Britų dermatologai, atlikę tyrimus, nustatė, kad po 50 metų 50 % žmonių turės bent pusę žilų plaukų. Šviesią odą turintys žmonės pradės žilti po 30 metų, azijiečiai – apie 40-ies, o turintys tamsią odą – po 40-ies metų. Tai natūralus procesas, tačiau pigmentaciją kartais plaukai praranda ir tada, kai žmogui yra tik 20 ar 30 metų. Kodėl taip nutinka ir ką reikėtų daryti, kad šis procesas sulėtėtų?

 

plaukai

Kas suteikia plaukams spalvą? Plaukų augimas ir spalva priklauso nuo struktūros ir tinkamos plaukų folikulų veiklos arba, trumpai tariant, nuo melanocitų ląstelių, kurios gamina melaniną. Melaninas susideda iš eumelanino ir feomelanino ir, priklausomai nuo šių pigmentų kiekio ir proporcijos, gali atsirasti kuri nors iš galimų plaukų spalvų spektro spalvų.

 

Melanino aktyvumas lėtėja su amžiumi arba dėl organizmo viduje vykstančių pokyčių. Melaninas nustoja sąveikauti su baltymais, todėl nuo šaknų atsiranda žilų plaukų. Plaukai visiškai pražyla per maždaug 10 metų – plaukai gali pražilti staiga, jeigu žmogus patyrė labai stiprų stresą. Stresas gali pagreitinti plauko struktūros blogėjimą.

 

6 priežastys, kodėl gali atsirasti žilų plaukų:

 
  • genetinis paveldimumas – jeigu daugelio jūsų šeimos narių plaukai pražilo ankstyvame amžiuje, tuomet didesnė tikimybė, kad taip pat nutiks ir jums;
 
  • skydliaukės sutrikimai;
 
  • B grupės vitaminų ir geležies trūkumas kraujyje;
 
  • tam tikrų vaistų vartojimas;
 
  • prasta mityba, taip pat – reguliarus produktų, turinčių daug cukraus, miltų, natrio glutamato, druskos, dažiklių vartojimas;
 
  • rūkymas, dėl kurio sutrinka deguonies tiekimas į ląsteles.
 

3 mitai apie žilus plaukus:

   
  • Išrovus vieną žilą plauką, toje vietoje atauga 6 žili plaukai. Žilų plaukų skaičius nepadidės, bet gali kaip tik sumažėti, nes išrauti plaukai gali visai neataugti. Tai nutinka, nes plaukų svogūnėliai pažeidžiami, kai yra nuolat pešiojami ir galiausiai plaukai apskritai toje vietoje gali nustoti augti. Taigi, jeigu labai norite atsikratyti žilo plauko, geriau būtų ne rauti, o nukirpti su žirklėmis prie pat šaknų.
 
  • Ar pasikeičia žilų plaukų struktūra? Plaukai gali tapti plonesni. Tačiau daugiausiai problemų kelia net ne tai, bet tai, kad žili plaukai tampa sausesni ir šiurkštesni. Taip nutinka, sulėtėjus galvos odos riebalinių liaukų aktyvumui.
 
  • Žili plaukai yra pilki. Tai mitas. Iš tikrųjų visiškai žili plaukai yra permatomi (balti). Kai melanino aktyvumas sumažėja, gali net atsirasti gelsvas atspalvis. Plaukai atrodo žili, bet tai tik optinė iliuzija.
 

Geri patarimai, kaip išvengti žilų plaukų atsiradimo:

 
  • Pakeisti mitybą. Į kasdienę dietą rekomenduojama įtraukti daugiau daržovių, vaisių ir maisto produktų, turtingų vitamino B12 (žuvies ir kitos jūros gėrybės, pieno, varškės, kiaušinių, vištienos), B9 (ryžių, raudonųjų pupelių, lęšių), vario ir geležies (anakardžių riešutų, kepenų, migdolų). Didelis baltymų ir vitaminų kiekis ne tik padės atsigauti plaukams, bet padės ir kūnui išlikti geros formos.
 
  • Apsilankyti pas gydytoją ir pasitikrinti sveikatą. Ypač rekomenduojama pasitikrinti skydliaukę. Gydytojai gali aptikti problemų, apie kurias jūs patys nė nenutuokiate.
 
  • Reguliariai daryti galvos masažą. Jis suaktyvina kraujotaką į plaukų svogūnėlius ir pagerina jų maitinimą.
 
  • Išbandyti stilingą plaukų kirpimą. Trumpi plaukai yra visada gera mintis: jais lengviau rūpintis ir jie ilgiau išlaiko didesnę apimtį. Kitas geras pasirinkimas – netvarkingai iškarpytų plaukų kirpimas, kuris buvo madingas septintajame dešimtmetyje (angl. „The Shag“). Toks kirpimas tinka beveik visiems veido tipams ir gali būti įvairiai šukuojamas.
 
  • Reguliariai daryti plaukų kaukes. Jos puoselėja plaukų šaknis ir suaktyvina atsinaujinimo procesą. Galima sumaišyti du šaukštus kokosų aliejaus sumaišyti su pusės citrinos sultimis. Kaukę ištepti plaukus per visą ilgį (nepamiršti ištepti šaknų) ir palikti 10 minučių. Pamasažuoti galvos odą. Po 10 – 15 minučių ištrinkti plaukus kaip įprastai.
 
  • Neslėpti žilų plaukų. Galima sekti įkvepiančiais ir drąsiais garsių aktorių pavyzdžiais: Richardas Gere‘as, George‘as Clooney ir Jamie Lee Curtis nedažo žilų plaukų. Taip pat galima išgauti madingą žilų plaukų įvaizdį, panaudojant dažus. Iš tikrųjų pilki plaukų atspalviai šiuo metu yra „ant bangos“ ir daugybė „Instagram“ socialinio tinklo naudotojų kelia nuotraukas su grotažyme #grannyhair. Įžymybės šią madą taip pat mėgsta ir drąsiai dažo sruogas sidabriniu atspalviu. Viena iš tokių – modelis Cara Delevingne.