Meilės kodas. Kaip renkamės antrąją pusę?
2022-06-29 08:19Antrosios pusės pasirinkimas – vienas svarbiausių sprendimų gyvenime. Vis dėlto neretai jį sunku logiškai paaiškinti. Kartais tie, kurie siūlo viską, širdies nė kiek nesuvirpina. O poreikių neatliepiantis partneris priverčia pilve skraidyti drugelius. Tad kas gi vyksta smegenyse, kai įsimylime?
Ieškome panašių į tėvus
Pasak psichologų, gyvenimo partnerio pasirinkimas yra sudėtingesnis, nei galvojame. Įsimylėjus smegenyse siaučia tikras hormonų kokteilis, verda įvairiausi procesai. Visgi ilgą laiką meilės paieškos aiškintos vadovaujantis tik evoliucine teorija. Ji teigia, kad visi ieško partnerio, kuris geriausiai užtikrintų galimybę paskleisti savo genus. Remiantis šiuo požiūriu, vyrai siekia moterų, turinčių vaisingumą rodančių bruožų: ilgus tvirtus plaukus, skaisčią odą. Šie bruožai atspindi jaunystę ir vaisingumą. Nuo seno vertintos ir moterys plačiais klubais. Juk būtent tokie geriausiai tinka išnešioti ir pagimdyti kūdikį. Dailiosios lyties atstovės biologiškai užprogramuotos ieškoti vyrų, kurie bendroms atžaloms užtikrins geriausią gyvenimą. Tokie vyrai yra protingi, ambicingi, drąsūs ir fiziškai stiprūs. Moksliškai įrodyta, kad moteris labiausiai žavi tvirto stoto vyrai plačiais pečiais. Toks kūno sudėjimas signalizuoja, kad prireikus mylimąją apgins nuo pavojų.
Vis dėlto evoliucinė teorija negali paaiškinti visko, kas vyksta galvose. Juk ne visi žmonės šiais laikais nori susilaukti atžalų. Be to, dalis visuomenės narių yra homoseksualūs. Tad jie ieško tos pačios lyties partnerių. Ir apskritai žmonių pasąmonė sudėtingesnė už norą pratęsti giminę. Tad egzistuoja ir kitos gyvenimo partnerių paieškas aiškinančios teorijos. Psichologų manymu, labiausiai rūpi bendros vertybės ir siekiai. Studijos parodė, kad itin svarbu, jog antroji pusė padėtų pasijausti geresniais, nei esame, o tokius mus matytų ir aplinkiniai. Mokslininkams pavyko patvirtinti ir seniai žinomą tiesą. Pasirodo, traukia į tėvus panašūs žmonės. Škotijos tyrėjai išsiaiškino, kad moterys simpatizuoja tiems vyrams, kurių plaukai ir akių spalva panaši į tėvo. Vyrus traukia jų mamas fiziškai ir savo charakteriu primenančios merginos.
Įdomu tai, kad patraukliausi būtent tokio amžiaus asmenys, kokio buvo tėvai, kai mūsų susilaukė. Tad moteris, gimusias vyresniems nei 30-ies tėvams, labiau traukia brandesni stipriosios lyties atstovai. O jauniems tėvams gimusios moterys teikia pirmenybę jaunesniems partneriams. Šis principas galioja ir vyrams. Tačiau, pasak mokslininkų, tokie pasirinkimai išryškėja tik mezgant rimtus santykius. Nerūpestingo romano ieškantis žmogus greičiausiai nekreips dėmesio, ar simpatija panaši į jo mamą arba tėtį. Pasak mokslininkų, ne veltui pasąmoningai ieškome į tėvus panašių partnerių. Taip dauguma stengiasi užsigydyti vaikystės paliktas žaizdas. Šis aspektas gali turėti ir teigiamų, ir neigiamų pasekmių. Jei tėvai buvo mylintys ir rūpestingi, asmuo greičiausiai susiras empatišką ir jautrų partnerį. Tačiau jei gimdytojai ignoravo ir elgėsi šaltai, gali teikti pirmenybę smurtaujančiam mylimajam.
Traukia panašumai
Renkantis partnerį, svarbu ir tai, ar jis panašus į buvusį mylimąjį. 2014 m. britų mokslininkai vykdė tyrimą – dalyvių prašė įvertinti nuotraukoje regimo asmens patrauklumą. Paaiškėjo, kad tiek vyrai, tiek moterys aukštesniais balais vertino asmenis, primenančius buvusius mylimuosius. Panašų tyrimą 2019 m. atliko ir Kanados mokslininkai. Jie apklausė 332 respondentus. Paaiškėjo, kad beveik visi jie susitikinėja su žmonėmis, panašiais į buvusiuosius. Pasak mokslininkų, ieškome panašių į buvusius mylimuosius dėl tos pačios priežasties, kodėl patinka į tėvus panašūs žmonės. Mat taip tarsi tikimės ištaisyti buvusius santykius ir išsigydyti jų paliktas žaizdas.
Vis dėlto labiausiai patinka tie žmonės, kurie panašūs į mus. Sakoma, kad priešingybės traukia. Tačiau iš tikrųjų ieškodami antrosios pusės dairomės turinčio tokių pat ypatybių žmogaus. Gerai pagalvojus, tai logiška. Juk apie gausią tradicinę šeimą svajojančiai moteriai greičiausiai nepatiks vaikų nenorintis plevėsa. Aktualios bendros vertybės, pomėgiai, požiūris. Pasak mokslininkų, patrauklesnis atrodys tas žmogus, kuris dirba panašų darbą, kilęs iš to paties miesto. O dar geriau – iš to paties rajono. Reikšmingi ir būdo bruožai. Ekstravertams labiau patinka triukšmingi ekstravertai, o introvertams – tylūs introvertai. Taip pat svarbu, kad partneris turėtų panašų išsilavinimą, būtų iš to paties socialinio ir ekonominio sluoksnio. Studijos parodė, kad ieškant meilės svarbus ir panašus patrauklumo lygis. Kitaip sakant, renkamės tuos žmones, kurie tokie pat patrauklūs. Pasirodo, gražuolei susituokus su neišvaizdžiu vaikinu, santuoką lydės didesnė rizika iširti. Didelė tikimybė, kad mažiau patrauklus partneris pavydės ir santykiai pradės braškėti.
Pasak mokslininkų, žmonės ne veltui ieško į save panašių gyvenimo partnerių. Tas pats vyksta ir laukinėje gamtoje. Pastebėta, kad gyvūnai ieško kuo panašesnių dydžiu, spalva ir kitais bruožais savo rūšies atstovų. Partnerių fizinis ir charakterių panašumas didina artumą tarp jų šeimų. Taip pat pagerina tikimybę, kad nutikus kam nors netikėto bendra atžala išgyvens. Australų mokslininkai atliko įdomų tyrimą. Jie ištyrė daugiau nei 24 000 porų visoje Europoje. Tyrėjai spėjo, kad daugelio porų partnerių ūgis bus panašus. Išties paaiškėjo, jog tai tiesa. Nemažai porų taip pat turėjo panašų kūno masės indeksą. Kito tyrimo metu tie patys mokslininkai ištyrė 7780 Didžiojoje Britanijoje gyvenančių porų. Paaiškėjo, kad daugumos gyvenimo partnerių išsilavinimas panašus. Viena vertus, polinkis rinktis panašius į save yra teigiamas. Taip pasąmoningai užtikriname, kad su mylimuoju sies pomėgiai ir daugybė kitų bendrumų. Kita vertus, atžala gali paveldėti kai kurias genetines ligas, kuriomis serga abu tėvai.
Meilė ar statusas?
2005 m. amerikiečių tyrėjai atliko plačią studiją. Jie išanalizavo 9000 vyrų ir moterų iš 37 pasaulio šalių. Respondentų prašyta atsakyti į klausimus, kokiems priešingos lyties atstovams simpatizuoja. Šiuo tyrimu mokslininkai siekė daugybę persipinančių veiksnių susiaurinti iki kelių aspektų. Įsivaizduokite greitkelį. Juo per dieną pralekia daugybę automobilių. Tačiau visą šią kombinaciją galima sumažinti iki dviejų svarbiausių komponentų: greičio ir krypties. Tik šie aspektai visiškai kontroliuojami vairuotojo. Be to, šio derinio užtenka, kad paaiškintume visą kelionės eigą. Tad apklausę tyrimo dalyvius tyrėjai išskyrė keturis pagrindinius partnerio paieškos aspektus. Pirmieji, patys svarbiausi komponentai, yra meilė ir statusas. Pasak tyrėjų, rinkdamiesi partnerį neretai svarstome, kas svarbiau – romantinė meilė ar socialinis statusas ir ekonominis saugumas. Jei žmogų stipriai mylime, dėl jo galime paaukoti statusą ir ekonominį stabilumą. Jeigu potencialaus gyvenimo partnerio statusas itin aukštas, greičiausiai romantiniai jausmai taps mažiau svarbūs.
Antrieji pagal svarbumą komponentai – pasitikėjimas partneriu ir puiki jo išvaizda bei sveikata. Pasak mokslininkų, jei potencialus partneris itin patrauklus, greičiausiai mažiau rūpės, kad jis tobulai neatliepia emocinių mūsų poreikių. O jei su žmogumi emociškai jaučiamės tiesiog puikiai, turbūt menkiau rūpės jo išvaizda. Trečiaisiais svarbiais veiksniais tyrimo dalyviai įvardijo intelektą ir bendrų namų bei vaikų troškimą. Karjeros ir aukštesnio išsilavinimo siekiančiam mylimajam dažniausiai atleidžiama už tai, kad jis nenori turėti (daugiau) vaikų. Ir atvirkščiai – jei partneris šeimyniškas, mažiau svarbūs jo karjeros pasiekimai. Galiausiai partnerio pasirinkimą nulemia socialumas ir bendra religija. Kai žmogus neišpažįsta tos pačios religijos, jis vis tiek bus matomas kaip geras kandidatas, jei itin socialus ir komunikabilus. Tai veikia ir priešingai – jei partneris nėra socialus, jį gelbėja tokia pati išpažįstama religija.
Pasak tyrėjų, šie keturi veiksniai svarbūs abiem lytims. Tačiau egzistuoja ir tam tikrų skirtumų. Moterims partnerio ekonominis statusas svarbesnis nei meilė. Dailiosios lyties atstovės taip pat teikia pirmenybę su partneriu jaučiamam emociniam stabilumui, o ne išvaizdai. Be to, joms labiau rūpi mylimojo intelektas nei noras susilaukti vaikų. O štai ilgalaikių santykių ieškantiems vyrams aukštas partnerės statusas, emocinis palaikymas ir intelektas nebuvo tokie svarbūs. Jiems labiau rūpėjo mylimosios išvaizda, jaunystė ir fizinė sveikata bei noras susilaukti vaikų. Įdomu tai, kad rinkdamosi gyvenimo partnerį moterys kur kas išrankesnės ir reiklesnės. Tai parodė net kelios nepriklausomos studijos. Pasak tyrėjų, taip yra todėl, kad netinkamai pasirinkusios moterys labiau rizikuoja. Juk susilaukusios vaikų būtent jos kuriam laikui iškris iš darbo rinkos. Jei gyvenimo partneris pasirodys esąs ne itin palaikantis, motinystė sukels dar daugiau iššūkių. Tai paaiškina, kodėl moterims labiau rūpi vyro emocinis palaikymas ir suteikiamas ekonominis stabilumas nei jam jaučiama meilė.
Genų žaidimai
2013 m. australų mokslininkai analizavo (ne)identiškus dvynius. Kiekvieno dalyvio prašyta įvardinti trylika jam patrauklių potencialaus partnerio fizinių ir būdo savybių. Šias savybes taip pat reikėjo surikiuoti nuo svarbiausios iki mažiausiai svarbios. Įdomu tai, kad identiškų dvynių poros pateikė kone identiškus atsakymus. Neidentiškų dvynių nuomonės išsiskyrė. Identiški dvyniai gimsta iš vienos kiaušialąstės. Todėl tyrimą atlikę mokslininkai mano, kad skonį potencialiems partneriams nulemia genai. Tirti identiški dvyniai turėjo vienodą skonį, todėl tyrėjai spėjo, kad ir jų gyvenimo partneriai bus panašūs. Tačiau, mokslininkų nuostabai, paaiškėjo, kad taip nėra. Tyrimą atlikęs mokslininkas Brendanas Zietschas mano, kad daugeliui žmonių, deja, nepavyksta sutikti idealaus partnerio. Tad jie kuria santykius su labiausiai reikalavimus atitikusiais žmonėmis.
Panašų tyrimą su dvyniais atlikę amerikiečių mokslininkai gavo priešingus rezultatus. Paaiškėjo, kad identiški dvyniai nebūtinai mėgsta panašius romantinius partnerius. Tad tyrėjai padarė išvadą, kad idealios antrosios pusės paieškos – itin individualu. Nors jau atskleista daugybė aspektų, kurie turi įtakos pasirinkimui, vis dar neaišku, kas tiksliai jį nulemia. Šio reiškinio nepavyks paaiškinti vien evoliucijos teorija, partnerio panašumu ar jaučiamu emociniu palaikymu. Dažniausiai pasirinkimą sudaro įvairių veiksnių derinys.
Pastebima, kad kartais žmonės renkasi problemiškus gyvenimo partnerius. Kilę iš geros šeimos, jie taip elgiasi ne dėl to, kad šis partneris panašus į tėvus. Tokį pasirinkimą sunku paaiškinti evoliucijos teorija. Juk užmezgus santykius su problemišku partneriu, bus sunkiau bendrai atžalai užtikrinti aprūpintą gyvenimą. Toks partneris neretai visai nepanašus į dėl jo elgesio kenčiantį mylimąjį. Kodėl kai kurie žmonės renkasi užgauliojančius ar net smurtaujančius partnerius? Pasak psichologų, taip elgiasi žemą savivertę turintys asmenys. Jie jaučiasi nenusipelnę ko nors gero. Todėl į porą renkasi tuos, kurie šią nuomonę patvirtina. Toks elgesys taip pat būdingas pernelyg empatiškiems žmonėms. Jie paniškai bijo skaudinti aplinkinius. Tad geriau jau kentės nelaimingus santykius, nei įžeis partnerį. Kaip matome, antrosios pusės pasirinkimą lemia daugybė aspektų. Tam daro įtaką netgi požiūris į save, savivertės lygmuo, emocinės problemos.
Sąmoninga atranka
Tad kaip nesuklysti ir išsirinkti išties tinkamą partnerį? Pirmiausia derėtų atkreipti dėmesį į panašumus. Abiem svarbios vertybės, požiūriai bei pomėgiai turėtų sutapti. Pastebėta, kad politinės, socialinės ir religinės pažiūros su amžiumi linkusios vis stiprėti. Todėl pernelyg dideli požiūrio skirtumai ilgainiui gali įkalti pleištą tarp partnerių. Vis dėlto tam tikrų skirtumų turėtų išlikti. Juk esate individualios asmenybės. Todėl rinkitės žmogų, kuris leis turėti atskirų hobių ir kartais išeiti pavakaroti su draugais be jo. Kitaip santykiai greitai įkyrės ir atsibos. Pasak psichologų, taip pat reikėtų išsiaiškinti, ar dalinatės tais pačiais siekiais. Jis – užkietėjęs bastūnas po pasaulį, pasisakantis už meilę be ribų, o jūs – nuosaiki tradicinės šeimos šalininkė, norinti vaikų? Iš tokios sąjungos nieko gero nebus. Be to, svarbu kuo greičiau išsiaiškinti, kaip žmogus elgiasi supykęs. Ar moka konstruktyviai spręsti konfliktą? O gal, kad ir kas nutiktų, apkaltina antrąją pusę ir garsiai tranko durimis? Tokios situacijos parodo, kaip ateityje seksis spręsti įvairius probleminius klausimus.
Žinoma, santykiuose reikšmingas ir seksualinis potraukis, nors ir nėra pats svarbiausias. Bet jei nejaučiate nė menkiausios aistros kibirkštėlės, tokie santykiai toli nenuves. Jie tiesiog nesuteiks reikiamo pasitenkinimo, galiausiai pasijausite vieniša. Visgi apklausos rodo, kad moterys dažnai „pasirašo“ tokiam scenarijui. Daugumai dailiosios lyties atstovių labai svarbus vyro teikiamas saugumas ir emocinis palaikymas. Todėl jos neretai pro pirštus žiūri į fizinį patrauklumą. Tačiau seksualinis potraukis – reikšmingas sveikų romantinių santykių komponentas. Tad renkantis partnerį labai svarbu į tai atkreipti dėmesį. Suprantama, kartais potraukis pajuntamas ne iškart, jam išsivystyti prireikia laiko. Vis dėlto, jei su potencialiu partneriu susitikinėjate jau seniai, o chemija dar neįsižiebė, abiejų naudai geriau šių santykių netęsti. Jei vyras išties myli, jam bus labai skaudu supratus, kad nejaučiate aistros.
Anot specialistų, sėkmingų santykių garantas – partnerių panašumo, bendrų vertybių ir siekių bei seksualinio potraukio dermė. Todėl vertėtų pasitikėti ne tik pasąmonėje natūraliai vykstančia antrosios pusės atranka. Deja, motulei gamtai nesvarbu, ar susilaukusi atžalų pora toliau išliks kartu. O juk norisi rasti partnerį visam gyvenimui. Tad į šį reikalą žvelkite sąmoningu žvilgsniu. Įsiklausykite ne tik į širdį, bet ir protą. Paklauskite savęs: ar su šiuo žmogumi tikrai sieja bendras požiūris ir siekiai? Ar jis mane vertina ir atidžiai klausosi, ką sakau? Kaip baigiasi mūsų ginčai? Tokie klausimai padės suprasti, ar šis žmogus – tas vienintelis.