Ir prieš šimtą metų, ir dabar – visi tik ir šneka apie dietas. Tobulo kūno vaizdas buvo aktualus ir senovės Graikijoje ir XXI amžiaus pasaulio mados sostinėse. Sveikos mitybos tendencijas nustatydavo žymiausi tų laikų asmenys. Ne visų patarimais sekti verta, bet labai įdomu akies krašteliu žvilgtelėti į tai, ką darė, kad išsaugotų nepriekaištingas kūno linijas arba gerą sveikatą, žymūs pasaulio žmonės.

 

stilinga moteris valgo spurgą

35-ojo Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Džono Kenedžio žmona Žaklina Kenedi iki šių laikų laikoma viena įspūdingiausių gero stiliaus ikonų. Jai rūpėjo ne tik drabužiai ir aksesuarai, bet ir kūnas, ant kurio dedamos visos puošmenos. Maitinosi ji itin prabangiai. Nežinia, tiesa tai ar mitas, bet yra duomenų, kad kartą pirmoji ponia laikėsi dietos ir galėdavo per dieną suvalgyti tik vieną keptą bulvę įdarytą didžiųjų eršketų (beluga) ikrais ir grietine. Šis delikatesas į Šiaurės Ameriką būdavo atgabenamas iš buvusios Sovietų sąjungos. Čia didieji eršketai būdavo gaudomi Kaspijos jūroje arba didžiausiame pasaulyje druskingame ežere. Mažmeninė beluga ikrų kaina siekia net iki dešimties tūkstančių JAV dolerių už kilogramą. Taip pat Žaklina Kenedi mėgo midijas ir prancūzų virtuvės patiekalus.

 

„Chanel“ mados namų dizaineris ir siela Karlas Lagerfeldas mados gerbėjus žavi ne tik įspūdingomis aprangos kolekcijomis, bet ir savo įvaizdžiu, kurio neįmanoma supainioti su jokiu kitu. Elegantiški kostiumai, lieknas kūnas ir akinamai balti plaukai – jau seniai tapo mados pasaulio guru vizitine kortele. Tačiau jis taip neatrodė visada. Prieš gerą dešimtmetį jis nusprendė mesti svorį ir, laikydamasis itin griežtos dietos, per metus numetė beveik 40 kg svorį. Numetęs – parašė knygą, kurioje papasakojo savo patirtį. Knyga Prancūzijoje tapo bestseleriu. Laikydamasis dietos, kurią pavadino „Lengvu šaukštu“ (angl. „Spoon light“), jis galėdavo suvartoti iki 1200 kcal per dieną. Mitybos pagrindą sudarė liesi baltymai, daržovės ir labai brangūs baltymų kokteiliai. Beje, kalbama, kad dizaineris per dieną, laikydamasis dietos, išgerdavo iki 10 dietinės kokakolos skardinių.

 

1952-aisiais, duodama interviu amerikiečių žurnalui „Pageant“ seksualioji Holivudo deivė Merlin Monro papasakojo, ką valgo kiekvieną dieną. Pusryčiams ji išgerdavo du žalius kiaušinius, plaktus su šiltu pienu. Pietų paprastai nevalgydavo, o vakarienei rinkdavosi ant grotelių keptą mėsą su penkiomis morkomis garnyrui. Leisdavo sau pasimėgauti ir desertu – ledais, aplietais karšto šokolado padažu.

 

Tie, kuriems žymūs žmonės yra įkvėpimo šaltinis, galėtų imti pavyzdį iš tokių rašytojų kaip Čarlzas Dikensas, kuris buvo ilgų distancijų ėjimo mėgėjas, Džordžas Eliotas, kuris žavėjosi žirgų sportu ir pats jodinėjo, Ernestas Hemingvėjus, kuris savo namuose buvo įsirengęs asmeninį bokso ringą.

 

Anglų rašytoja romanistė Džeinė Osten, būdama jauna, gyveno su tėvais Steventone ir dažnai lankydavosi pokyliuose. Jos gyvenimas tais laikais buvo tik naujos suknelės ir šokiai. Ji nepraleisdavo nė vieno šokio, net, jei jų būdavo 20 ir nejausdavo nė mažiausio nuovargio. Ko gero, ji net pati nežinojo, kad šokiai – tai ideali kardio treniruotė.

 

Rusų klasikas L. Tolstojus buvo vegetaras pacifistas. Sulaukęs 66-erių įsigijo pirmąjį dviratį po šešerių metų sūnaus mirties nuo skarlatinos. Išmokęs važiuoti dviračiu jis įveikė daugiau nei 30 km nuo savo dvaro Didžiuosiuose Trakėnuose iki kito artimiausio miesto.

 

Detektyvinių istorijų apie garsųjį seklį Šerloką Holmsą autorius Artūras Konanas Doilis reguliariai žaisdavo kriketą. Bohemiškai gyvenęs rašytojas turėjo ne vieną žmoną ir meilužę, todėl, norėdamas ilgai išlikti stiprus ir patrauklus, labai rūpinosi savo išvaizda. Norėdamas numesti keletą papildomų kilogramų Artūras Konanas Doilis griežtai ribojo riebių ir krakmolingų maisto produktų suvartojimą. Jis buvo įsitikinęs, kad storėjama dėlto, kad valgoma per daug riebiai.