Blogos akies simbolis ilgą laiką buvo svarbi kultūros ir visuomenės dalis. Kiekviena pasaulio tauta blogą akį arba nužiūrėjimą interpretuoja savaip. Blogos akies simbolika labai svarbi įvairiose Azijos, Lotynų ir Centrinės Amerikos, Rytų ir Vakarų Afrikos ir Europos, ypač Viduržemio jūros regione, kraštuose. Nors kiekviena šalis savaip interpretuoja blogą akį, bet šis simbolis turi ir bendrų panašumų visose kultūrose.

 

nuziurejimas

Kas yra bloga akis? 

 

„Encyclopædia Britannica” internetinėje enciklopedijoje rašoma, kad bloga akis yra žvilgsnis, kuris, kaip manoma, gali sukelti sužalojimą ar net mirtį tiems, į kuriuos jis yra nukreipiamas. Nėščios moterys, vaikai ir gyvūnai yra lengviausiai pažeidžiami šių nužiūrėjimo kerų.

 

Prietarai, susiję su bloga akimi ir nužiūrėjimu, yra gajūs įvairiose Azijos, Rytų ir Vakarų Afrikos, Lotynų ir Centrinės Amerikos dalyse ir Viduržemio jūros regione Europoje. Įvairūs talismanai ir amuletai, saugantys nuo blogos akies, šių tautų kultūrose yra itin populiarūs, nes sakoma, kad ji esą gali apsaugoti nuo žalos, kurią gali užtraukti pikta linkinčio žmogaus nužiūrėjimas.

 

Blogos akies istorija

 

Istoriniai šaltiniai liudija, kad apie blogą akį žinota jau VIII amžiuje pr. Kr. Skirtingi senovės graikų filosofai ir rašytojai tokie kaip Hesiodas, Plutarchas ir Plutonas yra minėję apie šį fenomeną. Plutarcho moksliniame blogos akies paaiškinime teigiama, kad asmuo, turintis blogą akį, nukreipia nuodingas strėles arba spindulius į asmenį, kuriam linki pikta. Plutarchas taip pat rašė, kad žmonės, gyvenantys Juodosios jūros pakrantės pietuose, turi ypatingų galių nužiūrėti. Ypač stiprią galią nužiūrėti turi tie, kurių akys yra mėlynos, manoma, greičiausiai dėlto, kad tokios spalvos Viduržemio jūros regione buvo retenybė. Romos imperijos laikais žmonės manė, kad blogą akį gali turėti ištisos gentys. Senovės Graikijoje blogos akies simbolis dažnai būdavo nupaišomas ant skirtų gėrimams indų.

 

Bloga akis šiuolaikinėje visuomenėje

 

Šiuolaikinėje visuomenėje bloga akis kai kur vis dar laikoma rimta grėsme. Simbolis taip pat yra gana dažnai naudojamas populiariojoje kultūroje – juvelyrikoje ir aprangoje. Tikėjimas, kad bloga akis yra stiprus nužiūrėjimas ypač paplitęs tarp musulmonų. Ibn Abbasas apie Alacho pasiuntinį pranešė, sakydamas „Blogos akies įtaka yra faktas; jeigu kas nors bandys pergudrauti likimą, tai būtų blogos akies įtaka, o jeigu tavęs paprašytų išsimaudyti, kad nuimtų nužiūrėjimą, tu turėtum taip ir padaryti”. Kaip jau minėta anksčiau, mėlynakiai arba šviesiaakiai žmonės yra laikomi tais, kurie turi blogą akį, nesvarbu, ar jie ja naudojasi tyčia, ar netyčia. Būtent dėl šios priežasties madingi blogos akies karoliai ir amulėtai yra mėlynos spalvos. Tie žmonės, kurie blogos akies nevertina rimtai, gali susilaukti visuomenės pykčio ir net pasišlykštėjimo.

 

Bloga akis mados pasaulyje

 

Bloga akis vaizduojama kaip viena kobalto mėlynumo akis, kartais su blakstienomis. Tai populiarus juvelyrinių dirbinių simbolis, dažniausiai bloga akis naudojama vėriniuose, apyrankėse ir amuletams gaminti.