Ryškiai oranžiniai medetkų žiedai renkami nuo birželio iki rugsėjo mėnesio. Šie augalai natūraliojoje medicinoje itin vertinami dėlto, kad greitina žaizdų gijimą, apsaugo nuo dantenų infekcijų ir burnos opų, gerina odos būklę, regėjimą, mažina uždegimą, spazmus, net kai kurių tipų vėžį. Geriausia, kad dar nevėlu papildyti šių dekoratyvių augalų atsargas žiemai.

 

medetkos

7 įdomūs ir naudingi faktai apie medetkas:

 
  • Gali pagreitinti gijimą. Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl verta namų vaistinėlėje visada turėti medetkų yra ta, kad šie augalai, manoma, pasižymi sveikatą stiprinančiu poveikiu. Išoriškai medetkų kompresai galima dėti ant žaizdų, įdrėskimų, nubrozdinimų, vabzdžių įkandimų vietų, nes jie pagreitina žaizdų gijimą iš dalies dėl priešuždegiminių medetkų savybių, iš dalies – dėl unikalių antioksidantų junginių, kurie randama šiame nuostabiame augale, kuris natūraliai paplitęs Centrinėje ir Pietų Europos (ypač Viduržemio jūros regione) ir Artimuosiuose Rytuose. Kadangi veikliosios medžiagos medetkose apsaugo nuo infekcijų, jas saugu naudoti ant žaizdų ir įdrėskimų ir taip padėti jiems greičiau užgyti.
 
  • Geresnė burnos ertmės sveikata. Medetkos taip pat pasižymi antibakteriniu poveikiu, dėl kurio jos tapo tokios ir populiarios jau daugelį metų. Medetkų dažnai dedama į įvairų sveikatos, grožio ir higienos priemonių sudėtį (dantų pastas, burnos skalavimo skysčius, muilus, šampūnus). Kalbant apie burnos sveikatą, dantų pastos ir burnos skalavimo skysčiai, kurių sudėtyje yra medetkų padeda naikinti kenksmingas bakterijas ir išvengti dantenų uždegimo (gingvito) bei ėduonies.
 
  • Odos priežiūra. Medetkų aliejus ne tik skatina gijimą, bet ir gražina odą. Jis gali pagerinti kraujotaką į odos ląsteles, antioksidantai gali sumažinti raukšles, pigmentines dėmes ir net randus. Norintiems lygesnės, vienodesnio atspalvio, švytinčios ir jaunatviškai atrodančios odos rekomenduojama įsigyti ir naudoti kosmetines priemones su medetkomis arba bent gerti medetkų žiedų arbatos.
 
  • Akių priežiūra. Tyrimai rodo, kad medetkos turi tam tikrų antioksidantų junginių, kurie tiesiogiai gali padėti pagerinti regėjimą. Beta karotenas yra vienas svarbiausių elementų sveikoms akims ir geram akių funkcionavimui, o pastarojoje itin gausu oranžinės spalvos gėlių žieduose. Medetkos gali padėti išvengti geltonosios dėmės degeneracijos ir kataraktos.
 
  • Uždegimo sumažinimas. Nepriklausomai nuo to, kur atsiranda uždegimas, medetkos gali padėti pasijausti šiek tiek geriau. Į vidų vartojama arbata gali padėti nuo kosulio ir krūtinės užgulimo. Išoriškai naudojami medetkų tepalai gali padėti nuo artrito ir podagros. Medetkų arbata padeda sutrikus virškinimui.
 
  • Profilaktika nuo vėžio. Manoma, kad medetkos gali turėti savybių, kurios gali padėti apsisaugoti nuo auglių.
 
  • Silpnesni spazmai. Daug žmonių medetkas naudoja, norėdami sumažinti spazmus. Medetkos gali padėti tiems, kurie serga nervų sistemos sutrikimais, kenčia nuo skausmingų menstruacijų arba kitokio pobūdžio spazmo.
 

PASTABA! Kai kurie žmonės gali būti alergiški medetkoms arba gali palaipsniui atsirasti alergija, net jeigu anksčiau nieko panašaus nebūdavo. Taip dažniausiai nutinka tada, kai medetkos vartojamos labai dideliais kiekiais.