirmoji meilė kiekvienam įsimintina ir reikšminga, tačiau negalėčiau pritarti teiginiui, kad būtent pirmasis įsimylėjimas suformuoja tam tikrą požiūrių ir vertybių sistemą. Mat tai, kaip mes renkamės, vertiname meilės partnerius bei su jais bendraujame, yra mūsų asmenybės bei sąmonės dalis. Ir ji atsiranda gerokai anksčiau, nei išgyvenama pirmoji meilė.

 

Visgi pirmosios meilės patirtys iš tiesų išskirtinės. Tai trapus, kruopščiai saugomas ir daugeliui saldžiai kartus jausmas. Taip pat verta užsiminti, kad pirmoji meilė – asmeniškas išgyvenimas. Tai tarsi pažintis su savų jausmų pasauliu, o tik tada su kitu žmogumi kaip asmenybe ir meilės objektu. Štai kodėl pirmosios meilės neretai baigiasi dėl to, kad viena pusė jaučiasi subrendusi įsipareigoti, o kita – ne. Tad pirmosios meilės patirtis itin svarbi, nes leidžia geriau pažinti save. Beje, įdomu tai, kad pirmosios meilės sužeista širdis gyja labai ilgai. Ir taip, ko gero, yra nebe priežasties. Juk išgyvenus meilės patirtį, o tuomet netekus šio jausmo, žmogui reikia laiko psichologiškai ir emociškai subręsti, paaugti. Ir tai, pasikartosiu, pirmiausia liečia santykį su savimi. Tenka apmąstyti, kokie esame meilės reikaluose, ką galime duoti ir ko tikimės patys.

 

Kitais meilės gyvenimą formuojančiais aspektais santykių specialistai įvardija rimtų santykių nutraukimą, patirtą išdavystę ir panašius išgyvenimus. Ar tai gali iškreipti požiūrį į romantinius santykius, o gal net į save?

 

Šiuolaikiniame pasaulyje ir būtent Vakarų šalių kultūrose, kuriose dominuoja asmeninės laisvės ir laisvų santykių idėja, šiek tiek keičiasi pats santykių vertinimas. Didžiausi skirtumai pastebimi tarp šiuolaikinių 20-mečių ir įpusėjusių penktą dešimtį bei vyresnių žmonių. Dar prieš 20–30 metų rimti, santuokos perspektyvą turintys santykiai buvo reikšminga jaunų žmonių siekiamybė. Daugelis su būsimais sutuoktiniais susipažindavo sėdėdami mokyklos suole arba studijuodami. Po gana neilgo draugystės periodo buvo sudaroma santuoka. Tai atrodė it nekintanti formulė. O tie, kurie jos neišspręsdavo ar santuoka baigdavosi skyrybomis, iš tiesų patirdavo tam tikrą traumą. Tai buvo vertinama kaip rimta gyvenimiška nesėkmė.

 

Štai tie žmonės, kurie gimė 2001-aisiais ir vėliau, į romantinius santykius žiūri visai kitaip. Dabar jaunimas mažiau prieraišus. Neskuba įsipareigoti ar kuo greičiau pereiti visus santykių etapus bei pradėti bendrą gyvenimą. Jaunosios kartos atstovai labiau orientuoti į save, o ne į ryšį su kitu, šeimos kūrimą. Ir tai galėjo lemti keli aspektai. Pirmiausia, juos augino tėvai, kurie jau šį tą žinojo apie prieraišią tėvystę, gebėjimą dalintis meile ir puoselėti vaiko individualumą. Kitas svarbus aspektas – šiuolaikinis jaunimas dėl technologijų pažangos ir tiesiog kintančių normų yra laisvesnis ir labiau linkęs į idealaus varianto (tad ir partnerio) paieškas. Jiems iširę santykiai taip pat sukelia emocinį skausmą, tačiau tai rečiau vertinama kaip trauma. Mat jaunimo santykiuose gerokai mažiau priklausomybės. Be to, šios kartos žmonės greičiau atsitiesia po bet kokių nesėkmių. Tad ir po nevykusių santykių. Jie jaučia mažiau gėdos, kaltės ir kitų destruktyvių jausmų. Psichologiškai tai geriau. Mat lemia didesnį psichologinį atsparumą. Visgi yra ir neigiamas aspektas. Tokie „greito vartojimo“ santykiai sekina jėgas – ir psichologines, ir tai, ką astrologai bei bioenergetikai vadina dvasine energija. Juk visi sutikti žmonės, prie kurių prisiliečiame fiziškai ir emociškai, mumyse palieka tam tikrą žymę. Tik ne visada tai iškart pajuntame.

 

Galbūt jaunimas visai kitaip suvokia meilę?

 

Jauni žmonės siekia artumo, tačiau tas artumas neretai paviršutiniškas. Mat į romantinius santykius žiūrima kaip į dar vieną gyvenimišką patirtį, o ne kaip į rimtą įsipareigojimą. Dabar kuriama lygiaverčių partnerių komanda, o anksčiau vyravo labiau priklausomybe grįstas ryšys. Galima pastebėti, kad vadinamosios Z kartos atstovų gyvenimus valdo ir kiek kitokios astrologinės aktualijos. Tiksliau, tam tikri astrologiniai aspektai jų charakteriuose pasireiškia ryškiau. Pavyzdžiui, tais atvejais, kai žmogaus asmeniniame horoskope yra pažeistas Saturnas, jam trūksta valios, disciplinos, tačiau jo ambicijos ir reiklumas aplinkai labai dideli. Jaunosios kartos atstovai tai gali pademonstruoti itin ryškiai. Šis pažeidimas persikelia ir į santykius. Net jei vaikystėje meilės nestokojo, esant pažeistam Saturnui, tikėtina, jis kurs gana komplikuotą ryšį su partneriu, bus reiklus ir priekabus.

 

Jeigu jaunuolio asmeniniame horoskope matyti pažeistas Marsas, kuris atsakingas už ryžtą, tikėtina, kad jis bus gana silpnas. Jam reikia save sutvirtinti ne tik psichologiškai, bet ir fiziškai. O šiuolaikiniai jaunuoliai tos tvirtybės, juolab per fizinį darbą, siekti ne itin mėgsta. Tai žmonės, kurie greičiau pavargsta. Ir ne tik dirbdami ar aktyviai gyvendami, tačiau ir puoselėdami santykius. Tad linksta juos gana greitai nutraukti. Štai jaunos merginos su pažeista Venera asmeniniame horoskope būna vangios, mažiau rūpinasi savo išvaizda. Jos taip pat mažiau laiko investuoja į mylimojo paieškas. Esant pažeistai Venerai sunkiau išgyventi aistringą meilę. Ir tai kartais lemia, kad moterys nusprendžia likti vienišos. Visi šie astrologiniai aspektai veikia ir vyresnius asmenis. Tačiau anksčiau žmonės buvo linkę savo trūkumus kompensuoti, panaikinti. Mat santykius suvokė kaip gyvenimo tikslą ir dėl to stengėsi, o dabar yra kiek kitaip.

 

Apklausos rodo, kad net 75 % šiuolaikinių žmonių tiki, jog kažkur pasaulyje yra jiems likimo skirtas ar skirtoji? Iš tiesų turime tik vieną progą patirti tikrąją meilę?

 

Šis tikėjimas tikrai turi pagrindo. Beveik visi žmonės turi sau skirtą ar puikiai tinkantį partnerį. Visgi tai nebūtinai reiškia, kad tai vienas žmogus per visą gyvenimą. Juk skirtingais amžiaus tarpsniais ir skirtingais gyvenimo etapais patys būname nevienodi. Skiriasi norai, lūkesčiai ir poreikiai. Tad derėtų įsisąmoninti, kad pas vienus tas kone idealus partneris ateina sulaukus 18 metų, o pas kitus tik tuomet, kai atšvenčiamas 50-mečio jubiliejus. O kada tas vienintelis ateis, bent apytiksliai gali atskleisti astrologija. Pavyzdžiui, jeigu žmogaus asmeniniame horoskope ascendentas yra Vėžyje (ascendentas – vienas iš trijų svarbiausių taškų horoskope. Jis apibūdina asmenybės tipą), o descendentas (taškas, nurodantis partnerio tipą, t. y. tą, kuris papildo asmenybę) yra Ožiaragyje, į jo gyvenimą tikroji meilė ateis vyresniame amžiuje – tarp 45 ir 52 metų. Ir tai beveik nekintanti taisyklė. Deja, savęs nepažįstantis žmogus blaškosi ir mėgina meilės ieškoti anksčiau, nes aplinka spaudžia kuo greičiau sukurti santykius.

 

Visgi reikėtų prisiminti dar vieną svarbų aspektą. Tai, kaip daugelis įsivaizduoja likimo skirtą išrinktąjį, nulemta milžiniškos įsivaizdavimų sistemos, kurią nuolat kursto filmai, literatūra ir populiarioji kultūra. Žmonių, juolab mylimųjų, tarpusavio ryšys gerokai sudėtingesnis. Tad „tas vienintelis“ yra veikiau mitas, nei reali tendencija. Yra nemažai porų, kurias susieja karminiai santykiai. Tai iš tiesų likimo vienas kitam skirti žmonės, tačiau jų gyvenimas neprimena pasakos. Mat jie susitinka tam, kad vienas kitą mokytų. O mokymasis niekada nebūna lengvas. Karminę meilę tenka atidirbti ir išsiskirti. Nors iš tiesų gali atrodyti, kad tie santykiai yra vienintelė ir neišvengiama meilė. Tačiau svarbiausias karminės meilės (santykių) aspektas yra skyrybos. Beje, karmos susietoms poroms nutraukiant bendrą gyvenimą moteris turėtų likti materialiai aprūpinta. Jeigu vyras to nepadaro – nepasirūpina šeima, jo paties materialinė gerovė pradeda sparčiai tirpti, prasideda nesėkmės darbe ar versle. Tai nerašyta taisyklė, apie kurią per retai kalbama. O kai karminiais saitais susietos poros tinkamai išsiskiria, pajuntamas palengvėjimas. Abu partneriai tampa laisvi kurti gyvenimus taip, kaip nori. Beje, kartais karminės poros gali likti draugais ir net turėti bendrą verslą. Visgi jiems nevalia vėl užmegzti romantinio ryšio, atnaujinti intymaus bendravimo.

 

Kartais sakoma, kad meilė tarp dviejų žmonių yra ne šio pasaulio reikalas. Ar vis dėlto galima kažką padaryti, kad į vienišo žmogaus gyvenimą atkeliautų tinkamas partneris?

 

Meilės jausmas iš tiesų stebuklingas. Visgi derėtų suvokti, kad dėl stebuklų kartais tenka stipriai padirbėti. Kai kurie astrologiniai aspektai nurodo, kad žmogui gali būti sunku pritraukti tinkamą partnerį ar išvis užmegzti santykius. Dažniausiai tai pastebima, kai yra pažeista Venera arba Mėnulis.

 

Vyro horoskope tai, kokios moters jam reikia, rodo Mėnulis ir Venera. Moters parnerį apibūdina Marsas ir Saulė. Tokius dalykus galima išsiaiškinti išnagrinėjus gimimo horoskopą. Na, o tai žinant tenka imtis tam tikrų veiksmų. Juk suvokiant, su kokiomis asmeninėmis savybėmis pasižyminčiu partneriu būtų galima kurti darnius santykius, tampa lengviau jo sąmoningai ieškoti.

 

Visgi būna atvejų, kai žmogui tiesiog nepavyksta išlaikyti ilgalaikio ryšio, nes nuolat kyla impulsas santykius nutraukti. Tai irgi galima pastebėti asmeniniame horoskope. Tokiu atveju rekomenduotina žmogui neinicijuoti išsiskyrimo. Mat tuomet susirasti kitą partnerį būna dar sunkiau. Visgi kiekviena situacija, kaip ir kiekvienas žmogus, yra unikali. Tad kaskart būtina išsiaiškinti, kas trukdo kurti meilės ryšį ir ieškoti individualių būdų tai pakeisti.

 

Absoliučių vienišių, kurie išvis negali susieti savęs su kitu žmogumi romantiškai, yra nedaug. Bet yra. Ir šie žmonės neretai nori meilės, santykių, šeimos. Tik, deja, greitai pastebi, kad romantinis ryšys juos sekina. Nuolat kyla konfliktų. Galiausiai išsiskiriama. Šie žmonės pasąmoningai siekia vienatvės ir galbūt jiems nevertėtų versti savęs gyventi taip, kaip gyvena kiti. Mat prisivertimas kažką mylėti ar imituoti meilę kūną ir sielą žaloja taip pat, kaip ir meilės stoka. Ir tai reikėtų prisiminti. Jeigu ilgus metus nepavyksta sukurti santykio, meilės ryšio, kartojasi tie patys scenarijai, galbūt verta susimąstyti apie paieškų nutraukimą. Mat nutraukus meilės santykius ne tik patys pajuntame skausmą ir nusivylimą, tą patį išgyvena ir partneris. Tad būtina jausti atsakomybę.

 

Kiekvienam, kuris ieško meilės, pirmiausia derėtų pažinti save. Tam yra daug būdų. Tai gali būti išsami konsultacija su psichologu, kuris padės atverti tai, ką patys nuo savęs slepiame. Galima įsigilinti į asmeninį horoskopą arba pasitelkti veidotyrą. Neretai po konsultacijų palyginus rezultatus net nustembama, kokie jie panašūs. Galbūt vartojami skirtingi terminai, tačiau jais apibūdinami tie patys potyriai, savybės ir poreikiai, kurių žmogus pats sau neretai nesugeba įvardinti.

 

Įsimylėjimas, santykiai ir santuokos kartais baigiasi nelaimingai. Gali nelaiminga meilė susargdinti kūną? Kam tai kenkia labiausiai?

 

Emocijos, jausmų pasaulis iš tiesų stipriai veikia fizinį kūną. Tai pripažįsta mokslininkai, medikai ir ezoterikai. Tad meilės jausmas irgi yra vienas tų aspektų, kuris daro įtaką. Tačiau nevalia suvokti tos įtakos paviršutiniškai. Mat kūnas ir jausmai yra tarsi greitkelis, kuriuo informacija keliauja abiem kryptimis. Tai reiškia, kad įvairūs emociniai dirgikliai veikia kūną, o kūno specifika ar nedarnus gyvenimo būdas veikia jausmų pasaulį. Šiuolaikinis žmogus laimę suvokia materialiai. Nori ją nusipirkti už pinigus, gražių daiktų pavidalu sutalpinti lentynose ar garažuose. Ir tas troškimas stipriai veikia fizinę bei psichinę energiją. Visą dieną dirbus ir mintis skyrus tik pinigus nešančiai veiklai staiga užsinorima kažko, kas suteiktų emocinės šilumos – artimo žmogaus. Tačiau ryšiui kurti tiesiog nepakanka jėgų. Žmogus laimingiausias ir sveikiausias tuomet, kai yra harmoningas. Tai reiškia, kad skiria dėmesio visoms gyvenimo sritims: darbui, poilsiui, santykiams, pomėgiams, savęs ugdymui.

 

O atsakant į klausimą nesigilinant į aplinkybes, galima nurodyti, kad nelaiminga meilė ar meilė be atsako iš tiesų kelia grėsmę kūno sveikatai. Ir jautriausios tam moterys, ypač vyresnės. Premenopauzės ir menopauzės laikotarpiu stipriai kinta hormonų pusiausvyra, keičiasi kūnas ir psichika, tad joms būtinas stabilumas ir palaikymas. Paprastai būtent šiuo gyvenimo etapu įvyksta skyrybos su ilgalaikiu partneriu ar sutuoktiniu ir prasideda naujo partnerio paieškos. Deja, ne visada sėkmingos. Brandūs žmonės, kaip ir jauni, ne visada nori įsipareigoti. Kartais kartu būna tik dėl pramogos ar prasiblaškymo. Ir tuomet, kai jautrumo piką pasiekusi moteris atsiduria tokiuose santykiuose, kai partneris nenori susieti savo gyvenimo su jos, o tik papramogauti, ji nukenčia labiausiai. Ji tampa auka. Jeigu netenkinantis ir sekinantis ryšys tęsiasi, moteriai tenka kruopščiai apsivalyti nuo to emociškai. Antraip net išauga onkologinių susirgimų rizika. Mat nepasitenkinimo, savotiško pažeminimo emocija stipriai pažeidžia ir taip sutrikdytą vidinį balansą.

 

Emociškai, o vėliau ir fiziškai sužaloti gali ryšys su ištekėjusiomis moterimis ar vedusiais vyrais. Tokie santykiai palieka sunkių žaizdų visiems, kurie su jais susiduria. Neištikimybės patirtis – viena dažniausių priežasčių, kodėl tenka apsilankyti psichologo kabinete.

 

Jeigu nelaiminga meilė gali susargdinti, tai galbūt romantinė meilė turi gydomųjų galių?

 

Ir taip, ir ne. Gydo ne pati meilė, o energija. Štai kodėl patyrus nelaimingų ar net toksiškų meilės išgyvenimų nereikia skubėti ieškoti naujo žmogaus. Pirmiausia reikia harmonizuoti savo energiją, apsivalyti nuo negatyvo. Energija vibruoja tam tikru dažniu, o visata mėgsta rezonansą, tad duoda žmogui tai, ką jis skleidžia. Tam, kad vibracija vėl taptų sveika ir stipri, ją reikia atkurti per vandens procedūras, buvimą prie jūros. Moterims itin padeda grožio procedūros, skanus ir sveikas maistas, bendravimas su kitomis moterimis. Per tokius malonius dalykus moters kūnas vėl prisipildo šiltos ir švelnios moteriškosios energijos. Jos turint gyja ir siela, ir kūnas. Ir tik tuomet, kai energija atsinaujina, galima pradėti ieškoti tinkamo partnerio. Neverta tikėtis, kad kitas žmogus ims ir pagydys sopulius. Patys esame už juos atsakingi, tad ir užsiūti savo žaizdas turime patys. O meilė sau iš tiesų gydo. Tad ją verta praktikuoti.

 

Ar vienas kitą mylintys žmonės gali pakreipti ar net pakeisti vienas kito likimus?

 

Tinkamas partneris – kūnu, dvasia, asmenybe ir energija, iš tiesų gali pakreipti likimą. Kai susitinka puikiai derantys žmonės, jie vienas kitą papildo ir suteikia harmonijos. O ji, kaip minėjau, padeda pasiekti sėkmės, laimės ir sveikatos. Dar galima pridurti, kad vyrų materialinis balansas ar sėkmė neretai priklauso nuo moteriškosios energijos. Tad tinkamą partnerę turintis vyras visada sėkmingiau vystys verslą. Tik svarbu nepamiršti, kad jis moteriai už subalansuojamą energiją turi tinkamai atsidėkoti.

 

Galbūt turite praktinių patarimų išgyvenantiems santykių krizę ir tiems, kurie atkakliai ieško meilės, bet neranda?

 

Atsidūrus bet kokių išbandymų akivaizdoje pirmiausia būtina susitvarkyti su emocijomis ir nurimti. Tai lengviausia padaryti praktikuojant sąmoningą kvėpavimą, medituojant ar tiesiog meldžiantis. Galima rinktis priimtiniausią būdą, tačiau svarbu praktikuoti kasdien. Jeigu sunku pradėti, galima rinktis buvimą energetiškai stipriose vietose. Tai gali būti bažnyčios ar kiti maldos namai, taip pat gamtos kampeliai prie šaltinių. Lankytis derėtų tol, kol pradės rimti vidinis pasaulis.

 

Tuomet ateina metas darbui su savimi – įvertinti, kurie veiksmai, žodžiai ir net mintys atvedė prie šios krizės. Neretai linkstama dėl nesėkmės kaltinti tik partnerį, tačiau juk santykiuose yra du žmonės. Patyrus krizę, savirefleksija itin reikalinga. Tik svarbiausia neadekvačiai nekaltinti nei savęs, nei partnerio.

 

Krizės metu svarbu valdyti mintis ir kalbą. Nesakykite, kad daugiau nekursite santykių, ar „visi vyrai kiaulės“. Emocijos – stipri energija, tad sustiprina žodžio galią. Neapgalvotai davus sau priesaiką daugiau nebejausti meilės, vėliau gali būti sunku ją sulaužyti ir vėl įsimylėti.

 

Vienišiams derėtų pradėti nuo to, ko imasi ir išgyvenantys krizę – nusiraminti. Mat tik nurimus jausmų audroms galima išgirsti vidinį balsą, kuris ieškant antrosios pusės labai svarbus. Susitaikykite su savimi, o tada pradėkite sistemingas paieškas. Jos vyksta tiesiog išeinant iš namų ir susipažįstant su žmonėmis. Nestokokite drąsos. Mat tik drąsiausi randa kelią į visavertį gyvenimą.

 

Autorius  Eglė Stratkauskaitė