Gali atrodyti, kad šiais laikais skalbti drabužius labai lengva. Pakanka sudėti į skalbyklę ir nustatyti tinkamą programą. Visgi norint, kad drabužiai neprarastų išvaizdos ir būtų dėvimi kuo ilgiau, reikia išmanyti esmines priežiūros taisykles. 

 

skalbimas

Dažniausios klaidos

 

Netinkamai prižiūrimi drabužiai greičiau tampa netinkami dėvėti. Nepakanka juos tik išrūšiuoti pagal spalvas ir medžiagas. Yra kur kas daugiau svarbių priežiūros rekomendacijų. Nesilaikant jų, skalbiniai greitai susitraukia arba ištįsta, praranda įprastą spalvą.

 

Nusidažę drabužiai. Tai bene dažniausias nemalonus nutikimas, su kuriuo tenka susidurti skalbiant skalbyklėje. Pastebime, kad, pavyzdžiui, raudoni marškinėliai išbluko ir nudažė šviesius audinius. Deja, ne visada galima numanyti, ar taip nutiks. Tad vienintelis sprendimas – rūšiuoti skalbinius ir naudoti spalvas sugeriančias priemones.

 

Kišenėse paliktas popierius. Kitas neretai pasitaikantis įvykis – prieš skalbiant iš kišenių pamirštama išimti popierinius daiktus, pavyzdžiui, vienkartines nosinaites. Atrodytų smulkmena, visgi ir kiti skalbiniai aplimpa sutrupėjusiais popieriaus gniužulėliais, nuo jų gali atsirasti ir nešvarumų. Jei drabužiai neišteplioti, pakaktų juos gerai išpurtyti arba išvalyti specialiu šepečiu ar voleliu. Priešingu atveju, gali tekti skalbti iš naujo.

 

Per daug skalbimo priemonių. Naudojant per daug skalbiklio nebūtinai garantuojama nepriekaištinga švara. Priešingai, per didelis susidariusių putų kiekis skatina pelėsį, suteikia nemalonų kvapą, palieka dėmių. Taip pat priemonės likučiai aprangoje gali alergizuoti odą. Todėl būtina skalbiklį naudoti atsižvelgiant į ant pakuotės pateiktą instrukciją, skalbinių svorį ir vandens kietumą.

 

Per didelis skalbinių kiekis. Tai taip pat turi neigiamos įtakos skalbimo kokybei. Perpildžius skalbyklės būgną nepavyks sutaupyti laiko ir energijos. Be to, kai skalbinių per daug, vanduo ir skalbimo priemonės negali prasiskverbti pro audinio pluoštą. Tad drabužiai išlieka nešvarūs.

 

Drabužių paruošimas prieš skalbiant

 

Jei tinkamai paruošite drabužius skalbimui, žymiai ilgiau džiaugsitės juos dėvėdami. Tačiau neužtenka tik vadovautis etiketėje nurodyta informacija. Dažnai praverčia paprasti ir praktiški patarimai.

 

Drabužius su dekoratyviniais elementais, pvz., blizgučiais, iškiliomis ir kietomis detalėmis, rekomenduojama išversti į blogąją pusę. Taip apsaugosite ne tik papuošimus, bet ir kitus skalbinius. Mat labai dažnai užkibus už dekoro detalių ištraukiama siūlų.

 

Ypatingą dėmesį derėtų skirti drabužiams su užtrauktukais: prieš skalbimą būtina užsegti. Atsegtas užtrauktukas, ypač su geležiniais dantukais, gali suplėšyti kitus audinius. Ta pati taisyklė galioja ir susagstomiems apdarams – būtina užsagstyti, kad skalbiant sagos nenuplyštų, neįsiveltų į kitus audinius.

 

Prieš dedant į skalbyklę svarbu tinkamai apdoroti stipriai suteptus tekstilės gaminius. Rekomenduojama kurį laiką mirkyti šiltame vandenyje su skalbimo priemone. Pastarosios pilti tiek, kiek nurodyta instrukcijoje. Svarbu laikytis taisyklės – kartu nedėti skirtingų spalvų skalbinių. Kuo subtilesnis audinys (vilnos, šilko, ypatingai dažytas ar su dekoratyviomis detalėmis), tuo mažiau reikėtų mirkyti – pakaks pusvalandžio.

 

Skalbimo procesas

 

Norint kad drabužiai tarnautų ilgiau, būtina juos išrūšiuoti, parinkti tinkamus skalbimo parametrus. Taip pat išsirinkti gerą skalbimo priemonę. Yra ir daugiau aspektų.

 

Svarbi skalbimo temperatūra. Kuo ji žemesnė, tuo gaminys tarnaus ilgiau. Etiketėje nurodoma aukščiausia temperatūra, kurios nevalia viršyti. Tačiau neretai verta rinktis žemesnę – skalbimas bus efektyvus, tačiau švelnesnis audiniui. Visgi reikėtų prisiminti, kad 20–30 °C temperatūros vandenyje bakterijos nežūsta. 2015 m. Belgijos Gento universiteto ir Miuncheno Helmholtzo centro mokslininkų tyrimas parodė, kad 30 °C vandens temperatūros nepakanka siekiant sunaikinti bakterijas. Todėl skalbiant šeimos narių drabužius kartu, skirtingos bakterijos pasklinda ir ilgainiui jų atsiranda ne tik ant drabužių, bet ir odos. Švelniu režimu rekomenduojama plauti tik savo drabužius. Taip bent jau nesusimaišys likusios gyvybingos bakterijos.

 

Populiarėja specialūs skalbinių maišeliai, tačiau dažniausiai naudojami tik apatiniam trikotažui. Jais galima apsaugoti ir drabužius su puošniomis detalėmis, pavyzdžiui, stiklo karoliukais ar blizgučiais. Šie maišeliai būna kelių dydžių. Svarbu užpildyti ne daugiau kaip tris ketvirtadalius. Taip skalbiniai bus kokybiškai išplaunami ir išskalaujami net ir nustačius lengvą skalbimo ciklą.

 

Dideliu greičiu džiovinami drabužiai ilgainiui tampa mažiau patvarūs. Tad derėtų atsižvelgti į etiketėje nurodytas rekomendacijas. Jei gręžimo nurodymų nepateikta, įprastam skalbimui rinktis 700–800 sūkių per minutę režimą. Plonų audinių (ar dekoruotų dekoratyviniais elementais) skalbimo mašinoje geriau negręžti.

 

Ką slepia priežiūros etiketės?

 

Kad būtų lengviau prižiūrėti tekstilės gaminius, kiekvienas jų turi etiketę. Joje nurodomos konkrečios priežiūros rekomendacijos. Skiriamos 5 audinių priežiūros simbolių grupės.

 

Skalbimas. Skaičius ženkle nurodo aukščiausią vandens temperatūrą, kurioje galima skalbti. Apatinė horizontali linija reiškia, kad skalbinių kiekis būgne negali viršyti 75 % didžiausios galimos įkrovos, o sukimosi režimas turi būti švelnus ir negreitas. Dvi horizontalios linijos įspėja, kad skalbti galima tik užpildžius mašinos būgną 30–35 % drabužių. Sukimosi greitis turi būti kuo mažesnis, o džiovinti derėtų minimaliu greičiu arba jo visiškai atsisakyti. Simbolyje pavaizduota ranka nurodo, kad audinį privaloma skalbti rankomis ne aukštesnėje kaip 40 °C temperatūroje.

 

Balinimas. Tai cheminis audinio apdorojimas, siekiant pašalinti iš jo nepageidaujamus nešvarumus ir suteikti kuo baltesnę spalvą. Etiketėje pavaizduotas paprastas trikampis reiškia, kad drabužį galima balinti bet kokiais oksiduojančiais balikliais. Trikampis su dviem brūkšneliais jame informuoja, kad leidžiama naudoti tik deguonies turinčias (be chloro) balinamąsias priemones.

 

Džiovinimas. Yra du džiovinimo būdai: natūralus ir džiovyklėje. Pirmasis gali būti įprastas arba pavėsyje, t. y. be tiesioginių saulės spindulių tarp drabužių ar patalynės. Džiovinimo rekomendacijos žymimos kvadrato ženklu. Jame pavaizduotas vienas vertikalus brūkšnys reiškia, kad audinį būtina džiovinti natūraliai pakabintą, du – pakabintą neišgręžus. Horizontalus brūkšnys žymi džiovinimą patiesus ant lygaus paviršiaus, dvi horizontalios linijos – džiovinimą patiesus ant lygaus paviršiaus neišgręžus. Apie džiovinimą džiovyklėje informuoja kvadrate esantis apskritimas. Jame nupiešti 2 taškai reiškia, kad rekomenduojama džiovinti 80 °C, vienas taškas – švelniai 60 °C temperatūroje. Pastarasis taip pat nurodo, kad į būgną turėtų būti dedama mažiau skalbinių ir džiovinama trumpiau.

 

Lyginimas. Kaip ir skalbiant, taip ir lyginant svarbiausias parametras – aukščiausia galima temperatūra. Tačiau skirtingai nuo skalbimo rekomendacijas žyminčių ženklų, lyginimo simboliuose ant audinių etikečių nurodomos ne skaitinės temperatūros reikšmės, o taškeliai, atitinkantys panašius simbolius ant lygintuvo termostato. Lygintuvo simbolis su 3 taškais reiškia, kad temperatūra gali siekti iki 200 °C, 2 taškais – iki 150 °C, 1 tašku – iki 110 °C.

 

Profesionalus valymas. Šiuo metu naudojamos dvi valymo technologijos: sausasis (cheminis) valymas ir šlapiasis. Raidės, naudojamos simboliuose ant audinių etikečių, turi šias reikšmes: P – sausasis valymas tetrachloretenu, F – sausasis valymas anglevandeniliais, W – šlapiasis valymas.