Statistikos duomenimis, Europos Sąjungoje vienas iš 15 naujagimių gimsta mažo svorio. Kas tai lemia, su kokiais iššūkiais tenka susidurti tokiems mažyliams bei jų tėvams ir kodėl apskritai taip nutinka?

 

Koks svoris yra mažas?Cute,Beautiful,Baby,Is,Wearing,A,Funny,Hat

 

Naujagimis įprastai pasveriamas per pirmąsias valandas nuo gimimo. Jo svoris vertinamas atsižvelgiant į gestacinį amžių. Laikoma, kad normalus išnešiotas naujagimis turėtų sverti 2,5–3,5 kg. Mergaitės įprastai sveria mažiau nei berniukai. Visgi, kai svoris nesiekia 2,5 kg, sakoma, kad naujagimis gimė mažo svorio (hipotrofiškas). Jei svoris nesiekia nė 1,5 kg, tai vadinama labai mažu gimimo svoriu, o kai nesiekia nė 1 kg – ypač mažu gimimo svoriu. Beje, sužinoti vaikelio svorį šiandien galima dar jam nė negimus. Echoskopiniai matavimai leidžia analizuoti vaisiaus matmenis, įskaitant svorį, net 94 % tikslumu. Todėl tėvai dažnai iš anksto žino, kad jų vaikas greičiausiai gims per mažo svorio, ir gali tam pasiruošti.

 

Du tipai

 

Laiku gimusiam per mažo svorio mažyliui gali būti simetrinė arba asimetrinė hipotrofija. Pirmuoju atveju mažą svorį lemia anksti nėštumo metu sutrikusi medžiagų ir deguonies apykaita. Tuomet visi vaisiaus organai nukenčia panašiai, jis gimsta turėdamas tiek mažą kūnelį, tiek proporcingai mažą galvą.

 

Asimetrinės hipotrofijos atveju vaisiaus augimas sutrinka paskutiniais nėštumo mėnesiais. Tuo metu jo organizmas saugo gyvybiškai svarbiausius organus, todėl gimus galva būna neproporcingai didelė, palyginus su liesu kūneliu. Tokie mažyliai dėl savo išvaizdos prilyginami skruzdėliukams.

 

Dažniausios priežastys

 

Dažniausiai mažo svorio gimsta neišnešioti naujagimiai, bet šįkart kalbėsime ne apie tai. Kodėl mažylis sveria per mažai, kai mamos gimdą palieka sulaukęs 40 savaičių? Naujagimio svorį lemia daugybė veiksnių: paveldimumas, motinos aktyvumas, mityba, jos žalingi įpročiai, aplinkos tarša ir kt. Taip pat įtakos gali turėti tam tikros motinos arba / ir vaisiaus ligos. Pavyzdžiui, mažesnio svorio naujagimiai gimsta moterims, sergančioms citomegalija, toksoplazmoze, mažakraujyste, įgimtomis širdies ydomis. Taip gali nutikti nėščiajai sergant cukriniu diabetu, ypač jeigu liga vargina jau seniai. Sulėtėjusį vaisiaus augimą nėštumo pabaigoje gali lemti gimdos anomalijos, miomos. Dar viena galima priežastis – dalinė placentos atšoka, dėl kurios vaisius prasčiau aprūpinamas maistinėmis medžiagomis, deguonimi, todėl trinka jo raida. Be abejo, svarbi ir paties vaisiaus sveikatos būklė. Jo raida gali sulėtėti dėl įvairių apsigimimų, pvz., Edvardso, Patau sindromų.

 

Būtina ypatinga priežiūra

 

Beveik visi mažo svorio naujagimiai prižiūrimi Intensyviosios terapijos skyriuje. Jie susiduria su įvairiais iššūkiais: mažu deguonies lygiu organizme, negebėjimu palaikyti pastovios kūno temperatūros, valgymo sutrikimais, padidėjusia infekcijų rizika, neurologinėmis problemomis ir kt. Laimei, tie mažyliai, kurie sveria bent 1,5 kg, įprastai turi 95 % tikimybę išgyventi. Rūpinantis mažo svorio naujagimiu, svarbiausia ši auksinė trijulė:

 
  •  Šiluma. Tokie naujagimiai turi mažą apsauginį riebalinį sluoksnį, jų kūnas prastai reguliuoja kūno temperatūrą, tad gresia šalčio stresas. Todėl, kaip ir ankstukai, guldomi į inkubatorių, vėliau lovytėse šildomi specialiomis lempomis.
  •  Deguonis. Mažo svorio naujagimiams būdingas žemas deguonies lygis organizme, kvėpavimo sutrikimai. Visa tai gali pasireikšti tiek dar esant gimdoje, tiek jau gimus. Todėl gali prireikti deguonies terapijos.
  •  Mityba. Kai kuriems mažo svorio naujagimiams kraujyje trūksta gliukozės, tad skiriamas specifinis maitinimo režimas. Kartais sutrikusi rijimo funkcija ir kiti su mityba susiję rodikliai, dėl ko gali prireikti intraveninio maitinimo.
  •  Medikamentinis ar / ir chirurginis gydymas. Jeigu mažą svorį lėmė naujagimio patologinės būklės, gali prireikti ir medikamentinio gydymo ar net chirurginės intervencijos.
 

Jeigu mažylis gimė mažo svorio, dar nereiškia, kad jis būtinai turės kokių nors problemų. Jei specialistams apžiūrėjus nerandama jokių sutrikimų, naujagimis puikiai maitinasi, jo kraujyje pakanka deguonies, o kūnas puikiai susitvarko su termoreguliacija, mažylis su šeima išleidžiami namo.

 

Ar įmanoma užkirsti kelią?

 

Kartais mažą naujagimio svorį lemia veiksniai, kurių pakeisti neįmanoma, pvz., genetika, įgimtos ligos. Visgi daugeliu atvejų riziką sumažinti galima. Tam svarbu:

 
  •  Nėščiajai rūpintis subalansuota mityba – ne tik laukiantis, bet dar ir iki pastojant.
  •  Palaikyti rekomenduojamą fizinį aktyvumą – tiek prieš nėštumą, tiek jo metu. Žinoma, laukiantis dėl mankštos konsultuotis su prižiūrinčiu gydytoju, kad pasakytų, koks fizinis krūvis galimas. Saugiausia lankyti specialiai nėštukėms skirtas treniruotes.
  •  Tiek planuojant nėštumą, tiek laukiantis vengti žalingų įpročių. Svarbu prisiminti, kad kenkia tiek tiesioginis, tiek pasyvus rūkymas. Jis gali lemti ne tik mažą naujagimio svorį, bet ir pažeisti jo centrinę nervų sistemą!
  •  Viso nėštumo metu reguliariai lankytis pas prižiūrintį gydytoją, kad jis galėtų sekti tiek motinos, tiek vaisiaus sveikatos būklę bei raidą. Tai leidžia laiku diagnozuoti tam tikras ligas, infekcijas, apsigimimus ir kitus sveikatos sutrikimus. Dalį jų įmanoma išgydyti ir užkirsti kelią per mažam naujagimio svoriui, kitų sutrikimų paveikti neįmanoma. Tačiau bent jau bus žinoma, kad į pasaulį galimai atkeliauja mažo svorio naujagimis ir tam tinkamai pasiruošti, sumažinti su tuo susijusių galimų komplikacijų rizika.
 

Įdomu

 

  •  Afroamerikiečių vaikai mažo svorio gimsta dvigubai dažniau nei europidai.
  •  Nepilnametėms motinoms (ypač jaunesnėms nei 15 m.) dažniau nei suaugusioms moterims gimsta hipotrofiški mažyliai.
  •  Daugiavaisis nėštumas taip pat dažnai susijęs su mažu gimimo svoriu, nes įprastai tokie mažyliai gimsta neišnešioti.
  •  Mažo svorio naujagimiai dažniau miršta nuo staigios kūdikių mirties sindromo.
 

Autorius Jūratė Survilė