Pasaulio technologinė pažanga dabar tokia sparti, kad vietos tikėjimui, magijai ir pranašystėms lieka vis mažiau. Visgi garsiausi visų laikų pranašai ne kartą įrodė, kad jų prognozės pildosi. Todėl verta sužinoti, kokius pasaulio pokyčius jie numatė 2024 metams. Beje, įstabiojo dirbtinio intelekto įžvalgos neretai sutampa su prieš šimtmečius gyvenusiųjų ir šių dienų regėtojų mintimis. Tad gal takoskyra tarp mokslo ir mistikos nėra jau tokia didelė, kaip manyta anksčiau.

 

Vangos regėjimaiNew,Year,2024,Or,Straight,Forward,Concept.,Text,2024,Written

 

Bene garsiausia aiškiaregė bulgarė Vanga, prieš kelis dešimtmečius atsisveikindama su šiuo pasauliu, paliko nemažai vaizdo įrašų ir pagalbininkų užrašytų pranašysčių. Būdama vos 12-os ji prarado regėjimą, tačiau atrado savyje gebėjimą numatyti ateitį. Aklą aiškiaregę kukliame namelyje lankė galingiausi Sovietų Sąjungos politikai, kuriems ji ir atskleidė, kaip bėgant metams pasaulyje pasikeis politinių ir karinių galių balansas. Garsioji pranašė skelbė, kad 2023 m. Žydroji planeta susidurs su precedento neturinčiu Saulės aktyvumu, kuris paveiks techniką ir žmonių sveikatą. Ir iš tiesų 2023 m. rugpjūtį pranešta, kad NASA aptiko didžiulę Saulės dėmę, galinčią sukelti plazmos pliūpsnius. Tokie Saulės suaktyvėjimo etapai gali daryti neigiamą įtaką elektros tinklams, paveikti kitą infrastruktūrą ir sutrikdyti silpnos sveikatos žmonių būklę. Visgi žmonija vis dar sėkmingai tvarkosi su šiuo iššūkiu ir didelių nepatogumų nepatiria.

 

Pasak Vangos paliktų pranašysčių, 2024 m. bus nelengvi. Ir ne tik dėl to, kad nuolat atsiras naujų karo židinių, tačiau ir dėl pačios planetos orbitos pokyčių. Nedideli nukrypimai nuo įprastos orbitos, mokslininkų teigimu, nėra nenatūralūs ar netikėti. Tai įvyksta, tiesa, gana retai. Per modernių laikų istoriją taip nėra nutikę nė karto, tad iš esmės net neįmanoma tiksliai apskaičiuoti, kada toks orbitos pasikeitimas galėtų įvykti ir kokių pasekmių turėtų. Visgi manoma, kad netgi nedidelis nuokrypis sukeltų rimtų klimato pokyčių, veikiausiai padidėtų radiacijos lygis ir žmonės susidurtų su įvairiomis techninėmis problemomis, pavyzdžiui, nebeveiktų globali padėties nustatymo sistema (GPS).

 

Aiškiaregė Vanga, kalbėdama apie 2024-uosius, žvalgėsi ne tik į dangų. Ji numatė, kad vykstant karo eskalacijai Europoje gali būti dislokuotas itin pavojingas biologinis ginklas, apie kurį nežino net didžiųjų šalių vyriausybės. Vangos pranašysčių aiškintojai mano, kad Rusija šiuo metu Sibire esančiose laboratorijose jau baigia ruošti naujos kartos biologinį ginklą, kurį pavasarį galėtų dislokuoti užimtose Ukrainos teritorijose. Vanga nenurodo, ar šis ginklas bus panaudotas, bet vaizdo įrašuose, darytuose iki jos mirties likus keleriems metams, sako, kad taip įvykus Europos lyderiai jausis sutrikę. Iš pradžių žmonės nė nesupras, kad prieš juos panaudotas ginklas. Daugelis manys, jog tai tėra dar viena užkrečiamoji liga. Tai viena labiausiai bauginančių Vangos pranašysčių, kuriai bent iš dalies pritaria ir mokslininkai. Mat egzistuoja teorinė galimybė, kad Rusija kovoti su Vakarais rinksis būtent tokią taktiką. Biologinis ginklas gali būti pasirinktas, nes jo, skirtingai nei atominio, panaudojimą gerokai sunkiau įrodyti.

 

Kita Vangos įžvalga užmena rimtą mįslę. Akla mistikė mirė niekada neprisilietusi prie kompiuterio ir nė nenumaniusi, kaip veikia šioji technologija. Visgi ji sugebėjo numatyti proveržį kvantinėje kompiuterijoje. Net ne visi su technologijomis kasdien dirbantys specialistai geba suprantamai paaiškinti, kaip veikia kvantinis kompiuteris, o štai moteris iš Bulgarijos kaimelio prieš dešimtmečius pareiškė, kad 2024 m. kvantinių kompiuterių paleidimas priartins dirbtinio intelekto erą ir negrįžtamai pakeis žmonių gyvenimus. Kvantiniai kompiuteriai skaičiuoja ir uždavinius sprendžia gerokai greičiau nei įprasti. Jeigu jau dabar besinaudojančius tokiomis dirbtinio intelekto programomis kaip „ChatGPT“ stebina, kaip greitai dirbtinis intelektas atsako į užklausas ir pateikia reikalingą informaciją, tai dirbtiniam intelektui suteikus prieigą prie kvantinių kompiuterių, jis pradėtų vystytis neįtikėtinu greičiu. Beje, didelė dalis mokslininkų ragina nepaleisti džino iš butelio. Mat dirbtinis intelektas gali tapti realia grėsme žmonijai ar bent įprastam gyvenimo būdui.

 

2023-iųjų gegužę biotechnologas Hashemas Al-Ghaili sukūrė vaizdo įrašą, pristatantį „EctoLife“ – pirmąją pasaulyje dirbtinės gimdos koncepciją. „EctoLife“ leidžia nevaisingai porai susilaukti kūdikio ir tapti tikrais savo atžalų biologiniais tėvais. Tai puikus sprendimas moterims, kurioms dėl įvairių priežasčių pašalinta gimda. Dirbtinė gimda išspręstų šalių, kuriose gyventojų skaičius sparčiai mažėja, problemą. „EctoLife“ visiškai atkartotų tikros gimdos sąlygas. Kūdikis vystytųsi aplinkoje, kurioje nėra infekcijų. Jutikliai stebėtų gyvybinius rodiklius. Pirmoji pasaulyje dirbtinė gimda „EctoLife“ galės užauginti 30 tūkst. kūdikių per metus. Jos koncepcija pagrįsta daugiau nei 50 metų trunkančiais novatoriškais moksliniais tyrimais, kuriuos atlieka mokslininkai visame pasaulyje. Šioji naujiena plačiai nuvilnijo per pasaulį. Mokslininkai iš Vokietijos spalį paskelbė, kad jie taip pat dirba prie panašaus projekto ir galės suteikti galimybę poroms pasirinkti vaiko lytį, ūgį, akių spalvą ir kitas savybes. Dalį žmonių tai ne juokais išgąsdino, kiti nusprendė, kad dirbtinė gimda iš tiesų – geras sprendimas, leisiantis išspręsti problemas, su kuriomis pasaulis jau visai netrukus susidurs, o štai Vanga apie tai kalbėjo dar 1995 m. Pranašė sakė, kad vaikai nuo 2024-ųjų galės būti ne gimdomi, o sukuriami pagal tėvų pateiktas specifikacijas. Tad ateities kartos, bent jau tuose visuomenės sluoksniuose, kurie sau tokią paslaugą galės leisti, bus sveikesnės ir genetiškai tobulesnės.

 

Bulgarė aiškiaregė mirė nuo vėžio 1996 m. rugpjūčio 11-ąją. Sakoma, kad ji kone minučių tikslumu nurodė savo mirties datą. Pati kankinama sunkios ligos, daug kalbėdavo apie onkologinius susirgimus. Vanga pranašavo, kad būtent 2024-aisiais žmonija vėžį „sukaustys geležinėmis grandinėmis“. Bulgarės aiškiaregysčių aiškintojai nesutaria, ar mokslininkams pavyks surasti naują auglių šalinimo metodą, ar minėtos „geležinės grandinės“ – nauja genų koregavimo strategija, leisianti veiksmingai pašalinti ligą sukeliančius genus dar prieš jiems pasireiškiant. Kad ir kaip būtų, žmonija iš tiesų labai laukia didelio proveržio šioje srityje.

 

Ką pranašauja painios Michelio de Nostradamo eilės?

 

Bene labiausiai kasmet tyrinėjamos žymiojo Renesanso epochos aiškiaregio Michelio de Nostradamo pranašystės, surašytos painiuose ketureiliuose, vadinamuose katrenais. Juose skrupulingai sudėliotos įžvalgos apie visus pasaulio įvykius. Remiantis Paryžiuje (Prancūzija) veikiančio neformalaus istorikų ir politologų forumo paskelbtais vertimais ir aiškinimais, 2024 m. garsusis pranašas nieko gero nežadėjo. Bene labiausiai sukrečianti pranašystė skamba itin bauginamai: „2024-aisiais prasidės visuotinis chaosas.“

 

Nors apie pasaulinius karus nuolat kalbėjo beveik visi žymiausi pranašai, visgi šie metai atrodo būtent tas laikas, kai šios pranašystės išsipildys. Nostradamas skelbė apie septynis mėnesius truksiantį konfliktą, kuris gali būti aiškinamas kaip Trečiojo pasaulinio karo pradžia. Dar pernai Nostradamo pranašysčių aiškintojai manė, kad šis konfliktas – tai karas Ukrainoje. Mėginta spėlioti, kad karinį konfliktą sukels Kinija, įsiveržusi į Taivaną. Visgi dabar jau aišku, kad labiausiai tikėtina galimybė – Izraelio ir teroristinės organizacijos „Hamas“ karas. Katrenas, apibūdinantis Trečiąjį pasaulinį karą, yra toks: „Tris iš jų (pradinį konfliktą sukėlusias valstybes) netrukus Antikristas pavers niekais, / Jo karas truks dvidešimt septynerius metus, / Eretikai mirę, kaliniai ištremti. / Pasisveikins (visur liesis) kraujas, mėtysis žmonių kūnai, paraudusiu vandeniu (užterštu) bus laistoma Žemė.“

 

Ne itin šviesių dalykų Nostradamas žada (daugiausia, jo pranašysčių aiškintojų teigimu) ir JAV. Įmantriame ketureilyje nurodoma, kad prasivers Žemės gelmės ir į jas nugarmės didysis pasaulio teatras. Manoma, kad šis didysis teatras, kuriam lemta virsti griuvėsiais, yra JAV Kalifornijos valstija, kurioje įsikūrusi garsiausių kino filmų kalvė – Holivudas. Įdomu ir tai, kad kitas pranašu vadinamas veikėjas, apie kurį žinoma tik tiek, jog vyras prisistato keliautoju laiku, irgi numatė lygiai tą patį. Prieš metus Eno Alarico vardu internete žinomas asmuo pranešė, kad 2024 m. Kaliforniją nuniokos toks didelis žemės drebėjimas, jog šioje šalies dalyje nieko nebeliks.

 

Nostradamas gyveno tais laikais, kai pasaulio suvokimo pagrindas buvo krikščioniškas tikėjimas. Tad daugeliui šiuolaikinių žmonių sunkoka suvokti, ką pranašas savo ketureiliuose iš tiesų norėjo pasakyti. Juk vartojo įmantrius religinius palyginimus ir frazes. Visgi tuomet, kai prancūzas prabildavo apie Vatikaną, visiems būdavo aišku, kad kalba eina apie katalikų tikėjimo centrą. Viena iš Nostradamo pranašysčių skelbia, kad 2024-ųjų pirmaisiais mėnesiais bus išrinktas naujas popiežius vadovauti Katalikų bažnyčiai. Manoma, kad popiežius Pranciškus paliks savo vietą dėl senyvo amžiaus ir ligų, o jį pakeis neaiškus ir pavojingas žmogus, kuris sukels milžinišką skandalą. Dėl jo dar kartą susvyruos tikinčiųjų pasitikėjimas Bažnyčios institucija. Analizuojantys katrenus specialistai įžvelgia, kad naujasis popiežius gali būti kilęs iš Afrikos arba Azijos. Tai bus kardinolas, užaugęs kaimiškoje vietovėje.

 

Vargu ar reikia vargintis skaityti Nostradamo katrenus, kad sužinotume, jog klimato krizė gilės. Visgi apie neįprastai šiltus orus pranašas užsiminė ne kartą. O 2024 m., jo teigimu, žada būti itin karšti. Klimato kaitą apibūdina taip: „Keturiasdešimt metų nematysime vaivorykštės. / Keturiasdešimt metų ją matysime kiekvieną dieną. Sausa žemė taps vis sausesnė, / O tada išvysime potvynius, kokių pasaulis neregėjo nuo didžiojo tvano.“

 

Katrenų aiškintojai įžvelgia juose ir didžiųjų šiuolaikinių valstybių bei jų lyderių likimą. Manoma, kad Nostradamas prognozavo, jog Rusijos lyderio Vladimiro Putino 2024 m. laukia didžiulis išbandymas. Diktatoriaus (didžiojo drakono) lyderystė turėtų būti išbandyta tiek ekonomiškai, tiek politiškai. Jis susidurs su sunkumais ir šalies viduje, ir tarptautinėje arenoje. O štai Kinija, jau kelis dešimtmečius auginanti ekonominę galią, šįmet turėtų pademonstruoti jėgą kariniame konflikte. Veikiausiai nukreips dėmesį į Afriką. Ir kol JAV bei Europa bus užsiėmusios Europos centrinėje dalyje bei Artimuosiuose Rytuose, komunistinė valstybė įtvirtins savo įtaką Juodajame žemyne. Remiantis Nostradamo prognozėmis, Vakarų Europoje turėtų iškilti jaunas ir charizmatiškas lyderis. Vyras išsiskirs oratoriniais gebėjimais, o jo kalbos įkvėps mases socialiniams ir politiniams pokyčiams. Rytų Europoje irgi bus pokyčių. Manoma, kad, nenorėdami patekti į Rusijos įtaką, šio regiono gyventojai ir politiniai lyderiai perims iniciatyvą į savo rankas. Tikėtina, kad būtent šios šalys Ukrainai tieks ginklus ir kovos jos pusėje, kai JAV ir Vakarų Europa to nebenorės daryti.

 

Apskaičiuotos pranašystės

   

Kasmet viso pasaulio mokslininkus futurologus vienijanti bendruomenė savo svetainėje futuretimeline.net skelbia reikšmingiausių įvykių sąrašus, kurie stebina ne mažiau nei garsiausių pasaulio aiškiaregių spėjimai. Paprastai šios mokslo bendruomenės nariai remiasi visai nemagiškai ateities spėjimo būdais. Jie sistemina turimą informaciją ir skelbia, kad galima tikėtis įvairių kosminių misijų, skaičiuoja, kaip keisis interneto sparta ar net iškastinio kuro naudojimas. Štai patys įdomiausi spėjimai:

 
  •  NASA paleis Mėnulio programą „Artemis“ su dviejų žmonių įgula. Prasidės nauja Žemės palydovo tyrinėjimų era.
  •  Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija pradės misiją „Psyche“, kurios tikslas – ištirti unikalų metalų gausų asteroidą, skriejantį aplink Saulę tarp Marso ir Jupiterio.
  •  Pradės veikti pirmieji komerciniai vandeniliniai-elektriniai skrydžiai tarp Londono ir Roterdamo. Tai turėtų atverti naują aplinkos neteršiančių skrydžių erą.
  •  Europos Parlamentas ir Europos Sąjungos Taryba priims ir įgyvendins naujus prieglobsčio bei migracijos įstatymus. Migrantų srautams bus užkirstas kelias į Europą, o daugelis šalyse gyvenančių nelegaliai bus prievarta grąžinti į kilmės šalį arba laikinas prieglobsčio stovyklas Afrikoje.
  •  COVID-19 taps endeminis, kaip gripas ar peršalimas. Vakcinos nuo virusio bus prieinamos 90 % populiacijos.
  •  „H2 Green Steel“ konsorciumo gamykla, kurioje nenaudojamos iškastinės medžiagos, pradės gaminti pirmąjį žaliąjį plieną. Švedų sunkvežimiai bus pirmieji, pagaminti iš tokio žaliojo plieno, ir į kelius išriedės jau 2024 m. pabaigoje.
  •  Naujoviški rankų, kojų ir protezai leis žmonėms dirbtinėmis galūnėmis bei organais naudotis kaip tikrais ir patirti visus pojūčius. Ši technologija turėtų palengvinti gyvenimą sergantiems artritu.
  •  Pasaulio gyventojų skaičius viršys 8 milijardus.
  •  2024 m. Oksfordo anglų kalbos žodyną oficialiai papildys „Emojinary“. Žmonės internete daugiausia bendraus jaustukais ir paveikslėliais. Tad turbūt metas mokytis paveikslėlių kalbos.
  •  Indonezijoje bus įsteigta nauja sostinė – ketvirtoji per pastaruosius 80 metų. Dar 2019 m. prezidentas Joko Widodo oficialiai paskelbė apie Indonezijos sostinės perkėlimą į Rytų Kalimantaną Borneo saloje. 400 kv. metrų mieste įsikurs ne tik valstybės institucijos, bet ir daugybė naujakurių.
  •  2024 m. balandžio 8 d. įvyks visiškas Saulės užtemimas. Jis bus matomas visoje Šiaurės Amerikoje. Tai bus vienintelis visiškas Saulės užtemimas XXI a., stebimas trijose šalyse – Meksikoje, JAV ir Kanadoje.
  •  Bus pradėtas drabužių spausdinimas 3D spausdintuvais. Jau yra technologijų, leidžiančių per kelias minutes atspausdinti visą drabužį. Jo niekada nereikės skalbti, pakaks tik įmesti į perdirbimo įrenginį. Atspausdintų marškinėlių kaina siektų vos keliolika euro centų. Tad netrukus turėtų būti prekiaujama ne drabužiais, o tik jų dizaino dokumentais ir programomis.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė