Didžiausia, garsiausia ir prabangiausiai švenčiama kinų kultūros šventė – Naujųjų metų sutikimas. Tai puiki proga aplankyti šeimą ir leisti laiką su artimaisiais. Tradicija švęsti Naujųjų metų artėjimą Kinijoje tiesiogiai susijusi su pavasario švente, kuri patenka į žiemos pabaigą – sausio ar vasario mėn. Šventė prasideda per jaunatį ir baigiasi per pilnatį su Žibintų švente.

 

kinu naujieji

Kada Kinijoje prasideda Naujieji metai?

 

Kinijoje Naujieji metai švenčiami pagal Mėnulio kalendorių, kaip ir dauguma kitų kinų švenčių, todėl tai yra kilnojama šventė ir kiekvienais metais minima vis kitą dieną. Kada yra kinų Naujieji metai? Šventė, priklausomai nuo konkrečių metų, dažniausiai vyksta nuo sausio 21 d. iki vasario 20 d. 2022-aisiais Naujieji kinų metai prasidėjo vasario 1 d. ir tęsis iki vasario 16 d.

 

Pavasario šventė ir kinų Naujųjų metų istorija

 

Grandiozinio Naujųjų metų šventimo tradicija Kinijoje siekia kelis tūkstantmečius. Istorija rodo, kad metų sandarą didžiosios kinų dinastijos švęsdavo įvairiai, kiekviena iš jų įvesdavo naujų papročių. Nuo Šangų dinastijos laikų pavasario šventės buvo susijusios su protėvių garbinimu, o Džou dinastija dirba lauko darbus. Garsiai švęsti Naujųjų metų atėjimą ėmė Hanų dinastiją, pradėjusi fejerverkų tradiciją, tam buvo padegami bambukų ūgliai, kurie garsiai sprogdavo. Pirmą kartą Naujųjų kinų metų data buvo nustatyta pirmąją Mėnulio kalendoriaus mėnesio dieną ir ši tradicija tęsiasi iki šiol. Nuo tada ši šventė tapo vis populiaresnė tarp Kinijos gyventojų, o kiekviena kita dinastija įvesdavo ką nors naujo – nuo šeimos susibūrimų iki sprogstamųjų petardų naudojimo.

 

Kinų Naujųjų metų legendos

 

Pasak senovės legendų, ši pavasario šventė siejama su mitiniu žvėrimi Nianu, kuris sukėlė sumaištį tarp senovės gyventojų. Pabaisos istorija per šimtmečius buvo perduodamas iš lūpų į lūpas pasakojamomis legendomis, kurios daug kuo skiriasi, bet dalija viena bendra žinia. Vienoje iš legendų Nianas pavaizduotas kaip žvėris su didžiuliais nasrais, kuris kėlė baimę ir vienu metu suėdė daugybę savo aukų. Kai kinai buvo bejėgiai, į pagalbą atskubėjo drąsus senukas ir pasiūlė pabaisai išeiti ir vietoj bejėgių žmonių ryti kitus žvėris. Pavojingą pabaisą suintrigavo seno žmogaus kvietimas, kuriam jis pakluso ir pažadą tesėjo. Po šio įvykio senis dingo, jodamas Nianui ant nugaros, o likę grėsmingi padarai grįžo į mišką. Prieš išvykdamas jis įsakė gyventojams kiekvienų metų pabaigoje pakabinti raudono popieriaus dekoracijas, kad nubaidytų žvėrį, nes ši spalva jį gąsdino. Senis buvo paskelbtas nemirtingu dievu, o tarp žmonių tvyrojo ramybė ir džiaugsmas.

 

Kitoje legendoje pasakojama, kad naktį kinų kaimą užpuolė pavojingas žvėris, todėl žmonės naktį be mėnulio, norėdami išgąsdinti ir išvaryti pabaisą, pradėjo triukšmauti: garsiai daužė būgnus, gongus, degino bambukų ūglius, kurie degdami labai garsiai sproginėdavo. Apsvaigęs ir pavargęs žvėris nukrito ir gyventojai jį greitai pribaigė. Nuo tada per Naujuosius metus šaudomi fejerverkai, aplink namus kabinamos dekoracijos, kurios atbaido piktus žvėris.