Tyrimai rodo, kad socialiniai ryšiai turi didelį poveikį mūsų sveikatai. Daugiau socialinių ryšių ir veiklos turintys asmenys gali pasigirti geresne psichine ir fizine sveikata, gyvena ilgiau.

 

socialiniai ryšiai

Žinoma, tai nereiškia, kad reikia bandyti pakeisti savo prigimtį ir asmenybės tipą (kai kurie žmonės yra mažiau linkę bendrauti su kitais ir tai yra normalu). Santykių kokybė vis tiek yra svarbesnė negu kiekybė. Maža bendruomenė, kurioje žmonės glaudžiai vieni su kitais susiję gali turėti tiek pat privalumų kaip ir didesnis socialinis tinklas. Sveiki socialiniai santykiai gali būti tarp sutuoktinių, šeimos, draugų, bendradarbių, religinės bendruomenės narių, savanorių ir pan.

 

Socialinė izoliacija gali turėti žalingą poveikį sveikatai. Mokslininkai išskiria keletą svarbiausių dalykų, kurie gresia žmonėms, kurie neturi arba beveik neturi socialinių ryšių.

 

8 dalykai, gresiantys žmonėms, kuriems trūksta socialinių ryšių:

 

  • Nutukimas. 2015 metais Šiaurės Karolinos universitete mokslininkai tyrė skirtingų amžiaus grupių asmenis ir stebėjo, kaip jų socialiniai ryšiai veikia sveikatą, bėgant laikui. Nustatyta, kad tiek paaugliai, tiek suaugusieji turėjo mažesnį polinkį nutukti, jei praleisdavo daugiau laiko su kitais žmonėmis. Be to, suaugusieji, kurie patyrė didesnį stresą ar turėjo daugiau problemų dėl santykių, buvo labiau linkę priaugti svorio.

 

  • Didesnė mirties rizika. Daugybė mokslinių tyrimų parodė, kad mirties rizika yra dvigubai didesnė tiems suaugusiems asmenims, kurie turėjo mažiausiai socialinių ryšių, palyginus su tais, kurie turėjo daugiausiai socialinių ryšių. Nepaisant jų socialinio ir ekonominio statuso, sveikatos būklės ar kitų dalykų, kurie gali turėti įtakos mirtingumui. Tyrimai taip pat rodo, kad vyrai, kurie jaučiasi mažiau integruoti į visuomenę, yra imlesni ligoms ir dažniau miršta negu moterys, ypač vyresniame amžiuje.

 

  • Aukštas kraujo spaudimas. Aukštą kraujo spaudimą arba hipertenziją gali sukelti daug skirtingų veiksnių, įskaitant mitybą, ligas ir genetiką. Nesvarbu, kokia yra priežastis, nekontroliuojama hipertenzija gali pažeisti kraujagysles visame organizme ir sukelti kitas ligas. Nustatyta, kad bet kokio amžiaus žmonės, įskaitant paauglius, turėjo žemesnį kraujo spaudimą, jei jautė labai stiprius socialinius ryšius. Socialinė izoliacija padidina hipertenzijos riziką vyresnio amžiaus žmonėms ir net didina sergamumą diabetu, kuris yra glaudžiai susijęs su hipertenzija.

 

  • Širdies ir kraujagyslių ligos. Moksliniai tyrimai parodė, kad mažas socialinis aktyvumas, susijęs su padidinta mirties nuo širdies ir kraujagyslių ligų rizika. 2001 metais mokslininkai stebėjo suaugusius asmenis, sergančius koronarine širdies arterijos liga. Tie, kurie buvo socialiai izoliuoti, turėjo net 2,4 karto didesnę riziką mirti nuo širdies ligos negu tie, kurie turėjo daugiau socialinių ryšių.

 

  • Vėžys. Imuninė sistema padeda organizmui atpažinti ir sunaikinti virusus, ir net auglių ląsteles. Yra atlikta mokslinių tyrimų, kurie parodė ryšį tarp žmonių palaikymo ir organizmo ląstelių, galinčių sunaikinti virusus. Jutos universiteto tyrėjai pastebėjo, kad moterys, sergančios kiaušidžių vėžiu, kurios sulaukdavo daugiau palaikymo iš artimųjų, turėjo daugiau ląstelių, kovojančių su virusais ir augliais.

 

  • ŽIV – žmogaus imunodeficito virusas. Kitą svarbią imuniteto funkciją atlieka T ląsteles. Jos padeda slopinti arba reguliuoti imuninės sistemos atsakus organizme. ŽIV virusas pirmiausiai infekuoja šias T ląsteles. Kuo daugiau šių ląstelių infekuojama ir miršta, tuo labiau nusilpsta imuninė sistema ir galiausiai išsivysto įgytasis imuninio nepakankamumo sindromas (AIDS). Keletas tyrimų parodė ryšį tarp socialinio palaikymo ir T ląstelių kiekio sergančiųjų ŽIV organizme. Penkerius metus Švedijos mokslininkai tyrė sergančiuosius ir pastebėjo, kad tų pacientų, kuriuos aplinkiniai labai palaikė, organizme T ląstelių sumažėjo tik 37 %, o tų, kurie nesulaukdavo tiek daug rūpesčio ir palaikymo, T ląstelių sumažėjo net 64 %.

 

  • Uždegimas. Uždegimas yra vienas iš natūralių organizmo atsakų į stresą ir audinių pažeidimą. Tačiau lėtinis uždegimas ilgainiui gali sukelti tam tikras ligas, pavyzdžiui, artritą, širdies ligas ir vėžį. Didesnė socialinė integracija gali sumažinti uždegimo riziką net 25 % jauniems suaugusiems ir 14 % vyresniame amžiuje. Socialinė izoliacija didina uždegimo riziką panašiai kaip fizinis nejudrumas.

 

  • Depresija. Socialinė izoliacija gali sustiprinti depresijos simptomus tiek paaugliams, tiek suaugusiems. Depresija gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų: nemigą, svorio augimą arba kritimą, dėmesio sutrikimus, jausmus, kad esate nieko nevertas ir mintis apie mirtį, privedančias iki savižudybės. JAV Duke universitete nustatyta, kad 25 % amerikiečių neturi jokių reikšmingų socialinių ryšių. 50 % amerikiečių be šeimos neturi jokių artimų draugų. Pasaulinė statistika nėra džiuginanti, nes vienišumas ir socialinė atskirtis gali sukelti daug fizinių ir dvasinių negalavimų.