Seksas – svarbi suaugusių žmonių gyvenimo dalis. Tačiau būna periodų, kai mėgautis seksualiniais malonumais negalima arba nesinori. Kaip elgtis tokiais atvejais: nedaryti nieko ar bandyti sužadinti aistrą?

 

 

Kai mylėtis nevaliamaddi-bazzocco-519z6xuiMxc-unsplash

 

Per gyvenimą gali pasitaikyti įvairių situacijų, kodėl reikia susilaikyti nuo lytinių santykių. Atsižvelgiant į tokio ribojimo priežastį, sekso keliamas pavojus sau ir aplinkiniams gali skirtis.

 

Dėl nėštumo / gimdymo. Jei nėštumą prižiūrintis gydytojas nepastebi indikacijų, kuriomis remiantis reikėtų riboti seksualinį gyvenimą, besilaukianti moteris gali mėgautis kūniškais malonumais iki pat gimdymo dienos – jei tik nori ir yra sveika. Tačiau jei kyla pavojus nėštumui ir gydytojas rekomenduoja susilaikyti, būtina paisyti jo nuomonės, kitaip pasekmės gali būti tragiškos.

 

Po gimdymo nuo lytinių santykių patariama susilaikyti 4–6 savaites, kol gimda visiškai išsivalys, sustiprės raumenys. Labai svarbu paisyti šios rekomendacijos, nes mylintis didelė rizika užsikrėsti infekcinėmis ligomis: kol gimdos kaklelis nėra visiškai susitraukęs, lengvai gali patekti mikroorganizmų. Be to, net du trečdaliai moterų gimdydamos patiria plyšimų, prireikia juos siūti, todėl seksas gali sukelti ne tik skausmą, bet ir atverti iki galo nesugijusias žaizdas. Taigi, susilaikyti būtina.

   

Lytiškai plintančių ligų. Jei diagnozuota lytiškai plintanti liga, mylėtis galima tik visiškai pasveikus (sugėrus išrašytus vaistus, nejaučiant simptomų). Pradėtą gydymo kursą visada reikia pabaigti, nors susirgimo požymiai gali išnykti anksčiau. Neįprastos išskyros iš lytinių takų, pūslelės ar opos, bėrimai, niežulys – tai signalai susilaikyti nuo lytinių santykių ir nedelsiant apsilankyti pas gydytoją. Lytiškai plintančių ligų gydymas sėkmingas tik kartu gydant lytinį partnerį, todėl jį reikia informuoti apie susirgimą. Net naudojantis prezervatyvu mylėtis sergant lytiškai plintančiomis ligomis nevalia.

   

Šlapimo takų infekcijų. Jos dažnai tiesiogiai susijusios su seksu. Ypač tai pasakytina apie moteris. Mat šlaplės anga atsiveria į makšties prieangį ir mylintis mikrobai iš jos nesunkiai gali patekti į šlaplę bei šlapimo pūslę. Dažniausias šlapimo takų uždegimo (cistito) sukėlėjas – žarnyno bakterijos. Jos gali būti perduodamos lytiniam partneriui. Patekusios į šlaplę keliauja į viršų ir sukelia šlapimo pūslės uždegimą. Retkarčiais gali pasiekti ir inkstus, paskatinti jų uždegimą. Norint išvengti šlapimo takų infekcijų, svarbi lytinių organų higiena, prezervatyvų naudojimas, taip pat šlapinimasis tuoj po sekso – taip iš šlaplės pašalinami galimi ligų sukėlėjai. Jei kuris iš partnerių serga cistitu, reikia susilaikyti nuo lytinių santykių, kol pasveiks.

   

Širdies ir kraujagyslių ligų. Lytinių organų sveikata tiesiogiai susijusi su kraujotaka. Ne tik vyrų, kurių erekcijai reikalinga sveikos kraujagyslės ir širdis, bet ir moterų – mažojo dubens tinkamas aprūpinimas krauju palaiko gerą lytinę funkciją. Sergant sunkiomis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, lytiškai santykiauti gali tapti neįmanoma. Be to, anot mokslininkų, staigus fizinis krūvis, kaip antai lytinis aktas, gali sukelti širdies priepuolį. Svarbiausia – klausyti gydytojo rekomendacijų ir prie fizinio aktyvumo pratintis pamažu, įsiklausant į organizmą. Net po patirto infarkto seksualinis gyvenimas neturi baigtis, o reguliarus fizinis aktyvumas netgi sumažina ilgalaikę širdies problemų riziką. Svarbu neskubėti.

 

 

Patarimas. Kai dėl fizinių aplinkybių mylėtis negalima, svarbu intymumą puoselėti kitais būdais: apsikabinti, prisiglausti, laikytis už rankų, bučiuotis. Jei apribota tik vieno partnerio seksualinė veikla, galima pagalvoti apie būdus, kaip malonumą suteikti tam, kuris gali.

   

Kai mylėtis nesinori

 

Pasitaiko etapų, kai seksas yra paskutinis dalykas, apie kurį galvojame. Libido sumažėti ar visai išnykti gali dėl daugybės skirtingų priežasčių. Tačiau aistrą susigrąžinti tikrai įmanoma.

   

Žiūrėti erotinius filmus. Noras mylėtis dažniau dingsta tiems žmonėms, kurie puoselėja ilgalaikius monogamiškus santykius. Seksas su tuo pačiu partneriu ilgainiui tampa nuobodus, nejaudina, todėl pagelbės stimuliacija iš šalies. Stebint tokius filmus patiriamas susijaudinimas, kyla noras atkartoti regėtas scenas ir patirti tokį pat malonumą, kaip herojai ekrane. Tokie filmai taip pat suteikia informacijos apie antrąją pusę – kas jaudina, o kas atstumia ar net baugina.

 

Intymų gyvenimą galima įkaitinti vienas kitam siunčiant erotines savo nuotraukas. Tiesa, tai daryti tik su patikimu ilgalaikiu partneriu.

   

Seksualiai rengtis. Seksualinis apetitas glaudžiai susijęs su saviverte. Jei asmuo jaučiasi nepatrauklus, noras mylėtis gali būti silpnas ar visai išnykti. Galima pradėti sveikiau maitintis ir sportuoti, bet rezultatų teks ilgokai laukti. Greičiau susigrąžinti norą mylėtis padės seksualūs drabužiai: nėriniuoti apatiniai, prisegamos pėdkelnės, lateksiniai su diržais ir užtrauktukais, tinklinė viso kūno kojinė, uniformos erotinis variantas, aukštakulniai. Erotiniai drabužiai dažniausiai tvirtai priglunda, apspaudžia, išryškina krūtis. Dažnai jų mylintis nereikia nusirengti, todėl kompleksuoti nebus dėl ko, liks tik atsiduoti aistrai. Beje, puiki preliudija – pats apsirengimas, savęs įvertinimas veidrodyje, gundančios pozos.

   

Pakeisti vietą. Kai miegamajame nelieka sekso, norą intymiai suartėti įžiebs kita aplinka. Verta tiesiog išbandyti seksą ne lovoje – ant kėdės ar fotelio, stovint. Aistrai atsiduoti svetainėje, virtuvėje ar vonioje. Pasimylėti automobilyje (tik ne viešoje vietoje). Suplanuoti romantišką savaitgalį viešbutyje. Nauja aplinka, kvapai sužadina jusles, kitaip matomas ir jaučiamas mylimasis. Be to, tai padeda atitrūkti nuo kasdienių rūpesčių. Galima padailinti ir miegamąjį – pakeisti patalynę į juodą ar raudoną, galbūt viliojančią šilkinę, uždegti žvakių, pabarstyti žiedlapių, įjungti erotinę muziką.

   

Nespausti savęs ir kito. Nė vienas neprivalo būti sekso mašinomis. Etapai, kai nenorime mylėtis, yra normali gyvenimo dalis, todėl neverta pulti į paniką, kaltinti savęs ar partnerio, jausti gėdą. Neigiamos emocijos nepadės įpūsti noro mylėtis. Jį galima susigrąžinti pagerinus asmeninio ir poros gyvenimo kokybę: sumažinti stresą, išspręsti buities, finansines, sveikatos problemas, pailsėti, išsimiegoti, pasikalbėti, atrasti ir pažinti vienam kitą iš naujo, atsikratyti žalingų įpročių, pradėti judėti, leisti daugiau laiko kartu.

   

Patarimas. Jei nenoras mylėtis kelia diskomfortą, galima ieškoti profesionalios pagalbos. Tačiau jei tai tiesiog nesvarbu ir nekenkia kitoms sritimis, galima būti aseksualiems ir gyventi visavertį gyvenimą.

 

 

SPECIALISTĖS KOMENTARAS

 

Sertifikuota geštalto terapeutė Daiva Žukauskienė

 

Vyrams seksualinis gyvenimas gyvybiškai būtinas ir nuolat reikalingas. Moterys gyvena cikliškai, o jų seksualumas lygiai taip pat kyla ir leidžiasi. Moterų libido kinta net per mėnesį ir tiesiogiai susijęs su menstruaciniu ciklu. Netiesiogiai jį lemia aplinka, fiziniai ir emociniai išgyvenimai, t. y. visa, kas supa moterį, daro įtaką jos seksualumui.

 

Vyrų seksualumas priklauso nuo fizinės sveikatos, paveldėto libido ir amžiaus tarpsnių. Intymus gyvenimas reikalingas tiek vyrams, tiek ir moterims. Didesnę prasmę intymumui teikia vyrai, moterims – tai tik žaidimas, meilės išraiška, kartais pareiga, bet ne gyvenimo esmė.

 

Seksas dažnai tinka kaip vaistas nuo streso, vienatvės, iš nuobodulio, konfliktams gydyti, savivertei kelti ir santykiams gerinti.

 

Kartais vaistai baigiasi. Beveik pusė 30–50 m. moterų patiria sumažėjusį ar visai išnykusį sekso poreikį. Kritusio seksualumo simptomai pasireiškia seksualinių fantazijų išnykimu, nerimą keliančiomis mintimis, kad dingo seksualumas ir atgrasumu partnerio seksualiniams veiksmams. Pagrindinės priežastys: kasdienis medikamentų ir alkoholio vartojimas, menopauzės pradžia su hormonų pokyčiais, nuovargis, stresas, žema seksualinė savivertė, nėštumas ir žindymas. Vyrų libido dingimo priežastys – fizinės sveikatos problemos, priklausomybės, rutininis seksas, neiniciatyvi ir seksu nesidominti partnerė.