Kalėdiniai burtai – neatsiejama didžiųjų žiemos švenčių ir liaudies kultūros dalis, kurią protėviai perduodavo iš kartos į kartą. Pabandykime nenutraukti šios grandinės ir išsaugokime pagrindines būrimosi tradicijas. Juk kada, jei ne per Kalėdas laikas patikėti stebuklais!

 

burtai

Burtis ar ne?

 

Etnologai ir papročių žinovai sako, kad galima pradėti burtis nuo advento iki pačių Kalėdų. Magiškas yra visas tarpušventis iki Naujųjų metų, bet, žinoma, stipriausiai burtai ir ritualai veikia per žiemos saulėgrįžą, taip pat per Kūčias ir Kalėdas. Kalėdos – svarbiausia gruodžio data bažnytiniame metų kalendoriuje, todėl tikintieji mano, kad per Kalėdas negalima burtis ir užsiimti raganavimu. Tačiau kiti teigia, kad kalėdinis laikotarpis magiškai labai stiprus, todėl nevalia praleisti progos numatyti savo ateitį. Nenuostabu, kad išsiburti per didžiąsias metų šventes nori visi, net tie, kurie kitomis metų dienomis nepraktikuoja magijos.

 

Pasiruošimas Kalėdoms ir šventiniai ritualai

 

Visų pirma, prieš pradedant burtis reikėtų pasirūpinti savo išvaizda ir iš anksto numatyti šventinius drabužius Kalėdoms. Svarbiausia, kad pasirinkta apranga nebūtų liūdna, nuobodi. Nepaisant to, kad visada madinga ir beveik visiems tinka juoda spalva, nerekomenduojama Kalėdų švęsti vilkint juodai. Rinkdamiesi aprangą pasitelkite vaizduotę. Juk kaip apsirengę sutiksite Kalėdas, tokie bus ir ateinantys metai. Kalėdų išvakarėse, per Kūčias (gruodžio 24 d.) reikia pasninkauti iki tol, kol danguje įsižiebs pirmoji žvaigždė. Tada galima valgyti pasninkinius patiekalus be mėsos, pieno produktų, kiaušinių. Tik per Kalėdas galima valgyti viską, ko geidžia širdis. Žinoma, stengtis nepersivalgyti. Kalėdos neatsiejamos nuo kai kurių tradicinių ritualų.

 
  • Visa šeima turi susirinkti tėvų namuose ir visiems kartu pasiruošti šventei. Vėliau vakare visi turi susėsti prie bendro vaišių stalo.
 
  • Ant Kalėdų stalo būtinai turi atsirasti vietos pyragui, į kurio tešlą paslėpta moneta, pupelė ar razina. Pyragą reikia padalyti visiems šeimos nariams po lygiai. Tas, kuris pyrago gabalėlyje ras paslėptą monetą, pupelę ar raziną, bus laimingas visus ateinančius metus.
 
  • Jeigu namuose yra židinys ar krosnis, per Kalėdas jį būtinai reikėtų užkurti. Į židinį, laikantis senųjų tradicijų, galima įmesti malką, apteptą medumi ir pabarstytą grūdais. Seniau tikėta, kad tokios ritualinės malkos deginimas užtikrins, kad ugnis židinyje neužges visą kalėdinį laikotarpį iki pat Naujųjų metų.
 
  • Senovėje būta tradicijos kalėdiniu laikotarpiu vaikščioti po kaimą giesmininkams ir giedoti kalėdines giesmes. Giesmininkai eidavo per žmonių kiemus apsirengę šventiškai, pasipuošę visžalių augalų vainikais ir popierinėmis gėlėmis. Tikėta, kad giesmininkų apsilankymas per Kalėdas namų savininkams žada derlingus metus ir gerus šeimos narių santykius. Jeigu giesmininkai apeidavo kieno nors namus, tai būdavo laikoma įžeidimu ir ženklu, kad artėja sunkūs, nesėkmingi metai. Tie, kurie išvarydavo giesmininkus iš savo kiemo, būdavo pasmerkti nelaimei.
 

Geriausias ir pavojingiausias laikas burtis

 

Manoma, kad Kalėdų naktį sapnuojami pranašiški sapnai, ypač kai auga Mėnulis (nuo jaunaties iki pilnaties), todėl galima iš anksto pasiruošti sąrašą svajonių, kurias bus galima vizualizuoti per Kalėdas. Senųjų ir Naujųjų metų sandūroje žmogus ypač susirūpina savo ateitimi, kas jo ir artimųjų laukia naujais metais. Šiuo laikotarpiu piktosios dvasios yra aktyviausios ir todėl lengviau prieinamos. Juk būtent iš piktųjų dvasių žmonės gauna atsakymus į klausimus būrimo metu. Dėl šios priežasties svarbu buriantis laikytis specialių taisyklių. Pvz., atminti, kad nakties kerai išsisklaido, kai pradeda giedoti pirmieji gaidžiai. Taip pat buriantis reikėtų šalia savęs turėti kryželį, kuris apsaugos. Protėviai tikėjo, kad buriantis nesisaugant galima išprotėti, net numirti.

 

Veidrodžių mistika

 

Vieną priešais kitą reikia pastatyti du vienodus didelius veidrodžius. Juos apšviesti dviem žvakėmis. Geriausia veidrodžius statyti taip, kad jų atspindžiai sukurtų ilgo koridoriaus, apšviesto žvakių liepsnelėmis, vaizdą. Iš kambario, kuriame bus buriamasi, turėtų būti išvesti katės, šunys, paukščiai ir kiti naminiai gyvūnai. Negali būti jokių nepažįstamų žmonių, bet būrimąsi gali stebėti vienas ar du asmenys. Stebėtojų reikia paprašyti viso proceso metu būti tyliai, nežiūrėti į veidrodį, nesiartinti prie būrėjo ir nekalbėti. Labai ilgai žiūrint į šių veidrodžių koridoriaus galą galiausiai galima pamatyti būsimą vyrą ar žmoną arba net kai ką daugiau, pvz., piktąsias dvasias. Tikima, kad to, ką pamatysite veidrodžių atspindyje, niekada negalėsite užmiršti ir tą atvaizdą lyginsite su visais būsimais gyvenimo partneriais!

 

Sapnų paslaptys

 

Netekėjusios merginos Kalėdų naktį po pagalve pakišdavo šukas ir sušnabždėdavo: „Būsimas jauniki, iššukuok man plaukus.“ Tada sapne pasirodys jai pažadėtasis ir sušukuos plaukus. Taip pat galima kelis žiupsnelius druskos sumaišyti su vandeniu ir išgerti prieš miegą. Prieš einant miegoti nepamiršti pasakyti: „Tas, kas bus mano jaunikis, man skirtasis, teatneša naktį vandens atsigerti.“ Likimo skirtas vyras esą pasirodys sapne ir atneš vandens. Taip pat po pagalve galima pakišti 4 karalių kortas ir pasakyti prieš einant miegoti: „Tas, kuris mano jaunikis, man skirtasis, ateik į mano sapną ir pasirodyk.“ Būsimas jaunikis esą išties pasirodys sapne apsirėdęs kaip karalius iš kortų malkos.

 

Batai tiesą pasakys!

 

Ko gero, nerastume žmogaus, kuris nežinotų būrimo su batu. Tai turbūt garsiausias ir seniausias kalėdinio laikotarpio būrimas mūsų šalyje! Taip ateitį kaime spėdavo ne tik močiutės, bet ir jų prosenelės!

 

Netekėjusios merginos nusiauna kairės kojos batus ir meta juos per petį. Tuomet žiūri, į kurią pusę atsisukusi bato nosis. Jeigu į namų vidų, vadinasi, mergina šiemet neištekės, liks gyventi tėvų namuose; jeigu bato nosis atsukta į lauko pusę, vadinasi, mergina šiemet ištekės ir paliks tėvų namus; jeigu batas netyčia pataikys vyrui į galvą, juokaujama, kad ji liks sužadėtine visam likusiam gyvenimui.

 

Spėjimas iš kavos tirščių

 

Išgėrę kavą, puodelį uždenkite lėkštute ir tris kartus pakilnokite aukštyn žemyn, kad tirščiai atšoktų nuo dugno ir pasklidę po visą puodelį suformuotų figūras. Jas galima interpretuoti įvairiai. Pateikiame galimas figūrų reikšmes:

 
  • Šuns kontūrai simbolizuoja draugystę.
  • Miškas – turtai.
  • Kopėčios – pavyks pasiekti tikslą.
  • Kryžius – kantrybė.
  • Vainikas – šlovė.
  • Malūnas – melas.
  • Skardis – liūdesys, ilgesys, vienatvė.
  • Žmogaus šešėlis – malonus susitikimas.
  • Namo šešėlis – gausos, turto simbolis.
  • Ariama žemė – vaisingumo, daigų, sėkmės simbolis.
  • Pieva, laukas su ganomais gyvuliais – norų išsipildymas.
  • Bažnyčia, varpinė – grįžimas namo.
  • Elnias – greitas kelias.
  • Vartai – svečių apsilankymas.
  • Kalnas – sudėtingas gyvenimo kelias.
 

Burtai su vašku

 

Uždegtą žvakę pakreipti dubens su vandeniu link ir leisti į jį lašėti vaškui. Vaško turėtų prilašėti gana daug, kad vandenyje susiformuotų kokios nors figūros. Gautos įmantrios sukietėjusio vaško figūros papasakos apie ateitį. Tačiau pirmiausia jas reikia ištraukti iš vandens. Jei be kelių didelių figūrų susiformavo daug mažų, apvalių, vadinasi, tos apvalios figūros yra monetos, pinigai. Didelės figūros vertinamos pagal jų panašumą į tam tikrus daiktus ar reiškinius. Tiems, kurie nepasitiki savo vaizduote arba bijo suklysti, pateikiame galimas figūrų interpretacijas.

 
  • Vėduoklė – sunkumai darbe ar tarnyboje, trintis komandoje, įmonės reorganizavimas ar likvidavimas.
  • Vynuogės – meilė, draugystė, sėkmė, klestėjimas.
  • Grybas – gyvybingumas, atkaklumas, klestėjimas.
  • Drakonas – norų išsipildymas, kokio nors darbo baigimas, vaiko gimimas.
  • Varpas – vadovavimas, lyderystė. Simetriškas varpas – gera žinia; kreivas ar nuskeltas varpas – bloga žinia, keli varpai – aliarmas.
  • Medžio lapas – pavydas, kitų intrigos.
  • Beždžionė – netikras draugas, apsimetimas, dviprasmiška situacija.
  • Kelnės – kliūtys kelyje, išsiskyrę keliai.
  • Obuolys – gyvenimo, išminties, sveikatos simbolis. Kuo figūra panašesnė į tikrą obuolį, tuo geresnė jos reikšmė. Kreivas, beformis obuolys gali reikšti pagundą, kuriai geriau nepasiduoti.
  • Kiaušinis – senovinis simbolis visko, kas paslėpta ir dar nepasireiškę. Gali reikšti slaptas baimes, nuogąstavimus, taip pat kažko naujo pradžią.
 

Ateities spėjimas iš knygų 

 

Geriausia rinktis dvasingo turinio knygą, pvz., Bibliją ar psalmyną. Neatvertus knygos spėti puslapį ir eilutės skaičių puslapio viršuje arba apačioje. Tada atversti nurodytą puslapį ir susirasti reikalingą eilutę. Perskaitytą eilutę reikia interpretuoti pagal užduotą klausimą, svarstant, kaip tai, ką perskaitėte. Visa tai gali būti susiję su pinigais, kelionėmis, sveikata, santuoka ir kt. Nenusiminkite, jeigu nurodyta eilutė neatitinka užduoto klausimo esmės. Pagrindinis šio būrimo tikslas – visur rasti paslėptą prasmę ir iššifruoti mįslę.

 

Mažų daiktų magija

 

Vakare namuose susirenka vaikinai ir merginos, paima padėklą, ant jo padeda kas žiedą, kas marškinių sąsagą, sagą, auskarą, monetą ar kokį kitą smulkų daiktelį. Tada padėklas uždengiamas rankšluosčiu. Jaunimas užrištomis akimis padainuoja kokią nors visiems puikiai žinomą dainą ir pakrato padėklą. Tuomet nuimamas rankšluostis ir kiekvienas kaire ranka nežiūrėdamas paima vieną smulkmeną nuo padėklo. Tikra loterija, kas ką ištrauks! Tas, kuris paims monetą – praturtės, nosinaitę – ateinančiais metais daug verks, raktelį – kitais metais persikels į naujus namus. Tas, kuris paims žiedą, turi jį paridenti ant grindų ir stebėti, kur link rieda: jeigu durų link, kitais metais laukia vestuvės. Ypač smagu būna, kai ant padėklo sudedami netradiciniai daiktai, kuriuos galima savaip interpretuoti, pvz., jeigu kas nors nuo padėklo paėmė žiebtuvėlį, vadinasi, ateinantys metai tam žmogui bus šviesūs.

 

Būrimas su plaukais

 

Kalėdiniu laikotarpiu kartais buriamasi naudojant plaukus. Šiam būrimui reikės trijų moterų plaukų. Svarbu, kad vienas plaukas būtų natūralios raudonplaukės, kitas – natūralios blondinės, trečias – natūralios brunetės. Dar reikėtų žilo močiutės arba bent senos moters plauko bei našlės plauko. Galiausiai reikės ir paties žmogaus, kuris buriasi, plauko. Tada iš popieriaus lapo iškirpti 7 kvadratėlius ir į kiekvieną jų įvynioti po plauką. Į septintąjį popierėlį nieko nevynioti. Visus popierėlius pakišti po pagalve prieš einant miegoti ir nepamiršti pasakyti burtažodžio: „Mano likimą tepasako šie plaukai!“ Būrimosi vakarą, prieš einant miegoti, nereikėtų su niekuo kalbėtis. Ryte ištraukti vieną paketėlį ir pažvelgti, kas jame slepiasi. Jeigu raudonas plaukas – būsimas vyras bus rusvaplaukis ir geros širdies; žilą – būsimas išrinktasis bus gerokai už jus vyresnis; juodą – jūsų širdį užkariaus tamsiaplaukis vyras, bet jis nebus labai geras ir malonus; šviesų – vyras bus blondinas. Jeigu ištrauksite našlės plauką, vadinasi, arba anksti tapsite našle, arba ištekėsite už našlio. Jeigu ištrauksite savo plauką – harmoningai gyvensite su savimi, jei paketėlis bus tuščias – anksti mirsite.

 

Susiviję siūlai

 

Siūlus reikia susukti į storesnes gijas ir nuleisti į dubenį su vandeniu. Jeigu siūlai vandenyje sukasi ir išsivynioja, tai pranašauja gerą gyvenimą. Jeigu nuleisti į vandenį siūlai išlaiko tą pačią formą, kaip prieš įmerkiant į vandenį, deja, rodo nelaimingą ateitį.

 

Atsakymai iš puodelių

 

Reikės 7 nepermatomų puodelių. Į juos įdėti griežinėlį svogūno, gabalėlį duonos, žiupsnelį druskos, cukraus, žiedą, monetų, į paskutinį įpilti tiesiog vandens. Būrime gali dalyvauti tiek žmonių, kiek bus puodelių. Kiekvienas dalyvis užmerktomis arba užrištomis akimis turi išsirinkti vieną puodelį. Tada atsimerkti ir pažvelgti, kas jame slypi. Jei svogūnas – tai ašaros, jei duona – klestėjimas, žiedas – vestuvės, druska – reikia būti atsargiam, nes netolimoje ateityje numatomi sunkumai, cukrus –linksmi ir smagūs metai, monetos – ateinančiais metais praturtėsite. Vanduo prognozuoja, kad niekas ateinančiais metais nesikeis.

 

Žiedo stebuklai

 

Kūčių arba Kalėdų naktį į stiklinę su vandeniu galima įmesti savo plauką ir šalia padėti vestuvinį žiedą. Jeigu šio žiedo dar neturite, galite jį pasiskolinti. Tada stiklinę padėti ant lėkštelės su pelenais, o į rankas paimti uždegtą žvakę ir sakyti: „Aš prašau tavęs, mano šešėli, pasakyti, koks yra mano likimas. Ateik iš ten, kur yra Judas ir parodyk žiede tą, ką aš noriu žinoti. Amen.“ Tuomet žvakę panardinti į vandenį, kad užgestų. Mezgimo virbalu pamaišyti vandenį stiklinėje ir pažvelgti į vandenį pro vestuvinį žiedą. Manoma, kad tuomet galima išvysti tai, ką norėjote sužinoti. Tačiau apie tai, ką pamatysite, niekam nepasakokite. Tai turi likti paslaptis.

 

Šešėlių magija

 

Būrime gali dalyvauti 2–3 asmenys. Kiekvienas turi sugniaužyti baltą popieriaus lapą, padėti ant didelės plokščios lėkštės ir padegti. Kai gniužulai sudegs, liks nuodėgulių krūvelė. Tuomet naudojant žvakę sukurti šešėlių projekciją ant sienos. Atidžiai tyrinėjant sudegusio popieriaus šešėlius ant sienos galima pamatyti įvairių paveikslų, vaizdų, simbolių. Reikia tik juos kiekvienam savaip interpretuoti.

 

Spygliuočių burtai

 

Prieš didžiąsias metų šventes rekomenduojama nueiti į mišką ir prisirinkti spygliuočių šakų. Kalėdų naktį pasikviesti keletą draugių ir paskleisti eglišakes ant grindų. Tada užsimerkti ir išsirinkti vieną šaką. Galima atsimerkti. Jeigu išsirinkto spygliuočio žievė lygi, galima spėti, kad būsimas jaunikis bus geras ir gražus. Jeigu žievė tvirta, vadinasi, jaunikis bus turtingas; šiurkšti, gruoblėta žievė pranašauja patikimą, bet fiziškai nelabai patrauklų žmogų. Jeigu pasirinkta šaka bus nusilupusi, be žievės, reiškia, kad vaikinas nebus turtingas. Jeigu šaka stora, jaunikis bus stiprus. Trumpai tariant, spygliuočių šakos ypatybes susieti su potencialiomis vyro savybėmis.

 

Būrimas su rankšluosčiu

 

Kalėdų naktį ant lango iš lauko pusės pakabinti baltą rankšluostį ir ištarti: „Pažadėtasis, likimo man siųstasis žmogau, ateik ir nusišluostyk.“ Jeigu ryte nukabinsite visiškai sausą rankšluostį, tuomet šiais metais dar neištekėsite, o jei rankšluostis bus drėgnas, pat laikas planuoti vestuves!

 

Įdomu

 
  • Manoma, kad įvedus krikščionybę Kalėdos buvo sutapatintos su Saturnalijų švente, skirta pagerbti žemdirbystės dievą Saturną ir siejama su dovanų dalijimu.
  • Legenda byloja, kad IV a. krikščionių vyskupas šv. Mikalojus išdalijo savo gausų palikimą vargstantiems ir skurstantiems, todėl vėliau jis sutapatintas su Kalėdų Seneliu.
  • Kita legenda byloja, kad kojines prie kamino / židinio Kalėdų išvakarėse žmonės pradėjo kabinti po to, kai vienam tėvui, neturėjusiam pinigų trijų dukterų kraičiui apmokėti, nutiko Kalėdų stebuklas. Dosnusis šv. Mikalojus Kalėdų naktį per kaminą numetė į to vargšo namus maišą aukso, kuris įkrito tiesiai į džiūti pakabintas dukterų kojines.
  • Daugelyje šalių gyvuoja paprotys per Kalėdas pasibučiuoti po amalu. Tikima, kad tai atneš laimę ir amžiną meilę. Pasirodo, šis paprotys itin senas, nes net keltų druidai amalą laikė afrodiziaku.
  • Tradicinės kalėdinių dekoracijų spalvos yra žalia, raudona ir auksinė. Raudona simbolizuoja Kristaus kraują, žalia – gyvenimą ir atgimimą, o auksinė – šviesą, turtus.