Kova su laiku
2019-11-07 08:14Niekas nenori atrodyti senas. Būtent dėl to kasmet išleidžiama tūkstančius įvairiems kremams, injekcijoms, plastinėms operacijoms ir kitokioms procedūroms. Tik ar visos priemonės yra veiksmingos ir gali padėti sustabdyti tiksintį laikrodį? Anokia čia paslaptis – kol kas stebuklingo jaunystės recepto nėra. Tačiau grožio pramonė sparčiai žengia į priekį, ir bent jau laikinų rezultatų pasiekti išties galima.
Retinolio poveikis
Retinoidai, arba tiesiog vitamino A dariniai, yra viena labiausiai mediciniškai ištirtų medžiagų kovojant su raukšlėmis. Gana dažnai kremų su retinoidais skiriama pagal receptą, kurį įvertinę odos būklę išrašo specialistai. Tokiu atveju kreme esančios medžiagos koncentracija būna didesnė. Tačiau mokslininkai įrodė, kad net ir mažesnės vitamino A dozės, geriau žinomos kaip retinolis, gali būti efektyvios. Būtent tai 2007 m. žurnalui „TheArchivesofDermatology“ patvirtino ekspertai iš Mičigano universiteto. Tyrimo metu jie naudojo paprastą kremą, kuriame buvo 0,4 % retinolio. Savanoriai skirtą losjoną tepė 3 kartus per savaitę 4 mėn. Palyginti su kontroline grupe, rezultatai buvo akivaizdūs: oda tapo stangresnė ir elastingesnė. Įdomiausia tai, kad dalyvių amžiaus vidurkis siekė net 87 m. Tai patvirtina teiginį, kad kovoti su raukšlėmis niekada ne vėlu. Be to, nedidelių, tačiau akivaizdžių išvaizdos pokyčių galima tikėtis ir įsigijus paprasto (žinoma, kokybiško) kremo nuo raukšlių bet kurioje grožio priemonių parduotuvėje.
Efektyvumas. Teigiama, kad pastebimų pokyčių matoma tik po 3–6 mėn., dar ryškesnių – po 1 m. Greitesnių rezultatų galima pasiekti odą tepant specialiais gydytojų išrašytais kremais su retinoliu.
Mikrodermabrazija
Mikrodermabrazija – tai kosmetinė procedūra, kurios metu nušveičiami gilesni odos sluoksniai. Viršutinis odos sluoksnis yra tarsi padengtas smėliu. Tik pašalinus jo negyvas ląsteles atkuriamas natūralus ir sveikas odos švytėjimas. Procedūra atliekama specialiu aparatu, kuris puikiai susidoroja ne tik su negyvomis ląstelėmis, bet ir priemaišų, taršos, rūkymo, makiažo pėdsakais.
Atliekant mikrodermabraziją pasiekiami gilesni viršutinio odos sluoksnio posluoksniai. Procedūra mažina išsiplėtusias poras, mimikos raukšles, hiperpigmentaciją, normalizuoja riebios odos būklę ir stipriai ją drėkina. Mikrodermabrazija gali būti taikoma tiek veido, tiek iškirptės sričiai ar netgi plaštakoms. Pašalinus prilipusias negyvas ląsteles oda atsinaujina, tampa imlesnė kitoms senėjimą stabdančioms medžiagoms. Teigiama, kad jau po pirmos procedūros oda atrodo jaunesnė. Mikrodermabrazija – gana populiari procedūra JAV. Amerikos estetinės ir plastinės chirurgijos draugija (angl. ASAPS) paskelbė, kad 2016 m. buvo atlikta per 580 tūkst. tokių procedūrų.
Efektyvumas. Rezultatai gali išlikti 6–12 mėn. Žinoma, tai priklauso nuo to, kaip po atliktos procedūros oda bus prižiūrima.
Frakcinis odos atnaujinimas
Senėjimas, aknė, saulės bučiniai – tai tik keletas veiksnių, paliekančių ant veido žymių: raukšlių, pigmentinių dėmių, randų. Lazerinis odos atnaujinimas gali padėti atsisveikinti su šiomis problemomis.
Frakcinis odos atnaujinimas atliekamas moderniu lazeriu itin tiksliai ir ten, kur to reikia. Per procedūrą pašalinama 15–25 % paviršinio odos sluoksnio. Gydoma oda pradeda gaminti naujas ląsteles, todėl tampa tvirtesnė ir, be abejo, jaunesnė. Tiesa, iškart po frakcinio odos atnaujinimo oda paprastai parausta, gali patinti. Kai kurie skundžiasi ir nežymiu skausmu ar peršėjimu. Po procedūros būtina speciali odos priežiūra. Kaina ir ilgas gijimo procesas yra bene didžiausi frakcinio odos atnaujinimo trūkumai. Nepaisant to, ASAPS teigia, kad vien JAV pernai per 316 tūkst. žmonių ryžosi išbandyti šią procedūrą.
Efektyvumas. Kai kurie specialistai teigia, kad geriausi rezultatai išlieka 2–3 mėn. Tačiau visa tai priklauso nuo genetikos, žalingų įpročių, ypač rūkymo, ultravioletinių spindulių poveikio ir, žinoma, odos priežiūros.
Cheminis šveitimas
Cheminis odos šveitimas – sparčiai populiarėjanti procedūra. ASAPS duomenimis, 1997 m. JAV ją rinkosi per 480 tūkst. žmonių, 2015 m. – jau 603 tūkst., o 2016 m. – 616 tūkst. Augantys skaičiai byloja, jog procedūra išties veiksminga.
Cheminis odos šveitimas gerina jos tekstūrą ir toną. Procedūros metu naudojama rūgštis, kuri mažina odos pH, nušveičia negyvas odos ląsteles ir skatina naujų gamybą. Kitaip tariant, pašalina paviršinį negyvą odos sluoksnį, stimuliuoja dermą ir kolageno išsiskyrimą. Manoma, kad tokia procedūra mėgavosi jau senovės Egipto faraonė Kleopatra. Ji veidą prausdavo rūgpieniu. Šiame pieno produkte esanti alfa hidroksidinė rūgštis darė teigiamą poveikį moters odai.
Šiais laikais cheminis odos šveitimas atliekamas naudojant įvairias chemines rūgštis. Atsižvelgiant į jų rūšį, gali būti veikiamas tik paviršinis arba gilesnis odos sluoksnis. Tiesa, kuo giliau prasiskverbia priemonė, tuo didesnė ir šalutinio poveikio tikimybė – padidėjęs jautrumas, pigmentacija ar randai.
Efektyvumas. Rezultatai labiausiai priklauso nuo to, kiek giliai preparatai prasiskverbia į odą. Paviršinio šveitimo efektyvumas trunka 1–2 mėn., vidutinio gilumo – 2–6 mėn., gilaus – iki 1 m.
Botulino toksino injekcijos
Clostridium botulinum – tai lotyniškas bakterijos, iš kurios išgaunamas visiems gerai žinomas botoksas, pavadinimas. Ši bakterija gyvena dirvožemyje, ežeruose, miškuose. Aptinkama ir kai kuriuose žinduoliuose, žuvyse ar vėžiagyviuose. Mokslininkai teigia, kad ji nėra pavojinga. Tačiau jeigu jos ląstelių populiacija sparčiai padidėja, bakterija pradeda gaminti botulino toksinus, t. y. mirtiną neurotoksiną, atsakingą už botulizmą. Kitaip sakant, neurotoksinai sutrikdo nervų sistemos signalizavimo procesus ir neuronai negali veiksmingai sąveikauti. Ir tai – dar ne viskas: skaičiuojama, kad vos 1 g tokios medžiagos galėtų pražudyti per 1 mln. žmonių. Tačiau nors botulino toksinas yra pavojingas, jis labai vertingas baltymas grožio pramonėje. Svetainėje medicalnewstoday.com rašoma, kad kasmet atliekama per 6 mln. botokso injekcijų. Labai mažomis dozėmis suleistas preparatas paralyžiuoja raumenis ir išlygina raukšles.
Efektyvumas. Teigiama, kad veidu be raukšlių galima džiaugtis 3–6 mėn.
- Britų žurnalas „Dermatology“ 2009 m. padarė eksperimentą, kurio metu 49 moterys ir 11 vyrų 6 mėn. naudojo arba kremą nuo raukšlių, arba paprastą kremą. 45–80 m. tirti dalyviai, naudoję kremą nuo raukšlių, veido būklę pagerino 43 %, o tie, kurie naudojo paprastą, – tik 22 %.
- 2016 m. JAV dermatologinės chirurgijos draugijai atlikus vartotojų apklausą paaiškėjo, kad net 95 % išbandžiusių mikrodermabrazijos procedūrą liko patenkinti rezultatais.
- JAV statistika byloja, kad pernai, palyginti su 2015 m., injekcinių procedūrų padaugėjo 10 %.
- ASAPS duomenimis, cheminis veido šveitimas 2016 m. tapo viena populiariausių procedūrų tarp vyrų.
- Botulino toksino injekcijos nuo 2000 m. yra labiausiai pageidaujamos nechirurginės procedūros kovojant su raukšlėmis.
- ASAPS paskelbė, kad 2016 m. buvo atlikta 33,7 tūkst. antakių pakėlimo, 173,8 tūkst. vokų pakėlimo, 120,9 tūkst. veido patempimo, 29,6 tūkst. kaklo patempimo ir 56 tūkst. riebalų perkėlimo ant veido operacijų.
Specialistės komentaras
Gydytoja dermatokosmetologė Šarūnė Buraitienė
Kokia yra viena veiksmingiausių ir mažai invazinių procedūrų kovoje su raukšlėmis?
Tokių procedūrų yra labai daug. Išskirti gal būtų galima bioreparaciją. Tai odos atjauninimas sužadinant savaiminius pačios odos reparacijos procesus. Ją atliekant sukuriamas odoje aktyvių medžiagų telkinys ir taip stimuliuojamas ląstelių aktyvumas.
Procedūros pagrindas – hialurono rūgštis, kurios viena molekulė sugeba pritraukti 500 vandens molekulių ir dėl to oda puikiai drėkinama. Taip pat vykdomas tikslus vitamino C, aminorūgščių ir peptidų pristatymo odos ląstelėms procesas ir užtikrinamas jų ilgas buvimas injekcijų vietoje. Kartu su injekcija patekęs vitaminas C suteikia veidui skaistumo, apsaugo nuo ultravioletinių spindulių poveikio. Glicinas, lizinas, valinas įeina į fosfolipidų sudėtį, kurie prisideda prie kolageno ir elastino gamybos.
Procedūra trunka apie 1 val. Prieš ją veidas dezinfekuojamas, tepamas anestetiku, paskui suskirstomas tam tikromis zonomis, taškais, kur bus atliekamos injekcijos. Injekcijos vietose susidaro papulės, kurios kontūruoja 2–3 dienas, kol medžiagos tolygiai pasiskirsto ir pradeda aktyvinti kolageno bei elastino gamybą. Siekiant geriausių rezultatų, patariama procedūras kartoti nuolat, geriausia – 3 per mėnesį. Akivaizdžių pokyčių galima pastebėti jau po pirmo apsilankymo. Odos būklė tampa geresnė. Po vėlesnių procedūrų ima nykti raukšlės, oda lygėja, tampa elastingesnė ir stangresnė. Naudinga ir tai, kad bioreparanto (t. y. injekcijos) sudėtis gali kisti priklausomai nuo to, kokias veido odos problemas siekiama išspręsti.