Ryškiaspalvių ežiuolių žiedų vidurys primena dygliuotą ežį – dėl to vaistinis, dekoratyvus augalas gavo tokį pavadinimą. Daugelis žino, kad šio augalo ekstraktai naudojami nuo sezoninių peršalimo infekcijų ir gripo. Tai vienas populiariausių žolinių augalų, naudojamų gydymui.

 

eziuole

Rausvažiedė ežiuolė natūraliai auga Šiaurės Amerikos žemyne. Ją žinojo ir vertino senovės indėnai. Jutų genties indėnai šiuos augalus siejo su briedžiais ir vadino „briedžio šaknimi“. Tuomet tikėta, kad sužeistas briedis ieškodavo šios žolelės, kad išgytų. Indėnai dažnai naudojo ežiuolę kaip gydomąją priemonę nuo tinimų, nudegimų ir kitų kūno skausmų. Per ritualines Saulės šokio apeigas indėnai kūginėse pirtyse kramtydavo šią žolelę.

 

Ežiuolių genčiai priklauso 9 augalų rūšys. Kaip dekoratyviniai augalai dažniausiai auginamos rausvažiedės arba purpurinės (lot. Echinacea purpurea) arba gelsvažiedės (lot. Echinacea paradoxa). Jos išsiskiria dideliais (iki 12 – 15 cm skersmens) ir ryškiais žiedais su rusvu atspalviu. Tai vieni iš nedaugelio šalnoms atsparių augalų. Šiuolaikinių ežiuolių rūšių yra labai įvairių. Jų žiedlapiai gali būti nuo tamsiai raudonų, baltų, persikų spalvos, ryškiai geltonų. Jų būna žemaūgių (iki 60 cm aukščio). Tokias galima auginti vazonuose ir gėlių loveliuose. Būna ir labai aukštų (iki 220 cm aukščio).

 

Ežiuoles auginti nėra labai sudėtinga. Tai nelepus augalas, kuris gali prisitaikyti prie prasto dirvožemio, lietaus, sausros ir šalnų. Jungtinėse Amerikos Valstijose, kuriose šios gėlės auga ir dauginasi natūraliai, jos dažnai išauga prie geležinkelių bėgių, patvoriuose ir grioviuose. Augalų stiebai tiesūs ir tvirti, todėl jų nereikia papildomai ramstyti. Be to, jos atsparios kenkėjams ir ligoms. Ar gali būti geresnis augalas, kurį ne tik paprasta auginti, bet ir yra labai naudingas sveikatai. Džiovintos ežiuolės naudingos kiekvienų namų vaistinėlėje.

 

Šiuolaikiniame pasaulyje ežiuolės yra džiovinamos ir iš jų gaminami nuovirai, užpilai bei kapsulės. Dažniausiai šie augalai yra saugūs vartoti, tačiau kai kuriems žmonėms gali sukelti alerginių reakcijų, virškinimo sutrikimų. Preparatų su ežiuolės ekstraktu negalima vartoti sergant šiomis ligomis: autoimuninėmis (pavyzdžiui, vilklige), išsėtine skleroze, žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), įgytu žmogaus imunodeficito sindromu (AIDS), tuberkulioze. Taip pat, jei vartojami imuninę sistemą slopinantys vaistai. Prieš augalinių preparatų vartojimą pasitarti su gydytoju derėtų ir nėščioms bei krūtimis maitinančioms moterims. Ežiuolių vartoti ilgiau nei 10 dienų be pertraukos negalima. Taip pat jų negalima vartoti vaikams iki 2 metų.

 

Ežiuolė yra vienas iš labiausiai ištirtų vaistinių augalų. Ji valo limfinę sistemą, kraują, inkstus ir kepenis. Teigiama, kad ežiuolė gydo ne ligos simptomus, bet priežastis (švarus kraujas – tai puiki sveikata).

 

Ežiuolių preparatai rekomenduojami vartoti, jei yra tokių negalavimų:

 
  • Cistitas, nefritas, hepatitas;
  • Infekcinės ir kvėpavimo takų ligos: gripas, bronchitas, plaučių uždegimas, angina, pūslelinė;
  • Vyriškų lytinių organų ligos: prostatitas, adenoma;
  • Skrandžio opos, gastritas, vidurių užkietėjimas, kraujagyslių spazmai;
  • Moterų ligos (uždegimai);
  • Po ilgalaikio antibiotikų vartojimo, chemoterapijos ir radiacijos;
  • Leukopenija – leukocitų kiekio atstatymui;
  • Sulėtinti piktybinių auglių augimą.
 

Ežiuolių užpilo receptas

 

Šaukštą džiovintų ežiuolių (žiedų, lapų, stiebų) užpilti 0,5 l verdančio vandens, supilti į termosą ar emaliuotą puodą su dangčiu ir palikti per naktį, kad pritrauktų. Nukošti ir gerti 3 kartus per dieną, 30 minučių prieš valgį po 100 – 150 ml. Užpilą vartoti 10 dienų, padaryti 5 dienų pertrauką ir pakartoti dar 2 kartus po 10 dienų. Tai yra vienas kursas. Jeigu reikia, kursą galima kartoti 3 kartus po 10 dienų po mėnesio.

 

Ežiuolių nuoviro receptas

 

Šaukštą džiovintų ežiuolių (žiedų, lapų, stiebų) užpilti 240 ml verdančio vandens ir įstatyti į vandens vonelę 15 – 20 minučių, nukošti ir gerti 3 kartus per dieną, prieš valgį po 60 ml 10 dienų. Tai yra 1 kursas. Jei reikia kartoti kursą po 5 – 10 dienų dar 2 – 3 kartus.