Kai australų aktorė ir komikė Rebel Wilson, žinoma iš filmų „Aukšta klasė“, „Afera“, „Senmergės“, atsikratė beveik 30 kilogramų, socialiniai tinklai sproginėjo nuo komentarų, kas yra Majerio metodas, padėjęs moteriai pasiekti stulbinamų rezultatų. 

 

dietos

Yra daugybė madingų dietų ir sunku pasakyti, kurios saugios ir efektyvios, o kurios – pramanytos. Kaip atrasti kelią, padėsiantį ne tik numesti svorio, įveikti lėtines ligas, bet ir subalansuoti savo užimtą dienotvarkę bei pradėti gyventi sveikiau? Susipažinkite su Majerio metodu, kuris iš esmės keičia ne tik racioną, sporto rutiną, bet ir žmogaus mąstymą.

 

Kas tai yra?

 

Majerio metodą prieš 100 metų sukūrė austrų gydytojas ir medicinos mokslų daktaras Franzas Xaveras Mayeris. Jo pasiūlytą svorio metimo planą sudaro keturi pagrindiniai komponentai: mityba ir žarnyno sveikatos palaikymas, fiziniai pratimai, lėtinių ligų gydymas ir sąmoningumo didinimas. Metodas pagrįstas įsitikinimu, kad virškinimo sistemai kenkia netinkamas valgymo būdas ir maisto produktai. Tradicinė medicina derinama su papildoma terapija siekiant įveikti lėtines ligas, kuriomis žmogus galbūt serga dėl antsvorio, skatinama užsiimti fizine veikla ir praktikomis, gerinančiomis psichinę sveikatą. Į papildomus kilogramus žiūrima holistiškai. Laikantis Majerio metodo džiugins ne tik plokščias pilvas, skaisti oda ir energijos antplūdis. Pagerės emocinė savijauta.

 

Kaip veikia?

 

Mityba ir žarnyno sveikata. Programa pradedama nuo detoksikacijos – pasninko. Vėliau būtina atsisakyti cukraus ir kofeino. Normuojamas užkandžių kiekis. Rekomenduojama sumažinti pieno produktų vartojimą. Iš raciono reikėtų išbraukti glitimo šaltinius: kvietinių, ruginių, miežinių grūdų gaminius. Į valgiaraštį įtraukiama kuo daugiau organizmą šarminančių produktų: vaisių, daržovių, tofu, riešutų, sėklų, ankštinių, žuvies. Būtina atsisakyti perdirbtų gaminių. Akcentuojama lėto valgymo nauda. Kiekvieną maisto kąsnį reikėtų kramtyti 40–60 kartų, pakilti nuo stalo pajutus sotumo jausmą. Vandenį siūloma gerti tarp valgymų, bet ne valgio metu.

 

Fizinis aktyvumas. Būtina sportuoti iki šešių kartų per savaitę. Norint pasiekti optimalių rezultatų, kardiotreniruotes rekomenduojama derinti su jėgos pratimais.

 

Lėtinės ligos. Svorio kontrolė gali sumažinti tam tikrų ligų (tokių kaip infarktas, insultas, vėžys, cukrinis diabetas) riziką. Bet kokių mitybos ar fizinio krūvio korekcijų rekomenduojama imtis tik pasitarus su savo gydytoju. Būtina stebėti sveikatos būklę ir mesti svorį prižiūrint medikams. Net tiems, kurie nesiskundžia, reikėtų reguliariai pasitikrinti kraujospūdį, cholesterolio kiekį kraujyje ir pan. Jei kenčiama nuo lėtinių ligų, negalima staiga nustoti vartoti vaistų ar sumažinti jų dozę vien todėl, kad prasidėjo naujas sveiko gyvenimo etapas.

 

Sąmoningumas. Siūloma susikoncentruoti į pojūčius ir praktikuoti sąmoningą valgymą. Kiekvieną kartą reikia susitelkti į veiksmą – maisto kramtymą, kad neblaškytų pašaliniai dirgikliai, dėl kurių dažniausiai persivalgoma. Atsisėdus prie stalo negalima žiūrėti į televizorių, telefoną, kompiuterį, skaityti knygą ar laikraštį, kalbėtis su kitais žmonėmis.

 

Ar saugu?

 

„Valgykite šarminį maistą.“ Daugelis sveikų, minimaliai apdribtų produktų, tokių kaip vaisiai, daržovės, riešutai, yra natūraliai šarmingesni, todėl naudingi. Tačiau neprivaloma valgyti tik šarminį maistą, jei žmogaus sveikata yra gera ir organizmas pats geba reguliuoti savo pH. Džiugu ir tai, kad Majerio metodas neakcentuoja kalorijų skaičiavimo.

 

„Kuo ilgiau kramtykite kiekvieną kąsnį.“ Tai įprotis, kurio reikia mokytis. Ir neabejotinai verta – ši strategija veikia, nes valgant ir neskubant greičiau ateina sotumo jausmas, suvartojama mažiau kalorijų.

 

„Atsisakykite cukraus ir kofeino.“ Patarimas išbraukti iš mitybos paprastuosius angliavandenius (saldumynus, miltinius gaminius, saldžius gėrimus) yra puiki idėja. Jie – kaip kalorijų bomba, kuri išbalansuoja organizme insulino ir gliukozės pusiausvyrą. Tačiau staiga atsisakius mėgstamos kavos gali pritrūkti energijos. Moksliniai tyrimai rodo, kad saikingai vartojant kavą greitėja medžiagų apykaita, o tai padeda deginti riebalus ir sumažinti KMI.

 

„Neužkandžiaukite.“ Tai – vienas būdų, kaip sumažinti suvartojamų kalorijų kiekį, tačiau nereikia visiškai atsisakyti užkandžių, priešingu atveju gali stigti energijos, o didelis alkis vėliau skatins persivalgyti. Tarp pagrindinių valgymų rekomenduojami du užkandžiai, pavyzdžiui, priešpiečiai ir pavakariai.

 

„Vartokite mažiau pieno produktų.“ Šis patarimas naudingas tik iš dalies. Sveikiems žmonėms nebūtina atsisakyti pieno gaminių norint sureguliuoti svorį. Tikslinga rinktis neriebius gaminius, pavyzdžiui, liesą varškę, graikišką jogurtą, kurie yra baltymų, kalcio, vitamino D šaltinis.

 

„Venkite glitimo.“ Mažinant svorį nebūtina atsisakyti produktų su glitimu, jei žmogus neserga celiakija, nėra jautrus šiai medžiagai. Organizmui naudingi sudėtiniai angliavandeniai, randami mažai perdirbtuose gaminiuose, pavyzdžiui, viso grūdo dalių duonoje, košėse. Ląsteliena suteikia ilgalaikį sotumą.

 

„Praktikuokite sąmoningumą.“ Valgant lėtai ir kramtant ilgai suvartojama mažiau kalorijų, todėl šis patarimas naudingas net nesilaikant dietų. Kai neblaško aplinkos dirgikliai, lengviau pasimėgauti maisto skoniu.

 

Ar tinka visiems?

 

Nors Majerio metodu sėkmingai naudojasi pramogų pasaulio atstovai, ši dieta nėra panacėja visiems atvejams. Jei ji per daug varžo žmogaus pasirinkimus, visada galima rasti priimtinesnių alternatyvų. Bet kokius ribojimus smegenys priima negatyviai, todėl sunku laikytis dietos ilgą laiką. Vis dėlto daugelis Majerio plane naudojamų principų, pavyzdžiui, neperdirbtų produktų vartojimas, pridėtinio cukraus atsisakymas, reguliari mankšta, sąmoningas valgymas, atitinka sveikos gyvensenos gaires, kurių verta laikytis.

 

Specialistės komentaras

 

Gydytoja dietologė, MB L. Romeraitės dietoterapijos centro vadovė

Laura Romeraitė-Kuklierienė 

 

Ar dietos, ribojančios tam tikrus produktus arba skatinančios vartoti specifinį maistą, yra efektyvios?

 

Siekiant sureguliuoti ir išlaikyti norimą svorį, tereikia laikytis sveikos mitybos principų, nes ilgalaikei svorio kontrolei netinka jokios populiarios dietos. Be abejo, yra gydomosios dietos, kurios taikomos sergant ūmia ar lėtine liga (cukriniu diabetu, inkstų nepakankamumu, celiakija, podagra, hipoproteinemija, kasos uždegimu, uždegiminėmis žarnų ligomis ir kt.), kai būtina sumažinti arba padidinti makro- ir mikroelementų kiekį maiste, riboti ar visiškai atsisakyti tam tikrų produktų.

 

Dabar populiarios baltymų gausios dietos, kai ribojami angliavandeniai. Deja, dažnai mitybos patarimus dalija nieko bendra su medicina ir dietologija neturintys asmenys. Sporto klubuose rekomenduojama laikytis baltymų gausios dietos, vartoti baltymų papildus, o tai daro didžiulę žalą inkstams ir organizmui. Taip pat populiarios bado (itin mažo kaloringumo), monodietos, kai kurį laiką valgomas tik vienas produktas.

 

Kokie tyko pavojai, jei žmogus laikosi populiarių dietų savarankiškai?

 

Laikantis dietų svyruoja svoris ir tai kenkia ne tik išvaizdai, bet ir sveikatai. Lėtėja medžiagų apykaita, organizmas negauna būtinų medžiagų, nesusiformuoja sveikos mitybos įpročiai, kurie padėtų visam gyvenimui pamiršti dietas ir išlaikyti normalų svorį. Mažo kaloringumo dietos labai žaloja organizmą, nes jis ne tik negauna kalorijų kiekio, reikalingo pagrindinei medžiagų apykaitai palaikyti (organizmui funkcionuoti), bet ir visų maisto medžiagų: baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų, mineralų ir pan. Be to, tokios dietos lėtina medžiagų apykaitą, todėl svoris grįžta.

 

Ar verta skaičiuoti kalorijas?

 

Nors tai geras metodas, svarbu ne tik suvartotų kalorijų kiekis, bet ir tai, ar asmuo valgo įvairų bei subalansuotą maistą. Geriausia kreiptis į gydytoją dietologą, kuris sudarys subalansuotą individualų mitybos planą. Tuomet bus paprasta suprasti, kokio dydžio turi būti porcija, kokie produktai yra naudingi, kaip keisti mitybos įpročius. Niekada nebereikės skaičiuoti kalorijų ar laikytis dietų.

 

Vis dar populiarus patarimas nevalgyti po 18 valandos.

 

Keista, kad žmonės vis dar tiki, jog suvalgius torto pusę šešių vakaro gautos kalorijos išgaruos ir svoris nedidės, o nuo 18 valandos prasidės mistinis periodas. Jei asmuo eina miegoti labai vėlai, tai pavakarieniavęs iki 18 valandos dažniausiai valgo ir antrą vakarienę. Paskutinį kartą reikėtų valgyti iki miego likus 2–3 valandoms. Jei žmogus gula į lovą vėlai, gali vakarieniauti 20 valandą. Nerekomenduojama valgyti vėliau. Darant didelius tarpus tarp valgymų, organizmas pradeda dirbti bado režimu: lėtėja medžiagų apykaita ir per kitą valgymą stengiasi sukaupti atsargų. Labai svarbu nedaryti ilgesnių nei 3 val. pertraukų.

 

Kaip maitintis norint atsikratyti kelių papildomų kilogramų?

 

Dažnai žmonės griebiasi tai vieno, tai kito metodo svoriui mažinti, bet nesilaiko elementariausių sveikos mitybos principų. Jie galioja visiems. Reikėtų valgyti pusryčius, pietus bei vakarienę ir dar du lengvus užkandžius tarp pagrindinių valgių. Nepamirškite per dieną išgerti bent 8 stiklines vandens, valgyti reguliariai, vengti riebaluose kepto, greitojo maisto, rinktis kuo natūralesnius, neperdirbtus produktus, gaminti namuose. Tai pagrindiniai sveikos mitybos principai, kurių laikantis svoris ne tik neauga, bet ir normalizuojasi. Spartėja medžiagų apykaita, nekankina alkio jausmas, nekyla pagunda persivalgyti.

 

Kiek svarbus sportas?

 

Visi turėtų žinoti, kad išsaugoti optimalų kūno svorį padeda vienintelė formulė: kiek suvartojome energijos, tiek turime jos ir išeikvoti. Nėra jokių stebuklingų piliulių, maisto papildų ar kitų būdų. Net žarnyno valymai, riebalų nusiurbimas ar skrandžio operacijos nepadės, jei nesilaikysime sveikos mitybos principų ir nebūsime fiziškai aktyvūs. Nebūtina lankyti sporto klubą. Patarčiau kuo daugiau vaikščioti ir ieškoti galimybių judėti. Fizinis aktyvumas ne tik degina kalorijas, bet ir suteikia žvalumo.