Kodėl kai kurie vaikai neatrodo panašūs į savo tėvus?
2021-06-08 09:49Net 99,9 % mūsų DNR yra kaip ir visų kitų žmonių, ir, atsižvelgiant į tai, kad DNR paveldime tiesiogiai iš savo tėvų, atrodo, kraujo giminaičiai turėtų būti vienodi kaip žirniai ankštyje. Tačiau daugeliu atvejų taip nėra. Taigi, kodėl kai kurie vaikai nėra panašūs į savo tėvus?
Negenetiniai veiksniai
Visiems žinomas faktas, kad mūsų išvaizdą lemia genetika. Tačiau, prieš nagrindėdami, kaip tai vyksta, apsvarstykime keletą kitų veiksnių, dėl kurių jūsų vaikas gali atrodyti kitaip. Motinos dieta nėštumo metu neabejotinai yra vienas iš jų. Pavyzdžiui, jei ji nesveika, o būsimi tėvai vartoja daug šlamštmaisčio, tai ateityje gali lemti vaiko nutukimą. Be to, jei jaučiate, kad vaikas nėra panašus į jus, būtina atsižvelgti į tai, ar kokie nors išoriniai veiksniai daro įtaką jūsų pačių išvaizdai. Pavyzdžiui, jei praleidžiate daug laiko saulėje, logiška, kad jūsų oda bus tamsesnė, plaukai šviesesni ir gali atsirasti strazdanų, rašo brightside.me.
Mokslas paaiškina (beveik) viską
Nuo pat tos akimirkos, kai embrionas gauna DNR medžiagą iš abiejų tėvų, tai dar nereiškia, kad kūdikis privalo būti labai panašus į kurį nors iš jų. Šioje genų kombinacijoje vieni aleliai (genų variacijos) yra dominuojantys, todėl jie pasirodo, kiti yra recesyviniai – jie yra užmaskuoti, bet vis tiek paveldimi jūsų atžalų. Dar įdomiau tai, kad daugelis genų veikia kartu, todėl jų poveikis sustiprėja, sumažėja ar net visiškai išnyksta. Taigi, net jei atidžiai išanalizuosime tėvų genomus, vis tiek negalėsime tiksliai numatyti, kokie bus vaiko bruožai.
Kodėl jūsų vaiko plaukų spalva kitokia
Mes visi turime daug genų, kurie lemia spalvą, struktūrą ir kitus su plaukais susijusius veiksnius. Genai, lemiantys jūsų plaukų spalvą (kartu su akių spalva ir kt.), valdo melanocitus – melaniną gaminančias ląsteles. Taigi, genų mišinys nulems jūsų kūdikio plaukų spalvą ir struktūrą, kuri gali pasirodyti kaip viena iš tėvų plaukų spalvų ar koks nors tarp jų esantis atspalvis. Be to, net jei jūsų vaiko plaukai visiškai nepanašūs į jūsų, nesijaudininkite: laikui bėgant jie gali pasikeisti dėl hormonų ir kitų veiksnių. Peržiūrėkite savo vaikystės nuotraukas, galbūt ten rasite panašumų.
Augimo potencialas taip pat yra nustatytas
Mokslininkai mano, kad 80 % iš tėvų paveldėta DNR lemia žmogaus ūgį. Genetinės mutacijos ir aplinkos veiksniai (mityba vaikystėje, ligos ir kt.) sudaro likusius 20 %. Vis dėlto galite apytiksliai apskaičiuoti vaiko ūgį, koks jis bus suaugus, galima, naudojant šią formulę:
- sudėkite motinos ir tėvo ūgius;
- berniukams pridėkite po 13 cm, o mergaitėms tą patį skaičių atimkite;
- gautą skaičių padalykite iš dviejų.
Akių spalva yra daug sudėtingesnis reikalas negu atrodo iš pirmo žvilgsnio
Anksčiau žmonės tikėjo, kad akių spalvą lemia vienas genas, taigi, jeigu vienas iš tėvų turi mėlynas akis, o kitas – rudas, tai kūdikis turės rudas akis. Tačiau realybė yra daug sudėtingesnė, nes už šį išvaizdos aspektą yra atsakingi keli genai. Nors tai nėra įprasta, du mėlynakiai tėvai gali susilaukti kūdikio su mėlynomis akimis ir atvirkščiai. Taip pat būtina atsiminti, kad jūs negalėsite pamatyti savo kūdikio akių spalvos iš karto: daugeliu atvejų ji atsiranda, praėjus maždaug metams po gimimo, o prieš tą akimirką daugelio kūdikių akys atrodo mėlynos.
Pažvelkite nešališkai
Galiausiai jūsų vaikas iš tikrųjų gali atrodyti panašesnis į jus, nei jūs manote. Pavyzdžiui, yra senas, bet vis dar gajus įsitikinimas, kad maži vaikai yra labiau panašūs į savo tėčius, tačiau tyrimai rodo, kad kūdikiai iš tikrųjų daugeliu atvejų yra panašūs į abu savo tėvus. Be to, jūsų kūdikis galėjo paveldėti daugiau jūsų asmeninių bruožų. Juk išvaizda nėra svarbiausia.