Kodėl svarbu šeimoje kuo dažniau valgyti visiems kartu?
2021-04-20 09:12Pamenate, kada paskutinį kartą prie stalo susirinko visa šeima? Paprastai šeima prie stalo susirenka tik per šventes arba pagerbdami kai kuriuos reikšmingus įvykius, bet ar to pakanka palaikyti šeimos ryšius, ar to pakanka visaverčiam namų ūkio narių bendravimui? Tradicija reguliariai kartu pietauti ar vakarieniauti gali padėti išsiugdyti sveikesnės mitybos įpročius ir sustiprinti šeimą. Taigi, skirkite laiko pavalgyti kartu.
6 priežastys, kodėl svarbu šeimoje kuo dažniau valgyti visiems kartu:
- Geriau įsisavinamas maistas. Skirtingai nei valgant ant sofos priešais televizorių, valgant prie pietų stalo, kramtymas yra lėtesnis ir dėmesingesnis, o tai skatina geresnį maisto virškinimą bei maistinių medžiagų pasisavinimą. Teigiamą įtaką turi ir teigiamos emocijos, kurias išgyvename būdami tarp artimųjų. Laikykitės taisyklės šiuo metu dalytis tik geromis naujienomis!
- Sveikas, o ne greitasis maistas. Planuodami vakarienę namuose, patys nustatote meniu ir pasirenkate ingredientus. Iš anksto apgalvokite ateinančios savaitės patiekalus, atsižvelgdami į visų valgančiųjų ypatumus ir norus. Rūpindamiesi sveika artimųjų mityba, teikite pirmenybę sveikiems produktams. Vaikams pristatykite pasirinkimo galimybes. Papasakokite apie sveiką mitybą ir paprašykite rasti ką nors tinkamo, kai eisite į parduotuvę ar turgų apsipirkti.
- Sveiki įpročiai. Mitybos specialistai pastebi, kad sveiką maistą dažniau valgo tie vaikai, kurių šeimose yra tradicija reguliariai visiems kartu valgyti. Ypač gerai, jei pats vaikas (gali ir su artimųjų pagalba) ką nors paruošia šeimos pietums ar vakarienei. Pamatysite, kad šiuo atveju jis turės apetitą! 2015 metais „Common Sense Media” tyrimas parodė, kad paaugliai ir jaunimas bent trečdalį dienos praleidžia žiūrėdami į išmaniojo telefono ekraną. Įprotis žiūrėti televizorių valgant ar klausytis muzikos taip pat patenka į blogų valgymo įpročių sąrašą. Psichologai mano, kad pagrindinis dalykas auklėjant vaikus yra skirti pakankamai laiko bendravimui. Be to, reikia nepamiršti ir to, kad jaunystėje vaikai įspūdingai greitai sugeria informaciją iš aplinkinio pasaulio, todėl perima ir suaugusiųjų įpročius. Geriau jau jie būtų geri…
- Mažesnės porcijos. Šiuolaikinis žmogus linkęs valgyti daugiau, nei reikia alkiui numalšinti. Tai naudinga maisto gamintojams, bet itin nesveika. Vykstant lėtiems šeimos pietums, kai valgis įsiterpia į diskusiją apie praėjusią dieną ir ateities planus, sotumo jausmas apima mažesnę dalį to, kas suvalgyta. Be to, dengdami stalą galite pasirinkti mažesnes lėkštes.
- Komandos dvasia yra jėga! Bendraminčių grupėje daug lengviau laikytis gastronominių apribojimų. Atsisakę nesveiko maisto visai šeimai, išvengsite pagundų. Kur kas paprasčiau laikytis tinkamos mitybos, jei tuo pačiu metu nė vienas iš jūsų artimųjų prieš jūsų akis nevalgys skanių spurgų.
- Šeimos stiprinimas. Remiantis Sirakūzų universiteto tyrimais, šeimos patiekalų ir vakarienių tradicijos turi teigiamą poveikį tiek stiprinant šeimos ryšius, tiek kiekvieno šeimos nario sveikatai. Teigiamą bendrų šeimos pietų ar vakarienių poveikį lemia ne tik sveika mityba, bet ir pati atmosfera. Tradicija kartu papietauti ar pavakarieniauti suteikia šeimos nariams jausmą, kad jie yra artimesni vienas kitam, užtikrina didesnį saugumo ir pasitikėjimo savimi jausmą.