Prasta nuotaika, koncentracijos stoka, nemiga, augantis svoris, žemas libido, nuolat kimbančios ligos… Ar su amžiumi visa tai tampa normalu? Tikrai ne! Šie simptomai gali perspėti apie hormonų sutrikimus. Kaip atkurti jų pusiausvyrą?

 

Autoimmune,Thyroiditis,,Hashimoto's,Disease.,3d,Illustration,Showing,Antibodies,Attacking,ThyroidKontroliuoja įvairias funkcijas

 

Hormonai yra cheminiai junginiai, kuriuos išskiria organizmas. Jie atlieka itin svarbias funkcijas, be kurių kūnas nepajėgtų tinkamai funkcionuoti ir apskritai gyventi. Hormonai – tarsi kraujotaka skubantys žinutės nešėjai, perduodantys organams bei jų sistemoms informaciją iš smegenų bei nurodantys, ką ir kada reikėtų daryti. Šiuolaikinis mokslas žino per 50 skirtingų hormonų, aptinkamų žmogaus organizme. Visi jie atlieka skirtingas funkcijas, vienas kitą papildo. Hormonai atsakingi už medžiagų apykaitą, homeostazę, augimą ir vystymąsi, seksualines funkcijas, reprodukciją, miego ir budrumo ciklą, nuotaiką bei kur kas daugiau.

 

Kodėl sutrinka?

 

Kai sutrinka hormonų pusiausvyra organizme, tam tikrų hormonų pradedama gaminti per daug arba per mažai. Daugeliu atvejų pakanka visai nedidelio nuokrypio nuo normų, kad žmogus pasijustų prastai.

 

Hormonų pusiausvyra gali sutrikti dėl įvairių priežasčių. Vienos jų natūralios ir dažnai praeinančios savaime, pvz., lytinis brendimas, menstruacijos, nėštumas, menopauzė. Laikinus hormonų svyravimus gali sukelti stresas, vartojami vaistai, netinkami mitybos įpročiai. Ilgalaikį hormonų disbalansą įprastai sukelia autoimuninės ligos, augliai, endokrininės sistemos pažeidimai ir kt.

 

Įspėjantys simptomai

 

Skirtingi hormonai reguliuoja skirtingas organizmo funkcijas, o jų yra pačių įvairiausių, taigi hormonų disbalansas irgi pasireiškia įvairiausiais simptomais. Viskas priklauso nuo to, kurių hormonų gaminama per daug ar per mažai. Dažniausi įspėjamieji ženklai:

 
  • Nepaaiškinamas svorio augimas arba kritimas
  • Raumenų masės nykimas
  • Viduriavimas arba vidurių užkietėjimas
  • Silpnumas, lėtinis nuovargis
  • Sulėtėjęs arba paspartėjęs širdies ritmas
  • Galūnių tirpimas
  • Padidėjęs cholesterolio kiekis
  • Irzlumas, depresyvi nuotaika.
  • Prasta šalčio / karščio tolerancija
  • Išsausėjusi, šiurkšti oda, nusilpę plaukai ir nagai. Arba atvirkščiai – oda ir plaukai tampa pernelyg riebūs, vargina aknė. Plaukai gali gausiai slinkti
  • Dažnas troškulys ir gausus šlapinimasis
  • Sumažėjęs lytinis potraukis, erekcijos sutrikimai
  • Menstruacinio ciklo sutrikimai
  • Pagausėjęs arba neįprastai sumažėjęs kūno plaukuotumas
  • Karščio bangos
  • Nevaisingumas
  • Makšties sausumas.
 

Spręsti būtina

 

Jeigu pastebite bent kelis minėtus simptomus, būtina konsultuotis su gydytoju. Hormonų pusiausvyros sutrikimai išsprendžiami! Galite susigrąžinti tiek kokybišką miegą, tiek malonų seksualinį gyvenimą, tiek gyvybingumą ir gyvenimo džiaugsmą. Tam tikrai nereikia nei radikalių dietų, nei raminamųjų ar migdomųjų vaistų. Svarbu ne slopinti simptomus, o spręsti juos sukėlusią problemą iš esmės. Dar viena gera naujiena: lengviau atkurti hormonų pusiausvyrą, nei gyventi kenčiant nuo jos sutrikimo. Tad kaipgi tai padaryti?

 

Pirmiausia būtina pasitarti su gydytoju, nes galbūt hormonų disbalansą sukelia kokios nors ligos, tuomet pirmiausia privalu jas gydyti. Nustačius rimtą hormonų pusiausvyros sutrikimą, kartais skiriamas medikamentinis gydymas, pakaitinė hormonų terapija. Stipriai pagelbėja ir kasdienės natūralios priemonės. Jų gali pakakti, jeigu hormonų disbalansas tėra minimalus. Svarbu:

 
  • Subalansuotai maitintis
  • Palaikyti normalų svorį
  • Reguliariai sportuoti, būti fiziškai aktyviems
  • Vengti streso, kasdien skirti laiko atsipalaidavimui
  • Atsisakyti bet kokių žalingų įpročių
  • Kokybiškai išsimiegoti
  • Tinkamai kontroliuoti lėtines sveikatos problemas.
 

Tikra istorija

   

dr. Saros Gottfried knygos „Kaip atkurti hormonų pusiausvyrą“

 

Kai pirmą kartą savo integracinės medicinos klinikoje sutikau 46 m. Dianą, ji turėjo antsvorio ir vakare išgerdavo porą taurių vyno, kovodama su nevaldomomis emocijomis, hiperaktyvia hormonų sistema ir nevykusia santuoka. Per pastaruosius šešis mėnesius jos svoris padidėjo 9 kg. Ji sakė man, kad visada mėgo bėgioti, tačiau dabar pabėgiojusi jaučiasi išsekusi, o ne pilna džiaugsmo suteikiančių endorfinų, kaip būdavo anksčiau. Dažnai peršąlanti, plaukai slenka kuokštais, tapo ypač irzli. Lytinis potraukis? Vertindama pagal dešimtbalę skalę (kur 10 balų yra svajonių seksas) ji skyrė sau vieną balą.

 

„Jaučiuosi, lyg kažkas būtų užvaldęs mano kūną, – atviravo ji, taisydamasi ilgą suknelę, dengiančią sustorėjusį liemenį ir kojas, tuomet pridūrė: – Nuolat mąstau apie tai, kas man nesiseka: nesu seksuali, mano sveikata nekokia, nesu gera mama, nebesu įdomi.“ Ji paprašė savo vyro ginekologo pagalbos, ir šis patarė mažiau valgyti bei daugiau mankštintis. Kol kalbėjomės, įsigilinau į jos simptomus ir gyvenseną. Įtariau, kad Diana turi problemų dėl didelio kortizolio kiekio. Mes patikrinome šio streso hormono kiekį ir – tadam! – nustatėme, kad moteris tikrai nebuvo išprotėjusi. Ji tikrai neturėjo susitaikyti su tuo, kad jos lytinis gyvenimas baigtas, kad visą likusį gyvenimą aplink juosmenį turės „gelbėjimosi ratus“ ir kad kiekvieną vakarą po vakarienės griūti į lovą yra naujasis „normalus“ gyvenimas.

 

Mudvi kartu sukūrėme gyvensenos ir papildų vartojimo planą, kuris paspartintų medžiagų apykaitą, sustiprintų Dianos žavesį ir padėtų jai paspausti mygtuką „pauzė“. Pagal Gottfried protokolą – mano palaipsnę integratyvios hormonų pusiausvyros atkūrimo metodiką – Diana pakeitė mitybos įpročius (jokio glitimo ir cukraus tris mėnesius) ir pradėjo specialius pratimus, kurie mažina, o ne didina kortizolio kiekį (tyrimai parodė, kad bėgimas jį padidina). Kiekvieną dieną 15 min. skyrė sąmoningo streso mažinimo pratimams, būtent atpalaiduojančiai jogai, o hormonų pusiausvyrai atkurti pradėjo vartoti trijų rūšių papildus: žuvų taukus, fosfatidilseriną ir rodiolių preparatą.

 

Kai po trijų mėnesių vėl susitikome su Diana, pokyčiai buvo stebėtini: ji tiesiog spinduliavo energija. Akyse žėrėjo kibirkštėlės. Ji papasakojo, kad nesunkiai atsikratė 9 kg ir vėl jaučiasi gerai savo kūne. Ir, kaip moteris moteriai, prisipažino, jog vėl jaučiasi jausminga ir trokšta patrauklaus vyro, ypač to, su kuriuo susituokusi jau dešimt metų.

 

Autorius Jūratė Survilė