Meilė sau neretai painiojama su egoizmu. Iš tiesų tik mylėdami save galime kurti meile grįstus santykius su kitais žmonėmis. Tiesa, daugeliui nelengva save mylėti, netgi priešingai – esame sau didžiausi kritikai, kartais net priešai. Kaip galime auginti meilę sau ir kodėl tai svarbu?

 

Meilė sau – laimingo gyvenimo pagrindasYoung,Beautiful,Brunette,Woman,Wearing,Casual,Sweater,Standing,Over,Pink

 

Nuo mažų dienų esame mokomi mylėti artimuosius, augintinius, gamtą, tėvynę, tačiau retas vaikystėje girdėjome, kad pirmiausia reikia mylėti save. Pasak psichologų, meilė sau itin reikšminga, nes ji lemia tai, kaip savimi rūpinamės plačiąja prasme. Jei savęs nemylime, galime daryti nepalankius pasirinkimus, pavyzdžiui, per mitybą bausti save mažesniu kiekiu maisto arba priešingai – valgyti viską iš eilės, negalvojant apie pasekmes. Per maža meilė sau gali lemti nesilankymą pas medikus, vitaminų nevartojimą, bendrai nesirūpinimą kūnu. Jei savęs nemylime, laikome save per menkais siekti svajonių, todėl galime nestoti studijuoti, kur trokštame, tenkintis prastesniu darbu, žemesnėmis pareigomis, mažesniu atlygiu. Labai pavojinga nemeilė sau palaikant santykius su kitais žmonėmis – menka savivertė lemia, kad leidžiamės išnaudojami tiek namuose, tiek darbe. Santykių terapeutai pastebi, kad savęs nemylintys žmonės dažnai patenka į toksiškus, net smurto santykius ir ilgai iš jų negali išsivaduoti, nes galvoja, kad geresnio elgesio nenusipelnė. Meilės sau stygius gali išaugti ir į įvairias priklausomybes, depresiją, savižalą. Guodžia tai, kad pamilti save niekada nevėlu, o su augančia meile sau didėja pasitikėjimas, savivertė – ir gyvenimas pamažu ima keistis į gerą. Tad kaip auginti meilę sau?

 

Pripažinti savo laimėjimus

 

Svarbu kasdien pastebėti dalykus, kurie jums pavyko. Jei darote tai, kuo didžiuojatės, akimirką stabtelėkite ir pasidžiaukite tuo, nuoširdžiai pagirkite save, pasimėgaukite šiuo patyrimu. Pastebėti reikėtų net mažas pergales. Pavyzdžiui, kad ir kaip nesinorėjo lipti iš lovos, atsikėlėte anksčiau ir padarėte mankštą; darbe laiku ir pavyzdingai atlikote projektą; paruošėte šeimai skanią vakarienę; padėjote draugei išspręsti problemą ir t. t. Tokių mažų dalykų kiti dažnai nepastebi, todėl laukdami kitų pripažinimo galite jaustis nusivylę, neįvertinti. Užuot laukę to iš kitų, patys pastebėkite, kai kažką padarote tinkamai. Bus dar naudingiau, jei kasdienius laimėjimus užsirašysite užrašų knygelėje – taip jiems suteiksite tikrumo. Be to, užplūdus negatyvioms mintims apie save galėsite keliauti iš vieno puslapio į kitą ir skaityti įrodymus, kad esate verti, sėkmės lydimi, geri.

 

Pagirti save veidrodyje

 

Komplimentai kitiems įgauną fizinę formą tik tada, kai juos pasakome garsiai – juk nepakanka pagirti kažko mintyse. Taip ir su komplimentais sau. Anot psichologų, auginti meilę sau labai padeda garsiai išsakomi komplimentai. Geriausia save girti atsistojus prieš veidrodį, žiūrint tiesiai į akis. Kaip ir girdami kitą, turite aiškiai ir konkrečiai pasakyti gerus žodžius. Iš pradžių nejauku, nes nesate įpratę save girti, tačiau praktikuodami kurį laiką, kasdien atrasite vis daugiau teigiamų žodžių apie save. Pradėti galite nuo „šiandien gražiai pasidažei“ ar „atrodai pailsėjusi“ ir kitų, regis, mažai reikšmingų išvaizdos dalykų. Iš tiesų šie komplimentai itin svarbūs, nes po truputį augina savivertę, pasitikėjimą savimi ir ilgainiui leis pastebėti apie save vis gilesnių dalykų, už ką galite save pagirti – įžvelgsite teigiamų savo charakterio, elgesio aspektų.

 

Rūpintis savimi

   

Meilę kitiems išreiškiame rūpindamiesi jais, pavyzdžiui, kas rytą ruošdami šeimai pusryčius, skambindami ir lankydami tėvus, vesdami šunį pasivaikščioti ir pan. Meilės sau išraiška taip pat yra rūpinimasis savimi – tiek kūnu, tiek siela. Meilės ženklai gali būti sveika subalansuota mityba, kasdienis fizinis aktyvumas, grožio priemonės ir / ar procedūros, bendravimas su mylimais žmonėmis, laikas pomėgiams, knygų skaitymas, meditacija, filmas ar serialas, poilsis bei kokybiškas miegas. Prieš rūpindamiesi kitais pirmiausia turite pasirūpinti savimi. Juk ne veltui lėktuve dėl pasikeitusio slėgio iškritus deguonies kaukėms pirmiausia reikia užsidėti kaukę sau, tik tada padėti kitam. Pasak psichologų, naudinga į save pažvelgti kaip į indą – jei jo nepildysite, neturėsite ko duoti mylimiems žmonėms. Kasdieniai meilės sau išraiškos būdai pildo vidinius resursus, o kai jaučiate vidinę pilnatvę, galite kurti gražius santykius su kitais.

 

Nekritikuoti savęs

 

Daugelis sau esame aršiausi kritikai, savo išvaizdoje ir elgesyje pastebintys menkiausią trūkumą. Savikritikos strėlės tuoj pat nužudo savivertę ir trukdo save mylėti, todėl turėtume jų, kaip įmanoma, vengti. Prieš pasakydami sau žeidžiančius žodžius pagalvokite, ar už tą patį kritikuotumėte mylimą, artimą žmogų, ar parinktumėte būtent tuos žodžius, kuriais peikiate ir smerkiate save, ar drįstumėte taip kritikuoti savo vaiką? Tai padės mokytis pasverti žodžius ir mintis, nukreiptus į save, rasti būdų, kaip pastebėjus klaidą ar trūkumą suteikti sau stiprybės ir motyvacijos keisti netenkinančią situaciją, o ne pasijusti sugniuždytam, niekam tikusiam. Žinoma, sveika, argumentuota kritika ir klaidų pripažinimas yra sąlyga asmenybei augti, tačiau raktiniai žodžiai čia yra „sveika“ ir „argumentuota“. Sveikas būdas save kritikuoti yra neemocionali, nehiperbolizuojanti ir neabsoliutinanti pastaba, pavyzdžiui, „padariau klaidą“, o ne „kaip visada apsižioplinau, esu tikra nevykėlė“. Pripažinkite klaidą ir jos nekartokite, o ne smerkite save.

 

Nesilyginti su kitais

 

Tai sudėtinga sąlyga socialinių tinklų laikais, tačiau ji itin svarbi meilei sau. Feisbuke, instagrame ir kt. kasdien matome gražius, sėkmės lydimus, laimingus, tobulas šeimas turinčius, į svajonių atostogas besileidžiančius žmones, kurie gyvena be menkiausio rūpesčio. Atrodo, kad mūsų nuotraukos ne tokios gražios, vaikai ne tokie paklusnūs, mylimasis ne toks romantiškas ir atostogaujame rečiau. Nori nenori imame jaustis prastesni, mažiau verti, ne tokie įdomūs, nepakankamai sėkmės lydimi, negražūs, neliekni ir t. t. Kad ir kaip sunku būtų, turite liautis lyginti save su kitais – ne tik socialinių tinklų herojais, bet ir kolegomis, draugais, giminaičiais. Kiekvienas einate savo gyvenimo keliu, darote jums reikalingus sprendimus ir kuriate savo kasdienybę, kuri neprivalo būti tobula. Vertėtų mažiau laiko leisti vartant kitų nuotraukas ir koncentruotis į savo šeimą, santykius, darbą. Galbūt rasti papildomą pajamų šaltinį, kuris padės priartėti prie svajonių atostogų. Svarbu ne gailėti savęs, bet rasti motyvacijos ir siekti to, ko trokštate.

 

Kartoti afirmacijas

 

Apie mylimą žmogų, draugus, vaikus, tėvus, kolegas ir kitus žmones nesunkiai galite pasakyti kažką gero, tačiau kai kalba pakrypsta apie mus pačius, esame linkę koncentruotis į neigiamas savybes, kritikuoti, smerkti. Tam, kad labiau pasitikėtume savimi, reikėtų atsižvelgti į teigiamas savo asmenybės puses. Mintys lenkia viena kitą, todėl naudinga ant lapo susirašyti savo teigiamas savybes: darbštus, punktualus, ištikimas, rūpestingas, atsakingas, imlus, atkaklus ir t. t. Teigiamos savybės gali būti ir ne epitetai, bet konkretūs dalykai: kasdien ruošiu sveiką maistą šeimai, niekada nevėluoju su darbais, suburiu draugus stalo žaidimų vakarams ir kt. Kai jausitės prastai, būsite linkę į savigraužą, derėtų atsiversti ir dar kartą perskaityti, ką gero galite pasakyti apie save.

 

Teigiamus žodžius galima paversti afirmacijomis ir kelias svarbiausias karoti kasdien: „Esu verta gražių santykių“, „Mano kūnas nusipelno rūpesčio“, „Man pavyksta pasiekti užsibrėžtų tikslų“ ir kt.

 

SPECIALISTĖS KOMENTARAS

 

Saviugdos trenerė, knygos „Kaip tapti stipria moterimi“ autorė Gabriella Melrose

 

Kodėl svarbu save mylėti?

 

Mylėti save svarbu todėl, kad esame vienintelis žmogus, su kuriuo nugyvensime visą gyvenimą. Kai kalbu apie meilę sau, prašau moterų įsivaizduoti dvasiškąją ir kūniškąją save. „Kūniškoji aš“ dažnai yra taip sutelkusi dėmesį į išorinį pasaulį, problemas ir kitus žmones, kad visiškai pamiršta „dvasiškąją aš“. O ji – visatos energija, mūsų unikalumas ir stiprybė. Tik ją pažinusios galime atrakinti duris į svajonių gyvenimą, nes jaučiame beribę vidinę meilę, pasitikime savimi, nugalime baimes ir pradedame realizuoti save. Meilė sau išgelbėja nuo visų išorinio pasaulio nusivylimų. Kai jaučiame meilę sau, spinduliuojame aukštas energetines vibracijas ir daug rečiau pritraukiame į savo gyvenimą negatyvius žmones, o jeigu jų pasitaiko, mokame atpažinti ir be sunkumų atsiriboti.

 

Kaip pamilti save?

 

Meilė sau yra ne idėja ar sąvoka, kurią reikia suprasti, o kasdienis darbas su savimi, pritaikant skirtingas savęs pažinimo ir minčių keitimo praktikas. Minčių keitimą galima pradėti nuo afirmacijų. Mes sukuriame apie 60 000 minčių per dieną ir daugelis jų yra tokios, kokios buvo vakar. Daugelis žmonių kasdien galvoja ir kartoja sau blogus žodžius ir net nesupranta, kaip patys sau kenkia. Būtent mintys lemia pasirinkimus, kurie veda prie veiksmų, dovanoja rezultatus ir atneša atitinkamas emocijas. Tinkamos mintys apie save sukuria pozityvią pasirinkimų, veiksmų, rezultatų ir emocijų grandinę, o netinkamos – negatyvią. Jeigu nuolat galvojame apie save blogai, niekada nepasinaudosime mums suteiktomis galimybėmis ir liksime toksiškuose santykiuose, nes pasąmonė priima nuostatą, kad esame vertos skausmo. Kai pradedame keisti mintis, auga ir savivertė bei pasitikėjimas savimi, kas veda prie sau palankių pasirinkimų.

 

Afirmacijas rekomenduoju kartoti rytais ir vakarais, prieš miegą ir ką tik nubudus ryte. Susikurkite ne daugiau kaip penkias pozityvias afirmacijas ir nekeiskite jų dažniau nei kartą per savaitę. Taip pasąmonė geriau pasisavins naują informaciją. Meilės sau praktikų yra labai daug, jas taikau savo mokymų programose ir šiuo metu esu padėjusi sėkmingai transformuoti daugiau nei tūkstančio moterų gyvenimus.

 

Autorius Laima Samulė