Kalėdos – tai stebuklingas metas ir mažiems, ir dideliems, kai atrodo laikas sustoja ir jaučiame tai, ko nepajėgiame pajausti kitomis dienomis. Kiekvienam žmogui ši šventė sukelia skirtingus išgyvenimus ir potyrius, tačiau visiems ji yra ypatinga, o ypač – vaikams. Jog šventė taptų dar stebuklingesnė, dauguma menininkų pristato savo kūrinius. Viena iš jų – teatro režisierė Linda Urbona. Nuostabi režisierė, remdamasi  1816 m. vokiečių autoriaus E. T. A. Hofmano parašyta knyga „Spragtukas ir pelių karalius“, Raganiukės teatre pristatys spektaklį, skirtą vaikams. Šis kūrinys – tai graži Kalėdų pasaka, kupina stebuklų, kuriais taip norisi tikėti šventiniu laikotarpiu. Todėl, Linda mums papasakos daugiau apie save ir savo būsimą premjerą vaikams „Spragtukas“.

 
340923392_493340072876888_8039022053856683269_n

Linda Urbona

Kodėl pasirinkote būtent E. T. A. Hofmano kūrinį  „Spragtukas ir pelių karalius“?

 

Tai neįtikėtina ir pilna stebuklų istorija. Vienas sudėtingiausių kūrinių scenos pastatymo realizavimui. Didysis vokiečių romantikas E.T.A. Hofmanas (1776-1822) parašė šį kūrinį pasitikėdamas vaiko vaizduote ir ją išaukština. Vaizduotė – vienas svarbiausių elementų vaiko asmenybės ugdymui. Taigi, manau, kad Raganiukės teatro mažiesiems žiūrovams ir jų tėveliams bus naudinga pamatyti rašytojo pasakos adaptuotą mažiesiems žiūrovams  inscenizaciją, kurioje bus atskleisti pagrindinių personažų mažosios Marijos ir Spragtuko fantazijos. Taip pat leisimės į kelionę, kurioje aplankysime pelių karaliaus ir princesės Pirlipatės šalį, ir visi kartu su pasakos herojais patirsime meilę, iššūkius ir džiaugsmus.

 

Žinau, kad esate rimtų klasikinių kūrinių teatro režisierė. Statėte T. Wiliams, G. B Šo ir kitų aukšto lygio dramaturgų kūrinius, tad kodėl pasirinkote statyti spektaklį vaikams „Spragtuką“?

 

Kaip ir minėjau „Spragtuko“ reikšmė yra kietas riešutas, todėl ir pats kūrinys yra tikrai kietas riešutas. Visiems menininkams jis kelia didelius iššūkius. Visi žino kompozitoriaus Piotro Čaikovskio „Spragtuko“ baletą, tai tapo pasaulinė tradicija,  tačiau nedaugelis žino, daugiasluoksnį Hofmano pasakos siužetą, kuris atskleidžia tikrąją Spragtuko istoriją. Jo istorija yra įdomi ir skirta ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Ir man kaip režisierei yra labai svarbu ir įdomu visada save išbandyti. Kuriant spektaklius vaikams, svarbu parodyti, kad stebuklai egzistuoja, jog pasaulis yra įvairus ir kai tai supranti, tik tada gali atrasti su savimi kontaktą.

 

Kokius jausmus/išgyvenimus patyrėte statant spektaklį?

 

Kiekvieną kartą, kai režisierius stato spektaklį, jis išgyvena kiekvieną personažo gyvenimą. Jis dirba su medžiaga, lyg rašytų disertaciją. Be to, tai reikalauja labai daug žinių, todėl nuolat reikia domėtis, jog galėtum pagrįsti. Kaip jau žinote, „Spragtukas“ – kalėdinis kūrinys, todėl net ir statant spektaklį, jaučiau šventinę nuotaiką ir švenčių laukti tapo, kur kas smagiau.

 

 Su kuo asocijuojasi jums šis spektaklis?

 

Kaip ir minėjau, tai kalėdinis kūrinys, todėl spektaklis man asocijuojasi su šventiniu kalėdiniu laikotarpiu ir stebuklais. Jis parodo, kad labai yra svarbu svajoti ir vystyti savo vaizduotę.

 

Ką norėtumėte palinkėti mažiesiems premjeros „Spragtukas“ žiūrovams?

 

Maloniai kviečiu visas šeimas pasitikti šventes ramybėje ir džiaugsme Raganiukes teatre, o kartu su Spragtuku pasinerti į vaizduotes ir stebuklų kupiną kelionę. Linkiu nenustoti svajoti, mylėti, tikėti stebuklais ir patirti šią ypatingą ir pasakišką šventę drauge.

 

Teatro režisierę kalbino Armanda Sofia El Khodari