Asmeninei higienai kiekvienas žmogus turi skirti deramą dėmesį, tačiau mergaitėms, o vėliau merginoms ir moterims, jo reikia daugiau. Nuo pat gimimo mergaičių intymi higiena skiriasi nuo berniukų. Išsiaiškinkime, kaip tinkamai prausti mažas mergytes ir ko svarbu išmokyti augančias dukras.

 

Po tekančiu vandeniu People,,Resort,And,Recreation,Concept.,Good,Looking,Natural,Shy,Young

 

Drėgnos kūdikių servetėlės skirtos naudoti ne kasdien, bet atvejais, kai nėra priėjimo prie tekančio vandens. Nuo pat gimimo moteriškosios lyties kūdikius reikia prausti tekančiu vandeniu, srovę nukreipiant nuo lytinių lūpų išangės link. Tai itin svarbu, nes prausiant kita kryptimi bakterijų gali patekti į makštį ir sukelti uždegimą. Ypač didelė infekcijų rizika kyla prausiant pasituštinusį kūdikį. Atminkite – vandens srovė, taip pat ir drėgna servetėlė, turi judėti nuo lytinių lūpų išangės link.

 

Jei kūdikis pasituštino ir išmatų pateko ant lytinių lūpų, svarbu atidžiai išplauti visus nešvarumus. Nustatykite malonią temperatūrą ir skirkite laiko tekančiu vandeniu gerai nuplauti lytinius organus.

 

Ką reikia žinoti apie išskyras?

 

Naujagimėms mergaitėms kartais tarp lytinių lūpų būna tirštų baltų apnašų. Tai ne ligos požymis, šių išskyrų turi būti. Jas reikia nuvalyti kartą per dieną, tekančiu vandeniu sušlapintu ir išspaustu vatos tamponu. Neišsigąskite, jei kitą dieną ir vėl atsiras, kruopščiai nuvalykite, nes nenuvalytos išskyros gali tapti užkrato židiniu. Su laiku jos dings.

 

Dar prieš prasidedant menstruacijoms, kelerius metus mergaičių kelnaites tepa skaidrios arba balkšvos išskyros. Jų turi būti. Gelsvos ar žalsvos spalvos, nemalonaus kvapo išskyros rodo makšties uždegimą, kurį būtina gydyti. Dėl rusvų kraujingų išskyrų (nesant mėnesinėms) reikėtų konsultuotis su gydytoju ginekologu, nes jos gali rodyti svetimkūnį makštyje (tualetinio popieriaus gabaliuką, smėlio krislą ar kt.). Jį išplauti gali tik specialistas.

 

Jokio muilo

 

Neretai mamos linkusios dukteris prausti taip pat, kaip prausiasi pačios – naudojant muilą, dušo želę ar intymios higienos prausiklius. Specialistai rekomenduoja mergaitėms užpakaliuką prausti tik tekančiu vandeniu be muilo ir kitų higienos priemonių iki pat ankstyvojo lytinio brendimo pradžios, t. y. iki 7 m. Pernelyg uoli higiena, naudojant įvairius prausiklius, gali sutrikdyti natūralią makšties bakterijų pusiausvyrą, todėl prasidės įvairios intymių vietų užkrečiamosios ligos.

 

Kai mergaitei atsiranda pirmieji brendimo požymiai, kelnaites pradeda tepti išskyros, galima praustis specialiu intymios higienos prausikliu. Tačiau ši priemonė nėra privaloma, nes visiškai pakanka kiekvieną dieną ryte ir vakare nusiprausti vandeniu.

 

Atskiras rankšluostis

 

Intymiai higienai mergaitė turi turėti atskirą rankšluostį, kad šluostantis ant lytinių organų nepatektų kenksmingų mikroorganizmų nuo kitų namiškių kūnų. Šluostytis reikia išangės link, netrinti, nebraukyti pirmyn ir atgal, kad bakterijų, esančių apie išangę, nepatektų ant lytinių lūpų, į makštį. Rankšluostis turi būti minkštas, švelnus. Prieš pirmą kartą naudojant, būtina išskalbti, nes gali būti susikaupę įvairių nematomų nešvarumų, ligų sukėlėjų. Taip pat skalbimas sumažina riziką, kad nuo rankšluosčio atsiskirs pūkelis ir pakliuvęs į makštį sukels uždegimą.

 

Intymiai higienai skirtas rankšluostis turi būti naudojamas tik vieną kartą, skalbiamas aukštoje temperatūroje. Geriau naudoti ekologiškus, švelnius skalbiklius, kad audinyje likusios dalelės nesudirgintų jautrios lytinių organų gleivinės.

 

Iššuto, paraudo

 

Šių nusiskundimų dažniausiai pasitaiko, kai mergaitės dar mūvi sauskelnes: nuolatinė drėgmė, šlapimo bei išmatų rūgštis pažeidžia odelę. Tuomet higiena tampa dar svarbesnė, nes odos įtrūkimai gali virsti terpe bakterijoms veistis. Iššutimus geriausiai gydo oro vonios, todėl kuo dažniau ir ilgiau leisti kūdikiui pabūti pliku užpakaliuku. Pirmoji pagalba iššutus – pataisų sporos, kurios visiškai sugeria drėgmę ir raminamai veikia odą. Naudinga daryti kalio permanganato voneles, tik paisyti nurodytų proporcijų.

 

Lytiniai organai gali pašusti bet kokiame amžiuje dėl netinkamos higienos: nepakankamai sausai nusišluostant pasinaudojus tualetu, per retai prausiantis ir kt. Tokiu atveju taip pat gelbės atidesnė intymi higiena bei oro vonios.

 

Plautis rankas

 

Intymi mergaičių higiena susijusi ne tik su lytinių organų, bet ir rankų švara. Nuo mažens pratinti mergaitę nusiplauti rankas prieš ir po naudojimosi tualetu, prieš ir po prausimosi. Svarbu stebėti, kad nesikasytų, nesikrapštytų lytinių organų, nes gali pažeisti jų gleivinę, o nuo neplautų rankų atsirasti infekcijos židinių. Įsidėmėtina, kad lytinių organų ar išangės niežėjimas gali rodyti netinkamą intymią higieną arba parazitus. Jei niežti išangę, ji prastai nuvalyta ar atsirado spalinukių (kreiptis į gydytoją vaistų ir higienai skirti dar didesnį dėmesį). Niežėti gali dėl per uolaus prausimosi, prausiklių naudojimo, nes išsausėjo lytinių organų gleivinė. Rekomenduojama į vandenį, kuriuo prausis mergaitė, įlašinti tyro augalinio aliejaus, nenaudoti jokio prausiklio ar muilo.

 

Tualeto reikalai

 

Kuo anksčiau pratinsite mergaites atlikti gamtinius reikalus ant puoduko, o vėliau tualete, tuo mažesnė rizika sirgti infekcinėmis lytinių organų ligomis. Su sauskelnėmis vaikai jaučiasi gana komfortiškai net pasišlapinę ir pasituštinę. Tačiau kuo ilgiau būna su nešvariomis sauskelnėmis, tuo didesnė iššutimų bei infekcijų tikimybė. Kai kūdikis savarankiškai pradeda sėdėti, metas mokytis gyventi be sauskelnių.

 

Iki trejų metų (kartais ir kiek ilgiau) reikia padėti mergaitei tinkamai nusišluostyti pasišlapinus ar pasituštinus. Valyti tik nuo lytinių lūpų išangės link. Svarbu išmokyti netrinti, nes pasitaiko, kad tualetinio popieriaus atplaišos susisuka į rutuliukus ir patekusios į lytinius organus sukelia uždegimą.

 

Dėmesys kelnaitėms

 

Nuo mažens mergaitės turi mūvėti tik natūralaus audinio, orui laidžias kelnaites. Geriau kiek laisvesnes, neaptemptas, kad lytinės lūpos nebūtų spaudžiamos, nekaistų ir neprakaituotų. Kelnaičių su juostele mūvėti nepatartina jokiame amžiuje: moters lytiniai organai yra arti išangės, o tiesiai per išangę einanti juostelė tampa tiesiu keliu bakterijoms nukeliauti iki lytinių organų.

 

Kelnaites būtina keisti kiekvieną dieną, net jei atrodo visiškai švarios. Jei esama gausių išskyrų, galima ir dažniau. Kelnaites skalbti aukštesnėje temperatūroje, atskirai nuo kitų drabužių. Negalima skolinti(s) apatinių drabužių nei šeimoje, nei tarp draugų. Ta pati taisyklė galioja ir maudymosi kostiumėliams bei rankšluosčiams.

 

Įklotai, paketai, tamponai

 

Dar iki prasidedant menstruacijoms, mergaitei gali prireikti įklotų: jei kasdienės išskyros gana gausios, jaus diskomfortą dėl nuolat drėkstančių kelnaičių. Reikėtų nupirkti kasdien naudoti skirtų, plonų, orui laidžių įklotų. Svarbu atkreipti dėmesį, kad būtų pagaminti iš natūralių medžiagų, be sintetinių kvapiklių ir dažų. Juos keisti galima taip dažnai, kaip reikia.

 

Prasidėjus menstruacijoms, supažindinti su higieninių paketų naudojimu. Svarbu, kad būtų keičiami kas kelias valandas. Prieš keičiant paketą ir po to būtina su muilu nusiplauti rankas.

 

Yra mini dydžio tamponų, kuriuos gali naudoti mergaitės, neturėjusios lytinių santykių. Visgi tai turėtų būti labiau išimtis nei taisyklė. Tamponai kišami į makštį, o tinkamai nenusiplovus rankų didesnė infekcijų tikimybė, nei naudojant paketus. Taip pat per ilgai makštyje paliktas tamponas kelia toksinio šoko sindromo riziką. Ši būklė mirtinai pavojinga.

 

Vengti nuogumo

 

Vis dar tenka pastebėti kūdikių ar visai mažų vaikų, kurie nuogi žaidžia pajūrio smėlyje, sodinami ant bendro pledo ar rankšluosčio ir pan. Mergaitėms toks tėvų elgesys gali baigtis rimtomis infekcijomis, kurias sukelia į lytines lūpas patekę nešvarumai. Pajūrio smėlyje knibžda įvairiausių bakterijų, jų taip pat nemažai yra ant pledo, rankšluosčio ar lovos, ypač jei ant jų gulinėja ir augintiniai. Jei norite leisti vaikučiui pasispardyti nuogam, kad oda pasilepintų oro voniomis, tam naudokite atskirą švarų paklotuką. Jokiu būdu negalima sodinti nuogo vaiko ant žemės.

 

Apsilankyti pas ginekologą, kai…

 
  •  Esama nusiskundimų dėl lytinių organų (niežti, skauda, rausta, tinsta).
  •  Atsirado įtartinų išskyrų.
  •  13–14 m. mergaitei nepradėjo didėti krūtys, neatsirado plaukų.
  •  16-metei neprasidėjusios menstruacijos.
  •  Menstruacijos buvo ir išnyko arba pradėjo retėti.
  •  Mėnesinės trunka ilgiau nei septynias dienas.
  •  Skauda pilvą, bet šeimos gydytojas neranda priežasties.

 

Įdomu

  •  Mergaičių lytinis brendimas prasideda nuo 10–14 m.
  •  „Procter&Gamble“ atliktas tyrimas parodė, kad mūsų šalyje kas aštunta mergina arba jos draugė patyrė nemalonių situacijų dėl higienos priemonių stygiaus menstruacijų metu.
  •  Škotijoje moterys gali nemokamai gauti higienos produktų visuomeninėse įstaigose.
  •  Net 80 % moterų bent kartą suserga bakterine vaginoze.
  •  Gegužės 28-oji – Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena.

 

Autorius Laima Samulė