Mokslininkai teigia, kad įgimta sėkme gali pasigirti tik 13 % žmonių. Kiti 87 % sėkmę turi susikurti patys. Kaip pagauti savąją laimės paukštę ir tapti likimo numylėtiniu?

 

I-oji pakopa. Lygiavimasis į sėkminguosius.

Visuomet reikia lygiuotis į tuos, kuriems sekasi. Kodėl pastaruoju metu ypač išpopuliarėjo įvairios realybės laidos, kuriose žinomi žmonės siekia išbandyti naujas veiklos sritis (dainavimo, šokio, kulinarijos)? Atsakymas paprastas – tiesioginėse laidose dingsta blizgančios kaukės. Ekrano dievukai pasineria į tikrą juodą darbą, negailėdami nei laiko, nei jėgų. Žmogus, žiūrėdamas realybės šou, pats tarsi persikelia į ekraną, kur jo numylėtiniai sunkiai dirba. Dažnai šį darbą lydi traumos, nusivylimai ir tikros emocijos. Tada ir kyla mintis, kad žinomiems žmonėms, kaip ir eiliniams, ne viskas rožėmis klota. Rezultatą galima pasiekti tik nuoširdžiai dirbant. Šį įspūdį sustiprina panašus dalyvių ir žiūrovų amžius. Tai dar labiau įtikina, kad siekiant tikslo amžius ne kliūtis. Didžiausią džiaugsmą žiūrovui suteikia jo palaikomo dalyvio pastangų įvertinimas. Ima atrodyti lyg pats žiūrovas pasiekė pergalę, nugalėjęs iškilusius sunkumus ir varžovus. Sekdami šiuo pavyzdžiu, pasistenkite matytas ambicijas, ryžtingumą ir darbštumą perkelti į realų gyvenimą. Tuomet ir jums ims šypsotis sėkmė.

   

II-oji pakopa. Charakterio ir valios ugdymas.

Siekdami užsibrėžto tikslo, nė nepajuntame, kaip mus nuolat pradeda lydėti stresas. Konkurencija šiuolaikiniame pasaulyje didelė, tad nori nenori tenka su ja susidurti. Šis laikotarpis iš kiekvieno pareikalauja valios stiprybės. Nesėkmės gali užgriūti lyg lavina, atnešanti nerimą ir baimę. Sulaukti neigiamo mylimojo ar darbdavio atsako tikrai sunku. Tačiau ne mažiau pastangų nepalūžti reikės ir sėkmei aplankius jūsų namus. Neprarasti savojo „aš“, kai nuo sėkmės tiesiog sukasi galva, irgi nelengva. O krentant nuo pjedestalo, prireiks dar ir sugebėjimų nusileisti kiek galima minkščiau.

Pradėti ugdyti valią galima nuo kasdienės veiklos. Jei nusprendėte mesti rūkyti, tai padarykite iškart, o ne rytoj ar po paskutinio vakarėlio su draugais. Jei darbe jums sukraunama vis daugiau užduočių, nuolat žadant pakelti algą, bet jau pusę metų taip nenutinka – pasiryžkite ir neatidėliojant nueikite mandagiai pasikalbėti su vadovu. Kuo daugiau problemų jūs išspręsite, tuo jūsų charakteris ir valia taps tvirtesni.

   

III-oji pakopa. Tingulio ir inertiškumo nugalėjimas.

Tingėjimas ir inertiškumas – tai sėkmės priešai. Net ir norint laimėti loterijoje, reikia šiek tiek pastangų: nueiti į parduotuvę, nusipirkti loterijos bilietą, o po to neužmiršti jo pasitikrinti. Ne veltui sakoma, kad jei lobio neieškosi, tai ir nerasi. O jei ne žvejosi, tai ne tik auksinės žuvelės nepagausi, bet ir valgyti neturėsi. Tingiems labai retai sekasi, nes sėkmė – visų pirma darbštumas.

Tingulys yra lyg plintanti liga – jis nejučiomis užkariauja vis didesnę gyvenimo erdvę. Ta menka takoskyra tarp nesvarbių (pvz., kassavaitinis užuolaidų skalbimas) ir svarbių darbų gali nejučia išnykti. Kol galiausiai tingėjimas sustabdys jus nuo kelionės į svajonių šalį, trukdys suremontuoti butą, sulaikys nuo dietos ar noro išmokti šokti. Kaip tik šiuo momentu ir reikėtų tingėjimui pasakyti griežčiausią „ne“.

Paprastai didesnių pastangų nugalėti tingulį reikia tik pradžioje. Visai neužilgo atsiranda noras veikti, susidomėjimas nauja veikla, o po to ir darbo įvertinimo ilgai laukti nereikia. Nieko neveikti galima daugiausia vieną dvi dienas per mėnesį. Toks „atsijungimas“ netgi naudingas, siekiant atgauti jėgas ir ryžtą veikti. Tačiau apskritai tingėjimas yra didžiausias stabdis, norint pagauti sėkmės paukštę.

   

IV-oji pakopa. Sėkmės įsileidimas.

Atpažinti sėkmę dažnai trukdo tobulumo siekis. Arba atvirkščiai – savęs neįvertinimas. Neretai žmonės sėkmę įsivaizduoja kaip absoliučią, visas gyvenimo sritis apimančią laimę. Štai moterys svajoja, kaip numes 10 kg, atnaujins savo drabužius, nusipirks egzotišką kelionę, gulės saulutėje ir tada netikėtai sutiks savo Vienintelį. Tai – puiki siekiamybė. Bet gyvenimas dažniausiai būna kur kas paprastesnis. Nereikėtų savo Vienintelio ieškoti taip toli – gal jis kas rytą vaikšto ta pačia gatve ir apsiperka toje pačioje parduotuvėje kaip ir jūs? Per aukštai pakelta kartelė dažnai neleidžia pamatyti to, kas vyksta visai šalia. O ir sau keliami nerealūs tikslai sėkmę gali tik nutolinti. Sėkmė aplanko mylinčius, tausojančius save ir aplinkinius, tikinčius, kad laimė jų neaplenks ir atveriančius duris naujovėms ir netikėtumams. Ši taisyklė tinka ne tik meilės reikalams, bet ir visiems gyvenimo atvejams.

   

V-oji pakopa. Drąsa ir kova su baimėmis.

Baimė kausto ir vargina žmogų, atbaido sėkmę. Baimė – tai buvusių nelamių ir sunkumų pasekmė. Dažnai, bijodami, kad vėl teks kentėti, iš anksto nuleidžiame rankas ir liekame pasyvūs gyvenimo stebėtojai. Negalima pasiduoti po pirmos ar antros nesėkmės. Jos neturi tapti gyvenimo palydovu.

Kiek sunkiau susitvarkyti su iracionaliomis, pasąmonėje glūdinčiomis baimėmis. Šiuo atveju būtų protinga kreiptis į gerą psichologą. Kartais baimes galima panaudoti ir sėkmei susikurti. Puikus pavyzdys – įžymusis rašytojas Stivenas Kingas. Savo nesuskaičiuojamas baimes jis panaudojo kaip siužetus romanuose, išgarsinusiuose jį visame pasaulyje. Štai romanas „Švytėjimas“ buvo parašytas po Stiveno kelionės į Kolorado valstiją, kur jis, pasibaigus turizmo sezonui, vienas gyveno tuščiame, siaubą keliančiame viešbutyje. Taigi kelias į sėkmę gali būti pats įvairiausias. Kartais visai nereikšmingas poelgis gali priversti sėkmę atsigręžti į mūsų pusę. Jausmų proveržis, darbo pakeitimas, pabėgimas su mylimuoju į nežinią – visai tai gali tapti pirmaisiais žingsniais į laimę. Paprastai po tokių staigių pokyčių jaučiamės labai pakiliai ir laisvai, imame labiau pasitikėti savimi. Šį pojūtį būtina išnaudoti, nes tai iš tikrųjų sėkmės garantas.

Kartais net drąsos imitacija gali atnešti pasisekimą. Pakanka žvaliai ir užtikrintai ginti savo nuomonę, ir nejučia aplinkiniai iš abejingų klausytojų tampa aktyviais mūsų šalininkais.

   

VI-oji nuostata. Buvusių nesėkmių analizė.

Nesėkmių analizė ir savikritiškas savęs įvertinimas taip pat labai svarbūs. Reikėtų savęs paklausti – ką aš realiai nuveikiau dėl savo laimės? O gal aš pats uždarau visus kelius į ją? Pvz., seniai svajojate pakeliauti po pasaulį, bet net netaupote pinigų kelionei, nesidomite maršrutais, nesitvarkote reikiamų dokumentų. O gal ieškote geresnio darbo, bet dar neparašėte ir neišsiuntėte savo CV? Norite ištekėti, bet susitikinėjate tik su vedusiais vyrais, kurie, ko gero, niekada taip ir neišsiskirs? Kritiškas požiūris į savo gyvenimą labai naudingas. Jis padės suprasti nesėkmių priežastis. Analizuodami buvusias nesėkmes, klaidų ieškokime savo elgesyje, o ne kitų. Kol nepakeisime savo mąstymo, jokių naudą teikiančių išvadų nepadarysime.

   

VII-oji pakopa. Prisiminimai apie pergales ir sėkmes.

Buvusios sėkmės analizė padės suprasti, kaip ją pasiekėte. Visai tikėtina, kad, vadovaujantis tais pačias principais, gali pavykti pasiekti užsibrėžto tikslo dar kartelį. Taigi nereikėtų pamiršti jau kažkada praminto takelio į sėkmę. Pvz; galbūt pernai, kai visi atostogavo, jūs daug dirbote, tačiau žiemą net kelias savaites galėjote ilsėtis savo svajonių krašte? Gal ir šeimet verta elgtis taip pat? Kovinei nuotaikai pakelti psichologai pataria prisiminti savo buvusią sėkmę. Šiuos įvykius reikėtų vaizdžiai papasakoti žmonėms, kurie buvo jūsų triumfo liudininkai. Jei tokios galimybės nėra, savo buvusiais laimėjimais galite pasidalyti su mylimu žmogum. Tai įkvepia norą pakartoti sėkmę. Pvz; sklaidant nuotraukų albumą, prisiminkite pernykštę kelionę į šiltus kraštus, kurią užsidirbote alinančiu darbu. Išvydę saulės nugairintą, nepaprastai laimingą savo veidą, nejučia vėl imsite šypsotis. Ir staiga lyg žaibas atlėks mintis – aš noriu visa tai pakartoti!

   

VIII-oji pakopa. Fizino krūvio būtinybė.

Judėjimas žmogui – labai svarbus. Pasimankštinti galima sporto klube, baseine, bėgiojant gryname ore, šokių pamokose ar derinant kelias fizinio aktyvumo rūšis. Svarbiausia, kad šios veiklos metu organizmas pasipildytų laimės hormonais. Tai reiškia, kad fizinis aktyvumas turi teikti džiaugsmą. Galbūt tai pajusite ne iš karto: iš pradžių ramybės neduos nuovargis ar raumenų skausmas. Tačiau po kurio laiko, pamatę veiklos rezultatus, tikrai liksite patenkinti. Atsiras judesių lengvumas, kūno lankstumas, nukris svoris, kasdienybę dažniau nuskaidrins gera nuotaika. Nejučia ateis toks laikas, kai savo gyvenimo tiesiog neįsivaizduosite be kasdieninio bėgiojimo gryname ore ar šokių konkursų kas mėnesį. Nenustebkite, kad laimė ir sėkmė tuomet jus džiugins vis dažniau ir dažniau.

   

IX-oji pakopa. Laiko valdymas.

Jei jums nuolat trūksta laiko, įgyvendinti savo svajones ir siekius bus be galo sunku. Išmokti planuoti savo laiką gali padėti dienos tvarkaraštis, kuriame iš anksto numatyti darbai ir laikas jiems atlikti. Sudarę tvarkaraštį, aiškiai pamatysite, kokiai veiklai skiriate per daug laiko. Gal vertėtų sutrumpinti žurnalų aptarimą su draugais, televizoriaus žiūrėjimą ar varginantį stovėjimą prie puodų? Jei sugebėsite greičiau atlikti šiuos darbus arba kai kurių visai atsisakysite, tikrai nustebsite, kad savaitė pasipildė nemažai laisvo laiko. O jį galima paskirti tam, kas teiks daugiau naudos: kalbos kursams, CV paruošti ir išsiųsti, apsilankyti sporto klube ar pas kosmetologę.

   

X-oji pakopa. Įsiklausymas į savo intuiciją.

Pasitikėkite intuicija, ypač jei jau pasitaikė momentų, kai ji neapgavo. Jei jūsų šeštasis jausmas pašnibždės apie intrigas darbe arba apie simpatiško vaikino nedorus tikslus – tai jau didelė laimė. Žinoma, būtų puiku visuomet pasąmoningai žinoti, kuris kelias yra pats teisingiausias. Tada sėkmė lydėtų kiekviename žingsnyje. Psichologai mano, kad intuiciją galima išsiugdyti. Tereikia išmokti įsiklausyti į savo vidinį balsą ir sekti aplinkos siunčiamus signalus. Ryškias intuicijos žinutes gauna retas žmogus, tačiau mokytis įsiklausyti į savąjį „aš“ tikrai reikia. Mokslinių tyrimu metu nustatyta, kad intuicijos neturi tik 17 % žmonių, 50 % žmonių intuicija aplanko retkarčiais, o 33 % žmonių ji labai dažnai padeda. Taigi intuicija ir sėkmė praktiškai neatskiriamos.

   

Testas

Kur slepiasi sėkmė?

Gyvenime retai pasitaiko, kad viskas sekasi. Paprastai, jei sėkmė lydi darbe, tai namuose į duris ima belstis negandos. Kodėl taip yra? Ar galima padaryti taip, kad gyvenimas visose srityse šypsotųsi? Pasirodo, galima. Šis testas padės sužinoti, kas kiša pagalius į sėkmės ratus.

 

Penkiuose nedideliuose kvadratinuose popieriaus lapeliuose, ne mažesniuose kaip 3 x 3 cm, užrašykite „Meilė“, „Šeima“, „Pinigai“, „Darbas“ ir „Draugystė“. Tuomet paprastu pieštuku kiekviename lape nupieškite tai, kas jums asocijuojasi su kiekvienu pavadinimu. Piešti galima viską: simbolius, geometrines figūras, daiktus, tiesiog nuspalvinti ar užbraukyti popierėlį. Tačiau raidžių rašyti negalima. Po to teliks išanalizuoti piešinėlius.

 

 

Konkretūs daiktai arba grupė daiktų

Jie piešinyje nupiešėte konkrečius daiktus, tiksliai apibūdinančius nurodytą sritį, pvz., esate mokytojas ir „Darbo“ lapelyje nupiešėte sąsiuvinį, rašiklį, knygą ir pan., arba „Šeimos“ kvadrate nupiešėte visus artimuosius, reiškia, kad tose sferoje viskas gana gerai. Jūs nepatiriate didelio streso. Bet tai nereiškia, kad viskas klostosi tikrai sėkmingai. Jei kažkas paklaustų, kaip sekasi darbe, namie ar šeimoje, ko gero, atsakymas būtų: „Ačiū, kaip ir visiems“. Bet greičiausiai reikėtų prisipažinti, kad kartais pavydite kitiems jų laimės. Galbūt jūs per mažai tikite savąja sėkme? Pabandykite pakeisti pabodusį gyvenimą, pripildydami jį neįtikėtinų dalykų. Jeigu nežinote, ką norėtumėte nuveikti, pažaiskite tokį žaidimą. Įsivaizduokite, kad esate didelės įmonės vadovas, talentų konkurso lauretas, milijonierius ar grožio konkurso nugalėtoja, ir trumpam pagyvenkite su kiekviena išsirinkta svajone. Kai kurios svajonės jums netiks, todėl greitai jas atmesite, o kitos pasirodys visai priimtinos. Taip suprasite, ko iš tikrųjų norėtumėte. Nebijokite svajoti, nes tik taip pildosi norai.

   

Brūkšneliai

Jei kurį nors lapelį ar dalį jo nuspalvinote lengvu brūkšneliu, tai reiškia, kad ši gyvenimo sritis jus jaudina. Gal šiuo metu viskas atrodo stabiliai, tačiau jūs vis tiek jaučiate neaiškią grėsmę. Nerimas dėl rytdienos žmogų paverčia pasyviu, tai – nevalinga gynyba nuo nelaimių. Visgi reikia pasistengti neaiškų nerimą įvardyti. Kokios konkrečiai situacijos ir aplinkybės kelia jums neigiamus jausmus? Pagalvokite, kas galėtų padėti išspręsti susikaupusias problemas, kuo galite pasitikėti? Kiekvieną atsakymą vis labiau detalizuokite. Pvz., problema – pasikeitęs vyro elgesys ir jausmai. Paklauskite savęs – kada pirmą kartą tai pastebėjote, dėl ko dažniausiai pykstatės, kaip pasikeitė jo elgesys pykčio metu, ar pakankamai laiko praleidžiate kartu, ar jis neužtrunka darbe ir nepamiršta šeimai svarbių datų, kaip ir kodėl pasikeitė jūsų intymūs santykiai? Analizuodami situaciją, pasistenkite atsakyti į kiekvieną klausimą atskirai. O kiekvienam atsakymui iškelkite tikslą, kurio pamažu turėtumėte siekti.

 

 

Taškai, kableliai, rutuliai, ornamentai

Kitaip tariant, beprasmiai piešiniai. Paprastai tokius piešinius žmogus ima piešti, prieš tai pagalvojęs, ką pavaizduoti. Arba atvirkčiai – piešia visai negalvodamas, o tik po to susimąsto, ką jis nupiešė. Į klausimą „Kaip sekasi namie ar darbe?“ greičiausiai atsakytų nieko nereiškiančiu „Gal nieko“. Iš tikrųjų nieko – nei gero, nei blogo, tuštuma, kažko trūksta. Pvz., dirbate darbe vien todėl, kad reikia dirbti, bet nejaučiate džiaugsmo, noro tobulėti. Šeimoje irgi viskas lyg ir gerai: vyras ar žmona laiku grįžta iš darbo, vaikai kažką žaidžia savo kambaryje. Tačiau bendravimas su šeima apsiriboja keliais sakiniais ir tik tada, kai yra būtinybė. Iš tiesų ši situacija nieko gero nežada. Formalus bendravimas ar pareigų vykdymas neleidžia prasiveržti emocijoms, kurios labai svarbios kelyje į sėkmę ir laimę. Sėkmei pasiekti reikalingas betarpiškas, nuoširdus bendravimas. Pasistenkite dažniau reikšti jausmus. Iš pradžių tiesiog pasidalykite su draugais visomis naujienomis ir paskalomis. Darbe paprašykite vadovo naujų, keliančių didesnių iššūkių užduočių. Po truputį pajusite, kaip gyvenimas prisipildo visų vaivorykštės spalvų.

   

Portretas

Portetų piešimas parodo, kad būtent žmonės konkrečioje gyvenimo sferoje jums turi didžiausią įtaką. Jie lemia jūsų nuotaikas, jausmus ir pasitikėjimą savimi. Jei aplinkiniai žmonės laimingi ir jūsų santykiai su jais geri, jus lydi sėkmė. Paprastai taip būna tada, kai žmogus tampa pernelyg priklausomas nuo kitų. O tai nėra labai gerai. Jums reikėtų išmokti labiau apginti savo nuomonę, nebijoti kritikos, neužsidaryti savame kiaute. Priverskite save išeiti iš užburto rato – bandymo įtikti kitiems. Pažvelkite į pasaulį plačiau.

   

Pabaisiukai, šlykštukai

Jei kažkuriame lapelyje apsigyveno kaukolės, vorai, peiliai, buteliai, ši sritis jums tikrai kelia nemažai problemų. Ir, ko gero, tai vyksta jau seniai. Kyla klausimas – kodėl nekeičiate susiklosčiusios situacijos? Ar manote, kad tai neįmanoma? Tuomet pirmiausia turite keisti savo mąstyseną. Būtent ji neleidžia net ir didžiausiai sėkmei pralaužti negatyvaus jūsų mąstymo šarvų. Gyvenimą pradėkite keisti nuo smulkmenų. Jas įgyvendinti lengviausia, nereikia didelių pastangų. O nepastebimai viena smulkmena pritrauks kitą. Taigi imkite ir padarykite kažką neįprasto, naujo, ko anksčiau nedarėte. Pvz., paskambinkite senam draugui, o tam, kuriam skambinate nuolat – neskambinkte kurį laiką visai. Nesibarkite su šeimos nariais, pyktį paverskite humoru. Būtina pakeisti kelio kryptį, kurioje dabar esate. Tik pokyčiai pritrauks jums sėkmę.

 

 

Mieli, simpatiški, džiaugsmingi simboliai

Tai gali būti gėlytės, saulutės, fejerverkai, širdelės, kačiukai ar žvaiždutės. Visi šie simboliai reiškia laimę ir pasitenkinimą ta gyvenimo sritimi, kurioje juos nupiešėte. Jūs laikote save laimingu žmogumi ir iš gyvenimo tikitės tik pačio geriausio. Nuo jūsų sėkmė jei ir nusisuks, tai labai neilgam. Tiesiog tam, kad nepamirštumėte ja pasidžiaugti iš naujo.

Jei sėkmė kaip tik dabar nusigręžusi, galite pabandyti ją prišaukti tokiu būdu. Ant laimingų simbolių lapuko nupieškite paprastu pieštuku tai, ko labiausiai dabar norite. Po to šį dalyką apvedžiokite ryškiu flomasteriu. O dabar ant išryškintos vietos vėl nupieškite kokį nors jau anksčiau pieštą savo laimės simbolį. Prisiminkite, pajauskite, kokie jausmai ir nuotaikos tada jus buvo užvaldžiusios. Ir laimė tikrai sugrįš pas jus.