Kas mėnesį mokame privalomąjį sveikatos draudimą, todėl turime teisę į nemokamą gydymą. Tačiau „Lietuvos draudimo“ iniciatyva atlikta apklausa parodė, kad 35 % lietuvių renkasi privačias gydymo įstaigas. Kasmet besikreipiančių dėl sveikatos tyrimų, gydymo ar skiepų privačiai tik daugėja. Kokios priežastys tai lemia?

 

Pabodo laukti eilėseEmpty,Hospital,Reception,Hall,During,The,Day.,Modern,Clinic,With

 

Daugelis esame susidūrę su problema, kai norint užsiregistruoti pas reikiamą specialistą šį mėnesį laisvų vietų nebėra, o kito mėnesio registracija dar nepradėta, arba galima užsiregistruoti tik po kelių mėnesių. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) paskelbtoje apžvalgoje „Lietuva: 2023 m. sveikatos būklės šalyje“ siekta atkreipti dėmesį į sveikatos priežiūros iššūkius ir bendrą gyventojų sveikatos būklę Lietuvoje. Vykdant didelio masto apklausą paaiškėjo, kad net 3 iš 10 gyventojų sveikatos priežiūros poreikiai nepatenkinami. Kaip pagrindines nepasitenkinimo priežastis pacientai išskiria dideles išlaidas, kelionės atstumą ir laukimo laiką. Šis – tai priežastis, kodėl vis daugiau žmonių nori rinktis privačias gydymo įstaigas. Tyrimas parodė, kad laukimo laikas pas bendrosios praktikos gydytoją kas dešimtam gyventojui gali užtrukti ilgiau nei 2 savaites. Pas gydytojus specialistus dar ilgiau − net 40 % pacientų Lietuvoje vizito pas kardiologą laukia ilgiau nei mėnesį. Jei esama nediagnozuotų ir negydomų širdies bei onkologinių ligų ar kitų rimtų sveikatos sutrikimų, toks ilgas laukimas itin reikšmingas gydymo eigai ir tikimybei įveikti ligą.

 

Netenkina medikų kompetencija

 

Tai dar viena svari priežastis, kodėl dažniau praveriamos privačių gydymo įstaigų durys. Gajus įsitikinimas, kad valstybinėse įstaigose dirba prastesni sveikatos priežiūros specialistai, o privačiose − geresni, nes jų darbas įvertintas didesnėmis pinigų sumomis. Iš tiesų viskas nėra taip juodai balta. Visų pirma medikai, kurie dirba valstybinėse įstaigose, neretai turi praktiką ir privačiuose kabinetuose, nes tik dirbdami daugiau nei vienu etatu gali uždirbti orų atlyginimą. Visų antra, paslaugos kainą sudaro ne tik atlyginimas gydytojui, bet ir medicininės įrangos bei medžiagų naudojimas. Pagal jų pažangumą ir brangumą nustatomos apžiūros ar tyrimų kainos.

 

Visgi medikų kompetencija skirtingose sveikatos priežiūros įstaigose gali būti ne tokia pati. Geriausi specialistai žino savo vertę ir nori dirbti už orų atlyginimą, todėl renkasi įstaigas, kurios siūlo geriausias darbo sąlygas. Be to, privačiose klinikose medikams tenkantis krūvis gerokai mažesnis nei valstybinėse, nes už kabinetų nesidriekia eilės, tad už mažiau pastangų galima gauti daugiau pinigų. Normalu rinktis tokį variantą, o ne perdegimą už grašius.

 

Prasta paslaugų kokybė

 

Į šį punktą, be ilgo laukimo eilėse, patenka daugybė kitų niuansų. Kaip vieną reikšmingų veiksnių pacientai nurodo medicininių paslaugų kokybę. Kalbama apie prastesnes, atgyvenusias technologijas ir darbo priemones, pavyzdžiui, odontologo kabinete. Nors valstybinėse įstaigose odontologinis gydymas kainuoja mažiau arba nekainuoja, tačiau tokios kokybės, kaip privačiose odontologijos klinikose, negausi. Tai reiškia, kad tą patį dantį galbūt teks plombuoti keletą kartų per metus. Taip pat išsamus akių ištyrimas gali būti atliekamas tik respublikinėse ligoninėse arba privačiose optikose, nes įprastos gydymo įstaigos neturi reikiamos įrangos, o ir okulisto etato išlaikyti neapsimoka finansiškai. Echoskopo aparatų tikslumas priklauso nuo jų naujumo, todėl įrangos būklė pacientams nėra paskutinėje vietoje.

 

Kalbant apie prastą paslaugų kokybę, minima poliklinikų ir ligoninių interjero būklė: neveikiantys tualetai bei dušai, prasta vėdinimo sistema, nepakankamas pritaikymas žmonėms su negalia, mažai sėdimų vietų laukti, nėra kur atsigerti ar palikti lauko drabužių ir t. t. Vėlgi pateisinimas tik vienas − lėšų stoka. Kita vertus, kasmet sumokamas sveikatos draudimas turėtų garantuoti kokybiškas medicinos paslaugas, į kurias įeina ne tik konkretaus mediko darbas.

 

Asmeninio dėmesio stoka

 

Dar vienas akmenukas į valstybinių sveikatos priežiūros įstaigų daržą. Dėl eilių pas gydytojus ir oficialios vizitų tvarkos, vienam pacientui gydytojas skiria daugiausia 15 min., per kurias turi sužinoti dabartinius nusiskundimus, ankstesnes ligas, paskirti reikiamus tyrimus ar gydymą, išrašyti receptus ir užpildyti ligos istoriją. Jei atsiranda skubių atvejų, vieno paciento apžiūrai skirtas laikas gali dar labiau sutrumpėti. Apie atidumą, įsijautimą į kiekvieno atvejį, empatišką bendravimą galima tik pasvajoti. Dėl skubos ir medikų pervargimo nemažai pacientų skundžiasi grubiu bendravimu, abejingu požiūriu. Kai apžiūrinčio mediko prisibijoma, daugelis linkę sumenkinti ar nutylėti simptomus arba jų trukmę, o tai gali turėti neigiamų pasekmių gydymui. Beje, daugeliui puikiai žinoma situacija, kai kaltas, jog kreipiesi į medikus, pradedi jaustis jau registratūroje, kur valstybėse įstaigose dirba šiam darbui visiškai netinkamų žmonių.

 

Dažno patirtis privačiose įstaigose visiškai priešinga − mandagus priėmimas, pasiūlymas ne tik patogiai prisėsti, bet ir atsigerti, galimybė patekti nustatytu laiku, atidus ir geranoriškas mediko dėmesys, ilgiau trunkanti, išsamesnė konsultacija. Tai suteikia galimybę nuoširdžiai pasakoti apie savijautą, gyvensenos įtaką, aptarti ne vieną, o kelis galimus gydymo būdus ir kt.

 

Noras išsitirti

 

Visus tyrimus valstybinėse sveikatos priežiūros įstaigose turi paskirti bendrosios praktikos gydytojas arba specialistas. Vadinasi, iki paties tyrimo reikia nueiti netrumpą kelią: registruotis pas šeimos gydytoją, kuris nusiųs pas specialistą, o šis paskirs tyrimus. Jei vizitus skiria savaitė ar kelios, greitai pagerinti savijautos neįmanoma. Be abejo, tais atvejais, kai nežinia, kokie tyrimai reikalingi, kitos išeities nelieka, tik keliauti per kelis „punktus“, todėl, norėdami greitesnių rezultatų, žmonės kreipiasi į privačias klinikas.

 

Žinant, kad reikalingas konkretus tyrimas arba jis rekomenduojamas pagal amžių ir lytį, taip pat galima registruotis tiesiai ištyrimui į privačias laboratorijas. Čia dirbantys specialistai pakomentuos tyrimų rezultatus ir patars, kur kreiptis toliau, arba kokius maisto papildus vartoti, kad pagerėtų reikiami rodikliai.

 

Į privačias tyrimų laboratorijas bei klinikas atgena ir poreikis pasiskiepyti. Dažniausiai − nuo sezoninio gripo ir erkinio encefalito arba tolimoms kelionėms reikalingų skiepų.

 

Staiga pablogėjusi savijauta

 

Dėl valstybinėse gydymo įstaigose besidriekiančių eilių staiga pasijutę blogai turime dvi išeitis: vykti į skubiosios pagalbos skyrių arba registruotis į privačią kliniką. Skubiosios pagalbos skyriuje teks laukti kelias valandas gyvoje eilėje, o kartais ir būti išprašytam dėl per menko nusiskundimo. Visgi, jei savo eilės sulauksi, nebūtinai pasiseks gauti norimos kokybės paslaugą. Štai klinikinių ligoninių skubiosios pagalbos skyriuose dirba daug medicinos rezidentų, kurie dar stokoja kompetencijos diagnozuoti ir paskirti gydymą sudėtingesnėms ligoms.

 

Staiga pablogėjus sveikatai ir norint kuo greičiau pasveikti, tenka kreiptis į privačią kliniką, kur nėra eilių, yra visa reikalinga diagnostinė įranga, vizituoja aukšto lygio, ilgametę patirtį turintys specialistai. Dažnai čia gydymo kreipiasi lėtinėmis ligomis sergantys žmonės, kurie žino, kad negali laukti, nerimaujantys dėl galimų onkologinių ligų, kurioms ankstyvas ištyrimas turi itin didelę reikšmę. Taip pat žmonės, kurie negali šiuo metu įsisirgti, nes laukia svarbi kelionė, reikia užbaigti reikšmingą projektą ar ruošiamasi didelei šventei, pavyzdžiui, vestuvėms.

 

Papildomų paslaugų siekis

 

Privačias sveikatos priežiūros įstaigas renkasi žmonės, kurių netenkina įprastose siūlomų paslaugų pasirinkimas. Gana dažnai papildomų pageidavimų turi nėščiosios, kurioms svarbu, kokioje aplinkoje ir kokiu būdu į šį pasaulį atkeliaus mažylis. Norima ne tik privačios palatos, bet ir galimybės atsivesti dulą, fotografą, gimdyti baseine ar stovint, su tam tikru apšvietimu ir muzika. Su tokiais norais sutinka ne visi valstybiniai gimdymo namai, todėl pasirenkama gimdyti privačiuose.

 

Be specialios atmosferos, būsimoms mamoms rūpi ir svarbesni dalykai, pavyzdžiui, galimybė išsaugoti virkštelės kraujo kamienines ląsteles. Tai nespecializuotos ląstelės, gebančios neribotai daugintis ir sugebančios diferencijuotis į specializuotas ląsteles, formuojančias įvairius skirtingus audinius. Unikalios šių ląstelių savybės gali būti pritaikytos medicininei terapijai norint atnaujinti arba pakeisti pažeistas ląsteles ar net audinius. Virkštelės kraujas, placentos kraujas ir / ar pati virkštelė surenkama tuoj po gimdymo, todėl šią paslaugą reikia užsisakyti iš anksto, kad jai būtų tinkamai pasiruošta. Šią paslaugą siūlo ne visų valstybinių ligoninių akušerijos skyriai.

 

Kombinuotos paslaugos

 

Kreiptis į privačias gydymo įstaigas vilioja galimybė prisirašyti pas šeimos gydytoją ir gauti jo konsultacijas nemokamai arba už simbolinę kainą, sykiu turint galimybę atlikti skubius ir išsamius tyrimus už mažesnę kainą. Kitose privačiose įstaigose siūlomi įvairūs tyrimų paketai, kurie apsimoka labiau nei kiekvieną profilaktinį tyrimą užsisakyti atskirai ir skirtingu metu. Galima atvykti kartą per metus ir atlikti išsamią sveikatos patikrą per vieną dieną − greitai, efektyviai ir išsamiai.

 

Privačios tyrimų laboratorijos bent kelis kartus per metus organizuoja akcijas įvairiems tyrimams arba skiepams. Verta žinoti, kad specifiniai kraujo tyrimai, pavyzdžiui, norint išsitirti tam tikrus hormonus ar alergenus, yra mokami ir valstybinėse įstaigose, o išrašyti juos turi specialistai, todėl tenka stotis į eilę. Privačiose klinikose ir laboratorijose jie gali būti atliekami už tą pačią kainą, bet greitai.

 

Didėjančios pajamos

 

„Lietuvos draudimo“ inicijuoto tyrimo duomenimis, į privačias sveikatos priežiūros įstaigas dažniau kreipiasi aukščiausio išsilavinimo ir didesnių pajamų žmonės. Per metus jose rečiau arba iš viso nesilanko jaunesnio amžiaus (18−25 m.) grupės atstovai, žemesnio išsilavinimo bei mažesnių ar vidutinių pajamų Lietuvos gyventojai. Pasak specialistų, privačių sveikatos priežiūros paslaugų pasiūla nuolat auga, todėl didėja ir konkurencija, šiek tiek apmąžta kainos. Kylant bendram gyventojų pajamų lygiui, privačios medicinos paslaugos tampa prieinamos vis didesnei daliai gyventojų.

 

Natūralu, kad uždirbant daugiau pajamų kokybės ir komforto siekiama visose gyvenimo srityse, įskaitant ir sveikatos priežiūrą. Norima kokybiškas paslaugas gauti kuo greičiau, negaištant laiko, nepatiriant streso eilėse. Tiesa, turint kiek daugiau pinigų, didesnį komfortą ar bent spartesnį gydymą galima rasti ir valstybinėse gydymo įstaigose: visuomet yra laisvų vietų norintiems susimokėti, taip pat už nustatytą sumą galima užsisakyti privačią palatą.

 

Prestižo reikalas

 

Privačios klinikos populiarėja ir dėl prestižo. Daugiau uždirbant ar priklausant tam tikram visuomenės sluoksniui (verslininkams, šou pasaulio atstovams, nuomonės formuotojams ar kt.), norisi pabrėžti savo statusą, todėl lankomasi prestižinėse pramogų vietose, išskirtiniuose kultūros renginiuose, vaikai leidžiami į privačius darželius ir mokyklas. Privačios gydymo įstaigos taip pat patenka į šį sąrašą. Įdomu tai, kad su sveikatos priežiūros įstaigomis, kaip ir grožio klinikomis ar tyrimų laboratorijomis sudaromos bendradarbiavimo sutartys: už paslaugas (visai ar iš dalies) atsiskaitoma reklama, rekomendacijomis socialiniuose tinkluose ar kitose viešose erdvėse.

 

Visgi nereikėtų galvoti, kad privačios klinikos skirtos tik išrinktiesiems. Visų pirma, įprastai sergama net ne kasmet, tad nuolatinių išlaidų nebus. Visų antra, atsirado privataus sveikatos draudimo galimybė. Ši draudimo rūšis suteikia galimybę patogiau pasirūpinti sveikata, gauti kokybiškas gydymo paslaugas, apsilankyti pas norimą specialistą, atlikti paskirtus tyrimus ar reabilitaciją, pirkti vaistus ir medicinos priemones, lankytis pas odontologą.

 

Remiantis tyrimo duomenimis…

 
  •  Nuo 2023 m. kovo 64 % apklaustųjų privačiose įstaigose lankėsi pas gydytojus specialistus.
  •  Beveik 50 % atliko įvairių reikalingų tyrimų.
  •  Apie 20 % respondentų į privačias sveikatos priežiūras įstaigas kreipėsi profilaktiniais ir reabilitaciniais tikslais.
  •  Toks pats procentas sudarė norinčių pasiskiepyti skaičių.
  •  Dar 16 % apklausoje dalyvavusių žmonių vizito priežastis buvo skubi pagalba susirgus.
 

KONSULTUOJA SPECIALISTAS

 

Medicinos ir diagnostikos centro „Hila“ šeimos gydytojas Vilius Rajeckas

 

Kaip pasirinkti šeimos gydytoją?

 

Abipusis pasitikėjimas tarp paciento ir šeimos gydytojo itin svarbus. Vienam pacientui pasitikėjimą gydytoju gali kelti mokslinis laipsnis, kitam − gydytojo įsitraukimas į socialinę erdvę, trečiam − artimųjų rekomendacijos. Svarbu rasti tokį, kuriuo pacientas pasitikės. Antras svarbus aspektas − šeimos gydytojo paslaugų pasiekiamumas: atstumas, darbo laikas, nuotolinis konsultavimas ar galimybė atvykti konsultuoti į namus. Gali būti pasirinktas puikus gydytojas, bet jei vizitas pas jį bus atidėliojamas, nes iki jo pacientui reikia vykti apie valandą, naudos bus mažai. Na, ir trečia − vizito trukmė. Per 5 minutes galima ištraukti sieros kamštį, bet, norint nuodugniai išsiaiškinti paciento sveikatos istoriją ir jo lūkesčius, reikia bent jau 15 minučių, o idealiu atveju − pusvalandžio. Tad pasirinkti gydytoją, kuris skirs užtektinai laiko ir turės sąlygas išsamiai konsultacijai, labai svarbu.

 

Kaip pakeisti šeimos gydytoją?

 

Nepaisant aplinkybių, visi apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu bet kuriame mieste gali prisirašyti jiems priimtinoje gydymo įstaigoje ir pasirinkti šeimos gydytoją. Svarbu, kad šeimos gydytojas turėtų laisvą vietą savo apylinkėje. Keičiant polikliniką, kliniką ar kitą gydymo įstaigą, kurioje esate prisirašę ir turite šeimos gydytoją, nereikia apie tai jos informuoti. Užtenka parašyti prašymą pasirinktoje naujoje gydymo įstaigoje. Pildant jį, kartu nurodomas ir šeimos gydytojo vardas. Prašymą pateikę pacientai iškart įrašomi į naujos klinikos pacientų sąrašą, o iš ankstesnės išsyk išregistruojami. Visi popieriniai gydymo dokumentai pasiekia naują gydymo įstaigą per kelias dienas, o elektroniniai duomenys matomi iš karto.

 

Kodėl verta rinktis privatų šeimos gydytoją?

 

Šeimos gydytojas privačioje klinikoje turi keletą pranašumų, lyginant su valstybine įstaiga. Vienas jų − nereikia ilgai laukti vizito. Jei sunegalavote ar norite profilaktiškai pasitikrinti sveikatą, užsiregistruoti pas privatų šeimos gydytoją galite jau kitą ar net tą pačią dieną. Privatus gydytojas taip pat turi galimybę atlikti kraujo tyrimus, gauti jų rezultatus, skirti instrumentinius tyrimus tą pačią vizito dieną (vėliausiai kitą dieną, atsižvelgiant į tyrimo pobūdį), o tai gerokai paspartina gydymo procesą.

 

Autorius Laima Samulė