Glutationas – pavadinimas, kurio dauguma turbūt nė nėra girdėję, o jeigu kažkur ir matę, vargu ar žino, kas po juo slepiasi. Ši natūraliai žmogaus organizme esanti medžiaga svarbi kiekvienam, norinčiam jaustis gerai, atrodyti gražiai ir išsaugoti aukštą energijos lygį bei sportiškumą. Į pažintį su glutationu mus veda žymus kultūristas, treneris, sveikos mitybos specialistas Andrius Pauliukevičius.

 

MILDAR-0683

Kultūristas, treneris, sveikos mitybos specialistas Andrius Pauliukevičius

Kas yra glutationas?

 

Glutationas – natūraliai organizme esanti medžiaga, sauganti ląsteles nuo pažeidimų, susijusių su laisvųjų radikalų ir toksinų poveikiu. Tai antioksidantas, padedantis neutralizuoti kenksmingas medžiagas, kurios gali pažeisti kūno audinius. Glutationas taip pat svarbus imuninei sistemai ir medžiagų apykaitai. Pirmą kartą apie jį sužinota dar 1888 m., išskyrus iš gyvūnų kepenų, o vėliau nustatyta, kad jis sudarytas iš trijų aminorūgščių: glutamino, cisteino ir glicino. Įdomu, kad tik 1920 m. įrodyta, jog glutationas yra natūraliai žmogaus organizme esanti medžiaga. Ypač daug jo aptinkama kepenyse, inkstuose bei širdyje. Vėlesniais metais mokslininkai pradėjo tirti jo vaidmenį organizme, o glutationo funkcijos tapo vis geriau suprantamos.

 

Kokios pagrindinės glutationo funkcijos žmogaus organizme?

 

Glutationas – vienas svarbiausių antioksidantų žmogaus organizme, atliekančių įvairias gyvybiškai svarbias funkcijas.

 

Antioksidacinis poveikis. Glutationas padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus, kurie gali pažeisti ląsteles ir sukelti oksidacinį stresą. Tai svarbu siekiant išvengti ląstelių pažeidimų ir sumažinti lėtinių ligų riziką.

 

Detoksikacija. Ši medžiaga dalyvauja kepenų detoksikacijos procesuose, padėdama pašalinti toksinus iš organizmo. Tai itin svarbu žmonėms, veikiamiems aplinkos toksinų ar vartojantiems vaistus, kurie gali apsunkinti kepenų darbą.

 

Imuniteto stiprinimas. Glutationas palaiko imuninės sistemos veiklą, padėdamas organizmui efektyviau kovoti su infekcijomis ir ligomis. Jis dalyvauja limfocitų, kurie yra pagrindinės imuninės sistemos ląstelės, funkcijose.

 

Ląstelių apsauga ir atstatymas. Jis padeda atkurti pažeistas ląsteles ir saugo jas nuo tolesnės pažaidos. Tai ypač svarbu amžėjant, kai ląstelės tampa labiau pažeidžiamos.

 

Energijos gamyba. Glutationas palaiko mitochondrijų, kurios atsakingos už energijos gamybą ląstelėse, sveikatą. Tai padeda užtikrinti, kad organizmas turėtų užtektinai energijos kasdieniams poreikiams.

 

Kaip palaikyti reikiamą glutationo lygį organizme?

 

Pirmiausia svarbi subalansuota mityba. Į valgiaraštį reikėtų įtraukti daugiau maisto produktų, kurių sudėtyje yra sieros turinčių aminorūgščių. Tai česnakai, svogūnai, brokoliai, briuseliniai kopūstai ir kt. Šie produktai gali padėti organizmui gaminti daugiau glutationo. Jeigu mityba dėl tam tikrų priežasčių ribota arba padidėjęs maistinių medžiagų poreikis, gali praversti specialūs maisto papildai, kurių sudėtyje yra glutationo ar jo gamybai reikalingų medžiagų (pvz., N-acetilcisteino (NAC). Prieš juos vartojant rekomenduojama pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu.

 

Reikiamam glutationo kiekiui organizme svarbūs ir bendri sveikos gyvensenos principai: reguliarus fizinis aktyvumas, streso valdymas, pakankamas miegas.

 

Glutationas ir jo maisto papildai ypač žinomi tarp intensyviai sportuojančių žmonių. Kodėl?

 

Glutationas, kaip galingas antioksidantas, turi reikšmingos naudos sportuojantiems asmenims. Sportas, ypač intensyvus, sukelia oksidacinį stresą, todėl svarbu palaikyti organizmo gebėjimą apsisaugoti nuo laisvųjų radikalų ir kitų žalingų molekulių. Intensyvios treniruotės gali sukelti oksidacinį stresą, galintį pažeisti raumenis ir sumažinti sportinę veiklą. Glutationas, neutralizuodamas laisvuosius radikalus, padeda sumažinti šį stresą ir apsaugoti ląsteles nuo pažeidimų. Jis taip pat dalyvauja pažeistų ląstelių atstatymo procesuose, todėl padeda greičiau atsigauti po treniruotės, sumažindamas raumenų skausmą ir nuovargį. Sportas gali sukelti uždegimą, ypač jei treniruotės intensyvios arba atliekamos per dažnai. Glutationas gali padėti kontroliuoti uždegiminius procesus, užtikrindamas greitesnį atsigavimą ir mažesnę traumų riziką. Be to, intensyvus fizinis krūvis gali laikinai susilpninti imuninę sistemą. Glutationas stiprina imuninę funkciją, padėdamas sportininkams išvengti ligų ir infekcijų, kurios gali trukdyti treniruočių tvarkaraščiui. Galiausiai ši natūrali medžiaga palaiko energijos gamybą, kuri būtina aukšto intensyvumo treniruotėms ir geresniems sportiniams rezultatams pasiekti.Capture

 

Nors glutationas ir padeda atsigauti organizmui po intensyvaus fizinio krūvio, vis tiek svarbu pasirinkti intensyvumą, kuris neviršija organizmo atsistatymo galimybių. Būtina suteikti sau pakankamai laiko atsigauti. Tai padeda išlaikyti optimalų oksidacinio streso lygį ir palaikyti glutationo funkciją.

 

Specialisto komentaras

 

Didmeninės vaistų prekybos kompanijos UAB „Asdena“ pardavimų vadovas Martynas Makarovas

 

Džiaugiamės galėdami vieni pirmųjų Europos rinkoms pasiūlyti aukščiausios kokybės preparatą glutationą. Nors pasaulyje tarp vartotojų, kurie aktyviai rūpinasi savo sveikata ir gera savijauta, glutationas jau seniai topų viršūnėse, pastebime, kad jis vis labiau įsitvirtina ir Lietuvos medicinos rinkoje. Sekdamos pasaulines biomedicinos naujoves, preparatu ypač domisi estetinės medicinos klinikos, pacientams siūlydamos vitaminų kokteilius, intravenines terapijas ir geriamuosius papildus.

 

Ne paslaptis, kad farmacijos rinkoje gausu žemos kokybės maisto papildų ar jų klastočių. Produkto kokybės ženklas – atitikties sertifikatai.

 

UAB „Asdena“ tiekia rinkai produktus, atitinkančius aukščiausius standartus, kuriuos jau spėjo įvertinti Europoje pripažintos estetinės medicinos ir gydymo įstaigos.

 

Asdena LOGO UnaVita_spalvotas

   

Autorius Jūratė Survilė