1 (2)

Nors apie tai beveik nekalbama, makšties sveikata yra labai svarbi. Su prasta intymia higiena susijusių problemų ignoravimas gali sukelti daugybę komplikacijų ateityje. Abejingumas makšties sveikatai gali turėti neigiamų padarinių. Nuo įtakos lytiniam potraukiui ir vaisingumui iki gebėjimo pasiekti orgazmą. Nesvarbu, kokio amžiaus esate, yra kelios pagrindinės makšties higienos taisyklės, kurias turėtų žinoti kiekviena moteris!

 

Kokia yra įprasta rutina?

 

Toliau aptarsime, kaip rūpintis vulva, kad jaustumėtės pasitikinčios savimi ir patogiai savo kūne. Nesijaudinkite, kardinaliai keisti rutinos neprireiks. Tik atidžiau seksite tai, ko labiausiai reikia (ir ko ne) vulvai.

 

1. Mityba

 

Viskas prasideda nuo maisto! Tai, ką valgome bei geriame, turi įtakos vulvai ir makščiai lygiai taip pat, kaip ir visoms kūno dalims. Norint palaikyti optimaliausią vulvos ir makšties sveikatą, rekomenduojama mityba, kurioje gausu:

 

  • antioksidantų;
  • vitamino E;
  • vitamino C;
  • omega-3 riebalų rūgščių;
  • omega-6 riebalų rūgščių;
  • baltymų;
  • probiotikų.

 

2. Duše

 

Makštis yra savaime išsivalantis organas. Jei apatinėse kelnaitėse pastebite išskyras ir jos neturi naujo kvapo ar atspalvio, tai įrodymas, kad makštis funkcionuoja tinkamai.

 

Kita vertus, vulva nėra savaime išsivalanti. Ji yra oda, kurią reikia plauti kaip ir bet kurią kitą kūno dalį. Pakanka švelnaus, bekvapio muilo (tai aptarsime toliau), vandens ir pirštų.

 

3. Po pasinaudojimo tualetu

 

Svarbiausia, ką reikia įsidėmėti, kad išangę ir makštį būtina šluostyti atskirai. Vadinasi, nuvalykite vieną sritį, o panaudotą popierių išmeskite. Tada nuvalykite kitą vietą. Kitu atveju galite padidinti šlapimo takų infekcijos riziką. Jei tik tuštinatės, šluostykitės iš priekio į užpakalį.

 

4. Po sekso

 

Būtinai nusišlapinkite! Tai išvalo visas bakterijas, kurios galėjo patekti į šlaplę per lytinius santykius. Be to, tokiu būdu sumažinsite šlapimo takų infekcijos riziką.

 

5. Gaktos plaukų priežiūra

 

Lytiniai plaukai turi daug reikšmingų biologinių tikslų. Tai, be kita ko, švelnios vulvos odos apsauga nuo trinties lytinio akto ir kitos veiklos metu. Tačiau nėra atlikta jokie tyrimai, kurie įrodytų, kad gaktos plaukai atlieka kokią nors funkciją, susijusią su higiena.

 

Dauguma moterų šalinasi dalį ar visus gaktos plaukelius. Jei pasirinkote tai atlikti įprastu būdu – skutimosi peiliuku – kiekvieną kartą naudokite naują. Arba bent pasirinkite tik vulvai skirtą peiliuką.

 

6. Vulvos odos priežiūra

 

Nereikia rūpintis vulvos oda. Nebent ji sudirgusi. Tokiu atveju patariama atsisakyti bet kokių kvapnių produktų ir naudoti muilą su drėkinančiu alaviju. Jei dirginimas nepraeina, kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą.

 

7. Stebėjimas

 

Geriausias būdas nustatyti, ar kažkas negerai su makštimi ir vulva – susipažinti su ja. Kaip? Lėtai prausiantis duše. Uostant kelnaičių tarpkojį. Apžiūrinėjant lytinius organus su veidrodėliu. Liečiant save pirštais. Reguliariai lankantis pas gydytoją. Atkreipkite dėmesį į:

 

  • išvaizdą;
  • kvapą;
  • jautrius taškus.

 

Greitas patikrinimas, kaip plaunate vulvą

 

Kasdien plaukite vulvą šiltu vandeniu. Išskėskite lytines lūpas ir švelniai valykite aplink raukšles, naudodamos švarią šluostę arba rankas. Venkite vandens ar muilo patekimo į makštį. Be vulvos plovimo, pravartu kasdien plauti ir išangę bei sritį tarp vulvos ir išangės. Kaip ir valantis tualete, pirmiausia prauskite vulvą, o paskui išangę. 

 

Nebūtina naudoti papildomos valymo priemonės. Užtenka ir vandens. Tačiau, jei pageidaujate, rinkitės priemonę pagal pH.

 

Išbandykite pH subalansuotus moteriškus prausiklius

 

Įprasti muilai ir dušo želė nėra skirti naudoti vulvai. Jų pH lygis pritaikytas odos paviršiui. Jūsų odos pH yra 5,5. Sveikos makšties pH lygis svyruoja nuo 3,8 iki 4,5. Jei prausite vulvą įprastu muilu, gali pasikeisti makšties pH ir sutrikti jos subtili bakterijų pusiausvyra, kuri apsaugo nuo infekcijų. Tad įsigykite specialų prausiklį, skirtą intymiai zonai. 

 

Prekybos centruose ar vaistinėse moterų higienos priemonių skyriuje galite rasti makšties pH subalansuotų priemonių. Jei abejojate, nebijokite kreiptis patarimo į šeimos gydytoją arba ginekologą.

 

Kaip dėl higieninių įklotų, paketų ir tamponų?

 

Keiskite higieninius įklotus po 4-6 valandų. Menstruacijų metu gali prireikti įklotus keisti kas 3-4 valandas. Jei naudojate tamponą, tuomet keiskite jį kas 6 valandas. 

 

Paspaudusios ant nuotraukos rasite bekvapius, kokybiškai pagamintus įklotus, tamponus ir paketus. Viską, ko reikia tinkamai moters higienai!

 

Be pavadinimo

 

Ar laikui bėgant rutina turėtų keistis?

 

Pagrindinis požymis, kad kažką reikia keisti, yra tai, kad jaučiate nemalonų šalutinį poveikį arba skausmą. Be to, yra keletas svarbių gyvenimo įvykių, dėl kurių gali prireikti atnaujinti rutiną.

 

 
  • Jei turėjote (arba toliau turite) lytinių santykių. 
 

 

Jei tapote lytiškai aktyvi, teikti pirmenybę savo lytinių organų sveikatai reiškia žinoti savo dabartinį lytiškai plintančių infekcijų statusą. Seksas – tai ne tik varpa, įsiskverbianti į makštį. Tai taip pat:

 

  • oralinis seksas;
  • analinis seksas;
  • žaidimai rankomis;
  • glamonėjimas.

 

Kaip sužinoti savo dabartinę lytiškai plintančių infekcijų būklę? Po kiekvieno naujo partnerio pasitikrinkite dėl šių infekcijų.

 

 
  • Jei esate nėščia.
 

 

Nėštumo metu gali padaugėti išskyrų iš makšties. Naudokite patogius įklotus. Juos keiskite dažniau, kad jie efektyviai sugertų išskyras ir išvengtumėte makšties dirginimo.

 

 
  • Jei išgyvenate menopauzę. 
 

 

Po menopauzės vulvos odai gali prireikti daugiau drėgmės. Ši sritis dažnai tampa sausesnė. Taip pat, pasitardamos su šeimos gydytoju, galite vartoti maisto papildus, kad oda būtų drėkinama tiek iš išorės, tiek iš vidaus. Gali praversti:

 

  • vitaminas E;
  • vitaminas C;
  • multivitaminai;
  • kolagenas.