Gimdos kaklelio vėžiu kasmet Lietuvoje suserga net keli šimtai moterų. Medikai atkreipia dėmesį, kad ši liga yra tyli ir klastinga, nes neturi aiškių simptomų, todėl kovojant su ja itin reikšminga ankstyva diagnostika ir prevencija. Apie tai kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja akušere-ginekologe Daiva Keršulyte.

 

Female,Reproductive,System,Diseases.,Uterus,Cancer,And,Endometrial,Malignant,Tumor

Mirtinai pavojinga liga

 

Gydytoja D. Keršulytė pažymi, kad net kas antras gimdos kaklelio vėžio atvejis baigiasi mirtimi. Šia liga sergama visame pasaulyje, tačiau Lietuvos rodikliai – vieni blogiausių Europos Sąjungoje. „Esame trečioje vietoje pagal didžiausią moterų sergamumą šia onkologine liga (mus lenkia tik Rumunija ir Juodkalnija), pirmaujame ir tarp Baltijos šalių“, – liūdna statistika dalijasi pašnekovė.

 

Gimdos kaklelio vėžys ne veltui vadinamas nebyliu. Mat pradeda formuotis tada, kai gimdos kaklelio gleivinėje pakitusios ląstelės ima daugintis ir taip išplinta į aplinkinius audinius bei organus. Laiku nesustabdžius proceso, gali išsivystyti piktybinis navikas, o kova su juo tampa sunkesnė ir ilgesnė bei ne visada baigiasi sėkme.

 

„Šiandien turime geras galimybes suvaldyti gimdos kaklelio vėžį ir kasmet išgelbėti šimtus moterų gyvybių, o ateityje ir užkirsti jam kelią. Svarbu, kad moterys būtų informuotos apie prevencines priemones“, – sako gydytoja akušerė-ginekologė.

 

Tirtis prevenciškai

 

Nuo 2004 m. Lietuvoje veikia Gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, praėjusių metų sausio 1 d. ji atnaujinta. D. Keršulytė pasakoja, kad visos moterys nuo 25 iki 60 metų kviečiamos nemokamai pasitikrinti.

 

Ginekologinės apžiūros metu atliekamas onkocitologinis tyrimas, paimamas PAP tepinėlis. Nemokamai šis tyrimas atliekamas vieną kartą per trejus metus. Anksti diagnozavus gimdos kaklelio pakitimus, galima taikyti gydymą ir užkirsti kelią audinių suvėžėjimui.

 

„Nuo praėjusių metų sausio 1 d. Gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programa patobulinta. Dabar moterims iki 35 m. pagal programą ir toliau reguliariai, kas trejus metus, atliekamas gimdos kaklelio onkocitologinis tyrimas, populiariai žinomas kaip PAP testas, o nuo 35 m. daromas ir pirminis aukštos rizikos ŽPV tipų tyrimas, atliekamas kas penkerius metus. Jo metu tiriama, ar moteris nėra užsikrėtusi šiuo virusu. Aptikus virusą, daromas PAP testas“, – pasakoja gydytoja D. Keršulytė.

 

Kuo čia dėtas žmogaus papilomos virusas?

 

Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) itin plačiai paplitęs populiacijoje ir plinta lytiniu keliu. Skaičiuojama, kad net 8 iš 10 žmonių yra turėję šį virusą. Moterims gimdos kaklelio gleivinės pakitimus, kurie ilgainiui gali suvėžėti, sukelia būtent šis virusas. Todėl prevencinėje programoje ypatingas dėmesys skiriamas ŽPV sukeltiems pakitimams.

 

„Jaunesniame amžiuje, kai imuninė sistema stipri, įprastai organizmas geba pats kovoti su šiuo virusu ir jį pašalinti. Dėl to atliekant PAP testą ieškoma ne paties viruso, o pakitimų, kuriuos galėjo sukelti ŽPV, jei moteris buvo su juo susidūrusi. Bėgant metams, imuninė sistema silpsta, taigi tampa ne tokia pajėgi kovoti su į organizmą patekusiu ŽPV. Šis organizme gali likti ilgesnį laiką ir kyla didesnė rizika, jog sukels pakitimų, – aiškina medikė. – Jei atlikę pirminį tyrimą organizme aptinkame ŽPV, atliekame ir PAP testą, siekdami įvertinti, ar virusas jau nesukėlė pakitimų gimdos kaklelyje. Tai mums, gydytojams, leidžia parinkti tikslesnę stebėjimo ir gydymo taktiką bei galbūt užbėgti ligai už akių. Tokiu atveju moteris stebima ir gydoma individualiai, atsižvelgus į gautus tyrimų rezultatus.“

 

Skiepytis ŽPV vakcina

 

Gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programa padeda aptikti pakitimus ankstyvoje ligos stadijoje, todėl įmanoma užkirsti kelią jos išvešėjimui. Apsisaugoti nuo pačios ligos galima skiepijantis nuo ŽPV. Nuo 2016 m. Lietuvoje ŽPV vakcina nemokamai skiepijamos 11 metų mergaitės.

 

Gydytoja akušerė-ginekologė pastebi, kad ŽPV – itin pavojinga ir atspari liga, kuri gali lemti ne tik gimdos kaklelio vėžį. „Skaičiuojama, kad vos apie 1 % gimdos kaklelio vėžio atvejų lemia kitos priežastys nei ŽPV. Beje, šis virusas sukelia ne tik gimdos kaklelio, bet ir išangės, makšties, varpos onkologines ligas, taip pat glaudžiai siejamas su burnos, ryklės vėžio atvejų augimu. Apie 70 % gimdos kaklelio vėžio atvejų lemia agresyviausi 16 ir 18 ŽPV tipai. Tačiau šiandien išskiriama ir tiriama net 14 aukštos rizikos tipų. Be to, svarbu paminėti, jog natūralus ilgalaikis imunitetas ŽPV nesusiformuoja. Vadinasi, šiuo virusu per gyvenimą galima užsikrėsti ne vieną kartą“, – sako D. Keršulytė.

 

Skiepijami ir berniukai

 

ŽPV gali lemti onkologinius susirgimus abiejų lyčių atstovams, o plinta ji lytiniu būdu, todėl į skiepijamųjų grupę įtraukti berniukai, taip pat atnaujintos ŽPV vakcinos – nuo šių metų vasario pradedama naudoti naujausia devynvalentė.

 

„Kartais kyla klausimų, kodėl nuo gimdos kaklelio vėžio reikėtų skiepyti ir berniukus? Kaip minėjau, šis virusas sukelia ne tik gimdos kaklelio vėžį, be to, plinta lytiškai. Vadinasi, jį gali platinti tiek vyrai, tiek moterys. Skiepyti abi lytis nuspręsta siekiant suformuoti visuotinį imunitetą. Šiuo atveju turime puikų Australijos pavyzdį, kur tiek mergaitės, tiek berniukai skiepijami jau gana seniai ir gimdos kaklelio vėžio atvejų sumažėjo itin ženkliai, – sako gydytoja. – Noriu atkreipti dėmesį, kad skiepytis ŽPV vakcina gali ne tik mergaitės, bet ir suaugusios moterys. Šia vakcina moteris gali būti skiepijama net ir tuo atveju, jei jos organizme jau aptiktas ŽPV. Susiformavę kryžminiai antikūnai padeda kovoti su virusu.“

 

Ikivėžiniai pakitimai nelygu vėžio diagnozei

   

Gydytoja akušerė-ginekologė pastebi, kad moterys nelinkusios aktyviai dalyvauti Gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje. Statistika rodo, kad nemokamai tikrinasi tik apie 40 % kviečiamų moterų. Tai gali lemti ne tik informacijos trūkumas, bet ir baimė išgirsti blogą žinią apie ligą. Visgi D. Keršulytė ragina nebijoti ir išsitirti, nes ankstyva diagnozė gali išgelbėti gyvybę, o pirminiai pakitimai dar nereiškia onkologinės ligos.

 

„Kai tikrinant aptinkama gimdos kaklelio displazija, iš kurios gali vystytis onkologiniai pakitimai, tokia žinia dažną moterį išgąsdina, natūraliai kyla baimė. Tačiau tokie pakitimai dar nereiškia, kad gimdos kaklelyje jau vystosi vėžys. Taip, tai būklė, kurią reikia reguliariai stebėti, bet galima kontroliuoti. Dėl to tikrai nereikia gyventi vis bijant, tik svarbu savimi rūpintis. Onkologinės gimdos kaklelio ligos neatsiranda per naktį, todėl būtent reguliari patikra leidžia jas aplenkti – atsižvelgiant į individualų atvejį, periodiškai stebint gimdos kaklelio būklę galima laiku pritaikyti atitinkamus sprendimo būdus. Stebėsenos baimintis irgi nereikia, moteris gali gyventi kaip įprastai“, – pabrėžia pašnekovė.

 

Atsiradus simptomams gali būti vėlu

   

Pasak gydytojos, kiekvienai moteriai reikia įsiminti, kad gimdos kaklelio vėžys neturi simptomų. Todėl net puikiai besijaučiančioms, sveiką gyvenseną propaguojančioms būtina reguliariai tikrintis. Atsiradę tam tikri simptomai tai dažnai reiškia, kad liga jau išplitusi, paveikusi ir kitas organų sistemas.

 

„Nors šiuolaikinis gyvenimas išties įtemptas ir neretai daug kam trūksta laiko, privalu stebėti savijautą. Būtina reaguoti į kraujavimą po lytinių santykių ar tarp ciklų, nemalonaus kvapo išskyras, maudimą pilvo apačioje, dubens, strėnų skausmą. Deja, dažnai šie ženklai pastebimi tik tuomet, kai liga jau įsisenėjusi ir gydymas tampa sudėtingas. Dėl to labai svarbu reguliariai tikrintis net ir neturint jokių nusiskundimų, nejaučiant jokių simptomų. Tai patikimiausias būdas išvengti gimdos kaklelio vėžio“, – sako gydytoja.

 

Keisti gyvenseną

 

Pagrindinė gimdos kaklelio vėžio prevencija – reguliari patikra ir ŽPV skiepai. Tačiau ne paskutinėje vietoje – gyvenimo būdas. Tyrimai rodo, kad kai kurie pasirinkimai didina gimdos kaklelio vėžio riziką. Labiausiai reikėtų susirūpinti moterims, kurios rūko, anksti pradėjo lytinį gyvenimą, turi / turėjo daug lytinių partnerių ar pasižymi nusilpusiu imunitetu.

 

Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, rūkymas didina gimdos kaklelio vėžio riziką. Ši grėsmė siejama su ilgalaikiu aktyviu bei pasyviu rūkymu. Nustatyta, kad įkvėptų tabako dūmų metabolitai per kraują patenka į gimdos kaklelio gleivinės išskyras ir gali tiesiogiai veikti gleivinę.

 

Kuo anksčiau moteris pradeda lytinį gyvenimą, tuo daugiau lytinių partnerių ji sutinka, tuo dažniau gali būti užsikrėtusi įvairiomis infekcijomis, lytiškai plintančiomis ligomis, tarp jų ir ŽPV.

 

Stiprus imunitetas, antioksidantų bei vitaminų A, C ir E vartojimas mažina gimdos kaklelio vėžio riziką.

 

Įdomu

 
  •  Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, kasmet Lietuvoje apie 400 moterų suserga gimdos kaklelio vėžiu.
  •  Daugiau nei 200 jų miršta nuo šios onkologinės ligos.
  •  ES šalyse per metus nustatoma apie 33 000 gimdos kaklelio vėžio atvejų ir 15 000 mirčių.
  •  2020 m. Lietuvoje sergamumas gimdos kaklelio vėžiu buvo 26,8 atvejo 100 000 gyventojų, kai ES vidurkis – 12,8 atvejo 100 000 gyventojų.
  •  Mažiausi sergamumo rodikliai Europoje stebimi Suomijoje, Maltoje, Austrijoje.
  •  Mirtingumas nuo gimdos kaklelio vėžio Lietuvoje yra vienas didžiausių Europoje – 9,1 mirties 100 000 gyventojų, o ES vidurkis – 4.
 

Autorius Laima Samulė