Kurie gyvūnai namuose karaliauja dažniausiai?
2016-10-31 08:59Skaičiuojama, jog bent pusė pasaulio gyventojų namuose augina naminius gyvūnus. Jų įvairovė plati – nuo mielo triušiuko ar žiurkėno iki arklių bei nuodingų gyvačių. Turbūt daugelis sakytų, jog populiariausi augintiniai yra katės bei šunys, tačiau nustebsite, jog ne visuose pasaulio namuose šie gyvūnai sutinkami dažniausiai.
Lojantys namų sargai
Niekas nepaneigs fakto, jog populiariausias augintinis namuose – šuo. 36 % lietuvių ir 24 % britų kiekvieną dieną vedžioja šį keturkojį pasivaikščioti. Europetnet skaičiavimais, populiariausios šunų veislės Europoje – Sibiro haskis, afenpinčeris, Baskų aviganis, jorkšyro terjeras ir Kavalieriaus Karaliaus Karolio spanielis. Nustatyta, jog dažniausiai šuniukai namuose atsiranda kai jo užsinori mažas vaikas ar ką tik draugauti pradėjusi pora. Net 30 % šuniukų būna padovanota per šventes: gimtadienius, metines, šv. Kalėdas. Skaičiuojama, jog JAV per metus šuns sveikatos priežiūrai šeimininkas išleidžia apie 230 dolerių. 2015 metais Prancūzijoje buvo atlikta apklausa apie žmonių norus ir jų išsipildymą – paaiškėjo, jog 14,7 % respondentų teigė norintys turėti šuniuką, tačiau mažai laiko praleidžia namuose. 5,1 % iš jų teigė, jog dėl šios priežasties nusipirko katiną. Net 36 % JAV gyventojų dovanoja savo šunims gimtadienio dovanas.
Šalys, kuriose auginama daugiausiai šunų
- JAV (apie 70 mln.)
- Brazilija (apie 35 mln.)
- Kinija (apie 30 mln.)
- Rusija (apie 15 mln.)
- Japonija (apie 12 mln.)
Miauksiančios namų karalienės
Kates dažniausiai augina žmonės, kurie retai būna namuose, tačiau nori turėti gyvūną. Katės mažai juda, jų nereikia vesti į lauką bei neloja, tad kaimynai nesupras, jog turite gyvūną. Vienas didžiausias kačių minusas – noras draskyti baldus. 30 % lietuvių bei 30,4 % JAV gyventojų augina šiuos pūkuotus keturkojus, o Europoje daugiausiai naminių kačių galima rasti Prancūzijoje (12,7 mln.), Vokietijoje (11,8 mln.), Italijoje (7,5 mln.). JAV yra viena iš kelių šalių, kurioje namų, kuriuose auginamos katės, skaičius yra 3 kartus mažesnis nei pačių augintinių, kadangi jie mėgsta auginti po kelias kates. Populiariausios murklių veislės: Abisinijos, Ukrainos Levkojus, Persų, Britų ilgaplaukis ir Amerikos riestaausės. JAV gyventojų teigimu, metinė katies medicininė priežiūra vienam gyventojui kainuoja apie 90 dolerių.
Šalys, kuriose auginama daugiausiai kačių
- JAV (apie 75 mln.)
- Kinija (apie 53 mln.)
- Rusija (apie 18 mln.)
- Brazilija (apie 13 mln.)
- Prancūzija (apie 12 mln.)
Cypsinčios papūgėlės
Kanarėlių bei papūgėlių Lietuviai nemėgsta auginti, tą įrodo ir skaičiai – tokių augintinių yra tik apie 1,8 %. Jungtinėje karalystėje įvairius paukščiukus augina 2 % gyventojų, o pagal auginamų gyvūnų namuose populiarumo skalę jie yra 6 vietoje. JAV labai populiaru namuose auginti kelias kanarėles bei katiną, tačiau veterinarai pataria taip nesielgti, kadangi laikui bėgant gyvūnams gali pablogėti jų psichinė sveikata. Skaičiuojama, jog šioje šalyje auginama apie 16 mln. įvairių naminių paukščių beveik šešiuose mln. būstų. Populiariausi paukščiai yra kanarėlės bei mokantys šnekėti – kanarėles renkasi žmonės, kurie mėgsta muziką, gamtos garsus, o kalbančius – labiau pramogos nei augintinio ieškantys žmonės. Skaičiuojama, jog per metus naminių paukščių veterinarinei priežiūrai išleidžiama apie 14 dolerių.
Šalys, kuriose auginama daugiausiai naminių paukščių
- Brazilija (apie 19 mln.)
- JAV (apie 16 mln.)
- Italija (apie 13 mln.)
- Australija (apie 7,8 mln.)
- Prancūzija (apie 6,2 mln.)
Akvariumų žuvelės
JAV šie augintiniai yra treti pagal populiarumą, o Didžiojoje Britanijoje – patys populiariausi. Tačiau didžiausia prekyba jomis vyksta JAV, antroje vietoje – Jungtinė Karalystė, o trečioji – Japonija. Žuvų auginimo naminiuose akvariumuose mada išpopuliarėjo apie 1990 metus. Žuvelės dažniausiai importuojamos iš Tailando, Indijos, Brazilijos, Filipinų bei Indonezijos. Kasmetinis JAV pelnas šiais augintiniais siekia apie 1 milijardą dolerių. Žuvų populiarumas suskirstytas pagal jų gebėjimą sutarti su kitomis rūšimis, todėl populiariausios yra characidų (Neonas), Danio, Pecilijų, Kalavijuočių bei Barbusų šeimos žuvys. Gyventojų teigimu, veterinarinė žuvyčių priežiūra kainuoja apie 2 dolerius, tačiau jie teigia, jog susirgus žuvytei, dažniausiai neveža jų pas gydytojus. Tiesa, laikai keičiasi – visai neseniai Australijoje moteris sumokėjo 500 dolerių savo žuvytės, kuri paspringo akmenuku, operacijai, nors parduotuvėje nauja žuvytė kainavo apie 12 dolerių.
Šalys, kuriose auginama daugiausiai žuvyčių
- JAV (apie 58 mln.)
- Prancūzija (apie 37 mln.)
- Brazilija (apie 27 mln.)
- Australija (apie 21 mln.)
- Jungtinė Karalystė (apie 20 mln.)
Graužikų rojus
Šiai kategorijai priklauso triušiai, žiurkėnai, jūrų kiaulytės, degu, šinšilos. Nagrinėjant statistinius duomenis, aišku, jog dažniausiai šiuos gyvūnus augina šeimos, turinčios mažus vaikus – tokių šeimų Lietuvoje yra 10 %. Triušius Jungtinėje Karalystėje augina 2,4 % gyventojų, jūrų kiaulytes – 1,1 %, žiurkėnus – 1,4 %. APPA duomenimis, JAV auginama apie 7 mln. triušių, 25 % jų buvo paimti iš prieglaudos, o 14 % – pirkti gyvūnų parduotuvėse. Neįtikėta, tačiau perkamų triušių parduotuvėse per metus sumažėjo 42 %. Manoma, jog triušiai tapo populiaresnė dovana vaikams negu žiurkėnai, kurių 2015 metais JAV buvo apie 5,4 mln. Anksčiau degu bei šinšilos buvo laikomos egzotiniais gyvūnais, todėl juos daugelis augindavo. Didėjant globalizacijai, šių gyvūnų egzotiškumas išblėso – 2000 metais Europoje juos augino 1,1 % gyventojų, o 2012 metais tik 0,3 %.
Roplių pasaulis
Pastaruoju metu išaugo vėžlių populiarumas – juos augina 3 % britų. Tiesa, dažniausiai auginami sausumos vėžliai, kadangi juos reikia mažiau prižiūrėti bei patogiau vežiotis. Auga ir gyvačių populiarumas – 2015 metų duomenimis jų JK buvo auginama apie 0,3 mln. JAV roplių yra auginama apie 9,3 mln., daugiausiai – driežų. Tačiau šie gyvūnai populiarumo lentelėje yra paskutinėse vietose, kadangi jie skleidžia specialų, dažnai nemalonų kvapą bei reikalauja priežiūros. Jiems reikalinga papildomas apšvietimas, šildymas, kai kurie iš jų, pavyzdžiui, sausumos vėžliai, žiemos metu užmiega. Skaičiuojama, jog 2012 metais JK per metus būdavo parduodami 10 – 20 mln. driežų. Tiesa, nuo roplių auginimo gali atbaidyti jų maistas – gyvatėms bei kai kuriems driežams reikalingas gyvas masalas. Net 68 % gyvačių augintojų negali patys pamaitinti augintinių – šį darbą paskiria artimiesiems.
- 2015 metų TNS LT duomenimis, 52 % Lietuvos gyventojų namuose augina naminius gyvūnus. 45 % iš jų namuose augina šunis ar kates, likę 5 % – žuvytes, žiurkėnus, triušius, papūgas, jūrų kiaulytes ir panašiai.
- Augintinių skaičius mažėja. 2007 metais JAV buvo auginami 74,8 mln. šunų bei 88,3 mln. kačių. 2014 metais šunų skaičius sumažėjo 5 mln., o kačių net 14 mln.
- Prancūzijoje ir Didžiojoje Britanijoje vienas iš dviejų namų turi augintinį, o Vokietijoje – kas trečias.
- 2014 metais buvo padaryti preliminarūs skaičiavimai – tuo metu pasaulyje namuose augo 223 mln. šunų bei 220 mln. kačių.
- Rumunija yra proporcingiausia šalis pasaulyje, kadangi ten namuose auginami 45 % šunų bei 45 % kačių.
- Apie 555 tūkst. JAV namų auginamos gyvatės bei įvairūs driežai.
- Net 68 % Naujosios Zelandijos gyventojų augina bent vieną gyvūną, o šis procentas yra didžiausias pasaulyje.
- PETA vis dar nebaigia kovoti dėl žuvelių teisių. Jau daugiau nei dešimtmetį jie bando uždrausti gyvų žuvelių kaip prizų atrakcionuose dalybas. 2004 metais tai uždraudė Jungtinė Karalystė, o JAV toliau naudoja šią dovanų sistemą. Kitas PETOS taikinys – gyvų žuvelių naudojimo piranijų maitinimui uždraudimas.
- 2009 metais Italijoje buvo suskaičiuoti naminiai gyvūnai. Paaiškėjo, jog 3000 italų savo naminiais augintiniais įvardino laukinius gyvūnus, tokius kaip liūtai, panteros, gepardai.