Kiek metų tikitės gyventi? Ar norite sulaukti savo šimtmečio jubiliejaus? Kadaise tokie skaičiai žmonėms atrodė sunkiai įtikėtini, nes prasta sveikatos priežiūros sistema, siaubingos higienos ir gyvenimo sąlygos vos vienam kitam leisdavo sėkmingai sulaukti penkiasdešimtmečio.

 

Yra šalių…

Gyvename laikais, kurie leidžia džiaugtis ilgu gyvenimu. Tačiau net ir toje pačioje Amerikoje, kuri laikoma svajonių šalimi, tikimybė ilgiau ar trumpiau gyventi priklauso nuo žmogaus rasės ir kultūros.

 

Gyvenimo trukmė per istorijos prizmę

Vidutinis amžius, kurio galėjo tikėtis sulaukti žmonės įvairiais istoriniais periodais, nuolat kito. Pavyzdžiui, vėlyvojo paleolito laikotarpiu normali gyvenimo trukmė buvo 33 metai. Tačiau jei žmogui pasisekdavo sulaukti 15 metų amžiaus, tai jam buvo įmanoma išgyventi dar 39 metus, taigi iš viso sulaukti 54 gimtadienių.

Vėliau dėl pakitusių gyvenimo sąlygų tikėtina gyvenimo trukmė trumpėjo: neolito laikotarpiu ji siekė tik 20 metų, bronzos ir geležies amžiais – 26 metus, antikinėje Graikijoje ir Romoje žmonės vidutiniškai sulaukdavo 28 metų, nors, jei pasisekdavo gyvam atšvęsti 15-ąjį gimtadienį, tai didino tikimybę išgyventi dar 37 metus. Šiaurės Amerikoje iki atvykstant Kristupui Kolumbui tikėtina gyvenimo trukmė buvo 25–30 metų, viduramžių islamo šalyse – 35 metai, viduramžių Britanijoje – 30. Dar XX a. pradžioje bendra vidutinė visų pasaulio gyventojų tikėtina gyvenimo trukmė buvo vos 31 metai. Dabar ji jau siekia daugiau negu dvigubai didesnį metų skaičių – 67 metus.

 

Vaikų mirštamumas praeityje

Reikia pabrėžti, kad praeityje dauguma mirdavo dar vaikystėje, o tai gerokai sumažindavo bendrą amžiaus vidurkį, tačiau sulaukus suaugusio žmogaus amžiaus tikimybė išgyventi padidėdavo dar kelis dešimtmečius. Pavyzdžiui, XVII a. Anglijoje vidutinė gyvenimo trukmė buvo tik 35 metai, tačiau tai lėmė faktas, jog du trečdaliai gimusių vaikų nesulaukdavo savo ketvirtojo gimtadienio. Kolonijinėje Amerikoje statistiniai rodikliai apskritai kelia šiurpą – čia tikėtina gyvenimo trukmė nesiekė net 25 metų, nes 40 % vaikų nesulaukdavo pilnametystės. Pramonės revoliucijos metu smarkiai sumažėjo vaikų mirštamumo rodikliai. Pavyzdžiui, iki penkerių metų amžiaus mirusių vaikų procentas Londone sumažėjo nuo 74,5 % 1730–1749 m. iki 31,8 % 1810–1829 m. Be jokios abejonės šiuos stulbinančius rezultatus lėmė medicinos pažanga bei smarkiai pagerėjusios gyvenimo ir higienos sąlygos.

 

Gyvenimo trukmė pagal gyvenamąją vietą

Mokslininkai linkę išskirti ir gyvenimo trukmę skirtinguose pasaulio regionuose, nes juose vyraujančios gyvenimo sąlygos ir medicinos pažanga smarkiai lemia tikimybę sulaukti garbingo amžiaus. Žvelgiant į 2011 m. pasaulinės statistikos duomenis, matyti, kad ilgiausiai gyvena Monako valstybės piliečiai – vidutinė tikėtina jų gyvenimo trukmė yra net 90 metų, toliau eina San Marino gyventojai su vidutine 83 metų trukme ir Andora su 82 vidutine gyvenimo trukme. Tiek pat – 82 – metų sulaukti gali tikėtis ir Japonijos piliečiai. Trumpiausios tikėtinos gyvenimo trukmės penketuke rikiuojasi Afrikos valstybės: Mozambike vidutinė gyvenimo trukmė yra 41, Lesote – 40, Zambijoje – 39, Angoloje – 38, o Svazilende – tik 32 metai.

 

Didelis mirštamumas Afrikoje

Skirtingą gyvenimo trukmę atskiruose pasaulio regionuose lemia nevienodos sveikatos priežiūros ir maitinimosi sąlygos, didelį mirštamumą skurdžiose valstybėse lemia nesibaigiantys karai, badas ir tokios ligos kaip AIDS, maliarija. AIDS žala yra milžiniška, JTO skaičiavimais, jei ŽIV ir AIDS neegzistuotų, vidutinė gyvenimo trukmė per ateinančius penkerius metus pakiltų nuo 32 iki 71 meto Bostvanoje ir Zimbabvėje bei nuo 42 iki 70 metų visoje Pietų Afrikoje. Deja, afrikiečiai kol kas negali džiaugtis tais išradimais ir gyvenimo sąlygomis, kurios kardinaliai pakeitė tikėtiną Europos, Azijos ir Amerikos gyventojų gyvenimo trukmę.

 

Kultūrinė įvairovė ir gyvenimo trukmė JAV

JAV jau senokai traukia emigrantus iš įvairių pasaulio kampelių kaip svajonių šalis, tačiau įdomu tai, kad net ir gyvendamos toje pačioje šalyje skirtingos etninės, rasinės ir kultūrinės grupės gali tikėtis skirtingos vidutinės gyvenimo trukmės. Pavyzdžiui, ilgiausiai JAV gyvena azijiečiai – vidutinė tikėtina jų gyvenimo trukmė yra net dešimčia metų ilgesnė už euroamerikiečių ir siekia 87 metus. Antroje vietoje pagal ilgiausią trukmę yra Lotynų kilmės amerikiečiai su 81 metu, o trumpiausiai JAV gyvena afroamerikiečiai – apie 74 metus. Šiuos vidutinės gyvenimo trukmės skirtumus lemia nevienoda ekonominė situacija, skirtingos galimybės laiku gauti profesionalią medicinos priežiūrą, taip pat skirtingi valgymo įpročiai.

 

Įdomūs faktai

  • Išsivysčiusiose šalyse asmenų, sulaukiančių šimto metų, skaičius kiekvienais metais padidėja 5,5 %.
  • Asmenys, sergantys psichikos ligomis, vidutiniškai miršta 25 metais anksčiau negu šalies vidurkis.
  • Šiuolaikinėje visuomenėje vidutinė gyvenimo trukmė taip sparčiai didėja, kad mokslininkai net nesiima prognozuoti, kokia ji gali būti po 50–100 metų.
  • Ilgiausiai gyvenęs žmogus, kurio gyvenimo trukmė užfiksuota ir įrodyta dokumentais, buvo 122 metų sulaukusi prancūzė Žana Kalman.