Higienos ir grožio priemonės žiemą. Ką reikia žinoti?
2020-12-08 08:22Atėjus žiemai reikia ne tik keisti drabužių spintos turinį, bet ir atnaujinti higienos bei grožio priemones. Tai, kas puikiai tinka odai ir plaukams šiltuoju metų laiku, žiemą gali netgi kenkti!
Privalu turėti
Net jei nesate iš tų, kurių vonios spintelėje gausu higienos ir kosmetikos priemonių, keletą dalykų žiemai turėti privalu:
Maitinamasis kremas. Jeigu turite likusio kremo nuo vasaros, deja, jis netiks. Įprastai šiltuoju metų laiku tepame lengvos tekstūros drėkinamąjį, o šaltuoju – gerokai sunkesnį, riebesnį maitinamąjį kremą. Odos tipas keičiantis metų laikams išlieka toks pats, tačiau pastebėta, kad dėl atšiaurių aplinkos sąlygų žiemą daugeliui oda sausėja, tampa jautresnė. Dėl to reikalingas stipresnio poveikio maitinamasis kremas. Geriausiai, jeigu būtų pagamintas ne vandens, o aliejų (ypač rekomenduojami sviestmedžių, avokadų, kokosų aliejai) pagrindu. Pastarieji intensyviau maitina ir drėkina odą, ją padengia akimi nematoma apsaugine plėvele, kuri saugo nuo šalčio, vėjo, neleidžia išgaruoti drėgmei. Puiku, jei kremo sudėtyje yra ir odai naudingų vitaminų: A, E, C, D.
Lūpų balzamas. Lūpų oda 3–5 kartus plonesnė nei veido, todėl ją ypač lengva pažeisti. Nenaudojant jokių apsauginių priemonių žiemą jos greitai tampa suskirdusios, pradeda šerpetoti, perštėti. Norint to išvengti, kas kartą prieš einant į lauką derėtų lūpas patepti balzamu. Jis turėtų būti riebus, kuo natūralesnis, be nereikalingų sintetinių priedų. Žiemą tinkama naudoti balzamą, kurio sudėtyje yra sviestmedžių ar nakvišų aliejaus, bičių vaško. Labai svarbu, kad būtų su apsauginiu SPF filtru, saugojančiu jautrią lūpų odą nuo UV spindulių.
Rankų kremas. Kūną nuo šalčio žiemą saugome po storu drabužių sluoksniu, o rankoms dažnai tenka pajusti speigo galią. Todėl derėtų mūvėti pirštines, bet vien jų nepakanka. Šaltymečiu rankų kremas tampa svarbus kaip niekada. Jis turėtų būti riebus, pagamintas aliejų pagrindu. Toks sukuria barjerinį apsauginį sluoksnį, kuris neleidžia išgaruoti drėgmei. Kremą reikėtų tepti likus mažiau nei 15–20 min. iki išėjimo į lauką, taip pat kiekvieną sykį nusiplovus rankas. Tai darant naudinga pamasažuoti plaštakas – suaktyvėja kraujotaka, jų oda geriau aprūpinama maistinėmis medžiagomis, tampa atsparesnė žalingam aplinkos poveikiui.
Odos šveitiklis. Daug žmonių klysta manydami, kad žiemą kūno ir veido odos šveisti nereikia, nes ji ir taip tampa jautresnė, pažeidžiamesnė. Visgi naudoti tiek kūno, tiek veido šveitiklį būtina, tik jis turėtų būti švelnesnio poveikio. Pašalinus negyvas ląsteles spartėja odos atsinaujinimo procesas, dėl to ji veiksmingiau apsaugoma nuo šalčio, vėjo ir kitų kenkiančių aplinkos veiksnių.
Plaukų kaukė ir serumas. Žiemą reikėtų rinktis ypač intensyvaus poveikio, drėkinamųjų ir maitinamųjų savybių turinčią kaukę. Ją naudoti 2–3 kartus per savaitę. Būtų puiku, jei įsigytumėte tos pačios linijos plaukų serumą, kuris ne tik suteiktų plaukams glotnumo, paklusnumo, bet ir saugotų nuo šalčio ar karščio (šiuo laikotarpiu dažniau naudojame plaukų džiovintuvą), mažina plaukų elektrinimąsi.Tokiu atveju kaukę tepti 1–2 kartus per savaitę, o serumą – kasdien. Šaltymečiu plaukams labai naudingos kaukės su ricinų, arganų, kokosų aliejumi, rozmarinais, medetkomis, ramunėlimis, kava. Visi išvardyti ingredientai ne tik intensyviai maitina galvos odą, stiprina plaukų folikulus, bet ir gerina paties plauko struktūrą, skatina jų augimą.
Apsauginė priemonė nuo saulės. Labai dažnai apsauginės priemonės nuo saulės naudojamos tik vasarą, bet iš tiesų jos naudingos visais metų laikais, o žiemą ypač. Sniege UV spinduliai atsispindi (net apie 80 %), todėl gauname dvigubą jų dozę – ne tik tiesiogiai iš dangaus, bet ir iš sniego atspindžių. Kūno odą saugo drabužiai, tad dažniausiai pakanka veido kremo su apsauginiu SPF filtru. Jo dydis mūsų klimato zonoje šaltymečiu turėtų būti 10–15.
Naudingi patarimai
Dažnai grožį ir sveikatą bjauroja ne tik atšiaurios žiemos sąlygos, bet ir pačių daromos klaidos. Dalijamės keliais higienos ir grožio puoselėjimo patarimais, kurie net šalčiausiu metų laiku padės spinduliuoti jaunyste, sveikata ir grožiu.
- Veido kremą tepti 40–60 min. prieš išeinant į lauką. Kitu atveju nespės visiškai įsigerti, o ant odos likusi drėgmė ją pažeis, sukels dehidrataciją.
- Šaltą žiemos vakarą nėra nieko maloniau kaip palysti po karštu dušu. Deja, toks vanduo kenkia odai, t. y. pažeidžia natūralų apsauginį sluoksnį, tad ji greičiau netenka drėgmės, lengviau pažeidžiama. Patartina maudytis po šiltu, bet ne karštu vandeniu, dušu mėgautis ne ilgiau nei 10 min.
- Rinktis švelnesnius, kuo natūralesnius prausiklius. Vengti neigiamai odą veikiančių sintetinių priedų, kvapiklių, dažiklių, alkoholio. Šie kūno ir veido priežiūros priemonėse esantys ingredientai ne tik sausina odą, bet ir gali ją alergizuoti, sukelti uždegimą.
- Oda ir plaukai žiemą sausėja ne tik dėl atšiaurių aplinkos sąlygų, bet ir sausesnio patalpų oro, kuris greičiau išgarina drėgmę. Įprastai jo drėgmė namuose turėtų būti 40–60 %, bet šildymo sezonu dažniausiai siekia tik 20–30 %. Tokiu atveju verta pagalvoti apie oro drėkintuvą. Jei jį nusipirkti galimybės nėra, patalpų orą galima drėkinti namų sąlygomis: prie radiatoriaus pastatyti indą su vandeniu – garuos ir drėkins orą.
- Šveisti reikėtų ne tik kūno, veido, bet ir lūpų odą. Tam skirti specialūs švelnūs produktai. Jie šalina negyvų ląstelių sluoksnį, tad lūpos tampa švelnesnės, minkštesnės, jos geriau aprūpinamos maistinėmis medžiagomis, mažėja suskirdimo tikimybė.
- Žiemą tinkamesnės kreminės tekstūros kosmetikos priemonės, tarkime, pudra, akių šešėliai ir kt. Mat mažiau sausina odą, veikia kaip savotiškas apsauginis sluoksnis, kuris mažina žalingų aplinkos veiksnių įtaką.
- Šildymo sezonu, jeigu patalpose sausas oras, naudoti hidrolatą – gėlių vandenį. Juo kas kelias valandas purkšti veido odą. Jis atgaivins, drėkins odą, o jame esantys eteriniai aliejai dar ir pamaitins. Hidrolatus reikėtų naudoti prieš tepant veido kremą – padeda lengviau įsigerti.
- Vakare būtina kruopščiai nuvalyti makiažą ir odą. Šaltame ore ir atšiauriomis sąlygomis oda išskiria daugiau sebumo, nes siekia apsisaugoti. Deja, jo perteklius kartu su kosmetikos priemonėmis kemša poras, tad gali kilti uždegimas, atsirasti spuogų. Kasdien valant veidą šios problemos išvengti pavyktų.
- Bent kartą per mėnesį lankytis pirtyje. Tai ne tik malonu, bet ir naudinga sveikatai bei grožiui. Karštis ir garai atveria odos poras, tad jos išsivalo, kartu su prakaitu iš organizmo pašalinami toksinai. Aktyvėja kraujotaka, dėl to visas organizmas, taip pat oda, plaukai, nagai geriau aprūpinami maistinėmis medžiagomis.
- Esant galimybei plaukus trinkti iš vakaro, leisti išdžiūti natūraliai. Plaukų džiovintuvas sausina, silpnina plaukus, gali pažeisti jų struktūrą. Jeigu jį visgi tenka naudoti, reikėtų nepiktnaudžiauti karščiausia oro srove, naudoti apsaugines priemones.
Specialistės komentaras
Grožio terapeutė Inga Raišuotytė
Tiek šaltuoju metų laiku, tiek vasarą oda kenčia dėl drėgmės stygiaus. Norint turėti sveiką ir gražią odą, ją būtina drėkinti visus metus. Žiemą ja reikia rūpintis dar labiau, nes patiria didelį stresą. Šaltesnis oras, žvarbus vėjas, didelė drėgmė lauke, sausas oras patalpose – oda susiduria su aplinkos sąlygų svyravimais, kurie jai nenaudingi. Tokiu būdu greitai pažeidžiama odos hidrolipidinė plėvelė, kurios pagrindinė funkcija – neleisti išgaruoti drėgmei. Kai ji pažeista, skundžiamasi odos sausumu, pleiskanojimu, pigmentacija, niežėjimu, šerpetojimu, tempimo pojūčiu, jautrumu, ji greičiau glemba, daugelį asmenų kankina raudonis (kuperozė). Žiemą lėtėja riebalinių liaukų veikla, kraujotaka, ląstelių regeneracija bei medžiagų apykaita, tad odos ląstelės gauna mažiau deguonies. Drėgmės lygį galima užtikrinti tik esant tinkamai riebalų ir drėgmės pusiausvyrai. Šaltymečiu dieną rekomenduojama naudoti maitinamuosius kremus, kurių sudėtyje yra lipidų, vitamino E, o naktį drėkinamuosius su alaviju, hialurono rūgštimi, kolagenu, vitaminu C. Taip pat svarbu odą taisyklingai valyti, saugoti nuo šalčio. Beje, atvėsus orams veido oda primena, kad už kiekvieną saulės spindulį, kuriuo mėgavomės vasarą, teks susimokėti. Taigi nieko nuostabaus, kad šaltuoju metų laiku daug žmonių susirūpina veido odos būkle. Jai pagerinti rekomenduojamos profesionalios procedūros, tarkime, rūgštinis valymas. Jo metu odos paviršius veikiamas specialia rūgštimi, pašalinamos negyvos ląstelės, skatinama giliųjų odos sluoksnių regeneracija, naikinamos ne tik po saulės vonių atsiradusios pigmentinės dėmės, bet ir mažinami randai, raukšlės. Dar viena labai populiari procedūra – mezoterapija. Jos metu mažiausia vieno preparato (arba jų mišinio) dozė suleidžiama į probleminę sritį. Rezultatai ilgalaikiai, procedūrą galima taikyti įvairioms kūno dalims. Žiemą taip pat populiarios lazerio procedūros, kurių metu šalinamos pigmentinės dėmės, randai, išryškėję kapiliarai, įvairūs odos dariniai (apgamai, papilomos ir kt.).
- Norint, kad ir žiemą oda išliktų gundančiai rusva, rekomenduojama valgyti daugiau daržovių su karotinu.
- Lūpų oda sausėja 5 kartus greičiau nei veido, nes jose nėra riebalinių liaukų.
- 40 % moterų skundžiasi, kad išsaugoti gražią išvaizdą šaltuoju metų laiku ypač sunku.
- Jeigu prieš tepant kremą jis 5 sek. pašildomas mikrobangų krosnelėje, jame esančios veikliosios medžiagos geriau įsigeria į odą.